|
Пән: Сауат ашу Сынып:1 |
Мектеп: Қызылқақ ЖОББМ |
|||||||||
|
Күні: 10.12.2018ж 4 бөлім: « Бізді қоршаған әлем » Мен және табиғат. |
Мұғалімнің аты-жөні : АспандияроваБК |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: К дыбысы мен әрпі |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||
|
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз) ажырату және дұрыс дыбыстау 1.1.9.3 Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Әріпті таниды. Мұғалімнің көмегімен сөздегі дыбыс түрлерін ажыратуды және дұрыс дыбыстауды біледі, сөздің буыннан тұратынын түсінеді және сөздегі буын санын біледі. Оқудың түрлерін қолданады. Әріп элементтерін жазады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Мұғалімнің көмегімен сөздегі дыбыс түрлерін ажыратуды және дұрыс дыбыстауды біледі, сөздің буыннан тұратынын түсінеді және сөздегі буын санын анықтайды. Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады. Кейбір оқушылар орындай алады: Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді.Сөздегі дыбыс түрлерін ажыратады және дұрыс дыбыстайды, сөздің буыннан тұратынын түсінеді және сөздегі буын санын анықтайды. Оқудың буындап оқу түрін қолданады. Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады. |
|||||||||
|
Бағалау критерилері |
Сөзді буынға бөледі. Сөздегі буын санын анықтайды. |
|||||||||
|
Тілдік мақсат
|
К дыбысы мен әрпі |
|||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық Еңбек және шығармашылық Құрмет Адамгершілік |
|||||||||
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
- Партада дұрыс отыру; - Оқу құралдарын қолданудағы қауіпсіздік ережесі |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, көркем еңбек, дене шынықтыру |
|||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
Слайд, бейнеролик |
|||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
К дыбысы мен әрпінің баспа түрін біледі. |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы
|
Амандасу Шаттық шеңбері (М.К.Ұ) Оқушыларды ортаға шығарып, үлкен бір шеңберге тұрғызамын. Мұғаліммен бірге өлең жолдарын қайталап,қимылмен көрсетеді. Сыныбымызға күн шуағындай жылулық таратып, жарық беру үшін, бір – бірімізге жүректен шыққан жылы сөздерімізді арнайықшы. Біздің күлкіміз көңілді, (қолдарын еріндерінің шетіне жақындатады) Жеткізсін жылу мен шаттықты. (қолдарын жүректерінің тұсына қояды) Бөліскен жақсы ғой өмірде, (қолдарын алға созады, саусақтары күн сияқты) Қуаныш, мейірім, бақытты. (қолдарын екі жаққа созады). Көңіл-күйімізді бейнелейік Қасыққа фломастермен смайлик түрінде көңіл күйін бейнелеу "Бұрыштар" тәсілі Ботаға көмектесейік Сыныптың әрбір бұрышына және жарға әріптер ілініп тұрады. Әрбір оқушыға әріп айтылады, оқушылар тиісті әріптің қасына барып тұрады.
Ж
Тт Оо Ее Мм |
Шаттық шеңбері Қасық, фломастер
|
||||||||
|
Сабақ ортасы
|
(Ұ) Ой қозғау Жұмбақтар шешу К дыбысы бар сөздерге жұмбақ шешкізіп, жауабын 3 тілде айтқызу
-Адамға серік, - Қабат-қабат қаттама Ақылың болса аттама. (кітап - книга- book) -Жапырақты бояды, Атырапты бояды. Бояп-бояп барлығын
Сап-сары ғып қояды. - Балалар, «күшік, кітап, күз» деген сөздерде бізге таныс емес дыбыс қандай? -Сөздер қай дыбыстан басталған?
-Бүгін біз сабақта К дыбысымен танысамыз. (М.К.Ұ)Айтылым Қане бәріміз «к» дыбысын айтып көрейікші. -К-К-К-К-К -К дыбысын айтқанда ауыз қуысында кедергі болды ма? - Олай болса Кк қандай дыбыс? -Дауыссыз дыбыс. - Жарайсыңдар! (Ұ) Оқулықпен жұмыс. -Суреттен нені көріп тұрсыңдар? -Күшік. - Ендеше «күшік» сөзіне дыбыстық талдау жасайықшы.
- «Күшік» сөзінде 5 әріп, 5 дыбыс, 2 буын, 2 дауысты дыбыс, 3 дауыссыз дыбыс. -К дыбысы сөздің қай жерінде келіп тұр? - Басында және аяғында. - Жарайсыңдар, өте керемет!
(Ұ.)Оқылым -Балалар, суретке қарайықшы.Суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген? -Күз мезгілі. -Күз мезгілі екенін неден білдік?
-Ағаштағы
жапырақтар сарғайғ (Т)«Өз бетінше оқу» әдісімен (Оқылым) Кісі кеме терек кеше ерлік ескі кіші кесе шелек кесте Ме ре ке ешкі
(Ө) Модельденген жазылым Дәптермен жұмыс.
