Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ЖББ М.Өтемісоов атындағы
орта мектеп
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Кегль-ринг
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
|
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
|
Күні: |
|
||
|
Сынып: 4 а,ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Кегль-ринг |
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1. Ұйымдастыру кезеңі 5 мин |
Сабақтың мақсатын және тақырыбын түсіндіру. Оқушыларды психологиялық тұрғыдан дайындау. |
Оқушыларды сабаққа бағыттау, сұрақтар қою. |
Оқушылардың сабаққа дайындық деңгейін бағалау |
Тақта, маркер |
|
2. Жаңа тақырыпты түсіндіру 10 мин |
Түс және ультрадыбыс датчиктерін қалай қолдану керек екенін түсіндіру. Теориялық материал беру. |
Оқушыларға датчиктердің жұмыс принципін түсіндіру. Оларға түс және ультрадыбыс датчиктерін көрсету. |
Оқушылардың түсіну деңгейін бағалау |
Датчиктер, үлгі робот, слайдтар |
|
3. Практикалық жұмыс (Түс датчигі) 10мин |
Түс датчигін қолдана отырып, роботтың қозғалысын басқару үшін тапсырма беру. Оқушыларға түс датчигін қосып, түс өзгерісін бақылауды үйрету. Функциялық тапсырма мен дескрипторлар 1. Түс датчигін қолдану: Түс датчигін дұрыс орнатып, бағдарламаны іске қосу. дискрипторы 1. Түс датчигін қолдану: Роботты түс өзгерісіне жауап беретіндей етіп басқару. |
Оқушылар роботты түс датчигі арқылы басқару үшін бағдарламаны құрастырады. |
Оқушылардың роботты дұрыс басқаруын бақылау |
Түс датчигі, робот, ноутбук |
|
4. Практикалық жұмыс (Ультрадыбыс датчигі) 10 мин |
Ультрадыбыс датчигінің жұмыс принципін түсіндіру, оның көмегімен объектілердің арақашықтығын анықтау дискрипторы . 2. Ультрадыбыс датчигін қолдану: Ультрадыбыс датчигін дұрыс орнатып, арақашықтықты дұрыс өлшеу. |
Оқушылар ультрадыбыс датчигін орнатып, объектінің арақашықтығын анықтайды және роботтың қозғалысын бағдарламалайды. |
Оқушылардың арақашықтықты дұрыс өлшеуін бағалау |
Ультрадыбыс датчигі, робот, ноутбук |
|
5. Қорытынды 5 мин |
Сабақты қорытындылау, оқушылардан кері байланыс алу. |
Оқушылардың алған білімдері туралы пікірін тыңдау. |
Оқушылардың түсініктерін тексеру |
Тақта, маркер |
|
Үй тапсырмасы |
Түс датчигі мен ультрадыбыс датчигін қолдана отырып, роботтың қозғалысын басқару алгоритмін жазу. Оқушыларға роботты жасанды кедергілермен қозғалтатын бағдарлама құру тапсырмасы беріледі. Ультрадыбыс датчигі арқылы роботтың белгілі бір қашықтыққа дейін қозғалуын программалау. |
|
1. Түс датчигін қолдану: Түс датчигін дұрыс орнатып, бағдарламаны іске қосу. 2. Түс датчигін қолдану: Роботты түс өзгерісіне жауап беретіндей етіп басқару. 3. Ультрадыбыс датчигін қолдану: Ультрадыбыс датчигін дұрыс орнатып, арақашықтықты дұрыс өлшеу. |
|
Қорытынды:
Бұл сабақта оқушылар түс және ультрадыбыс датчиктерін пайдалана отырып, роботты бағдарлап, нақты тапсырмалар бойынша оны басқару дағдыларын игереді. Сабақта теория мен практиканы үйлестіріп, оқушылардың робототехникада қолданылатын сенсорларды қолдану дағдыларын дамытамыз.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кегль-ринг
