|
Бөлім: |
3 бөлім. Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері |
|
|
Педагогтің ТАӘ: |
Серікказы Дина Серікказықызы |
|
|
Күні: |
04.12.2024 |
|
|
Сынып: . |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жылыжай эффектісі, озон қабатының жұқаруы және олардың салдары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.3.2.3 парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру 9.3.2.4 - озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсінеді Озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын анықтайды |
|
|
Бағалау критерийлері |
• Парниктік эффектісі ұғымын сипаттайды • Парникті эффектінің тірі ағзаларға зиянын түсінеді • Озон қабатының бұзылу себептерын келтіреді |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, оқушылардың назарын жаңа сабаққа аудару. Суреттер арқылы сабақтың
тақырыбын ашып аламыз. (Бұл өз кезегінде оқушыларға
сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік
береді).
Суреттерге қатысты қойылатын сұрақтар:
Сабақ тақырыбын анықтаған соң презентация арқылы түсіндіріп бастау ЕББҚ оқушыларға видеоны тоқтатып , қиын жерлерін оңай тілмен түсіндіру,қайта видеоны көрсету |
Әр оқушы осы суреттерге қарап оқушылар өздерінің ойларын ортаға салып, өз ойларымен бөліседі Таным дағдыларын дамыту мақсатында сұрақтарға жауап береді. Сұрақтарға жауап беріп өз ойларын айтады Сұрақтарға жауап бере отырып жалпы тақырып атауын анықтауға тырысады |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде ойлауды дамыту,өткен сабақ тақырыбын еске алу. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді |
Презентация Видео (түпнұсқасы) Cуреттер мен сызбалар
|
|
Сабақтың ортасы 35 минут 1- тапсырма |
Оқушыларды арқылы 2 топқа бөледі Топтық жұмыс «Өзіңді таныстыр,анықтайық!» әдісі арқылы топ атауын арқылы мәлімет беру I топ: Жылыжай
эффектісі ЕББҚ оқушылар өзге
балалармен топтық жұмыс кезінде сурет салуды беру не сурет бойынша
не көріп тұрған сипаттату,іс-әрекетпен көрсету |
Оқушылар өз топтарына сәйкес өздерін таныстырып, проблемалары мен антроогендік фактордың әсеріне тоқталып қорғайды |
Дескриптор: Жалпы-4 балл Жылыжай эффектісі/Озон қабатын сипаттайды.2- балл Ғаламдық экология бойынша проблемалар мен антропогендік факторлардың әсеріне тоқталады,түсіндіреді 2- балл Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді |
Суреттер
Оқулық: Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. - б. 41-44б |
|
2-тапсырма |
Жұптық жұмыс Wordwall бағдарламасы арқылы оқушыларға проблемалық сұрақтар беру ЕББҚ оқушыларға берілген ұғымдарды оқулық бойынша іздестіруге нұсқау жасау) |
Оқушылар берілген бағдарлама бойынша жұбымен ақылдасып, ол жауапты неге олай ойлайтындығын түсіндіреді |
Дескриптор: Жалпы-2 балл Берілген проблемалық сұрақтарға, және суреттерге сыни жауап береді -2 балл Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді |
https://wordwall.net/resource/83162081 Оқулық: Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. - б. 41-44 б |
|
3-тапсырма |
Жеке жұмыс Жеке жұмыс ретінде Quizziz платформасы арқылы алған білімдеріне бақылау жұмысын алу
|
Оқушылар берілген бағдарлама арқылы , суретті дұрыс құрап,сұрақтарға жауап береді |
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, сурет салдыру арқылы ынтасын ашып қолдау көрсетеді. Дескриптор: Жалпы-4 балл Жылыжай эффектісі мен озон қабатына байланысты тестті шешеді -2 балл Парниктік эффектінің моделін сурет қылып салады-1 Белгілеген жауаптарына түсінік береді -1 бал |
https://quizizz.com/join?gc=55182496
Оқулық: Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. - б. 41-44 б |
|
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма Рефлексия Бағалау |
Кері байланыс: Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді. (Бұл кері байланыс түрі, яғни «Меннен саған смс әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі.)
