|
Бөлім: |
9.1. Қазақстан «жылымық» кезеңінде (1954-1964 жылдар) |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Серикбаева К |
|
Күні: |
01.10.2024 |
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
« Жылымық» кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы Зерттеу сұрағы: Жылымық кезеңі қоғамға қандай өзгеріс әкелді |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және интерпретация жасау |
|
Сабақтың мақсаты |
Жылымық кезеңінің туындау себептерін, орын алған негізгі оқиғаларды саралайды; Сталинизм мен Хрущев дәуірінің негізгі белгілерін жіктейді; Жылымық кезеніңнің қоғамға әкелген өзгерістердің нәтижелерін өздігінше талдайды |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Сабаққа назарын аудару. Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабақта
Зерттеу сұрағы: «Хрущевтік жылымық» кезінде қоғамда қандай өзгерістер болды? Өткенді еске түсіру: Оқушылар осыған дейінгі білімдеріне естеріне түсіп, репрессиялардың себептері мен салдарларын. Репрессияға ұшыраған топтарды атайды (зиялылар, орта тап, депортацияланған халықтар, тұтқында болған әскери адамдар және т.б. әлеуметтік топтар) Ұяшықтағы сұрақтар әдісі
|
Оқушылар сабақа назарларын аударады. Сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады. Өткен материалды еске түсіру үшін сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ «қауырсын» бойынша бағалау 1балл |
Таратпалы материалдар Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Сталиннің жеке басына табынушылықты әшкерелеу туралы Хрущевтің ХХ съезде сөйлеген сөзінен бейнероликтен үзінді көрсетіледі. (Т) Бейне материал: КОКП ОК-нің «Жеке адамға табынушылық және оның зардаптары туралы» (маусым, 1956 жыл) қаулысы Оқушылар бейне материалды тыңдай отырып келесі тапсырмаларды орындайды: Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма. Кесте толтыру «Жылымық» кезеңдегі саяси жағдайды бағалау
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.
Шам әдісі Берілген сұрақтарға жауап беріңдер
2-тапсырма. Ақпараттың «ақиқат» немесе «жалған» екенін анықтаңыз?
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.
|
Дескрипторлар: 1. Қаулы не себепті қабылданғанын біледі 2. Бұл қаулының жариялануы мемлекет пен қоғамда қандай өзгерістер әкелгенін біледі. 3. Не себепті бұл қаулы сол кезде құпия сақталып, 33 жылдан кейін ғана жарияланғанын біледі.
Дескриптор:
Сталинизмнен бас тартудың ең басты мақсатын анықтайды ; КОКП –ның ХХ сьезд шешімдері қандай саяси өзгерістер әкелгендігін жазады; 1954-1964жж қандай баға берілгендігін анықтайды.
Берілген сұрақтарға жауап береді өз ойларын жеткізеді
Дескриптор:
Ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды |
ҚБ «қауырсын» бойынша бағалау 2 балл
ҚБ «қауырсын» бойынша бағалау 3 балл
ҚБ «қауырсын» бойынша бағалау 1 балл
ҚБ «қауырсын» бойынша бағалау 2 балл |
http://www.youtube.com/watch?v=kXuRzJDYJI8
Кесте сызба
Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Тарсия әдісі арқылы сұрақ-жауаптарды
сәйкестендіру |
Дескриптор: сұрақ-жауаптарды бір-бірлеріне оқушылар сәйкестендіреді |
ҚБ «қауырсын» бойынша бағалау 1 балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
« Жылымық» кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
жылымық кезеңіндегі Қазақстан
жылымық кезеңіндегі Қазақстан
|
Бөлім: |
9.1. Қазақстан «жылымық» кезеңінде (1954-1964 жылдар) |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Серикбаева К |
|
Күні: |
01.10.2024 |
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
« Жылымық» кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы Зерттеу сұрағы: Жылымық кезеңі қоғамға қандай өзгеріс әкелді |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және интерпретация жасау |
|
Сабақтың мақсаты |
Жылымық кезеңінің туындау себептерін, орын алған негізгі оқиғаларды саралайды; Сталинизм мен Хрущев дәуірінің негізгі белгілерін жіктейді; Жылымық кезеніңнің қоғамға әкелген өзгерістердің нәтижелерін өздігінше талдайды |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Сабаққа назарын аудару. Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабақта
Зерттеу сұрағы: «Хрущевтік жылымық» кезінде қоғамда қандай өзгерістер болды? Өткенді еске түсіру: Оқушылар осыған дейінгі білімдеріне естеріне түсіп, репрессиялардың себептері мен салдарларын. Репрессияға ұшыраған топтарды атайды (зиялылар, орта тап, депортацияланған халықтар, тұтқында болған әскери адамдар және т.б. әлеуметтік топтар) Ұяшықтағы сұрақтар әдісі
|
Оқушылар сабақа назарларын аударады. Сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады. Өткен материалды еске түсіру үшін сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ «қауырсын» бойынша бағалау 1балл |
Таратпалы материалдар Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Сталиннің жеке басына табынушылықты әшкерелеу туралы Хрущевтің ХХ съезде сөйлеген сөзінен бейнероликтен үзінді көрсетіледі. (Т) Бейне материал: КОКП ОК-нің «Жеке адамға табынушылық және оның зардаптары туралы» (маусым, 1956 жыл) қаулысы Оқушылар бейне материалды тыңдай отырып келесі тапсырмаларды орындайды: Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма. Кесте толтыру «Жылымық» кезеңдегі саяси жағдайды бағалау
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.
Шам әдісі Берілген сұрақтарға жауап беріңдер
2-тапсырма. Ақпараттың «ақиқат» немесе «жалған» екенін анықтаңыз?
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.
|
Дескрипторлар: 1. Қаулы не себепті қабылданғанын біледі 2. Бұл қаулының жариялануы мемлекет пен қоғамда қандай өзгерістер әкелгенін біледі. 3. Не себепті бұл қаулы сол кезде құпия сақталып, 33 жылдан кейін ғана жарияланғанын біледі.
Дескриптор:
Сталинизмнен бас тартудың ең басты мақсатын анықтайды ; КОКП –ның ХХ сьезд шешімдері қандай саяси өзгерістер әкелгендігін жазады; 1954-1964жж қандай баға берілгендігін анықтайды.
Берілген сұрақтарға жауап береді өз ойларын жеткізеді
Дескриптор:
Ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды |
ҚБ «қауырсын» бойынша бағалау 2 балл
ҚБ «қауырсын» бойынша бағалау 3 балл
ҚБ «қауырсын» бойынша бағалау 1 балл
ҚБ «қауырсын» бойынша бағалау 2 балл |
http://www.youtube.com/watch?v=kXuRzJDYJI8
Кесте сызба
Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Тарсия әдісі арқылы сұрақ-жауаптарды
сәйкестендіру |
Дескриптор: сұрақ-жауаптарды бір-бірлеріне оқушылар сәйкестендіреді |
ҚБ «қауырсын» бойынша бағалау 1 балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
« Жылымық» кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















