|
Бөлім: |
Энергия және қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жылулық ұлғаюы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.5.1.3 -термометрді пайдалана отырып температураны өлшеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Термометр түрлерімен таныса отырып, температураны өлшеуді үйрену |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу. «Қымыз» әдісі бойынша 3 топқа бөліну 1 топ. Термометр 2 топ. Температура 3 топ. Жылу |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. Оқушылар тақтадағы қымыз кеселерін таңдап алу арқылы 3 топқа бөлінеді. |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.
«Термометр» әдісімен оқушыларды бағалау |
Мотивациялық сөздер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу
|
«Иә,жоқ» әдісі. “Educapley” онлайн платформасы арқылы үй тапсырмасын еске түсіре отырып жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау.
|
Жасанды интеллектте берілген сұрақтарға жауап береді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Бейнематериал Ойынға сілтеме https://www.educaplay.com/learning-resources/17791155-learning_resource.html |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін бейнематериал беріледі. Бейнематериал Термометр дегеніміз не? Жылу энергиясы қандай энергия? Температура қандай шама?- секілді сұрақтар қойылады. Бейнематериал мен оқулықтан алған білімдерін толықтыру мақсатында тапсырмалар беріледі.
|
Бейнематериалды көрген соң оқушылар бірнеше сұраққа жауап беру арқылы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген бейнематериалға өз ойларын айтады |
Белсенділіктеріне қарай бағаланады |
презентация бейнематериал
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
т |
1 тапсырма. 1 топ. «Тәжірибе жүзінде дәлелдеймін» әдісі Дала, сынып және адам денесінің температурасын өлшеп оқулықтағы үлгіге қарап постерге жазып түсіндіреді.
2 топ. «Mozaik 3 D» платформасындағы Галилео Галилейдің шеберханасына саяхат. Шеберхана ішінен термометр құрылғысын тауып сипаттама береді, көрсеткішін көрсетеді.
3 топ. «Тәжірибе жүзінде дәлелдеймін» әдісі Оқулықтағы 3 тәжірибені көрсетеді. |
1 топ. Оқушылар қолдарындағы термометрді пайдаланып дала, сынып және адам денесінің температурасын өлшеп, температура көрсеткіштерін анықтап түсіндіре отырып тақтаға жазып қояды. 2 топ. Оқушылар шеберхана ішінен термометр құрылғысын тауып сипаттама береді, көрсеткішін көрсетеді 3 топ. Оқушылар ыстық суы бар стаканға термометрді салып, судың температурасын анықтайды. Тақтаға көрсеткіштерін жазады |
Дескриптор: 1. Температураның қандай болу керектігіне түсініктеме береді; 2. Ең суық ең ыстық температура көрсеткіштерін анықтайды; 3. температура өлшемін айтып түсіндіреді. Бағалау. Оқушылар Берілген бағалау парақтарын алып өз-өздерін бағалап отырады. Жалпы балл – 3 балл |
Термометр түрлері Ноутбук Ыстық суы бар стакан термометр |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану
|
Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. «Дәптермен жұмыс» зерттелген нысандардағы температура көрсеткіштерін кесте түрінде жазады.
|
Оқушылар дәптерлеріне керекті сөздерді қою арқылы схеманы толтырады. |
Дескриптор:
- тітіркенуге әсер етуші қасиеттерді жазады – 2 балл;
Баллдық жүйені бояп бағалап отырады
|
Оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту
|
“Квест” ойыны
|
Оқушылар презентацияда берілген квестті шешіп, сұрақтарға жауап береді.
|
Бағалау.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлім:
Энергия және
қозғалыс
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сыныбы: 6
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы: Жылулық
ұлғаюы
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
5.5.1.3 -термометрді пайдалана
отырып температураны
өлшеу
Сабақтың
мақсаты:
Термометр түрлерімен
таныса отырып, температураны өлшеуді
үйрену
Құндылықтарға
баулу:
«Мәңгілік ел»
жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы»
құндылығына баулу. Бұл
арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы,
функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен
жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге,
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген
дағдысы қалыптасады.
Сабақтың барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту 3
мин
Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен амандасу,
түгендеу. Сынып тәртібін
қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық
сөз» атты психологиялық ахуал
туғызу. Топқа бөлу.
«Қымыз» әдісі бойынша 3 топқа
бөліну 1 топ.
Термометр 2 топ.
Температура
3 топ.
Жылу Оқушылар ұстазымен амандасады.
Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер
айтады.
Оқушылар тақтадағы
қымыз кеселерін таңдап алу арқылы 3 топқа
бөлінеді.
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе
тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ
барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын
теңестіру.
Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту
арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын
оятады.
