Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау

Материал туралы қысқаша түсінік
жыныспен тіркесіп тқұым қуалау тақырыбына ашық сабақ. Платформалар сілтемесі, көрнекіліктер дайын
Материалдың қысқаша нұсқасы


Түркістан облысы

Қазығұрт ауданы

«С. Рахимов атындағы жалпы орта мектеп»

КММ



Тақырыбы: Жыныспен тіркесіп тұқымқуалау.

Гемофилия және дальтонизм.

Пәні: Биология

Пән мұғалімі: Б. Кистаубаева





2023-2024 оқу жылы





Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

9.3D Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары

Педагогтің аты-жөні:

Кистаубаева Багила Дусимбековна

Күні:

20.02.202

Сыныбы: 9 «А»

Қатысушылар саны: 17 Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Жыныспен тіркесіп тұқымқуалау. Гемофилия және дальтонизм.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.4.6 - жынысты анықтау теориясын сипаттау;

9.2.4.7 - жынысты анықтау кезінде хромосомалардың рөлін түсіндіретін сызба жасау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Жынысты анықтау теориясын сипаттай алады;

Жынысты анықтау кезінде хромосомалардың рөлін түсіндіретін сызба жасай алады;

Құндылықтарға баулу:

Оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут.


















Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыра отырып, сергіту сәтін жасап, топқа бөлінеді.

1-топ: 1 - жаттығу

2-топ: 2 - жаттығу

3-топ: 3 – жаттығу

Оқушылар 3 түрлі жаттығудың суреттері бар қима қағаздарды таңдап, сол жаттығуларды жасай отырып, бір-бірін тауып топқа бірігеді.

Мақсаты: Оқушылардың жаттығу жасау арқылы оқуға деген ынтасын ашу

Тиімділігі: Оқушылар бір-бірін табу арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

3. Үй тапсырмасын пысықтауда «ТАРСИЯ» әдісі бойынша пирамида құрастырады.

1. Мендельдің 1-заңы Доминанттылық

2. Адамда гаплоидты хромасома саны қанша? 23

3. Мендельдің 2-заңы Ажырау заңы

4. Адамда неше хромосома бар? 46

5. Адамда аутосома саны қанша? 44

6. Гетерозиготалы жыныс белгісі Еркек. ХУ

7. Әкесінен ұлына қандай хромосома беріледі? У

8. Х -хромосоманы қыз бала кімнен алады? Анасынан және әкесінен

9. Мендельдің үшінші заңы Тәуелсіз тұқым қуалау заң


Топқа бөлінуге қима қағаздар




Пирамида құруға қима қағаздары

Сабақтың ортасы

5 минут

«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын беріледі.

Кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.

Сұрақтар:

  1. Аутосомалар қандай хромосомалар?

  2. Тұқым қуалайтын қандай ауруларды білеміз?


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Тақырыпқа байланысты интернет көздерін пайдаланып видеоролик көру.


Тапсырма № 1


12 мин.

«Аралас оқыту» технологиясының «Төңкерілген сынып» моделі бойынша оқушыларға шығармашылықты шыңдау мақсатында бүгінгі жаңа сабаққа сәйкес жаңа тақырыпты оқып танысып келу тапсырылған.

Жыныспен тіркес ауру, сау, тасымалдаушы белгілерге түсінік беруге топтық тапсырма береді.

Оқып келеді.Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып келеді. Оқыған білімдерін ортаға салып, талқылайды. Жыныспен тіркес ауру, сау, тасымалдаушы белгілерге түсінік беруге топтық жұмыс орындайды.

Постер:

1-топ: Сау ұл мен тасымалдаушы қыз

2-топ: Ұл нағашысына, қыз әкесіне ұқсайды дегенді ғылыми тұрғыда түсіндір

3-топ: Ауру ұл мен сау қыз



Дескриптор: Жалпы - 2 балл

1. Талдау жасап айырмашылықтарын анықтайды.

2. Сызба сызады.

Оқулық, стикерлер, маркерлер, плакат


Тапсырма№ 2

5 мин

«Wordwall» платформасынан сәйкестендіру тапсырмасын орындауға сілтеме береді.

Ұялы телефонмен сілтеме арқылы сәйкестендіру тапсырмасын орындайды



Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1. 0-5 дұрыс жауап - 1 балл

2. 6-10 дұрыс жауап - 2 балл

3. 10-14 дұрыс жауап - 3 балл



https://wordwall.net/ru/resource/68131104

Тапсырма №3

7 мин

«learningapps.org» платформасынан биологиялық диктант тапсырмасын орындауға сілтеме береді.

Ұялы телефонмен биологиялық диктанттағы жоғалған сөздерді орнына қойып, дәптерлеріне жазып алады.


Дескриптор: Жалпы - 2 балл

Тақырып туралы ережелерді біледі – 1 балл

Хромосомаларды ажырата алады – 1 балл


9-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.


https://learningapps.org/display?v=pmx6yemp324

Сабақтың соңы

8 мин.















Бағалау




.











Рефлексия

«Кім жылдам?» әдісі. Тесттік тапсырмалар.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардан «socrative.com» платформасында тест алады.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.


Электрондық кестеде бағалау



Үй тапсырмасы

39 параграф,

61 суретті талдау









«БББ» кестесі


Жеке жұмыс:

Оқушылар экранда көрсетілген QR код арқылы кіріп тесттік тапсырмаларға жауап береді.





















Оқушылар «БББ» кестесіне бүгінгі сабақтан білген немесе түсінбеген тұстарын жазады.



Дескриптор

Жалпы: 3 балл

1-2 дұрыс жауап - 1 балл

3-4 дұрыс жауап – 2 балл

5-6 дұрыс жауап – 3 балл










Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды.

ФО 1-10 балл



https://b.socrative.com/teacher/#launch











Excel электрондық кестесі













«БББ» кестесі

Б

Б

Б










Көрнекіліктер:



Picture 3 Picture 4 Picture 13

«ТАРСИЯ» пирамидасы

Сәйкестендіру сілтемесі: https://wordwall.net/ru/resource/68131104

Биологиялық диктант сілтемесі: https://learningapps.org/display?v=pmx6yemp324



Тестік тапсырма сілтемесі



Электрондық журнал



«БББ» кестесі



БІЛЕМІН

БІЛДІМ

БІЛГІМ келеді


















Слайдтар



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.11.2024
277
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі