|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 8 |
Мұғалімнің аты-жөні |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§22.Жылу қозғалтқыштары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.22.жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау 8.3.2.20.іштен жанатын қозғалтқышының,бу трубинасының жұмыс істеу принципін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін білу, бу турбинасының қолданылуын түсіну Оқушылардың басанатыным бөлігі: жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін, іштен жанатын қозғалтқыштардың жұмыс тактілерін сипаттау Кейбір оқушылар: іштен жанатын қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сөздік
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идея, «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, экология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
8.3.2.18.Жылу үдерістерінің қайтымсыздығы,термодинамиканың екінші заңын түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1-топ Білімділер 3-топ Қабілеттілер 2-топ Ынталылар 4-топ Зиялылар Алдыңғы білім. «Физикалық диктант» топқа әр-топқа тапсырма беріледі. 1. Табиғаттағы барлық процестер -------------- . 2. Екінші ретті»---------»қозғалтқыш жасау мүмкін емес. 3. Диффузия процесі де ------------------ 4. Термодинамиканың екінші заңы-бір дененің салқындауының есебінен ғана жұмыс істейтін машинаны жасау мүмкіндігіне ------------------- . Үй тапсырмасын қалыптастырушы бағалау арқылы бағалаймын. Смайлик әдісі арқылы бағалаймын. Дескриптор:
Оқулықпен жұмыс 78-81 беттер.
1-тапсырма
«Фишбоун » әдісі. Оқулықтағы мәтінді оқып, топта
талдап, әр топ балық қаңқасына сұрақтар жазады, және келесі топқа
береді,сұрақтарға жауап алғаннан кейін қорытынды жасайды топтар
бірін-бірі бағдаршам тәсілімен бағалайды.
2-тапсырма «Стоп
кадр» әдісі. «Жылу қозғалтқыштары» туралы
видеоролик көрсетіп әр-мәліметтен кейін тоқтатып оқушыларға сұрақ
қою
«Деңгейлік тапсырмалар» . Оқушылар оқулықпен жұмыс жасап, алған білімімен жылу машиналарына шолу жасайды. А-деңгей Іштен жанатын қозғалтқыш деп қандай қозғалтқышқа айтылады? В-деңгей. Қозғалтқыштағы төрт тактінің әрқайсысында қандай процестер жүреді? С-деңгей Шәйнектегі шәй қайнағанда неліктен оның қақпағы қозғалады?Осы жакдайда энергияның қандай түрленуі жүреді?
|
АКТ кеспе қағаздар
Оқулық Ақ парақ
АКТ оқулық дәптер
АКТ Кеспе қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Осы сабақта алған білімдерін, сұрақтарын стикерге жазып қалдырады. |
стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушылардың алдыңғы білімін тексеру мақсатында «физикалық диктант» әдісі қолданылды.Бұл әдіс оқушылардың теориялық сұрақтарды бағалауға, логикалық ойлауының дамуына итермелейді. «Фишбоун» әдісі арқылы жаңа материалды меңгертуде оқушылардың өздігінен ізденіп, топтық жұмыс жасап, сұрақ-жауап арқылы ынтымақтасып жұмыс істейді. «Стопкадр» әдісі арқылы оқушылар жаңа тақырыптағы өтілген жылу машинарын, олардың бөліктерін сипаттап береді. Бұл әдіс оқушылардың жаңа тақырыпты сурет арқылы меңгеруіне көмектеседі. Жаңа тақырыпты бекіту барысында деңгейлік тапсырмалар берілді. Бұл тапсырмалар арқылы оқушылар білімдерінің әртүрлі деңгейде екендігін түсініп, бірін-бірі бағалауды үйренді. |
Қалыптастырушы бағалау арқылы: фигуралар |
биология,экология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия - Сабақта қолданған әдістерім сәтті болды ма? Сабақ бұдан да сәтті өтуі үшін басқа қандай әдіс қолдануым керек еді? - Бағалауда қаншалықты шынайы болдым? Бағалау оқушыларға қалай әсер етті? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: суретпен жұмыс 2: «фишбоун» әдісі Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: интернетжелісін пайдалану сабақ барысында 2: оқушыны қолдау, қабілетті оқушыға күрделірек тапсырмалар беру керекпін Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1:Жеке оқушылардың қабілетін анықтап соған сай тапсырмаларды қосымша дайындау. 2: топтағы оқушыларды түгелімен қамту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жылу қозғалтқыштары 8-сынып
