Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
|
10.1.1.1 мәтін
үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты
жалғастыру;
10.2.4.1 әртүрлі
стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі
сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты
аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін
салыстыра талдау;
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар: мәтін үзінділері
бойынша болжам жасау, мәтіндердің стильдік ерекшеліктерін
білу;
Көпшілігі: мәтін үзінділері
бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, әртүрлі
стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес
қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра
талдау;
Кейбір
оқушылар: мәтін үзінділері
бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, әртүрлі
стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес
қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра
талдау.
|
Сабақтың
басы
Сабақтың
ортасы
|
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі
Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты
хабарланады.
Жағымды психологиялық
ахуал.
Қызығушылықты ояту. Оқушылар суретке қарап тақырыпты
болжамдайды.

1. Кедейліктің қайнар көзі, шығатын бастауы бола
ма?
2. Кедейліктің генетикалық заңдылығы бар деген
пікірге
қосыласыңдар ма?
Сұрақтарға жауап беріп, өзара ой
бөлісіңдер.
Сабақ тақырыбы мен мақсатын
айқындайды.
ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ.
Мәтінді оқып, тірек сөздерді теріп жазыңдар. Тақырыбын, мақсатты
аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін алдыңғы
сабақтағы оқылым мәтінімен салыстыра
талдаңдар.
1-мәтін
|
Мәтіндердегі тірек
сөздер
|
2-мәтін
|
|
Мәтіндердің
тақырыбы
|
|
|
Мақсатты
аудиториясы
|
|
|
Мәтіндердің
құрылымы
|
|
|
Тілдік
ерекшелігі
|
|

Дескриптор:
-
Мәтіндердегі тірек сөздерді
анықтайды;
-
Мәтіндердің тақырыбын
анықтайды;
-
Мақсатты аудиториясын
анықтайды;
-
Мәтіндердің құрылымын
талдайды;
-
Тілдік ерекшелігін
талдайды.
ҚБ
ТЫҢДАЛЫМ
ТАПСЫРМАСЫ. Наталья Грэйстің
дәрісінен алынған үзіндіні (14. mp3) аудиожазбадан тыңдап, ой
бөлісіңдер. Тілдік оралымдарына талдау жасай отырып, аудиториясын
анықтаңдар. Өздерің тақырыпты
жалғастырыңдар.

Дескриптор:
-
Наталья Грэйстің дәрісінен алынған үзіндіні тыңдап, ой
бөліседі;
-
Тілдік оралымдарына талдау жасай отырып, аудиториясын
анықтайды;
-
Тақырыпты жалғастырады.
ҚБ
ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІН.
5-тапсырма. Кедейліктің генетикалық
себебі барына келісесіңдер ме?
Пікірлері
сәйкес келетін оқушыларды бір топқа топтастырып, әр топ өз
ойын
дәлел деп ойталқы
өткізіңдер.
Дескриптор:
ҚБ
|
Оқушылар түгенделіп,
сабаққа назары аударылады.
Оқушылар суреттерге
қарап, тақырыпқа болжам
жасайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап
беру арқылы өз пікірлерін
білдіреді.
Сабақ тақырыбы мен
мақсатын айқындайды.
Мәтінді оқып, тірек
сөздерді теріп жазады. Тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес
қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін алдыңғы сабақтағы оқылым
мәтінімен салыстыра
талдайды.
Наталья Грэйстің
дәрісінен алынған үзіндіні аудиожазбадан тыңдап, ой бөліседі.
Тілдік оралымдарына талдау жасай отырып, аудиториясын анықтайды.
Өздері тақырыпты жалғастырады. Тақырыпты
қорытындылайды.
|
«Смайлик»

Өте жақсы Жақсы
Орташа
Қалыптастырушы бағалау
«Нысана»

Қалыптастырушы бағалау
«Нысана»

|
10-сынып «Қазақ тілі»
оқулығы
(Н.Грэйс)
|