Тақырыбы: «Калашников автоматы мен оқшашары»
Сабақтың мақсаты: Калашников автоматы мен Калашников оқшашарының тағайындалуы, ұрыстық қасиеттері, жалпы құрылысы және жұмыс істеу қағидаттарымен танысу. Қаруды қолдану кезінде қауіпсіздік шараларын сақтаудың практикалық дағдыларын дамыту. Ұқыптылыққа, тәртіптілікке тәрбиелеу.
Ресурстар: АӘТД оқулығы, слайд, Калашников автоматы, плакаттар, Бейнеконтент
Өткізетін орны: 10 сынып, АӘТД бөлмесі.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі – 5 минут
Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру.
Сыныпты топқа бөлу. Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1,2 ге санау арқылы екі топқа бөлу. «Құрлық әскерлері», «Әскери теңіз күштері».
Үй тапсырмасын тексеру: 5 минут
1 топқа ЖҰМ-да мотоатқыштар бөлімшесінің құрамын айтып беріңдер.
2 топқа Бронетранспортер сипаттамасы, ұрыстық мүмкіндіктері
Негізгі бөлім
Ой қозғау. Бейнероликке назар аудару. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DxYvzqWViJiM&ved=2ahUKEwjvs8zowPiQAxW9FRAIHa6DGRMQwqsBegQIFRAB&usg=AOvVaw07tkrZZrsUHQyFSeQPoqH0
-
Слайдқа шолу, қызықты деректер
-
Плакаттан автоматтың құрылысымен таныстыру, оның бөлшектері мен механизмдері.
-
АК-74 Калашников автоматы және РПК-74 Калашников қол оқшашарының ұрыстық қасиеттері
|
Сипаттамалары |
АК-74 |
РПК-74 |
|
Ұңғы калибрі, мм |
5,45 |
5,45 |
|
Атудың нақты қашықтығы, м |
500-ге дейін |
600-ге дейін |
|
Ату кезіндегі көздеу қашықтығы, м |
1000 |
1000 |
|
Тура ату қашықтығы м
|
440 625 |
460 640 |
|
Шоғырландырылған оқ ату қашықтығы, м
|
1000 500 |
1000 500 |
|
Ату қарқыны, оқ/мин |
600 |
600 |
|
Ұрыстық ату жылдамдығы, оқ/мин
|
100 40 |
150 50 |
|
Оқжатарымен есептегенде салмағы, кг |
3,6 |
5,46 |
|
Оқжатарының сыйымдылығы, патрон |
30 |
45 |
|
Оқтың ең алыс ұшу қашықтығы, м |
3150 |
3150 |
|
Оқтың жою күші бар қашықтығы, м |
1350 |
1350 |
|
Оқтың бастапқы ұшу жылдамдығы, м/сек |
900 |
960 |
-
Синквеин
Не?
Қандай?
Не істеді?
4-5 сөзден сөйлем құрау
Синоним
-
Топпен жұмыс. Постер қорғау
![]()
![]()
автомат
![]()
![]()
-
Бекіту: Перфокартамен жұмыс

тапсырма жауаптары
-
Рефлексия
«Бес саусақ» әдісі. (оқушыларға сөйлемді толықтыру ұсынылады)
Бас бармақ - мен бүгін сабақта ………….. білдім
Балаң үйрек - мен ………….. түсіндім
Ортан терек – мен ………………. үйрендім
Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ………… болды
Кішкентай бөбек - ……... білу қызықты болды
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Калашников автоматы мен оқшашары" ашық сабақ, 10 сынып
"Калашников автоматы мен оқшашары" ашық сабақ, 10 сынып
Тақырыбы: «Калашников автоматы мен оқшашары»
Сабақтың мақсаты: Калашников автоматы мен Калашников оқшашарының тағайындалуы, ұрыстық қасиеттері, жалпы құрылысы және жұмыс істеу қағидаттарымен танысу. Қаруды қолдану кезінде қауіпсіздік шараларын сақтаудың практикалық дағдыларын дамыту. Ұқыптылыққа, тәртіптілікке тәрбиелеу.
Ресурстар: АӘТД оқулығы, слайд, Калашников автоматы, плакаттар, Бейнеконтент
Өткізетін орны: 10 сынып, АӘТД бөлмесі.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі – 5 минут
Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру.
Сыныпты топқа бөлу. Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1,2 ге санау арқылы екі топқа бөлу. «Құрлық әскерлері», «Әскери теңіз күштері».
Үй тапсырмасын тексеру: 5 минут
1 топқа ЖҰМ-да мотоатқыштар бөлімшесінің құрамын айтып беріңдер.
2 топқа Бронетранспортер сипаттамасы, ұрыстық мүмкіндіктері
Негізгі бөлім
Ой қозғау. Бейнероликке назар аудару. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DxYvzqWViJiM&ved=2ahUKEwjvs8zowPiQAxW9FRAIHa6DGRMQwqsBegQIFRAB&usg=AOvVaw07tkrZZrsUHQyFSeQPoqH0
-
Слайдқа шолу, қызықты деректер
-
Плакаттан автоматтың құрылысымен таныстыру, оның бөлшектері мен механизмдері.
-
АК-74 Калашников автоматы және РПК-74 Калашников қол оқшашарының ұрыстық қасиеттері
|
Сипаттамалары |
АК-74 |
РПК-74 |
|
Ұңғы калибрі, мм |
5,45 |
5,45 |
|
Атудың нақты қашықтығы, м |
500-ге дейін |
600-ге дейін |
|
Ату кезіндегі көздеу қашықтығы, м |
1000 |
1000 |
|
Тура ату қашықтығы м
|
440 625 |
460 640 |
|
Шоғырландырылған оқ ату қашықтығы, м
|
1000 500 |
1000 500 |
|
Ату қарқыны, оқ/мин |
600 |
600 |
|
Ұрыстық ату жылдамдығы, оқ/мин
|
100 40 |
150 50 |
|
Оқжатарымен есептегенде салмағы, кг |
3,6 |
5,46 |
|
Оқжатарының сыйымдылығы, патрон |
30 |
45 |
|
Оқтың ең алыс ұшу қашықтығы, м |
3150 |
3150 |
|
Оқтың жою күші бар қашықтығы, м |
1350 |
1350 |
|
Оқтың бастапқы ұшу жылдамдығы, м/сек |
900 |
960 |
-
Синквеин
Не?
Қандай?
Не істеді?
4-5 сөзден сөйлем құрау
Синоним
-
Топпен жұмыс. Постер қорғау
![]()
![]()
автомат
![]()
![]()
-
Бекіту: Перфокартамен жұмыс

тапсырма жауаптары
-
Рефлексия
«Бес саусақ» әдісі. (оқушыларға сөйлемді толықтыру ұсынылады)
Бас бармақ - мен бүгін сабақта ………….. білдім
Балаң үйрек - мен ………….. түсіндім
Ортан терек – мен ………………. үйрендім
Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ………… болды
Кішкентай бөбек - ……... білу қызықты болды
шағым қалдыра аласыз













