Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жылулық қозғалыс, броундық қозғалыс, диффузия
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жылулық қозғалыс, броундық қозғалыс, диффузия |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.1.1 – молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейтін мысалдар келтіру және тәжірибені сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын түсіндіру және оларды дәлелдейтін мысалдар мен тәжірибелер көрседі. Оқушылардың теориялық білімдерін практикада қолданады. Ғылыми зерттеу дағдыларын қалыптасады және табиғаттың физикалық құбылыстарына қызығушылықтары артады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы
7 мин “Ой қозғау әдісі” Ашық сұрақтар 10 минут 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Топқа бөлу
«Атом ,атом – молекула» әдісі бойынша оқушыларға жағымды атмосфералық ахуал қалыптастырып , топқа бөліп аламын. 1 топ- - Броундық қозғалыс тобы 2 топ – Диффузия тобы 3 топ – Температура тобы І. «Ой қозғау» әдісі арқылы 7.4.1.2 "Заттар атомдар мен молекулалардан түзілетінін білу" оқу мақсаты бойынша 7 сыныпта химия пәнінен алған білімдерін еске түсіреді. Заттың құрылысын еске түсіру мақсатында видео көрсетіледі. https://i.ytimg.com/vi/fzwaTwI9E-8/maxresdefault.jpg https://wordwall.net/resource/77245748
Молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын түсіндіру (5 минут)
Түсіндірме: Молекулалардың кездейсоқ әрі үздіксіз қозғалысы. Қозғалыс жылдамдығы мен бағыттары әртүрлі.
Түсіндірме: Молекулалар бір-бірімен соқтығысып, энергия алмасады.
Түсіндірме: Температураның жоғарылауы молекулалардың қозғалыс жылдамдығын арттырады. Тәжірибелер (10 минут)
Мақсаты: Су бетінде түйіршіктердің қозғалысын бақылау. Құралдар: Ыдысқа су, кішкентай түйіршіктер (тұз, қант). Сипаттама: Су бетіне түйіршіктерді салып, олардың кездейсоқ қозғалысын бақылау. Бұл молекулалардың үздіксіз қозғалысын дәлелдейді.
Мақсаты: Газ қысымының температураға тәуелділігін көрсету. Құралдар: Баллон, насос, термометр. Сипаттама: Баллонды жылытып, оның ішіндегі газ қысымының өзгерісін өлшеу. Газдың температурасы артқанда қысымның көтерілуін бақылау.Ветуалды зертханада көрсетеді
https://phet.colorado.edu/sims/html/gases-intro/latest/gases-intro_en.html"
Мақсаты: Температураның диффузия жылдамдығына әсерін көрсету. Құралдар: Суды араластыру үшін түйіршіктер мен су. Сипаттама: Судың әртүрлі температураларында түйіршіктердің диффузия жылдамдығын бақылау. Ыстық суда түйіршіктердің жылдам таралатынын көру. Ветуалды зертханада көрсетеді https://phet.colorado.edu/sims/html/diffusion/latest/diffusion_en.html"
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. «Атом ,атом – молекула» әдісі бойынша оқушылар 3 топқа бірігеді. Окушылар өткен білімді еске түсіріп, МКТ негізгі 3 қағидасын тұжырымдайды. Окушылар МКТ негізгі 3 қағидасына тәжірибелік тапсырмалар орындайды және МКТ 3 қағидасын тұжырымдайды. Веруалды зертхананың көмегімен тәжірибелік тапсырмаларды орындайды. . |
Дескриптор - Жылулық қозғалыстың физикалық мағынасын біледі; - Броундық қозғалысты сипаттайды; -МКТ –ң негізгі қағидаларын біледі. Жалпы балл-1 Дескриптор: -жылулық қозғалысты сипаттайды. -молекулалардың сұйықтағы қозғалысын түсінеді. Жалпы балл-2 |
АКТ Презентация Видео көрсетілім |
||||||||
|
Сабақтың ортасы. Жұптық жұмыс 7 мин |
ІІ. Қолдану «Диффузияның пайдасы мен зияны қандай ?»
|
Оқушылар берілген кетседе «Диффузияның пайдасы мен зияны қандай ?» сипаттайды
|
Дескриптор -диффузия құбылысының қолданылу аймағын ажыратады
Жалпы балл -3
|
АКТ Презентация 8-сынып оқулық
|
||||||||
|
“Жабық тест” әдісі 11-мин
|
ІІІ. Жинақтау.
https://wordwall.net/resource/77234840
|
Оқушылар тест жұмысын орындайды |
Дескриптор - Диффузия құбылысы бойынша білімін қолданады -заттың құрылысын біледі Броундық қозғалысты түсінеді.