О
Өте дұрыс! Жарайсыңдар! (кері байланыс)
Сергіту сәті
(МК.Ұ.Д) Жаңылтпашты жатқа айт Шеше, шеше, Неше кесе Сынды кеше? (Д) «Кофе таяқшалары» әдісі
Жарайсыңдар!Кереметсіңдер!
(Д) Элективті тест 1. К дыбысы қандай дыбыс? А) дауысты В) дауыссыз С) дауысты да, дауыссыз дыбыс 2. Мереке сөзінде к дыбысы нешінші буынында келіп тұр? А) үшінші В) екінші С) бірінші 3. Сөздерден не құралады? А) сөйлем В) буын с) дыбыс
Критериалды бағалау ҚБ Бағалау критерийі: Сөзді буынға бөледі. Сөздегі буын санын анықтайды. (Д) Тапсырма Заттардың атауын буынға бөліп айтыңыз. Сөзде неше буын бар? Буынның санын цифрмен жазыңыз.
Дескриптор: Білім алушы - заттың атауын буынға бөліп айтады; - сөздегі буын санын анықтап, жазады. Оқушыларға кері байланыс беремін: Жарайсың! Керемет!
Саралау тапсырмасы. (Д) «Серпілген сауал» А. «Қолдауды көп қажет ететін» К дыбысы бар сөздерге мысал келтіріңіз В. «Қолдауды орташа қажет ететін» К дыбысынан басталатын адам есімін айтыңыз С. «Қолдауды аз қажет ететін» Кеме сөзіне сөйлем құрастырыңыз «Қолпаштау, мадақтау» әдісі арқылы оқушыларды қолдап отырамын. Өте тамаша! Бәрекелді!
|
АКТ
Оқулық 71-бет АКТ
Жұмыс дәптері
бейнеролик
https://www.youtube.com/watch?v=h4eueDYPTIg
оқулық 71-бет
ҚБ дәптері
Топшамалар |
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия «Гүлшоғы» Егер оқушы бәрін түсінсе: Гүлді қызыл түске бояйды. Егер оқушы әлі де түсінбесе: Гүлді сары түске бояйды. Егер оқушы түсіндім, бірақ әлі ізденуім керек десе: Гүлді жасыл түске бояйды. "Отшашу" әдісіОқушылар сабаққа кері байланысты қимыл арқылы көрсетеді. |
Гүлщоғы
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
К дыбысы мен әрпі
К дыбысы мен әрпі
|
Пән: Сауат ашу Сынып:1 |
Мектеп: Қызылқақ ЖОББМ |
|||||||||
|
Күні: 10.12.2018ж 4 бөлім: « Бізді қоршаған әлем » Мен және табиғат. |
Мұғалімнің аты-жөні : АспандияроваБК |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: К дыбысы мен әрпі |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||
|
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз) ажырату және дұрыс дыбыстау 1.1.9.3 Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Әріпті таниды. Мұғалімнің көмегімен сөздегі дыбыс түрлерін ажыратуды және дұрыс дыбыстауды біледі, сөздің буыннан тұратынын түсінеді және сөздегі буын санын біледі. Оқудың түрлерін қолданады. Әріп элементтерін жазады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Мұғалімнің көмегімен сөздегі дыбыс түрлерін ажыратуды және дұрыс дыбыстауды біледі, сөздің буыннан тұратынын түсінеді және сөздегі буын санын анықтайды. Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады. Кейбір оқушылар орындай алады: Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді.Сөздегі дыбыс түрлерін ажыратады және дұрыс дыбыстайды, сөздің буыннан тұратынын түсінеді және сөздегі буын санын анықтайды. Оқудың буындап оқу түрін қолданады. Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады. |
|||||||||
|
Бағалау критерилері |
Сөзді буынға бөледі. Сөздегі буын санын анықтайды. |
|||||||||
|
Тілдік мақсат
|
К дыбысы мен әрпі |
|||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық Еңбек және шығармашылық Құрмет Адамгершілік |
|||||||||
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
- Партада дұрыс отыру; - Оқу құралдарын қолданудағы қауіпсіздік ережесі |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, көркем еңбек, дене шынықтыру |
|||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
Слайд, бейнеролик |
|||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
К дыбысы мен әрпінің баспа түрін біледі. |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы
|
Амандасу Шаттық шеңбері (М.К.Ұ) Оқушыларды ортаға шығарып, үлкен бір шеңберге тұрғызамын. Мұғаліммен бірге өлең жолдарын қайталап,қимылмен көрсетеді. Сыныбымызға күн шуағындай жылулық таратып, жарық беру үшін, бір – бірімізге жүректен шыққан жылы сөздерімізді арнайықшы. Біздің күлкіміз көңілді, (қолдарын еріндерінің шетіне жақындатады) Жеткізсін жылу мен шаттықты. (қолдарын жүректерінің тұсына қояды) Бөліскен жақсы ғой өмірде, (қолдарын алға созады, саусақтары күн сияқты) Қуаныш, мейірім, бақытты. (қолдарын екі жаққа созады). Көңіл-күйімізді бейнелейік Қасыққа фломастермен смайлик түрінде көңіл күйін бейнелеу "Бұрыштар" тәсілі Ботаға көмектесейік Сыныптың әрбір бұрышына және жарға әріптер ілініп тұрады. Әрбір оқушыға әріп айтылады, оқушылар тиісті әріптің қасына барып тұрады.
