Тексерілді: Амангелдиев М.М.
|
Бөлімі: |
Термодинамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мұстафақұлов Қ.М. |
|
Күні: |
11.12.2025ж |
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жылу қозғалтқыштары. Пайдалы әрекет коэффициенті (ПӘК) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.3.2.2 – жылу қозғалтқыштарындағы энергияның
түрленуін сипаттау; 10.3.3.4 жылу қозғалтқышының ПӘК-ң формуласын есептерді шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Жылуқозғалтқыштарды сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: Жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттайды. Кейбір оқушылар істей алады: Іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принциптерін сипаттайды. |
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут 8 минут Өткен тарауды тексеру 2 минут Сергіту сәті 3-4 минут Сабақтың ортасы. 22-23 минут Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут Бағалау Үй тапсырмасы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Топ бөлу: Кез келген шарларды жарып, ішінен шыққан топқа барып отыру Өткен тарауды тексеру «Сен маған, мен саған» Тапсырмалар І топқа 1) Кристаллды дене дегеніміз не? 2) Изопроцесстер дегеніміз не? Формуласын жаз және де Изопроцесстерді басқаша қалай атаймыз? 3) Изотермалық процесс дегеніміз не, ол қалай өтеді және қандай заңмен сипатталады? 4) Термодинамиканың бірінші заңының физикалық мағынасы қандай және оның математикалық өрнегін көрсетіңіз. 5) Көлемі V = 20 л ыдыста m = 40 г көмірқышқыл газы {CO2) бар. Газдың температурасы t = 27 0C. Ыдыстағы газдың қысымын P анықтаңыз. (CO2 ) молярлық массасы M = 44 ×10-3кг\моль, R = 8.31 Дж/моль×К ІІ топқа
“Хабарлама жазу” атты сергіту сәті Мұғалімнің түсіндірмесі Мұғалім жаңа тақырыпты АКТ ны пайлана отырып түсіндіреді Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмалар: 1-тапсырма: Жылу қозғалтқыштары деп қандай қозғалтқыштарды атайды? Олардың барлығына ортақ қандай бөліктері бар? 2-тапсырма: Бу немесе газ турбинасы деп қандай қозғалтқыштарды айтады және олар қандай қозғалыс жасайды? Жасанды интелект арқылы оқушыларға Пайдалы әрекет коэффициенті жайлы есептер береді. «Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) Оқушыларға кері байланыс орнатады. Сұрақтарына жауап береді. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойып, сабақты қорытындылайды. Топ бойынша жинаған баллдарын және өте белсенді қатысқан оқушыларға 1-10 ға дейінгі баллмен бағалайды. Жылу қозғалтқштары. Пайдалы әрекет коэффициенті тақырыбын және |
Оқушылар шарды жарып топ бөлінеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді. Есептер шығару Екі топтан екі оқушы шығып тақтаға кез келген әріптерді жазады. Екі топтың оқушылары ойласа отырып сол әріптермен Хабарлама жазады. Хабарламаны жазып болғаннан соң оқып береді. Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар жауап жазады. Оқушылар Жасанды интелектті пайдалана отырып сұрақтарға жауап береді. Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін есептерді шешіп жауабын жазады. Сабақты бекіту мақсатында оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды. Пікір алмасады. |
Дескриптор: -Өткен бөлімдегі ережелерді қайталайды және де есептерді шешеді. Жалпы балл-5 Дескриптор: -Тапсырмаларды орындайды. -Осы тапсырмаларға ұқсас сұрақтар жазады. Жалпы балл - 5 -Есептерді шешеді Жалпы балл - 5 Дескриптор -Пікір алмасады.
|
Шар мен қағаз қиындылары Плакаттар Түрлі түсті қалам саптар Бор, А4 форматты ақ қағаз, қалам сап Презентация, 3D мозайк, Ақ парақ Акт АКТ , тақта, бор, |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жылу қолғалтқыштары 10 сынып
Тексерілді: Амангелдиев М.М.
