|
Білім беру ұйымының атауы |
№31 қазақ орта мектебі |
|||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу . |
|||||||||
|
Бөлім: |
Менің мектебім |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Елеусізова Ж.Ш. |
|||||||||
|
Күні: |
14.11.2025жыл |
|||||||||
|
Сынып: 2 «Б» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№30 Кітапты күтіп ұста. Жыртық кітап жылады Өтебай Тұрманжанов |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.7.1. мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу 2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көркемдегіш құралдарды (кейіптеу) табады Сұраққа жауапты оқулықтағы шығармадан табады және ақпаратты берілген үлгі кестеге салады |
|||||||||
|
Құндылықтар |
Әдептілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу |
|||||||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Жауапкершілік адамды адам етеді» |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Өткенді пысықтау Сабақтың ортасы Сергіту сәті Қосымша тапсырма Кері байланыс |
Психологиялық ахуал «10» болсын алар балымыз, Білімнен бақыт табамыз. Өнер білім көп оқып, Өсе берсін санамыз. Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік адамды адам етеді» Үй тапсырмасын тексеру «Ең керемет кітап» тақырыбы бойынша үлкендердің көмегімен кітап туралы қосымша дерек оқып келу Wordwall форматында үй тапсырмасын бекіту.
Жаңа тақырып. Балалар, біз қандай бөлімді өтіп жатырмыз? Жаңа тақырыпты ашу. Жұптық жұмыс: Ребус шешу
Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. «Ойландық та, ой түйдік» әдісі Кітап неден қорқады? Суретке қарап әңгімеле. -Лас қолдардың ұстауынан. -Кеміргіштердің парақтарын кеміруінен қорқады. -Судың кітап беттеріндегі жазуларды кетіріп тастай ма деп қорқады. -Кітап беттерін қырқып тастайма деп қорқады. -Өрттеніп кетеме деп өрттен қорқады. Ендеше , балалар, бүгін біз кітап жайлы мысал өлең оқимыз. Авторы- Өтебай Тұрманжанов. Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу. «Жыртық кітап жылады» (мұғалім оқиды, балалар тізбектеп оқиды) Сөздік жұмысы Мазмұнын ашу. Ашық сұрақтар -Өлеңнің кейіпкерлерін атайықшы? -Кітап неге ренжіді? -Өлеңнің соңын болжап көр. «Драма» әдісі. Әр қатардан бір-екі оқушыдан оқыту. Рөльге еніп оқу кітаптың сөзін кейіпкердің көңіл күйіне сай дауыспен оқу. Дәптермен жұмыс. Кесте түрінде беріледі Сипаттап, салыстыру
Жаңа сөзбен таныстырып, мағынасын түсіндіру. «Керек дерек» айдары Кейіптеу – әр түрлі жануарларды, табиғат құбылыстарын немесе жансыз нәрселерді адам кейпіне келтіріп суреттейтін көркемдік тәсіл Мысалдар келтіру
Бүгінгі тақырыбымыздан кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерді табайықшы
Сергіту сәті. «Кітап-досың» әні
Топтық жұмыс: 1-топ: «Пайдалы кеңес» Кітапты күтіп ұстау туралы ережелер құрастырады. Кітапты қаптау. Кітапты таза қолмен ұстау. Кітапты өз орнына қою. Кітапты ас ішіп отырып оқымау. 2-топ:Ақиқат және жалған пікірлерді анықта
3-топ: «Кейіпкерге хат» Бала қателігін мойындап кітапқа хат жазады. Бала өзінің қателігін түсініп, енді кітапты таза, ұқыпты ұстайтынын, басқа да балаларға айтары кітапты күтіп ұстауға кеңес береді.
4-топ: «Кітап емханасы» рөлге бөліп оқу
Қорытынды. «Робот» әдісі –Экранда робот сөйлеп, сұрақтар қояды -Кітап нелерден қорқады? -Кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерді ата? -Кітап неге ренжіді? -Кітап оқушының қолына түспей тұрғанда қандай болып еді? -Кітапты қалай ұстау керек?
«Білім кітабы» әдісі
Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды
Мен сабақты жақсы түсіндім
Тақырып бойынша әлі де ізденуім керек
Үйге тапсырма: Өлеңді түсініп оқу «Оқуға құштар мектеп» жобасы аясында, үзіліс кезінде оқуға сүйікті кітабыңды әкелу. |
Өлең жолдарын айтады.
Апта дәйексөзін айтады Кітап туралы қосымша дерек айтады
Өз ойларын айтады,сұрақтарға жауап береді.
Балалар ребус шешеді.Кітап сөзін шығарады. Кілт таба доп
Сурет бойынша әңгімелейді
Автор туралы мәлімет алады. Өтебай Тұрманжановтың «Жыртық кітап жылады» өлеңімен танысады. Ашық сұрақтарға жауап бере алады.
