|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 22 сабақ.Жылуөткізгіштік деген не? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттеу; 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдаусебебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланыстынегіздеу; 4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формадаұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Материалдардың жылуөткізгіштігін эксперимент жүргізу арқылы зерттейді; жылуөткізгіш және жылуоқшаулағыш денелерді ажыратады; зерттеу әдісін таңдау себебін негіздейді; нәтижені өзі таңдаған формада ұсынады. |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды жақсарту Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Үй тапсырмасы Дыбысты бәсеңдеуіне зерттеу жүргізіп кел. Үйде қандай жағдайда дыбыс бәсеңдейді екен? ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Саралау: тапсырма 1 ТӘЖІРИБЕ Температураны анықта Алақанға монета салу арқылы темірдің дененің жылуын өзіне өткізгенін біледі Дене температурасы туралы өздері білетін мәліметтерін айтады «Жылу туралы не білесіңдер? Жылуға қатысты не оқып үйрендік? (Жылы ауа жоғары көтеріледі, соның арқасында жел пайда болады.) «Ауа температурасын, дене қызуын немен өлшейміз?» (Термометрмен.) Соңында «Монетаның температурасы қанша градус деп ойлайсыңдар?» сұрағы қойылады ЕБҚ: Мақсаты. Өз бетінше тәжірибе жасауды үйрету 2 ТӘЖІРИБЕ Сынып бөлмесіндегі температурада тұрған ағаш пен темір заттарды ұстап көру. Темір салқын болады. Өйткені ағаш жылуды темірден гөрі жақсы өткізеді
Саралау: тапсырма 3 ТӘЖІРИБЕ Стаканға ыстық су құйып оған ағаш және темір қасықтарды салу. Темірдің тез ыситынын білу. «Алдыңғы тапсырмада біз бір ортадағы денелердің температурасы бірдей болады деген қорытындыға келдік. Олай болса, темір неге салқынырақ болып көрінеді?» Қорытынды: қатты заттар жылуды тез өткізеді ЕҚБ Мақсаты: өз бетінше қорытынды шығаруға үйрету «Орналастыр» айдары
Жылуөткізгіштік деген не? Тақырыпты қорытындылау. Бір денеден екінші денеге жылудың тікелей берілуі жылуөткізгіштік деп аталады. Металдан жасалған бұйымдар жылуды жақсы өткізеді Үй тапсырмасы Жылуды жақсы өткізететін заттардың суретін салып келу
|
Шаттық шеңберін құрады Үйдегі зерттеулері туралы айтады. Іс жүзінде көрсетіп береді Тәжірибе жасайды Оқушылар өз болжамын айтады. Алақан арқылы адамның температурасы біртіндеп қағаз қыстырғышқа немесе монетаға өтеді. Кейбір оқушылар қолындағы қағаз қыстырғыш та өз денесі сияқты 36,6 градус деп айтуы мүмкін Сынып бөлмесіндегі әртүрлі заттарды салыстырады Мұғалімнің көмегімен тәжірибе жасайды Оқушылардың болжалды жауабы тыңдалған соң, мұғалім мұның түрлі дененің жылуөткізгіштігінің әртүрлі болатынымен байланысты екенін айтады. Мысалы, темір жылуды жақсы өткізеді, яғни ол жылумен жылдам алмаса бастайды. Денелер мен ортаның жылуөткізгішті гіне байланысты ретімен орналастырады Түсінгендерін жинақтап,сабақты қорытындылайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ:
Дескриптор: Тәжірибе жасау арқылы температураны анықтай алады-1Б Өз денесінің температурасы туралы айта алады-1Б Дескриптор: Бір бөлмедегі әртүрлі заттардың температурасын өлшей алады-1Б Заттардың жылуөткізгіштігі әртүрлі екенін түсінеді-1Б Дескриптор: Тәжірибе жасау арқылы қай заттың тез жылу өткізетінін біледі-1Б Тақырыпты өмірмен байланыстыра алады-1Б Дескриптор: Заттар мен денелердің жылуөткізгіштік қасиетін анықтайды-1Б Жылуөткізгіштік қасиеттер туралы біледі-1Б ҚБ:
«Көңіл-күй құмырасы» әдісі |
Суреттер Суреттер https://wordwall.net/resource/67514852 Монеталар Термометр Сынып бөлмесі Темір заттар Ағаштан жасалған заттар Стакандар Қасықтар Ыстық су Тапсырма орындауға арналған парақтар Суреттер Кері байланыс парақтары |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жылуөткізгіштік деген не?
Жылуөткізгіштік деген не?
