Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
5.3 В Энергия және қозғалыс |
||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
Сопбекова Жулдызай Ермекбаевна |
||||
|
Күні: |
21.02.2025ж |
||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жылулық ұлғаю |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.5.1.3 - термометрді пайдалана отырып температураны өлшеу |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Термометр түрлерімен таныса отырып, температураны өлшеуді үйрену |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу: «Қымыз» әдісі бойынша 2 топқа біріктіру. 1-топ Термометр 2-топ Температура Үй тапсырмасы: «Иә, жоқ» әдісі 1.Энергияның негізгі көзі – жылу. (Жоқ) 2.Энергия – дененің жұмыс істеу қабілеті. (Ия) 3.Механикалық – денелер мен бөлшектердің жылжуынан пайда болады. (Ия) |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
Оқушылар тақтадағы қымыз кеселерін таңдап алу арқылы 2 топқа бөлінеді. |
«Термометр» әдісімен оқушыларды бағалау |
Мотивациялық сөздер
«Иә,жоқ»парағы |
|
|
|
4.Адамның энергияны қажет етуі килокалориямен өлшенеді? (Ия) 5.Жылу – дене бөлшектерінің ретті жылжу энергиясы. (Жоқ) 6.Адам тып-тыныш отырғанда да белгілі бір энергия жұмсайды.(Ия) 7.Дененің кез келген қозғалысы үйкеліс тудырмайды. (Жоқ) 8.Феннің жұмыс істеуі – электр энергиясы болып табылады. (Ия) 9.Бөлменің жылынуы – жылу энергиясы болып табылады. (Ия) 10.Энергия өзінен – өзі жоғалып кетеді. (Жоқ) 11.Энергия түрлері 2 – ге бөлінеді. (Жоқ) 12.Ғалымдар энергияны «жанды күш» деп атаған.(Ия) 13.Энергияның арқасында механизмдер мен құралдар жұмыс істейді. (Ия) 14.Тиін айналатын дөңгелек ішінде жүгіреді – бұл механикалық энергия болып табылады.(Ия) |
Сұрақтарға жауап береді, ой бөліседі, өз білгенін айтады. |
ҚБ: 1-10 балл
|
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. «Адасқан әріптер» әдісі Әріптерді рет-ретімен оқып,тірек сөзді тап.
Айналамыздағы денелер әртүрлі қызады. |
Әріптерден сөз құрайды . 1.Термометр деген не?
2.Жылу энергиясы ұғымына сипаттама беріңдер.
|
Белсенділіктеріне қарай бағаланады |
Ноутбук, телефон, колонка Әріптер |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады Термометрдің қандай түрлерін білесің? Суретке қара. Қайнаған судың температурасын қандай термометрмен өлшеуге болады? Мұздатқыш камераның температурасын ше? Неге?
|
ҚБ: 1-10 балл
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тапсырмаларды орындайды |
Презентация 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
|
|
Топтық жұмыс: «Тәжірибе жүзінде дәлелдеймін» әдісі |
1-тәжірибе
2-тәжірибе
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тәжірибені орындап талдау жүргізеді. |
Ыстық ,салқын суы бар стакан Термометр түрлері Жұмыс дәптерлері. |
|
|
|
Жұптық тапсырма: «Сәйкестендіру» |
|
ҚБ: 1-10 балл
|
Сәйкестендіру парағы |
|
|
|
Жеке тапсырма: «Асық» әдісі |
«Асық» ойыны
|
Сұрақтарға жауап беру арқылы асықтарды жүріп отырады. Сұраққа кім бірінші жауап береді, сол оқушы жүріп отырады. |
Асықтар |
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Керібайланыс
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Кері байланыс жасайды Үй тапсырмасын алады |
« Білім қоржыны» әдісі |
Оқулық
Кері байланыс тақтасы |
|
|
|
Үй тапсырма : Өз денеңнің температурасын өлше. Ол үшін қандай термометрді пайдаланасың?Таңертең,түсте,кешке өлше. Нәтижесін кестеге жаз. |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жылулық ұлғаю
Жылулық ұлғаю