Жалпы балл-2
|
ДК экраны, дәптер, оқулық
|
||||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия 5 мин
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
Рефлексия бойынша оқушы өзінің сабақтағы формативтік бағасын шығарады . «Тик-Ток» әдісі бойынша кері байланыс аламын
Үйге тапсырма: Броундық қозғалыс. Диффузия тақырыбын оқу Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау
|
Оқушылар «Тик-Ток» әдісі бойынша кері байланыс береді Сабақ ұнаса лайк ты алып тик-ток қалташасына салады .Сұрақтары болса Пікір қалдырамын стиккерін алып өзі түсінбеген сұрақты жазып қалдырады.Егер оқушы тақырыпты жақсы меңгерген болса Бөлісемін стиккерін алып бүгінгі сабақты толық меңгерненін білдіреді . Оқушылар сабақтағы жеткен деңгейіне байланысты өз ойларын айтады. |
Форматив тік бағалау
|
Бағалау парақшасы Стиккерлер
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жылулық қозғалыс.Диффузия ашық сабақ
Жылулық қозғалыс.Диффузия ашық сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жылулық қозғалыс, броундық қозғалыс, диффузия
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жылулық қозғалыс, броундық қозғалыс, диффузия |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.1.1 – молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейтін мысалдар келтіру және тәжірибені сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын түсіндіру және оларды дәлелдейтін мысалдар мен тәжірибелер көрседі. Оқушылардың теориялық білімдерін практикада қолданады. Ғылыми зерттеу дағдыларын қалыптасады және табиғаттың физикалық құбылыстарына қызығушылықтары артады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы
7 мин “Ой қозғау әдісі” Ашық сұрақтар 10 минут 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Топқа бөлу
«Атом ,атом – молекула» әдісі бойынша оқушыларға жағымды атмосфералық ахуал қалыптастырып , топқа бөліп аламын. 1 топ- - Броундық қозғалыс тобы 2 топ – Диффузия тобы 3 топ – Температура тобы І. «Ой қозғау» әдісі арқылы 7.4.1.2 "Заттар атомдар мен молекулалардан түзілетінін білу" оқу мақсаты бойынша 7 сыныпта химия пәнінен алған білімдерін еске түсіреді. Заттың құрылысын еске түсіру мақсатында видео көрсетіледі. https://i.ytimg.com/vi/fzwaTwI9E-8/maxresdefault.jpg https://wordwall.net/resource/77245748
Молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын түсіндіру (5 минут)
Түсіндірме: Молекулалардың кездейсоқ әрі үздіксіз қозғалысы. Қозғалыс жылдамдығы мен бағыттары әртүрлі.
Түсіндірме: Молекулалар бір-бірімен соқтығысып, энергия алмасады.
Түсіндірме: Температураның жоғарылауы молекулалардың қозғалыс жылдамдығын арттырады. Тәжірибелер (10 минут)
Мақсаты: Су бетінде түйіршіктердің қозғалысын бақылау. Құралдар: Ыдысқа су, кішкентай түйіршіктер (тұз, қант). Сипаттама: Су бетіне түйіршіктерді салып, олардың кездейсоқ қозғалысын бақылау. Бұл молекулалардың үздіксіз қозғалысын дәлелдейді.
Мақсаты: Газ қысымының температураға тәуелділігін көрсету. Құралдар: Баллон, насос, термометр. Сипаттама: Баллонды жылытып, оның ішіндегі газ қысымының өзгерісін өлшеу. Газдың температурасы артқанда қысымның көтерілуін бақылау.Ветуалды зертханада көрсетеді
https://phet.colorado.edu/sims/html/gases-intro/latest/gases-intro_en.html"
Мақсаты: Температураның диффузия жылдамдығына әсерін көрсету. Құралдар: Суды араластыру үшін түйіршіктер мен су. Сипаттама: Судың әртүрлі температураларында түйіршіктердің диффузия жылдамдығын бақылау. Ыстық суда түйіршіктердің жылдам таралатынын көру. Ветуалды зертханада көрсетеді https://phet.colorado.edu/sims/html/diffusion/latest/diffusion_en.html"
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. «Атом ,атом – молекула» әдісі бойынша оқушылар 3 топқа бірігеді. Окушылар өткен білімді еске түсіріп, МКТ негізгі 3 қағидасын тұжырымдайды. Окушылар МКТ негізгі 3 қағидасына тәжірибелік тапсырмалар орындайды және МКТ 3 қағидасын тұжырымдайды. Веруалды зертхананың көмегімен тәжірибелік тапсырмаларды орындайды. . |
Дескриптор - Жылулық қозғалыстың физикалық мағынасын біледі; - Броундық қозғалысты сипаттайды; -МКТ –ң негізгі қағидаларын біледі. Жалпы балл-1 Дескриптор: -жылулық қозғалысты сипаттайды. -молекулалардың сұйықтағы қозғалысын түсінеді. Жалпы балл-2 |
АКТ Презентация Видео көрсетілім |
||||||||
|
Сабақтың ортасы. Жұптық жұмыс 7 мин |
ІІ. Қолдану «Диффузияның пайдасы мен зияны қандай ?»
|
Оқушылар берілген кетседе «Диффузияның пайдасы мен зияны қандай ?» сипаттайды
|
Дескриптор -диффузия құбылысының қолданылу аймағын ажыратады
Жалпы балл -3
|
АКТ Презентация 8-сынып оқулық
|
||||||||
|
“Жабық тест” әдісі 11-мин
|
ІІІ. Жинақтау.
https://wordwall.net/resource/77234840
|
Оқушылар тест жұмысын орындайды |
Дескриптор - Диффузия құбылысы бойынша білімін қолданады -заттың құрылысын біледі Броундық қозғалысты түсінеді.
Жалпы балл-2
|
ДК экраны, дәптер, оқулық
|
||||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия 5 мин
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
Рефлексия бойынша оқушы өзінің сабақтағы формативтік бағасын шығарады . «Тик-Ток» әдісі бойынша кері байланыс аламын
Үйге тапсырма: Броундық қозғалыс. Диффузия тақырыбын оқу Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау
|
Оқушылар «Тик-Ток» әдісі бойынша кері байланыс береді Сабақ ұнаса лайк ты алып тик-ток қалташасына салады .Сұрақтары болса Пікір қалдырамын стиккерін алып өзі түсінбеген сұрақты жазып қалдырады.Егер оқушы тақырыпты жақсы меңгерген болса Бөлісемін стиккерін алып бүгінгі сабақты толық меңгерненін білдіреді . Оқушылар сабақтағы жеткен деңгейіне байланысты өз ойларын айтады. |
Форматив тік бағалау
|
Бағалау парақшасы Стиккерлер
|
шағым қалдыра аласыз





