Жылу қозғалтқыштары 8-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 8 |
Мұғалімнің аты-жөні |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§22.Жылу қозғалтқыштары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.22.жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау 8.3.2.20.іштен жанатын қозғалтқышының,бу трубинасының жұмыс істеу принципін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін білу, бу турбинасының қолданылуын түсіну Оқушылардың басанатыным бөлігі: жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін, іштен жанатын қозғалтқыштардың жұмыс тактілерін сипаттау Кейбір оқушылар: іштен жанатын қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сөздік
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идея, «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, экология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
8.3.2.18.Жылу үдерістерінің қайтымсыздығы,термодинамиканың екінші заңын түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1-топ Білімділер 3-топ Қабілеттілер 2-топ Ынталылар 4-топ Зиялылар Алдыңғы білім. «Физикалық диктант» топқа әр-топқа тапсырма беріледі. 1. Табиғаттағы барлық процестер -------------- . 2. Екінші ретті»---------»қозғалтқыш жасау мүмкін емес. 3. Диффузия процесі де ------------------ 4. Термодинамиканың екінші заңы-бір дененің салқындауының есебінен ғана жұмыс істейтін машинаны жасау мүмкіндігіне ------------------- . Үй тапсырмасын қалыптастырушы бағалау арқылы бағалаймын. Смайлик әдісі арқылы бағалаймын. Дескриптор:
Оқулықпен жұмыс 78-81 беттер.
1-тапсырма
«Фишбоун » әдісі. Оқулықтағы мәтінді оқып, топта
талдап, әр топ балық қаңқасына сұрақтар жазады, және келесі топқа
береді,сұрақтарға жауап алғаннан кейін қорытынды жасайды топтар
бірін-бірі бағдаршам тәсілімен бағалайды.
2-тапсырма «Стоп
кадр» әдісі. «Жылу қозғалтқыштары» туралы
видеоролик көрсетіп әр-мәліметтен кейін тоқтатып оқушыларға сұрақ
қою
«Деңгейлік тапсырмалар» . Оқушылар оқулықпен жұмыс жасап, алған білімімен жылу машиналарына шолу жасайды. А-деңгей Іштен жанатын қозғалтқыш деп қандай қозғалтқышқа айтылады? В-деңгей. Қозғалтқыштағы төрт тактінің әрқайсысында қандай процестер жүреді? С-деңгей Шәйнектегі шәй қайнағанда неліктен оның қақпағы қозғалады?Осы жакдайда энергияның қандай түрленуі жүреді?
|
АКТ кеспе қағаздар
Оқулық Ақ парақ
АКТ оқулық дәптер
АКТ Кеспе қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Осы сабақта алған білімдерін, сұрақтарын стикерге жазып қалдырады. |
стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушылардың алдыңғы білімін тексеру мақсатында «физикалық диктант» әдісі қолданылды.Бұл әдіс оқушылардың теориялық сұрақтарды бағалауға, логикалық ойлауының дамуына итермелейді. «Фишбоун» әдісі арқылы жаңа материалды меңгертуде оқушылардың өздігінен ізденіп, топтық жұмыс жасап, сұрақ-жауап арқылы ынтымақтасып жұмыс істейді. «Стопкадр» әдісі арқылы оқушылар жаңа тақырыптағы өтілген жылу машинарын, олардың бөліктерін сипаттап береді. Бұл әдіс оқушылардың жаңа тақырыпты сурет арқылы меңгеруіне көмектеседі. Жаңа тақырыпты бекіту барысында деңгейлік тапсырмалар берілді. Бұл тапсырмалар арқылы оқушылар білімдерінің әртүрлі деңгейде екендігін түсініп, бірін-бірі бағалауды үйренді. |
Қалыптастырушы бағалау арқылы: фигуралар |
биология,экология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия - Сабақта қолданған әдістерім сәтті болды ма? Сабақ бұдан да сәтті өтуі үшін басқа қандай әдіс қолдануым керек еді? - Бағалауда қаншалықты шынайы болдым? Бағалау оқушыларға қалай әсер етті? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: суретпен жұмыс 2: «фишбоун» әдісі Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: интернетжелісін пайдалану сабақ барысында 2: оқушыны қолдау, қабілетті оқушыға күрделірек тапсырмалар беру керекпін Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1:Жеке оқушылардың қабілетін анықтап соған сай тапсырмаларды қосымша дайындау. 2: топтағы оқушыларды түгелімен қамту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















