«Новорыбин орта мектебі-бақшасы»ММ
«Әлемнің әміршісі-еңбек»
Өткізген: 9а сынып жетекшісі Кап А.
2018-2019 оқу жылы
|
Сыныбы: 9а |
Күні: 26.10.2018 |
||
|
Тақырыбы |
«Әлемнің әміршісі-еңбек» |
||
|
Мақсаты |
Еңбек етудің маңызын ашып, экономикалық сауаттылыққа дағдыландыру. |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушыларға тек еңбек арқылы барлық жетістікке жетуге болатындығын түсінеді . |
||
|
Оқушыларды адал еңбекке баулу , кәсіптік білім түсінеді. |
|||
|
Адам еңбегін бағалай білуге, еңбек адамдарын сыйлай білуге баға береді. |
|||
|
Дереккөздер, құрал-жабдықтар |
Видео, флипчарт, маркер |
||
|
Сабақтың барысы |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
Кіріспе |
|
Адамның өмір сүруіне қажеттінің барлығы еңбекпен келеді. Адамның адам болуында еңбек шешуші роль атқарған. Адамзат еңбекті, еңбектің құралдарын жетілдіре отырып, өзі де жетіліп кемелдене берген. Сондықтан қоғамның даму тарихын еңбек пен еңбек құралдарының өзгеру, жетілу тарихы деуге де болады. Тіршілік жағдайының қиындауы еңбекті күрделендірді. Еңбектің арқасында табиғат заттарын еңбек құралы етіп, отты сөндірмей пайдаланды, топтасып аң аулады, бір-біріне көмектесті.Ф. Энгельс айтқандай «Адамды адам еткен- еңбек». Демек Адамның еңбегі- саналы еңбек. Сонымен тіршілік үшін ауадай қажет, онсыз бір күн де өмір сүруге болмайды. Заттың бәрін адам баласы өз қолы, өз еңбегімен жасайды. Адам өз қолымен жасайтын еңбегі әрі сарқылмас жігерімен құдіретті. Еңбектің арқасында адам жетіліп дами бермек. Еңбек адамның денесін шынықтырып, мінез-құлқын қалыптастырады. Еңбек ету адам баласынан тапсырылған іске деген табандылық пен ынта-жігерді, құндылықты, тындырымдылық пен жауапкершілікті талап етеді. Адам ерінбей еңбек ету арқылы қуанышқа, шаттыққа бөленеді. Еңбексүйгіштік, еңбекқорлық және еңбекті бағалай білген адам өмірде құрметке бөленеді. Топқа бөлу |
-өзіндік пікірлерін мысалдармен білдіреді. |
|
Тұсаукесер |
|
Еңбек және Әмірші флипчарт қорғау
Еңбектің пайдасы – тәрбиелейді, жігерлендіреді, күш береді, қуантады, бақытты етеді, өмір сүруге үйретеді, үнемшіл болуға үйретеді, ширатады, шынықтырады. Өмір еңбексіз ештеңе бермейді. Яғни бүгінгі сынып сағатымыздың тақырыбы «Әлемнің әміршісі - еңбек.»
|
-Тақырыпқа қызығушылығы артады. -Өздері ұстанымдарын түсіндіреді. -Өзіндік пікірлерін білдіру арқылы адами құндылықтарды көрсетеді. |
|
Негізгі бөлім |
|
Видеоролик. «Әркім өз игілігіне еңбек етсін, сонда мемлекеттіңде игілігі артады» деп Елбасымыз айтқандай.Енді оқушылар өз отбасындағы мамандықтар мен өзінің болашақ мамандығын ортаға салсын. Маржан « Менің отбасымдағы мамандықтан тәжірибе» Гүлдана «Менің болашақ мамандығым – ауылымның болашағы» «Адам өз өмірінде екі нәрсені таңдауда қателеспеуі керек: біреуі – жар таңдау, екіншісі – мамандық таңдау» деп М.Мақатаев атамыз айтқандай, мамандық таңдау – жасөспірім кездегі адам өміріндегі ең маңызды шешімдердің бірі. Сергіту сәті Профессия- латын сөзінен шыққан
, “professio”- анықталған іс, мамандық дегенді
білдіреді. Оқушылардың мектептегі және қоғамдық пайдалы іс- әрекеті оның кейін әлеуметтенуіне үлкен әсерін тигізеді. Мамандық таңдауына, рухани құндылықтарға ие болуына, әр түрлі адамдармен араласуға, мінезінің қалыптасуына әсер етеді. Мамандық слайд. |
-өзара мәлімет алмасады -топтық тапсырманы қорғайды |
|
Қорытынды |
|
. Енді оқушыларымыз мамандық түрлері туралы қаншалықты білетінін тексеру үшін «Ең, нағыз..» деп аталатын ойын ойнап көрейік. Қазір сендерге мамандықтардың кейбір ерекше мінездемелері ұсынылатын болады, ал сендер берілген мінездемеге барынша сәйкес келеді деген мамандықтарды атауыңыз керек. Ең ақшасы көпмамандық Ең жасыл
мамандық Ең салмақты мамандық Ең қарым-қатынасы күшті мамандық Рефлексия: «Бүгін келген қонақтарға сұрақтар береміз» 1.Өз мамандығының шебері болу үшін адам өзін-өзі қалай дайындау керек деп есептейсіз? 2. Өзіңізді еңбекқормын деп санайсыз ба? Еңбекқорлық адамды қандай қасиеттерге баулиды? 3. «Адал еңбек» деген ұғым нені білдіреді? 4. «Еңбектің жемісі» дегеніміз не? 5. Адамның бойында қандай қасиеттер болғанда жетістіктерге жетуге болады? 6.