Рөльге еніп оқу кітаптың сөзін кейіпкердің көңіл күйіне сай дауыспен оқи алады.
Өлеңдегі жыртық кітапты сипаттайды. Қандай? cұрағына жауап беріп тұрған сөздерді тауып, кестені толтырады.
Кітаптың жағдайын салыстыра алады.
Кейіптеу сөзінің мағынасын түсінеді
Кітап-досың әнін айтады
Кітапты күтіп ұстау туралы ережелер құрастырады
Ақиқат және жалған пікірлерді анықтайды
Кітапқа хат жаза алады.
Рөлге бөліп оқиды
Кері байланыс жасайды
Үй тапсырмасын алады. |
Ауызша мадақтау
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын белгілейді Дескриптор: Кітап туралы қосымша дерек айтады-1балл Сұрақтарға жауап береді-1балл
Дескриптор: Ребус шешуін табады-1балл
Дескриптор: Сурет бойынша әңгімелейді-1балл
Өлеңді тізбектеп оқиды-1балл
Өлең мазмұнына қойылған сұрақтарға жауап береді--1балл
Дескрипторы: Кестені толтырады-1 балл
Кейіптеу кейіпкерін анықтайды-1 балл
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Кітапты күтіп ұстау туралы ережелерін құрастыра алады. -1балл
Дескриптор: Ақиқат және жалған пікірлерді анықтайды -1балл
Кітапқа хат жазады -1балл
Дескриптор: Рөлге бөліп оқиды-1баллл
Ашық сұрақтарға жауап береді--1балл
|
https://wordwall.net/ru/resource/101568540
Экранда ребус
Экранда автордың портреті
«Жыртық кітап жылады» тақырыбына жасалған ЖИ
https://www.youtube.com/watch?v=rXuqxUxq-5I
Жасан ды интел лект
« Білім кітабы » әдісі
|
||||||
Өлеңдегі жыртық кітапты сипатта. Қандай? cұрағына жауап беріп
тұрған сөздерді тауып, кестені толтыр.
|
Кітап оқушының қолына түспей тұрғанда қандай болып еді? |
Қазіргі кітаптың жағдайы қандай?
|
|
_________________________________________________________ |
________________________________________________________________________________________________________________________ |
Өлеңдегі жыртық кітапты сипатта. Қандай? cұрағына жауап беріп
тұрған сөздерді тауып, кестені толтыр.
|
Кітап оқушының қолына түспей тұрғанда қандай болып еді? |
Қазіргі кітаптың жағдайы қандай?
|
|
_________________________________________________________ |
________________________________________________________________________________________________________________________ |
Өлеңдегі жыртық кітапты сипатта. Қандай? cұрағына жауап беріп
тұрған сөздерді тауып, кестені толтыр.
|
Кітап оқушының қолына түспей тұрғанда қандай болып еді? |
Қазіргі кітаптың жағдайы қандай?
|
|
_________________________________________________________ |
________________________________________________________________________________________________________________________ |
Өзін-өзі бағалау парағы
Оқушының аты жөні:_______________________________________
|
1 |
Кітап туралы қосымша дерек айтады |
1балл |
|
2 |
Сұрақтарға жауап береді |
1балл |
|
3 |
Ребус шешуін табады |
1балл |
|
4 |
Сурет бойынша әңгімелейді |
1балл |
|
5 |
Өлеңді тізбектеп оқиды |
1балл |
|
6 |
Өлең мазмұнына қойылған сұрақтарға жауап береді |
1балл |
|
7 |
Кестені толтырады |
1балл |
|
8 |
Кейіптеу кейіпкерін анықтайды |
1балл |
|
9 |
Топпен жұмыс жасайды |
1балл |
|
10 |
Ашық сұрақтарға жауап береді |
1балл |
|
|
Өзіңнің бағаң |
|

Өзін-өзі бағалау парағы
Оқушының аты жөні:_______________________________________
|
1 |
Кітап туралы қосымша дерек айтады |
1балл |
|
2 |
Сұрақтарға жауап береді |
1балл |
|
3 |
Ребус шешуін табады |
1балл |
|
4 |
Сурет бойынша әңгімелейді |
1балл |
|
5 |
Өлеңді тізбектеп оқиды |
1балл |
|
6 |
Өлең мазмұнына қойылған сұрақтарға жауап береді |
1балл |
|
7 |
Кестені толтырады |
1балл |
|
8 |
Кейіптеу кейіпкерін анықтайды |
1балл |
|
9 |
Топпен жұмыс жасайды |
1балл |
|
10 |
Ашық сұрақтарға жауап береді |
1балл |
|
|
Өзіңнің бағаң |
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жыртық кітап жылады
Жыртық кітап жылады
|
Білім беру ұйымының атауы |
№31 қазақ орта мектебі |
|||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу . |
|||||||||
|
Бөлім: |
Менің мектебім |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Елеусізова Ж.Ш. |
|||||||||
|
Күні: |
14.11.2025жыл |
|||||||||
|
Сынып: 2 «Б» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№30 Кітапты күтіп ұста. Жыртық кітап жылады Өтебай Тұрманжанов |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.7.1. мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу 2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көркемдегіш құралдарды (кейіптеу) табады Сұраққа жауапты оқулықтағы шығармадан табады және ақпаратты берілген үлгі кестеге салады |
|||||||||
|
Құндылықтар |
Әдептілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу |
|||||||||
|
Апта дәйексөзі: |
«Жауапкершілік адамды адам етеді» |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Өткенді пысықтау Сабақтың ортасы Сергіту сәті Қосымша тапсырма Кері байланыс |
Психологиялық ахуал «10» болсын алар балымыз, Білімнен бақыт табамыз. Өнер білім көп оқып, Өсе берсін санамыз. Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік адамды адам етеді» Үй тапсырмасын тексеру «Ең керемет кітап» тақырыбы бойынша үлкендердің көмегімен кітап туралы қосымша дерек оқып келу Wordwall форматында үй тапсырмасын бекіту.