Ж
Тт Оо Ее Мм |
Шаттық шеңбері Қасық, фломастер
|
||||||||
|
Сабақ ортасы
|
(Ұ) Ой қозғау Жұмбақтар шешу К дыбысы бар сөздерге жұмбақ шешкізіп, жауабын 3 тілде айтқызу
-Адамға серік, - Қабат-қабат қаттама Ақылың болса аттама. (кітап - книга- book) -Жапырақты бояды, Атырапты бояды. Бояп-бояп барлығын
Сап-сары ғып қояды. - Балалар, «күшік, кітап, күз» деген сөздерде бізге таныс емес дыбыс қандай? -Сөздер қай дыбыстан басталған?
-Бүгін біз сабақта К дыбысымен танысамыз. (М.К.Ұ)Айтылым Қане бәріміз «к» дыбысын айтып көрейікші. -К-К-К-К-К -К дыбысын айтқанда ауыз қуысында кедергі болды ма? - Олай болса Кк қандай дыбыс? -Дауыссыз дыбыс. - Жарайсыңдар! (Ұ) Оқулықпен жұмыс. -Суреттен нені көріп тұрсыңдар? -Күшік. - Ендеше «күшік» сөзіне дыбыстық талдау жасайықшы.
- «Күшік» сөзінде 5 әріп, 5 дыбыс, 2 буын, 2 дауысты дыбыс, 3 дауыссыз дыбыс. -К дыбысы сөздің қай жерінде келіп тұр? - Басында және аяғында. - Жарайсыңдар, өте керемет!
(Ұ.)Оқылым -Балалар, суретке қарайықшы.Суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген? -Күз мезгілі. -Күз мезгілі екенін неден білдік?
-Ағаштағы
жапырақтар сарғайғ (Т)«Өз бетінше оқу» әдісімен (Оқылым) Кісі кеме терек кеше ерлік ескі кіші кесе шелек кесте Ме ре ке ешкі
(Ө) Модельденген жазылым Дәптермен жұмыс.
О
Өте дұрыс! Жарайсыңдар! (кері байланыс)
Сергіту сәті
(МК.Ұ.Д) Жаңылтпашты жатқа айт Шеше, шеше, Неше кесе Сынды кеше? (Д) «Кофе таяқшалары» әдісі
Жарайсыңдар!Кереметсіңдер!
(Д) Элективті тест 1. К дыбысы қандай дыбыс? А) дауысты В) дауыссыз С) дауысты да, дауыссыз дыбыс 2. Мереке сөзінде к дыбысы нешінші буынында келіп тұр? А) үшінші В) екінші С) бірінші 3. Сөздерден не құралады? А) сөйлем В) буын с) дыбыс
Критериалды бағалау ҚБ Бағалау критерийі: Сөзді буынға бөледі. Сөздегі буын санын анықтайды. (Д) Тапсырма Заттардың атауын буынға бөліп айтыңыз. Сөзде неше буын бар? Буынның санын цифрмен жазыңыз.
Дескриптор: Білім алушы - заттың атауын буынға бөліп айтады; - сөздегі буын санын анықтап, жазады. Оқушыларға кері байланыс беремін: Жарайсың! Керемет!
Саралау тапсырмасы. (Д) «Серпілген сауал» А. «Қолдауды көп қажет ететін» К дыбысы бар сөздерге мысал келтіріңіз В. «Қолдауды орташа қажет ететін» К дыбысынан басталатын адам есімін айтыңыз С. «Қолдауды аз қажет ететін» Кеме сөзіне сөйлем құрастырыңыз «Қолпаштау, мадақтау» әдісі арқылы оқушыларды қолдап отырамын. Өте тамаша! Бәрекелді!
|
АКТ
Оқулық 71-бет АКТ
Жұмыс дәптері
бейнеролик
https://www.youtube.com/watch?v=h4eueDYPTIg
оқулық 71-бет
ҚБ дәптері
Топшамалар |
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия «Гүлшоғы» Егер оқушы бәрін түсінсе: Гүлді қызыл түске бояйды. Егер оқушы әлі де түсінбесе: Гүлді сары түске бояйды. Егер оқушы түсіндім, бірақ әлі ізденуім керек десе: Гүлді жасыл түске бояйды. "Отшашу" әдісіОқушылар сабаққа кері байланысты қимыл арқылы көрсетеді. |
Гүлщоғы
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз
әне дауысты, дауыссыз екенін
анықтайды.



қушылар өте әдемі
жаздыңдар, жарайсыңдар! Өзін-өзі
бағалау.






