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат физикасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 22 сабақ.Жылуөткізгіштік деген не? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттеу; 4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдаусебебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланыстынегіздеу; 4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формадаұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Материалдардың жылуөткізгіштігін эксперимент жүргізу арқылы зерттейді; жылуөткізгіш және жылуоқшаулағыш денелерді ажыратады; зерттеу әдісін таңдау себебін негіздейді; нәтижені өзі таңдаған формада ұсынады. |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды жақсарту Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Үй тапсырмасы Дыбысты бәсеңдеуіне зерттеу жүргізіп кел. Үйде қандай жағдайда дыбыс бәсеңдейді екен? ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Саралау: тапсырма 1 ТӘЖІРИБЕ Температураны анықта Алақанға монета салу арқылы темірдің дененің жылуын өзіне өткізгенін біледі Дене температурасы туралы өздері білетін мәліметтерін айтады «Жылу туралы не білесіңдер? Жылуға қатысты не оқып үйрендік? (Жылы ауа жоғары көтеріледі, соның арқасында жел пайда болады.) «Ауа температурасын, дене қызуын немен өлшейміз?» (Термометрмен.) Соңында «Монетаның температурасы қанша градус деп ойлайсыңдар?» сұрағы қойылады ЕБҚ: Мақсаты. Өз бетінше тәжірибе жасауды үйрету 2 ТӘЖІРИБЕ Сынып бөлмесіндегі температурада тұрған ағаш пен темір заттарды ұстап көру. Темір салқын болады. Өйткені ағаш жылуды темірден гөрі жақсы өткізеді
Саралау: тапсырма 3 ТӘЖІРИБЕ Стаканға ыстық су құйып оған ағаш және темір қасықтарды салу. Темірдің тез ыситынын білу. «Алдыңғы тапсырмада біз бір ортадағы денелердің температурасы бірдей болады деген қорытындыға келдік. Олай болса, темір неге салқынырақ болып көрінеді?» Қорытынды: қатты заттар жылуды тез өткізеді ЕҚБ Мақсаты: өз бетінше қорытынды шығаруға үйрету «Орналастыр» айдары
Жылуөткізгіштік деген не? Тақырыпты қорытындылау. Бір денеден екінші денеге жылудың тікелей берілуі жылуөткізгіштік деп аталады. Металдан жасалған бұйымдар жылуды жақсы өткізеді Үй тапсырмасы Жылуды жақсы өткізететін заттардың суретін салып келу
|
Шаттық шеңберін құрады Үйдегі зерттеулері туралы айтады. Іс жүзінде көрсетіп береді Тәжірибе жасайды Оқушылар өз болжамын айтады. Алақан арқылы адамның температурасы біртіндеп қағаз қыстырғышқа немесе монетаға өтеді. Кейбір оқушылар қолындағы қағаз қыстырғыш та өз денесі сияқты 36,6 градус деп айтуы мүмкін Сынып бөлмесіндегі әртүрлі заттарды салыстырады Мұғалімнің көмегімен тәжірибе жасайды Оқушылардың болжалды жауабы тыңдалған соң, мұғалім мұның түрлі дененің жылуөткізгіштігінің әртүрлі болатынымен байланысты екенін айтады. Мысалы, темір жылуды жақсы өткізеді, яғни ол жылумен жылдам алмаса бастайды. Денелер мен ортаның жылуөткізгішті гіне байланысты ретімен орналастырады Түсінгендерін жинақтап,сабақты қорытындылайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ:
Дескриптор: Тәжірибе жасау арқылы температураны анықтай алады-1Б Өз денесінің температурасы туралы айта алады-1Б Дескриптор: Бір бөлмедегі әртүрлі заттардың температурасын өлшей алады-1Б Заттардың жылуөткізгіштігі әртүрлі екенін түсінеді-1Б Дескриптор: Тәжірибе жасау арқылы қай заттың тез жылу өткізетінін біледі-1Б Тақырыпты өмірмен байланыстыра алады-1Б Дескриптор: Заттар мен денелердің жылуөткізгіштік қасиетін анықтайды-1Б Жылуөткізгіштік қасиеттер туралы біледі-1Б ҚБ:
«Көңіл-күй құмырасы» әдісі |
Суреттер Суреттер https://wordwall.net/resource/67514852 Монеталар Термометр Сынып бөлмесі Темір заттар Ағаштан жасалған заттар Стакандар Қасықтар Ыстық су Тапсырма орындауға арналған парақтар Суреттер Кері байланыс парақтары |
||
шағым қалдыра аласыз


