«Термометр» әдісімен оқушыларды
бағалау
Мотивациялық
сөздер
Жаңа сабаққа
кіріспе Мағынаны
білу
«Иә,жоқ» әдісі. “Educapley”
онлайн платформасы арқылы үй
тапсырмасын еске түсіре отырып жаңа сабақты байланыстыру мақсатында
ой талқылау.
Энергияның негізгі көзі -
жылу
Энергия-дененің жұмыс істеу
қабілеті
Механикалық -денелер мен
бөлшектердің жылжуынан пайда
болады
Адамның энергияны қажет етуі
калориямен өлшенеді
Жылу-дене бөлшектерінің ретті
жылжу энергиясы
Адам тып-тыныш отырғанда
белгілі бір энергия
жұмсайды
Дененің кез-келген қозғалысы
үйкелісті тудырмайды
тиіннің дөңгелек ішінде
жүгіруі механикалық энергия болып
табылады
Бөлменің жылуы- жылу энергиясы
болып табылады Энергия өзінен-өзі жоғалып
кетеді
Жасанды интеллектте берілген
сұрақтарға жауап береді, ой бөліседі, өз білгенін
айтады;
Мақсаты: Функционалды түрде сыни
ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы
артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді
және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
Бейнематериал
Ойынға
сілтеме
https://www.educaplay.com/learning-resources/17791155-learning_resource.html
Сабақтың
ортасы мағынаны
түсіну
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу
үшін бейнематериал
беріледі.
Бейнематериал
Термометр дегеніміз
не?
Жылу энергиясы қандай
энергия?
Температура қандай шама?-
секілді сұрақтар
қойылады.
Бейнематериал мен оқулықтан
алған білімдерін толықтыру мақсатында тапсырмалар
беріледі. Бейнематериалды көрген соң
оқушылар бірнеше сұраққа жауап беру арқылы өз ойымен бөліседі.
Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген
бейнематериалға өз ойларын
айтады
Белсенділіктеріне қарай
бағаланады
презентация
бейнематериал
т
1
тапсырма.
1
топ. «Тәжірибе жүзінде
дәлелдеймін» әдісі Дала, сынып және адам
денесінің температурасын өлшеп оқулықтағы үлгіге қарап постерге
жазып түсіндіреді.
2 топ. «Mozaik 3 D»
платформасындағы Галилео Галилейдің шеберханасына
саяхат.
Шеберхана ішінен термометр
құрылғысын тауып сипаттама береді, көрсеткішін
көрсетеді.
3
топ. «Тәжірибе жүзінде
дәлелдеймін» әдісі Оқулықтағы 3 тәжірибені
көрсетеді.
1 топ. Оқушылар қолдарындағы
термометрді пайдаланып дала, сынып және адам денесінің
температурасын өлшеп, температура көрсеткіштерін анықтап түсіндіре
отырып тақтаға жазып
қояды.
2 топ.
Оқушылар шеберхана ішінен термометр
құрылғысын тауып сипаттама береді, көрсеткішін
көрсетеді 3 топ. Оқушылар ыстық суы бар
стаканға термометрді салып, судың температурасын анықтайды. Тақтаға
көрсеткіштерін жазады
Дескриптор:
1.
Температураның қандай болу керектігіне түсініктеме
береді;
2. Ең суық ең ыстық
температура көрсеткіштерін
анықтайды;
3.
температура өлшемін айтып
түсіндіреді.
Бағалау.
Оқушылар
Берілген бағалау парақтарын
алып өз-өздерін бағалап отырады. Жалпы
балл – 3 балл
Термометр
түрлері
Ноутбук
Ыстық суы бар
стакан
термометр Сабақтың
ортасы Мағынаны
қолдану
Оқушыларға жалпылама төмендегі
қолдану тапсырмалары беріледі.
«Мағынаны қолдану» айдарындағы
тапсырманы дәптеріне
жазады.
«Дәптермен
жұмыс» зерттелген нысандардағы
температура көрсеткіштерін кесте түрінде
жазады. Зерттелетін
нысан t
1 t
2 Дала Сынып Адам
Оқушылар дәптерлеріне керекті
сөздерді қою арқылы схеманы
толтырады.
Дескриптор:
-
тітіркенуге әсер етуші
қасиеттерді жазады – 2
балл;
Баллдық жүйені бояп бағалап
отырады
Оқушы алдындағы оқулықтар,
оқушының жұмыс
дәптері
Сабақтың
соңы
Бекіту
“Квест”
ойыны
Сынапты медициналық
термометр
Спиртті
термометр
Бейметал
термометр
Термоэлектрлі
термометр
Электронды
термометр
Инфрақызыл
термометр
Температура
дегеніміз не?
Жылу
энергиясы?
Термометр дегеніміз
не?
Неге күзде күн
жарқырап тұрғанымен, жаздағыдан аз
жылытады.
Оқушылар
презентацияда берілген квестті шешіп, сұрақтарға жауап
береді.
Бағалау.
|



оптық
жұмыс