Жаңа тақырып. Балалар, біз қандай бөлімді өтіп жатырмыз? Жаңа тақырыпты ашу. Жұптық жұмыс: Ребус шешу
Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. «Ойландық та, ой түйдік» әдісі Кітап неден қорқады? Суретке қарап әңгімеле. -Лас қолдардың ұстауынан. -Кеміргіштердің парақтарын кеміруінен қорқады. -Судың кітап беттеріндегі жазуларды кетіріп тастай ма деп қорқады. -Кітап беттерін қырқып тастайма деп қорқады. -Өрттеніп кетеме деп өрттен қорқады. Ендеше , балалар, бүгін біз кітап жайлы мысал өлең оқимыз. Авторы- Өтебай Тұрманжанов. Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу. «Жыртық кітап жылады» (мұғалім оқиды, балалар тізбектеп оқиды) Сөздік жұмысы Мазмұнын ашу. Ашық сұрақтар -Өлеңнің кейіпкерлерін атайықшы? -Кітап неге ренжіді? -Өлеңнің соңын болжап көр. «Драма» әдісі. Әр қатардан бір-екі оқушыдан оқыту. Рөльге еніп оқу кітаптың сөзін кейіпкердің көңіл күйіне сай дауыспен оқу. Дәптермен жұмыс. Кесте түрінде беріледі Сипаттап, салыстыру
Жаңа сөзбен таныстырып, мағынасын түсіндіру. «Керек дерек» айдары Кейіптеу – әр түрлі жануарларды, табиғат құбылыстарын немесе жансыз нәрселерді адам кейпіне келтіріп суреттейтін көркемдік тәсіл Мысалдар келтіру
Бүгінгі тақырыбымыздан кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерді табайықшы
Сергіту сәті. «Кітап-досың» әні
Топтық жұмыс: 1-топ: «Пайдалы кеңес» Кітапты күтіп ұстау туралы ережелер құрастырады. Кітапты қаптау. Кітапты таза қолмен ұстау. Кітапты өз орнына қою. Кітапты ас ішіп отырып оқымау. 2-топ:Ақиқат және жалған пікірлерді анықта
3-топ: «Кейіпкерге хат» Бала қателігін мойындап кітапқа хат жазады. Бала өзінің қателігін түсініп, енді кітапты таза, ұқыпты ұстайтынын, басқа да балаларға айтары кітапты күтіп ұстауға кеңес береді.
4-топ: «Кітап емханасы» рөлге бөліп оқу
Қорытынды. «Робот» әдісі –Экранда робот сөйлеп, сұрақтар қояды -Кітап нелерден қорқады? -Кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерді ата? -Кітап неге ренжіді? -Кітап оқушының қолына түспей тұрғанда қандай болып еді? -Кітапты қалай ұстау керек?
«Білім кітабы» әдісі
Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды
Мен сабақты жақсы түсіндім
Тақырып бойынша әлі де ізденуім керек
Үйге тапсырма: Өлеңді түсініп оқу «Оқуға құштар мектеп» жобасы аясында, үзіліс кезінде оқуға сүйікті кітабыңды әкелу. |
Өлең жолдарын айтады.
Апта дәйексөзін айтады Кітап туралы қосымша дерек айтады
Өз ойларын айтады,сұрақтарға жауап береді.
Балалар ребус шешеді.Кітап сөзін шығарады. Кілт таба доп
Сурет бойынша әңгімелейді
Автор туралы мәлімет алады. Өтебай Тұрманжановтың «Жыртық кітап жылады» өлеңімен танысады. Ашық сұрақтарға жауап бере алады.