Оқушыларды топ арқылы бағалау ЕББҚ оқушыларды «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді (Бұл кері байланыс түрі, яғни, «Меннен саған смс әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі. |
Қай топ сұрақтарға белсенді,әрі тез жауап берсе, қай топ шкала сызығына бірінші жетсе сол топ жеңімпаз атанады, жоғары балл алады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жылыжай эффектісі, озон қабатының жұқаруы және олардың салдары
Жылыжай эффектісі, озон қабатының жұқаруы және олардың салдары
|
Бөлім: |
3 бөлім. Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері |
|
|
Педагогтің ТАӘ: |
Серікказы Дина Серікказықызы |
|
|
Күні: |
04.12.2024 |
|
|
Сынып: . |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жылыжай эффектісі, озон қабатының жұқаруы және олардың салдары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.3.2.3 парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру 9.3.2.4 - озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсінеді Озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын анықтайды |
|
|
Бағалау критерийлері |
• Парниктік эффектісі ұғымын сипаттайды • Парникті эффектінің тірі ағзаларға зиянын түсінеді • Озон қабатының бұзылу себептерын келтіреді |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, оқушылардың назарын жаңа сабаққа аудару. Суреттер арқылы сабақтың
тақырыбын ашып аламыз. (Бұл өз кезегінде оқушыларға
сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік
береді).
Суреттерге қатысты қойылатын сұрақтар:
Сабақ тақырыбын анықтаған соң презентация арқылы түсіндіріп бастау ЕББҚ оқушыларға видеоны тоқтатып , қиын жерлерін оңай тілмен түсіндіру,қайта видеоны көрсету |
Әр оқушы осы суреттерге қарап оқушылар өздерінің ойларын ортаға салып, өз ойларымен бөліседі Таным дағдыларын дамыту мақсатында сұрақтарға жауап береді. Сұрақтарға жауап беріп өз ойларын айтады Сұрақтарға жауап бере отырып жалпы тақырып атауын анықтауға тырысады |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде ойлауды дамыту,өткен сабақ тақырыбын еске алу. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді |
Презентация Видео (түпнұсқасы) Cуреттер мен сызбалар
|
|
Сабақтың ортасы 35 минут 1- тапсырма |
Оқушыларды арқылы 2 топқа бөледі Топтық жұмыс «Өзіңді таныстыр,анықтайық!» әдісі арқылы топ атауын арқылы мәлімет беру I топ: Жылыжай
эффектісі ЕББҚ оқушылар өзге
балалармен топтық жұмыс кезінде сурет салуды беру не сурет бойынша
не көріп тұрған сипаттату,іс-әрекетпен көрсету |
Оқушылар өз топтарына сәйкес өздерін таныстырып, проблемалары мен антроогендік фактордың әсеріне тоқталып қорғайды |
Дескриптор: Жалпы-4 балл Жылыжай эффектісі/Озон қабатын сипаттайды.2- балл Ғаламдық экология бойынша проблемалар мен антропогендік факторлардың әсеріне тоқталады,түсіндіреді 2- балл Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді |
Суреттер
Оқулық: Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. - б. 41-44б |
|
2-тапсырма |
Жұптық жұмыс Wordwall бағдарламасы арқылы оқушыларға проблемалық сұрақтар беру ЕББҚ оқушыларға берілген ұғымдарды оқулық бойынша іздестіруге нұсқау жасау) |
Оқушылар берілген бағдарлама бойынша жұбымен ақылдасып, ол жауапты неге олай ойлайтындығын түсіндіреді |
Дескриптор: Жалпы-2 балл Берілген проблемалық сұрақтарға, және суреттерге сыни жауап береді -2 балл Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді |
https://wordwall.net/resource/83162081 Оқулық: Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. - б. 41-44 б |
|
3-тапсырма |
Жеке жұмыс Жеке жұмыс ретінде Quizziz платформасы арқылы алған білімдеріне бақылау жұмысын алу
|
Оқушылар берілген бағдарлама арқылы , суретті дұрыс құрап,сұрақтарға жауап береді |
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, сурет салдыру арқылы ынтасын ашып қолдау көрсетеді. Дескриптор: Жалпы-4 балл Жылыжай эффектісі мен озон қабатына байланысты тестті шешеді -2 балл Парниктік эффектінің моделін сурет қылып салады-1 Белгілеген жауаптарына түсінік береді -1 бал |
https://quizizz.com/join?gc=55182496
Оқулық: Биология, 9 сынып, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, Алматы: Атамұра, 2019. - б. 41-44 б |
|
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма Рефлексия Бағалау |
Кері байланыс: Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді. (Бұл кері байланыс түрі, яғни «Меннен саған смс әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі.)
Оқушыларды топ арқылы бағалау ЕББҚ оқушыларды «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді (Бұл кері байланыс түрі, яғни, «Меннен саған смс әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі. |
Қай топ сұрақтарға белсенді,әрі тез жауап берсе, қай топ шкала сызығына бірінші жетсе сол топ жеңімпаз атанады, жоғары балл алады |
|
шағым қалдыра аласыз
