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
5.3 В Энергия және қозғалыс |
||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
Сопбекова Жулдызай Ермекбаевна |
||||
|
Күні: |
21.02.2025ж |
||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жылулық ұлғаю |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.5.1.3 - термометрді пайдалана отырып температураны өлшеу |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Термометр түрлерімен таныса отырып, температураны өлшеуді үйрену |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу: «Қымыз» әдісі бойынша 2 топқа біріктіру. 1-топ Термометр 2-топ Температура Үй тапсырмасы: «Иә, жоқ» әдісі 1.Энергияның негізгі көзі – жылу. (Жоқ) 2.Энергия – дененің жұмыс істеу қабілеті. (Ия) 3.Механикалық – денелер мен бөлшектердің жылжуынан пайда болады. (Ия) |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
Оқушылар тақтадағы қымыз кеселерін таңдап алу арқылы 2 топқа бөлінеді. |
«Термометр» әдісімен оқушыларды бағалау |
Мотивациялық сөздер
«Иә,жоқ»парағы |
|
|
|
4.Адамның энергияны қажет етуі килокалориямен өлшенеді? (Ия) 5.Жылу – дене бөлшектерінің ретті жылжу энергиясы. (Жоқ) 6.Адам тып-тыныш отырғанда да белгілі бір энергия жұмсайды.(Ия) 7.Дененің кез келген қозғалысы үйкеліс тудырмайды. (Жоқ) 8.Феннің жұмыс істеуі – электр энергиясы болып табылады. (Ия) 9.Бөлменің жылынуы – жылу энергиясы болып табылады. (Ия) 10.Энергия өзінен – өзі жоғалып кетеді. (Жоқ) 11.Энергия түрлері 2 – ге бөлінеді. (Жоқ) 12.Ғалымдар энергияны «жанды күш» деп атаған.(Ия) 13.Энергияның арқасында механизмдер мен құралдар жұмыс істейді. (Ия) 14.Тиін айналатын дөңгелек ішінде жүгіреді – бұл механикалық энергия болып табылады.(Ия) |
Сұрақтарға жауап береді, ой бөліседі, өз білгенін айтады. |
ҚБ: 1-10 балл
|
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. «Адасқан әріптер» әдісі Әріптерді рет-ретімен оқып,тірек сөзді тап.
Айналамыздағы денелер әртүрлі қызады. |
Әріптерден сөз құрайды . 1.Термометр деген не?
2.Жылу энергиясы ұғымына сипаттама беріңдер.
|
Белсенділіктеріне қарай бағаланады |
Ноутбук, телефон, колонка Әріптер |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады Термометрдің қандай түрлерін білесің? Суретке қара. Қайнаған судың температурасын қандай термометрмен өлшеуге болады? Мұздатқыш камераның температурасын ше? Неге?
|
ҚБ: 1-10 балл
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тапсырмаларды орындайды |
Презентация 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
|
|
Топтық жұмыс: «Тәжірибе жүзінде дәлелдеймін» әдісі |
1-тәжірибе
2-тәжірибе
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тәжірибені орындап талдау жүргізеді. |
Ыстық ,салқын суы бар стакан Термометр түрлері Жұмыс дәптерлері. |
|
|
|
Жұптық тапсырма: «Сәйкестендіру» |
|
ҚБ: 1-10 балл
|
Сәйкестендіру парағы |
|
|
|
Жеке тапсырма: «Асық» әдісі |
«Асық» ойыны
|
Сұрақтарға жауап беру арқылы асықтарды жүріп отырады. Сұраққа кім бірінші жауап береді, сол оқушы жүріп отырады. |
Асықтар |
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Керібайланыс
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Кері байланыс жасайды Үй тапсырмасын алады |
« Білім қоржыны» әдісі |
Оқулық
Кері байланыс тақтасы |
|
|
|
Үй тапсырма : Өз денеңнің температурасын өлше. Ол үшін қандай термометрді пайдаланасың?Таңертең,түсте,кешке өлше. Нәтижесін кестеге жаз. |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


ТЕРМОМЕТР
















