Материалдар / Жылу өткізгіш деген не? 4 сынып

Жылу өткізгіш деген не? 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жылу өткізгіш деген не? зертаханлық жұмыс қамтылған ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Ақпан 2025
69
0 рет жүктелген
900 ₸
Бүгін алсаңыз
+45 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +45 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысқандардың саны

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жылу өткізгіш деген не?

Оқу жоспарына сай оқу мақсаты:

4.5.4.1. түрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттеу;

4.1.2.2. алынған нәтижені оқушы ұсынған формада ұсыну

Сабақтың мақсаты

Түрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттейді

Аынған нәтижені оқушы ұсынған формада ұсынады

Құндылықтар және оның мақсаттары

Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК

Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут












Өткен сабақты пысықтау

5 минут




















Сабақтың ортасы

20 минут

















































































































Сергіту сәті

2 минут






































Сабақты қорыту

8мин













Кері байланыс

5 минут



Амандасады


Психологиялық ахуаулды жақсыртуға қатысады



Үлкен де «Сіз»

Кішіге де «Сіз»

Сізге сәлем береміз.

Құрметпенен біз


Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету



Үй тапсырмасын пысықтау:

«Дауысты бәсеңдетуге болады ма?»

https://wordwall.net/play/83293/844/971


  1. Дыбыс жаңғырып шығатын жерді белгіле: (бос бөлме)

  2. Дыбыстың жұтылуын қай жерлерде қолданады? (құрлыста)

  3. Қандай жауар адамға естілмейтін ультрадыбыс шығарады? (жарғанат)

  4. Дыбыс толқыны жақсы жұтылатын жер (жиһазы көп бөлме)

  5. Дыбыс толқынының бір қасиетін белгіле (жұтылу)

  6. Дыбыс қалай таралады? (ауа арқылы)

  7. Қайсысы дыбыс көзінің мысалы болып табылады? (телефон)

  8. Қалада шуды азайту үшін не істеуге болады? (ағаш отырғызу)

Жарайсыңдар!



Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету


Тақырыпты ашу

Температураны термометр көмегінсіз анықтауға бола ма?

Оқушылардың жауабын тыңдап болғанан кейін олардың жауаптарының дұрыс немесе қате екендігін анықтату үшін қолдарына қағаз қыстырғыш пен 5 теңгелік монеталарды таратып беріп, біраз алақандарында қысып отыра тұруларын сұраймын.

Қолдарыңдағы қағаз қыстырғыш немесе тиынның температурасы қандай?

(бірі білмейміз, бірі адам температурасымен бірдей деп айтуы мүмкін.)

Егер жауапқа дәл шықпасақ ары қарай «Адамның қалыпты температурасы қандай?» - деген сұрақ қоямын.

Онда сенің қолыңдағы дененің температурасы қандай?

Енді қолдарындағы қағаз қыстырғыш пен 5 теңгелік монетаны парта үстіне қойыңдар.

Қағаз қыстырғыш пен 5 теңгелік монетаның температурасы енді қандай болды?

(Алдында айтылғандардың мағынасын ұққан оқушы сынып бөлмесінен термометр іздейді)

Бөлме температурасы қанша? Термомет көрсеткішін қараңыз.

Онда қағаз қыстырғышпен 5 теңгелік монетаның да температурасы бірдей болады себебі жанасқан денелердің температуралары теңеседі.

Неге әртүрлі?

Бір қолыңмен партаның ағаш бетін екінші қолыңмен партаның темірін ұста?

Не байқадың?

Неге ағашқа қарағанда темір суығырақ?

(себебі ағашқа қарағанда темір өз бойындағы жылуын келесі денеге өткізе салады.)


Сабақтың мақсаты:

Түрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттеу

Алынған нәтижені оқушы ұсынған формада ұсыну




Балалар, жылу әрдайым ыстық денеден суық денеге беріледі. Бұл құбылысты жылуөткізгіштік деп атайды. Денелердің жылуөткізгіштігі әртүрлі болады. Ал газ жылуды нашар өткізеді.

Жылуды өткізу қабілетіне қарай денелер мен заттарды жылуөткізгіш және жылуоқшаулағыш деп екі топтқа бөледі.


Сен білесің бе?

Ауасыз бос кеңістікті вакуум деп атайды. Вакуум - жылуды ең нашар өткізетін орта.


1 – тапсырма

Зерттеу жұмысы

ФС тапсырмасы


«Қатты денелер жылуды қалай өткізеді?».

Зерттеу жұмысын бастамас бұрын сыныпты шағын топтарға бөліп аламын.