Рөльге еніп оқу кітаптың сөзін кейіпкердің көңіл күйіне сай дауыспен оқи алады.
Өлеңдегі жыртық кітапты сипаттайды. Қандай? cұрағына жауап беріп тұрған сөздерді тауып, кестені толтырады.
Кітаптың жағдайын салыстыра алады.
Кейіптеу сөзінің мағынасын түсінеді
Кітап-досың әнін айтады
Кітапты күтіп ұстау туралы ережелер құрастырады
Ақиқат және жалған пікірлерді анықтайды
Кітапқа хат жаза алады.
Рөлге бөліп оқиды
Кері байланыс жасайды
Үй тапсырмасын алады. |
Ауызша мадақтау
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын белгілейді Дескриптор: Кітап туралы қосымша дерек айтады-1балл Сұрақтарға жауап береді-1балл
Дескриптор: Ребус шешуін табады-1балл
Дескриптор: Сурет бойынша әңгімелейді-1балл
Өлеңді тізбектеп оқиды-1балл
Өлең мазмұнына қойылған сұрақтарға жауап береді--1балл
Дескрипторы: Кестені толтырады-1 балл
Кейіптеу кейіпкерін анықтайды-1 балл
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Кітапты күтіп ұстау туралы ережелерін құрастыра алады. -1балл
Дескриптор: Ақиқат және жалған пікірлерді анықтайды -1балл
Кітапқа хат жазады -1балл
Дескриптор: Рөлге бөліп оқиды-1баллл
Ашық сұрақтарға жауап береді--1балл
|
https://wordwall.net/ru/resource/101568540
Экранда ребус
Экранда автордың портреті
«Жыртық кітап жылады» тақырыбына жасалған ЖИ
https://www.youtube.com/watch?v=rXuqxUxq-5I
Жасан ды интел лект
« Білім кітабы » әдісі
|
||||||
Өлеңдегі жыртық кітапты сипатта. Қандай? cұрағына жауап беріп
тұрған сөздерді тауып, кестені толтыр.
|
Кітап оқушының қолына түспей тұрғанда қандай болып еді? |
Қазіргі кітаптың жағдайы қандай?
|
|
_________________________________________________________ |
________________________________________________________________________________________________________________________ |
Өлеңдегі жыртық кітапты сипатта. Қандай? cұрағына жауап беріп
тұрған сөздерді тауып, кестені толтыр.
|
Кітап оқушының қолына түспей тұрғанда қандай болып еді? |
Қазіргі кітаптың жағдайы қандай?
|
|
_________________________________________________________ |
________________________________________________________________________________________________________________________ |
Өлеңдегі жыртық кітапты сипатта. Қандай? cұрағына жауап беріп
тұрған сөздерді тауып, кестені толтыр.
|
Кітап оқушының қолына түспей тұрғанда қандай болып еді? |
Қазіргі кітаптың жағдайы қандай?
|
|
_________________________________________________________ |
________________________________________________________________________________________________________________________ |
Өзін-өзі бағалау парағы
Оқушының аты жөні:_______________________________________
|
1 |
Кітап туралы қосымша дерек айтады |
1балл |
|
2 |
Сұрақтарға жауап береді |
1балл |
|
3 |
Ребус шешуін табады |
1балл |
|
4 |
Сурет бойынша әңгімелейді |
1балл |
|
5 |
Өлеңді тізбектеп оқиды |
1балл |
|
6 |
Өлең мазмұнына қойылған сұрақтарға жауап береді |
1балл |
|
7 |
Кестені толтырады |
1балл |
|
8 |
Кейіптеу кейіпкерін анықтайды |
1балл |
|
9 |
Топпен жұмыс жасайды |
1балл |
|
10 |
Ашық сұрақтарға жауап береді |
1балл |
|
|
Өзіңнің бағаң |
|

Өзін-өзі бағалау парағы
Оқушының аты жөні:_______________________________________
|
1 |
Кітап туралы қосымша дерек айтады |
1балл |
|
2 |
Сұрақтарға жауап береді |
1балл |
|
3 |
Ребус шешуін табады |
1балл |
|
4 |
Сурет бойынша әңгімелейді |
1балл |
|
5 |
Өлеңді тізбектеп оқиды |
1балл |
|
6 |
Өлең мазмұнына қойылған сұрақтарға жауап береді |
1балл |
|
7 |
Кестені толтырады |
1балл |
|
8 |
Кейіптеу кейіпкерін анықтайды |
1балл |
|
9 |
Топпен жұмыс жасайды |
1балл |
|
10 |
Ашық сұрақтарға жауап береді |
1балл |
|
|
Өзіңнің бағаң |
|

шағым қалдыра аласыз




