Қандай мамандық таңдауға кеңес берер едіңіз? |
-өзіндік ойларын ортаға салады. |
«Жарқын болашақтың кепілі- жаныңа жақын кәсіп
таңдау» дегендей, қазіргі қарқынды дамып келе жатқан өзгермелі
қоғамда өмір сүруге икемді, жеке басының, пайдасына қарай өзін өзі
толық жүзеге асыруға дайын және бәсекеге қабілетті тұлға болуды
талап етеді. Сондықтан да қазіргі кезден бастап,өз- өздеріңді, бір-
бірлеріңді танып, өз қабілеттерің мен икемділіктеріңді дамытыңдар.
Соған сәйкес болашақ мамандықтарыңды таңдаңдар.
Абыройлы, ақ ниет — адамдыққа сенемін!- дегендей ел сеніміне
кіретін құрметті мамандық иесі боламын десеңіздер білім алуға
барлық күш жігерлеріңді жұмсап, егеменді еліміздің ертеңі — болашақ
маман иелері болуларыңызға шын жүректен тілектеспін. Бүгінгі
«Әлемнің әміршісі – еңбек атты сынып
сағатымызды Итальяндық ғалым, суретші
Леонардо да Винчидің «Көп еңбек еткенге бақыт басын иеді» деген
сөзімен аяқтаймынКөп еңбектеніп әлем әміршісі
болыңдар.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кап Ақмарал 9 сынып Сынып сағаты "Әлемнің әміршісі - еңбек"
Кап Ақмарал 9 сынып Сынып сағаты "Әлемнің әміршісі - еңбек"
«Новорыбин орта мектебі-бақшасы»ММ
«Әлемнің әміршісі-еңбек»
Өткізген: 9а сынып жетекшісі Кап А.
2018-2019 оқу жылы
|
Сыныбы: 9а |
Күні: 26.10.2018 |
||
|
Тақырыбы |
«Әлемнің әміршісі-еңбек» |
||
|
Мақсаты |
Еңбек етудің маңызын ашып, экономикалық сауаттылыққа дағдыландыру. |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушыларға тек еңбек арқылы барлық жетістікке жетуге болатындығын түсінеді . |
||
|
Оқушыларды адал еңбекке баулу , кәсіптік білім түсінеді. |
|||
|
Адам еңбегін бағалай білуге, еңбек адамдарын сыйлай білуге баға береді. |
|||
|
Дереккөздер, құрал-жабдықтар |
Видео, флипчарт, маркер |
||
|
Сабақтың барысы |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
Кіріспе |
|
Адамның өмір сүруіне қажеттінің барлығы еңбекпен келеді. Адамның адам болуында еңбек шешуші роль атқарған. Адамзат еңбекті, еңбектің құралдарын жетілдіре отырып, өзі де жетіліп кемелдене берген. Сондықтан қоғамның даму тарихын еңбек пен еңбек құралдарының өзгеру, жетілу тарихы деуге де болады. Тіршілік жағдайының қиындауы еңбекті күрделендірді. Еңбектің арқасында табиғат заттарын еңбек құралы етіп, отты сөндірмей пайдаланды, топтасып аң аулады, бір-біріне көмектесті.Ф. Энгельс айтқандай «Адамды адам еткен- еңбек». Демек Адамның еңбегі- саналы еңбек. Сонымен тіршілік үшін ауадай қажет, онсыз бір күн де өмір сүруге болмайды. Заттың бәрін адам баласы өз қолы, өз еңбегімен жасайды. Адам өз қолымен жасайтын еңбегі әрі сарқылмас жігерімен құдіретті. Еңбектің арқасында адам жетіліп дами бермек. Еңбек адамның денесін шынықтырып, мінез-құлқын қалыптастырады. Еңбек ету адам баласынан тапсырылған іске деген табандылық пен ынта-жігерді, құндылықты, тындырымдылық пен жауапкершілікті талап етеді. Адам ерінбей еңбек ету арқылы қуанышқа, шаттыққа бөленеді. Еңбексүйгіштік, еңбекқорлық және еңбекті бағалай білген адам өмірде құрметке бөленеді. Топқа бөлу |
-өзіндік пікірлерін мысалдармен білдіреді. |
|
Тұсаукесер |
|
Еңбек және Әмірші флипчарт қорғау
Еңбектің пайдасы – тәрбиелейді, жігерлендіреді, күш береді, қуантады, бақытты етеді, өмір сүруге үйретеді, үнемшіл болуға үйретеді, ширатады, шынықтырады. Өмір еңбексіз ештеңе бермейді. Яғни бүгінгі сынып сағатымыздың тақырыбы «Әлемнің әміршісі - еңбек.»