Бөлінген топтар зерттеу жұмыстарын жасайды және алған нәтижелерін өз араларында қорытындылайды.

Зерттеу сұрағы:

«Қай дененің жылуөткізгіштігі жоғары?»

1. Алдарыңа қойылған заттарды жылуөткізгіштігіне байланысты өсу ретімен болжап орналастырыңдар және жазыңдар.

2. Әр қасықтың сабына ермексаз жапсырыңдар. Ермек¬сазға қағаз қыстырғышты бекітіңдер.

3. Қағаз қыстырғыш жапсырылған қасықтарды стақанға салыңдар.

4. Стақанға ыстық су құйдыртып алыңдар.(ыстық су құйылғаннан кейін стаканға жоламай шеттен бақылау жүргізіңдер).

5. Қағаз қыстырғыштар қай қасықтан бастап түсетінін бақылып жазыңдар.

6. Жасаған зерттеу жұмыстарыңа қорытынды жасаңдар.



ДӘПТЕРМЕН ЖҰМЫС:

Сен білесің бе?

Қандай агрегаттық күйлерді білуші едіңдер?

Қатты, сұйық, газ және вакумды жылуөткізгіштігіне қарай өсу ретімен болжам жасай отырып орналастыр.

Неге бұлай орналастырдың ойыңды жеткіз.




СЕРГІТУ СӘТІ


2- тапсырма (жұптық жұмыс)

ФС тапсырмасы

Саралау – диалог



  • Суреттегі қандай халық өкілдері?

  • Өмір сүрулеріңде қандай ерекшеліктері бар?

  • Жылы және суық аймақта өмір сүретін адамдар неліктен бірдей жылы киініп аған?


3 – тапсырма

https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=140995



  1. Жылу қалай беріледі? (ыстық денеден суық денеге)

  2. Ыстық денеден суық денеге жылу беру құбылысы не деп аталады? (жылуөткізгіштік)

  3. Қандай денелер жылуды жақсы өткізеді? (қатты денелер)

  4. Газ жылуды қалай өткізеді? (нашар)
    Жылуды өткізуіне қарай денелер нешеге бөлінеді? (2: жылуоқшаулағыш және жылуөткізгіш)

  5. Жылуды нашар өткізетін денелер не деп аталады? (жылуоқшаулағыш)

  6. Ауасыз бос кеңістік не деп аталады? (вакуум)

Жарайсыңдар!


Үйге: Үйдегі жылуөткізгіш және жылуоқшаулағыш денелерге тәжірбие жасау)


Кері байланыс:

https://classroomscreen.com/







Амандасады








Психологиялық ахуалды жақсартуға қатысады










Үй тапсырмасын пысықтайды























Тиындардың көмегімен тәжірбие жасайды










Өз тұжырымдарын жасайды




























Сабақ мақсатымен танысады
























Зерттеу жұмысын жасайды




Топ бойынша өз нұсқаларын ұсынады











Зерттеу парақшасын толтырады



















Сергіту сәтіне қатысады









Екі ел халқын салыстырады

























Қортынды сұрақтарға жауап береді













Үй тапсырмасын алады




Кері байланыс береді







Оқушылар дұрыс жауаптары үшін ұпайлар алады















Дескриптор:

Сұрақтарға дұрыс жауап береді;
ҚБ: Тамаша!























Дескриптор:

Тәжірбие арқылы сабақтың тақырыбын ашады- 1б

Сұрақтарға жауап береді - 1 б

Өз қортындыларын жасайды – 1 б

Жалпы – 3 б

ҚБ: Жарайсың!

























































Дескриптор:

Зерттеу сұрағына жауап іздейді – 1 б

Тәжірбие жасайды – 1 б

Зерттеу жұмысына қортынды жасайды -1 б

Жалпы – 3 б

ҚБ: жарайсың!








Дескриптор:

Өзі білетін агрегаттық күйлерді айтады – 1 б

Жылуөткізгіштігіне қарай ретімен орналастырады – 1 б

Жалпы – 2 б

ҚБ: Керемет!













Дескриптор:

Екі ел халқының киімін және ауа райын салыстырады – 1 б

ҚБ: Өте жақсы!
















Дескриптор:

Сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 б

ҚБ: Өте жақсы!


Слайд





















Презентациялық ойын






























Тиын

Термометр

Қағаз қыстырғыш









































































Қасық


Ермексаз



Стакан

Ыстық су






Кеспе материалдар






Сергіту сәті











Суреттер слайд
























Презентациялық ойын



















https://classroomscreen.com/


































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!