Кегль-ринг
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ЖББ М.Өтемісоов атындағы
орта мектеп
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Кегль-ринг
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
|
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
|
Күні: |
|
||
|
Сынып: 4 а,ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Кегль-ринг |
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1. Ұйымдастыру кезеңі 5 мин |
Сабақтың мақсатын және тақырыбын түсіндіру. Оқушыларды психологиялық тұрғыдан дайындау. |
Оқушыларды сабаққа бағыттау, сұрақтар қою. |
Оқушылардың сабаққа дайындық деңгейін бағалау |
Тақта, маркер |
|
2. Жаңа тақырыпты түсіндіру 10 мин |
Түс және ультрадыбыс датчиктерін қалай қолдану керек екенін түсіндіру. Теориялық материал беру. |
Оқушыларға датчиктердің жұмыс принципін түсіндіру. Оларға түс және ультрадыбыс датчиктерін көрсету. |
Оқушылардың түсіну деңгейін бағалау |
Датчиктер, үлгі робот, слайдтар |
|
3. Практикалық жұмыс (Түс датчигі) 10мин |
Түс датчигін қолдана отырып, роботтың қозғалысын басқару үшін тапсырма беру. Оқушыларға түс датчигін қосып, түс өзгерісін бақылауды үйрету. Функциялық тапсырма мен дескрипторлар 1. Түс датчигін қолдану: Түс датчигін дұрыс орнатып, бағдарламаны іске қосу. дискрипторы 1. Түс датчигін қолдану: Роботты түс өзгерісіне жауап беретіндей етіп басқару. |
Оқушылар роботты түс датчигі арқылы басқару үшін бағдарламаны құрастырады. |
Оқушылардың роботты дұрыс басқаруын бақылау |
Түс датчигі, робот, ноутбук |
|
4. Практикалық жұмыс (Ультрадыбыс датчигі) 10 мин |
Ультрадыбыс датчигінің жұмыс принципін түсіндіру, оның көмегімен объектілердің арақашықтығын анықтау дискрипторы . 2. Ультрадыбыс датчигін қолдану: Ультрадыбыс датчигін дұрыс орнатып, арақашықтықты дұрыс өлшеу. |
Оқушылар ультрадыбыс датчигін орнатып, объектінің арақашықтығын анықтайды және роботтың қозғалысын бағдарламалайды. |
Оқушылардың арақашықтықты дұрыс өлшеуін бағалау |
Ультрадыбыс датчигі, робот, ноутбук |
|
5. Қорытынды 5 мин |
Сабақты қорытындылау, оқушылардан кері байланыс алу. |
Оқушылардың алған білімдері туралы пікірін тыңдау. |
Оқушылардың түсініктерін тексеру |
Тақта, маркер |
|
Үй тапсырмасы |
Түс датчигі мен ультрадыбыс датчигін қолдана отырып, роботтың қозғалысын басқару алгоритмін жазу. Оқушыларға роботты жасанды кедергілермен қозғалтатын бағдарлама құру тапсырмасы беріледі. Ультрадыбыс датчигі арқылы роботтың белгілі бір қашықтыққа дейін қозғалуын программалау. |
|
1. Түс датчигін қолдану: Түс датчигін дұрыс орнатып, бағдарламаны іске қосу. 2. Түс датчигін қолдану: Роботты түс өзгерісіне жауап беретіндей етіп басқару. 3. Ультрадыбыс датчигін қолдану: Ультрадыбыс датчигін дұрыс орнатып, арақашықтықты дұрыс өлшеу. |
|
Қорытынды:
Бұл сабақта оқушылар түс және ультрадыбыс датчиктерін пайдалана отырып, роботты бағдарлап, нақты тапсырмалар бойынша оны басқару дағдыларын игереді. Сабақта теория мен практиканы үйлестіріп, оқушылардың робототехникада қолданылатын сенсорларды қолдану дағдыларын дамытамыз.
шағым қалдыра аласыз