|
-Тақырыпқа қызығушылығы артады. -Өздері ұстанымдарын түсіндіреді. -Өзіндік пікірлерін білдіру арқылы адами құндылықтарды көрсетеді. |
|
Негізгі бөлім |
|
Видеоролик. «Әркім өз игілігіне еңбек етсін, сонда мемлекеттіңде игілігі артады» деп Елбасымыз айтқандай.Енді оқушылар өз отбасындағы мамандықтар мен өзінің болашақ мамандығын ортаға салсын. Маржан « Менің отбасымдағы мамандықтан тәжірибе» Гүлдана «Менің болашақ мамандығым – ауылымның болашағы» «Адам өз өмірінде екі нәрсені таңдауда қателеспеуі керек: біреуі – жар таңдау, екіншісі – мамандық таңдау» деп М.Мақатаев атамыз айтқандай, мамандық таңдау – жасөспірім кездегі адам өміріндегі ең маңызды шешімдердің бірі. Сергіту сәті Профессия- латын сөзінен шыққан
, “professio”- анықталған іс, мамандық дегенді
білдіреді. Оқушылардың мектептегі және қоғамдық пайдалы іс- әрекеті оның кейін әлеуметтенуіне үлкен әсерін тигізеді. Мамандық таңдауына, рухани құндылықтарға ие болуына, әр түрлі адамдармен араласуға, мінезінің қалыптасуына әсер етеді. Мамандық слайд. |
-өзара мәлімет алмасады -топтық тапсырманы қорғайды |
|
Қорытынды |
|
. Енді оқушыларымыз мамандық түрлері туралы қаншалықты білетінін тексеру үшін «Ең, нағыз..» деп аталатын ойын ойнап көрейік. Қазір сендерге мамандықтардың кейбір ерекше мінездемелері ұсынылатын болады, ал сендер берілген мінездемеге барынша сәйкес келеді деген мамандықтарды атауыңыз керек. Ең ақшасы көпмамандық Ең жасыл
мамандық Ең салмақты мамандық Ең қарым-қатынасы күшті мамандық Рефлексия: «Бүгін келген қонақтарға сұрақтар береміз» 1.Өз мамандығының шебері болу үшін адам өзін-өзі қалай дайындау керек деп есептейсіз? 2. Өзіңізді еңбекқормын деп санайсыз ба? Еңбекқорлық адамды қандай қасиеттерге баулиды? 3. «Адал еңбек» деген ұғым нені білдіреді? 4. «Еңбектің жемісі» дегеніміз не? 5. Адамның бойында қандай қасиеттер болғанда жетістіктерге жетуге болады? 6.
Қандай мамандық таңдауға кеңес берер едіңіз? |
-өзіндік ойларын ортаға салады. |
«Жарқын болашақтың кепілі- жаныңа жақын кәсіп
таңдау» дегендей, қазіргі қарқынды дамып келе жатқан өзгермелі
қоғамда өмір сүруге икемді, жеке басының, пайдасына қарай өзін өзі
толық жүзеге асыруға дайын және бәсекеге қабілетті тұлға болуды
талап етеді. Сондықтан да қазіргі кезден бастап,өз- өздеріңді, бір-
бірлеріңді танып, өз қабілеттерің мен икемділіктеріңді дамытыңдар.
Соған сәйкес болашақ мамандықтарыңды таңдаңдар.
Абыройлы, ақ ниет — адамдыққа сенемін!- дегендей ел сеніміне
кіретін құрметті мамандық иесі боламын десеңіздер білім алуға
барлық күш жігерлеріңді жұмсап, егеменді еліміздің ертеңі — болашақ
маман иелері болуларыңызға шын жүректен тілектеспін. Бүгінгі
«Әлемнің әміршісі – еңбек атты сынып
сағатымызды Итальяндық ғалым, суретші
Леонардо да Винчидің «Көп еңбек еткенге бақыт басын иеді» деген
сөзімен аяқтаймынКөп еңбектеніп әлем әміршісі
болыңдар.

шағым қалдыра аласыз













