Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ тақырыбы: Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау
|
Бөлім: |
Атыс дайындығы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. Автоматты жартылай бөлшектеу және жинақтау тәртібін үйрену. 2. Калашников автоматы мен патрондарының қолданылуы, бөлшектері мен механизмдерінің құрылысын танып-білу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Автоматты жартылай бөлшектеу мен құрастыруды біледі Оқушылардың басым бөлігі: Автоматты жартылай бөлшектеу және құрастыру тәртібін тәжірибе жүзінде көрсете отырып, автоматтың бөліктері мен механизмдерінің аттарын жатқа айта алады Кейбір оқушылар: Автоматтың бөліктері мен механизмдерінің аттарын жатқа айта отырып, олардың атқаратын қызметтерін түсіндіре алады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге дайын болу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/мин/ |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Басы 5' |
Амандасу, түгелдеу, оқушылардың сырт көріністерін тексеру. |
Взвод командирінің орынбасары оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға сабаққа дайындығы жөнінде баяндама жасайды. |
|
|
|
5' |
Саптық жаттығулар. Жаттығуларды орындап болғасын орындарына отырғызамын. |
Қимыл-қозғалыс әрекеттерін дұрыс жасауға тырысады. Кабинетке кіріп, орындарына отырады. |
|
|
|
Ортасы 7' |
Білу Автоматты жартылай және толық бөлшектеудің қажеттілігін және орындау тәртібін түсіндіремін. |
Қаруды бөлшектегенде және құрастырғанда қандай реттілік сақталуы керектігін анықтайды |
Оқушылар автоматты жартылай бөлшектеу мен құрастыруды көріп, түсінеді. Берілген сұрақтарға жауап береді. |
|
|
8' |
Түсіну Бейнефильмді көрсетемін және бөлшектенген автомат бөліктерін қолға ұстай отырып, атқаратын қызметтерін сұраймын. Ұңғы- оқтың ұшуын бағыттауға қызмет етеді. Автоматтың ұңғылық тежеуіш-компенсаторы- ату шоғырлануын арттыру және кері тебу энергиясын азайту үшін қызмет етеді. Газ каморасы- дәрілі газдарды ұңғыдан бекітпе жақтауының газ поршеніне бағыттауға қызмет етеді. Ұңғы қорабы- автоматтың бөліктері мен механизмдерін қосу үшін, ұңғы арнасын бекітпемен жабуды және бекітпенің бекітуін қамтамасыз ету үшін қызмет етеді. Көздеуіш құрылғы-әр түрлі қашықтықтардағы нысаналарды ату кезінде автоматты көздеу үшін қызмет етеді және көздеуіш пен қарауылдан тұрады. Ұңғы қорабының қақпағы- ұңғы қорабында орналасқан бөліктер мен механизмдерді ластанудан сақтайды. |
- Оқушылар бейнефильмді көре отырып, автомат бөліктерінің атқаратын қызметін анықтайды. |
Қ/Б |
|
|
5' |
Қолдану Автоматтың бөліктері мен механизмдерін атай отырып, автоматты жартылай бөлшектеп және қайта құрастыруларын сұраймын. |
- Автоматтың бөліктері мен
механизмдерін атай отырып, автоматты жартылай бөлшектеп қайта
құрастырады. |
Қ/Б |
|
|
5' |
Талдау Автоматтың бөліктері мен механизмдерінің аттарын жатқа айта отырып, олардың атқаратын қызметтерін түсіндірулерін сұраймын. |
- Автоматтың бөліктері мен механизмдерін қолдарына ұстай отырып, қызметтерін түсіндіреді. |
|
АӘТД оқулығы |
|
8' |
Жинақтау Калашников автоматын жартылай бөлшектеу және құрастыруды дағды деңгейіне жеткізу. |
- Калашников автоматын жартылай бөлшектеу және құрастыру бойынша нормативтерді орындайды. |
|
презентация |
|
Соңы 2' |
Кері байланыс Сабақтан алған әсерім... Үйге тапсырма беру §2 |
Сабақтан алған әсерін бет мимикасы арқылы көрсетеді |
Бөлімше командирлері жақсы жұмыс жасаған жас сарбаздар мен бөлімшелерді атап өтеді. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау
Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ тақырыбы: Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау
|
Бөлім: |
Атыс дайындығы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Калашников автоматын (қол пулеметін) жартылай бөлшектеу жəне жинақтау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. Автоматты жартылай бөлшектеу және жинақтау тәртібін үйрену. 2. Калашников автоматы мен патрондарының қолданылуы, бөлшектері мен механизмдерінің құрылысын танып-білу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Автоматты жартылай бөлшектеу мен құрастыруды біледі Оқушылардың басым бөлігі: Автоматты жартылай бөлшектеу және құрастыру тәртібін тәжірибе жүзінде көрсете отырып, автоматтың бөліктері мен механизмдерінің аттарын жатқа айта алады Кейбір оқушылар: Автоматтың бөліктері мен механизмдерінің аттарын жатқа айта отырып, олардың атқаратын қызметтерін түсіндіре алады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге дайын болу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/мин/ |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Басы 5' |
Амандасу, түгелдеу, оқушылардың сырт көріністерін тексеру. |
Взвод командирінің орынбасары оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға сабаққа дайындығы жөнінде баяндама жасайды. |
|
|
|
5' |
Саптық жаттығулар. Жаттығуларды орындап болғасын орындарына отырғызамын. |
Қимыл-қозғалыс әрекеттерін дұрыс жасауға тырысады. Кабинетке кіріп, орындарына отырады. |
|
|
|
Ортасы 7' |
Білу Автоматты жартылай және толық бөлшектеудің қажеттілігін және орындау тәртібін түсіндіремін. |
Қаруды бөлшектегенде және құрастырғанда қандай реттілік сақталуы керектігін анықтайды |
Оқушылар автоматты жартылай бөлшектеу мен құрастыруды көріп, түсінеді. Берілген сұрақтарға жауап береді. |
|
|
8' |
Түсіну Бейнефильмді көрсетемін және бөлшектенген автомат бөліктерін қолға ұстай отырып, атқаратын қызметтерін сұраймын. Ұңғы- оқтың ұшуын бағыттауға қызмет етеді. Автоматтың ұңғылық тежеуіш-компенсаторы- ату шоғырлануын арттыру және кері тебу энергиясын азайту үшін қызмет етеді. Газ каморасы- дәрілі газдарды ұңғыдан бекітпе жақтауының газ поршеніне бағыттауға қызмет етеді. Ұңғы қорабы- автоматтың бөліктері мен механизмдерін қосу үшін, ұңғы арнасын бекітпемен жабуды және бекітпенің бекітуін қамтамасыз ету үшін қызмет етеді. Көздеуіш құрылғы-әр түрлі қашықтықтардағы нысаналарды ату кезінде автоматты көздеу үшін қызмет етеді және көздеуіш пен қарауылдан тұрады. Ұңғы қорабының қақпағы- ұңғы қорабында орналасқан бөліктер мен механизмдерді ластанудан сақтайды. |
- Оқушылар бейнефильмді көре отырып, автомат бөліктерінің атқаратын қызметін анықтайды. |
Қ/Б |
|
|
5' |
Қолдану Автоматтың бөліктері мен механизмдерін атай отырып, автоматты жартылай бөлшектеп және қайта құрастыруларын сұраймын. |
- Автоматтың бөліктері мен
механизмдерін атай отырып, автоматты жартылай бөлшектеп қайта
құрастырады. |
Қ/Б |
|
|
5' |
Талдау Автоматтың бөліктері мен механизмдерінің аттарын жатқа айта отырып, олардың атқаратын қызметтерін түсіндірулерін сұраймын. |
- Автоматтың бөліктері мен механизмдерін қолдарына ұстай отырып, қызметтерін түсіндіреді. |
|
АӘТД оқулығы |
|
8' |
Жинақтау Калашников автоматын жартылай бөлшектеу және құрастыруды дағды деңгейіне жеткізу. |
- Калашников автоматын жартылай бөлшектеу және құрастыру бойынша нормативтерді орындайды. |
|
презентация |
|
Соңы 2' |
Кері байланыс Сабақтан алған әсерім... Үйге тапсырма беру §2 |
Сабақтан алған әсерін бет мимикасы арқылы көрсетеді |
Бөлімше командирлері жақсы жұмыс жасаған жас сарбаздар мен бөлімшелерді атап өтеді. |
|
шағым қалдыра аласыз
АӘТД электронды оқулығы
АӘТД электронды оқулығы














