Материалдар / Жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару

Материал туралы қысқаша түсінік
8 класқа физика пәнінеарналған жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қаңтар 2023
244
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару

Бөлімі:

Жылу құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:

Габдрахманова Г.У

Күні:

13.09.2022

Сыныбы: 8А

Қатысушылар саны: 24 Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы:

Жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.2.2 жылу берілудің түрлерін салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Ішкі энергияны жылу берілу арқылы өзгертудің түрлерін біледі және салыстырады;

Көптеген оқушылар істей алады: дененің ішкі энергиясы денені құрайтын бөлшектердің ретсіз қозғалысының кинетикалық және олардың өзара әрекеттесуінің потенциалдық энергиясының қосындысы екенін түсінеді.;

Кейбір оқушылар істей алады: экспериментті жоспарлау, сипаттау және.ғылыми тұрғыдан негіздеме жасауды біледі.

Бағалау критерийлері




-Ішкі энергияны өзгертудің тәсілдерін біледі;

-Эксперимент нәтижесін ғылыми тұрғыдан түсіндіреді;

-Жылу берілудің түрлерінің қандай параметрлерге байланыстылығын болжап анықтайды;

-Жылу берілудің түрлеріне мысалдар келтіріп оны түсіндіреді.

Құндылықтарға баулу



Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті



Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында сәйкестендіру кестесі беріледі.

«Сәйкестендіру» әдісі арқылы білімдерін қорғау

Дененің температурасы артқан сайын оның ішкі энергиясы

жылу алмасу, механи

калық жұмыс істеу)

Жүйенің ішкі энергиясын өзгертудің тәсілдері

Жылулық процестер

Зат температурасының өзгеруіне байланысты туындайтын процестер

Ішкі энергия

Денені құрайтын бөлшектердің ретсіз қоз ғалысы және өзара әрекеттесу энергиясы

өзгереді

Дене молекулаларының қозғалыс жылдамдығы және температурасы өзгергенде, оның ішкі энергиясы

артады


Орындалған тапсырма нәтижесін ескере отырып мұғалім кері байланыс береді

Оқушылар

алдыңғы тақырыпты

еске түсіреді .







Өзін-өзі бағалайды.

Дескриптор:

-Ішкі энергияны өзгертудің тәсілдерін біледі;

-Ішкі энергия

ның физикалық шамаларға байланысты артатынын не кемитінін біледі.


Жалпы балл -2

Оқулық 8– сынып








Кесте




Сабақ

тың ортасы


20 мин














10 мин





























5 мин


Сабақ

тың соңы.






3 мин

БІЛУ-ТҮСІНУ

Оқушылар «Қатты», «Сұйық» «Газ» 3топқа бөлінеді

Оқулықпен жұмыс «Джигсо» әдісі («Біреуі үйде, екеуі қонақта» тәсілі

арқылы жаңа тақырыпты ашамыз)

І –қадам .Мәтінді топпен оқиды, түсіндіреді, талдайды.

«Түртіп алу» әдісі арқылы физикалық ұғымдарды жазады.

ІІ- қадам. Топ басшысы топ мүшелерін өзге топтарға қонаққа жіберіп, басқа топ өкілдерін қарсы алып, оқу материалын түсіндіреді, талдайды,

« Түртіп алу» әдісі арқылы дәптерлеріне жазады.

ІІІ-қадам. Топ мүшелері өз топтарына қайтады. Білген түйгенін топта түсіндіреді, талдайды.

ІУ-қадам. Оқушылар бірін бірі бағалайды.

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

Бағалау барысында оқу материалын оқушылардың толық және толық емес меңгергендігі анықталған жағдайда мұғалім түсіндіреді.

У-қадам. Көрсетілім «Әртүрлі заттардың жылуды өткізуі»






Picture 8


У І- қадам. Семантикалық карта толтыру

С ұрақ пен дұрыс жауаптың қиылысына «+» таңбасын қойыңыз



Жылу берілу түрлері


Жылу өт кізгіштік

Конвек

ция

Сәуле

шығару

Ыстық шайға салынған қасық ысиды.




Жылы ауа жоғары көтерілді




Бөлмедегі ауа салқындады




Пештің үстінде тұрған ыдыста

су қайнады




Күннен Жерге жылу берілді





ҚОЛДАНУ-ТАЛДАУ

Тапсырмалар (жұптық жұмыс)

1)Неге жылы ауа жоғары көтеріледі? Түсіндір.

2)Аллюминий ыдыстағы шай ерінді күйдіреді. Ал фарфор ыдыстағы шай ерінді күйдірмейді.Неге? Түсіндір.

3)Не себепті қой бағатын малшылар қысы жазы тон киеді?

ЖИНАҚТАУ

Оқушылардың оқу материалдарын меңгергендігіне қорытынды шығарады,










Үй тапсырмасы: 4 жаттығу

БАҒАЛАУ:

БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ

Қайталау

тапсырма

Топтық жұмыс

Семан

тикалық

карта

Деңгейлік


Суретбойынша

Жалпы

пы балл

2 балл

3балл

3балл

1балл


1балл


10






Оқушылар

мәтінді топпен

оқиды,түсіндіреді,

талдайды.

Физикалық

ұғымдарды дәптерлеріне

жазады.



























Картаны толтырады,

Жылу берілу түрлерін

анықтайды,

ажыратады.














Берілген суреттер арқылы жылу берілу түрлерін дөңгелекшеге анықтап жазып қорытындылайды












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!