|
Бөлімі: |
Термодинамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мұстафақұлов Қ.М. |
|
Күні: |
11.12.2025ж |
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жылу қозғалтқыштары. Пайдалы әрекет коэффициенті (ПӘК) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
10.3.2.2 – жылу қозғалтқыштарындағы энергияның
түрленуін сипаттау; 10.3.3.4 жылу қозғалтқышының ПӘК-ң формуласын есептерді шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Жылуқозғалтқыштарды сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: Жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттайды. Кейбір оқушылар істей алады: Іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принциптерін сипаттайды. |
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут 8 минут Өткен тарауды тексеру 2 минут Сергіту сәті 3-4 минут Сабақтың ортасы. 22-23 минут Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут Бағалау Үй тапсырмасы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Топ бөлу: Кез келген шарларды жарып, ішінен шыққан топқа барып отыру Өткен тарауды тексеру «Сен маған, мен саған» Тапсырмалар І топқа 1) Кристаллды дене дегеніміз не? 2) Изопроцесстер дегеніміз не? Формуласын жаз және де Изопроцесстерді басқаша қалай атаймыз? 3) Изотермалық процесс дегеніміз не, ол қалай өтеді және қандай заңмен сипатталады? 4) Термодинамиканың бірінші заңының физикалық мағынасы қандай және оның математикалық өрнегін көрсетіңіз. 5) Көлемі V = 20 л ыдыста m = 40 г көмірқышқыл газы {CO2) бар. Газдың температурасы t = 27 0C. Ыдыстағы газдың қысымын P анықтаңыз. (CO2 ) молярлық массасы M = 44 ×10-3кг\моль, R = 8.31 Дж/моль×К ІІ топқа
“Хабарлама жазу” атты сергіту сәті Мұғалімнің түсіндірмесі Мұғалім жаңа тақырыпты АКТ ны пайлана отырып түсіндіреді Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмалар: 1-тапсырма: Жылу қозғалтқыштары деп қандай қозғалтқыштарды атайды? Олардың барлығына ортақ қандай бөліктері бар? 2-тапсырма: Бу немесе газ турбинасы деп қандай қозғалтқыштарды айтады және олар қандай қозғалыс жасайды? Жасанды интелект арқылы оқушыларға Пайдалы әрекет коэффициенті жайлы есептер береді. «Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) Оқушыларға кері байланыс орнатады. Сұрақтарына жауап береді. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойып, сабақты қорытындылайды. Топ бойынша жинаған баллдарын және өте белсенді қатысқан оқушыларға 1-10 ға дейінгі баллмен бағалайды. Жылу қозғалтқштары. Пайдалы әрекет коэффициенті тақырыбын және |
Оқушылар шарды жарып топ бөлінеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді. Есептер шығару Екі топтан екі оқушы шығып тақтаға кез келген әріптерді жазады. Екі топтың оқушылары ойласа отырып сол әріптермен Хабарлама жазады. Хабарламаны жазып болғаннан соң оқып береді. Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар жауап жазады. Оқушылар Жасанды интелектті пайдалана отырып сұрақтарға жауап береді. Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін есептерді шешіп жауабын жазады. Сабақты бекіту мақсатында оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды. Пікір алмасады. |
Дескриптор: -Өткен бөлімдегі ережелерді қайталайды және де есептерді шешеді. Жалпы балл-5 Дескриптор: -Тапсырмаларды орындайды. -Осы тапсырмаларға ұқсас сұрақтар жазады. Жалпы балл - 5 -Есептерді шешеді Жалпы балл - 5 Дескриптор -Пікір алмасады.
|
Шар мен қағаз қиындылары Плакаттар Түрлі түсті қалам саптар Бор, А4 форматты ақ қағаз, қалам сап Презентация, 3D мозайк, Ақ парақ Акт АКТ , тақта, бор, |
шағым қалдыра аласыз


