Тақырыбы
|
Казақстан территориясындағы ертедегі
мемлекеттер
|
Күні
|
|
Мақсаты
|
Ертедегі сақ, үйсін,
қаңлы, ғұн мемлекеттерінің шаруашылығы, материалдық мәдениеті,
әлеуметтік - құрылысы, археологиялық ескерткіштері, көршілермен
қарым -қатынасы туралы білімдерін
пысықтау.
|
Жалпы
мақсат
|
Тарау бойынша білімдерін
пысықтау.Тақырып бойынша тапсырмаларды орындау арқылы білімдерін
көрсету. Алған білімдерін өмірде қолдана
білу.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Оқушылар тарих жайлы қалыптасқан түсініктерін
топпен талқылайды, біледі, терминдермен, даталармен және картамен
жұмыс істеу қабілеттерін дамиды.
|
7 модульдің
қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту
үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,
“Оқытуды басқару және көшбасшылық”;
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
«Алтын қазынаға жету
жолы»; «Тарихтағы есімдер»; «Құпиялы сандар»; «Кім, не жазды... »;
«Тарихты жалғастыр»; «Қайдан не
табылды?»;
«Сен білесің
бе?»
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер, ноутбук
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Тренинг
|
Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер
құрғызамын.
Сәлемдесемін.
Сыныппен тренинг
өткіземін.
Топқа бөлдіремін.
|
Мұғаліммен
сәлемдеседі.
Шеңбер жасап іс қимылмен шапалақтау арқылы
көңілдерін білдіреді.
Түрлі түсті қағаздарды алып сұрақтарға жауап беру
арқылы топ құрып орындарына
отырады.
Топ
басшысын сайлайды.
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
«Алтын қазынаға жету
жолы»; картадан алғашқы мемлекеттердің территориясын
белгілеу.
Кедергілерден өту үшін
сұрақтар беріледі оқушылар жауап
береді
|
Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктері жайлы жұлдызды
сұрақтар қою арқылы диалогқа түсіру.
Слайда сұрақтар
көрсетіледі.
|
Мұғалім берген тапсырманы орындау Слайдта
берілген сұрақтарға, әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни
тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап
береді.
|
Түсіну
|
«Тарихтағы есімдер» әдісі арқылы тапсырма
беру
|
Топтарға жаңа тапсырмалар таратып, түсініктерін
ортаға оқушыны шығартып айтқызу
|
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға
нақты жауап беру
|
Қолдану
|
«Сандар құпиясын ашу» әдісі
|
Ертедегі мемлекеттер тарихындағы кездесетін
сандармен жұмыс жасау.Әрбір оқиғаны санмен байланыстыру.Сандарды
тарихта қолдану.
|
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары
мен пікірлерін айту
Әдіс бойынша өткен тақырыпты
пысықтайды және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне
түсіндіреді
|
Сергіту сәті
|
«Киіз үй құрайық» атты жаттығу
жасау
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін
жасау
|
Мұғалімнің айтуымен ортаға
шығып киіз үй құруды көрсету арқылы жаттығулар
жасайды.
|
Талдау
|
«Кім, не
жазды... » арқылы тақырыпты талдау үшін тапсырма
беру
«Тарих үзіндісін
жалғастыр»
|
Ертедегі мемлекеттер туралы қандай ғұламалар не
жазғанын талдау.
Соңында интервью әдісін пайдалану арқылы тарих
үзінділерін жалғастыру
|
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары
мен пікірлерін айту
Ол үшін әр топтан ортаға оқушы
шығып интервью сәтін жүргізеді
|
Жинақтау
|
«Қайдан не
табылды?»;
«Сен білесің
бе?»
арқылы сабақты жинақтайды
|
Әр оқушы өз бағыты бойынша тапсырмаға байланысты
сұрақтарға жауап береді.
Осы
тапсырманы орындай отырып, келесі тапсырмаға көше алады.
Археелогтардың еңбегін жинақтайды.
|
Топтар өзара жарысады, ойларын ортаға салады,
тақырыпты жинақтайды
|
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдарша, бағалау парақшалары
|
Есік қорғанына келіп Тәуелсіздік символы «Алтын
Адамды» тауып алады.
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын
тарату
|
Өзін -өзі
топпен бағалайды
|
Рефлексия
|
Кері байланыс орнату.
Өмір ағашына өз пікірлерін
қалдыру.
|
Оқушыларға стикер толтыруды
ұсыну
|
Ұсынылған стикерді толтыру
|
Үй
тапсырмасы
|
«Алтын адам-тәуелсіздік
символы»
Эссе жазу 150 сөз
|
|
|