Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің « №46 орта мектебі »КММ
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік графика |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Бабатаева Чинар Мухтаровна |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 9 м Барлығы: 14 |
Қатысушылар саны |
14 |
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кейіпкерлерді анимациялау |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.1 – Кейіпкер қозғалысын программалау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Кейіпкердің қозғалысын ұйымдастырады |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
- Қарапайым анимация жасау үшін суреттерді (спрайттарды) ауыстыруды үйренеді |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
- Python (немесе Pygame) қолдану арқылы кейіпкердің қозғалысын анимациялайды.Пернетақта арқылы басқарады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
-Кейіпкерді басқаруды жүзеге асырады. - Кейіпкерге анимациялық эффект қолданады - Өз ойын код арқылы көрсете алады |
|||
|
Тілдік мақсат |
Ағылшын тілі - Python бағдарламасы:Түйінді сөздер – кодты түсіну |
|||
|
Ойлау дағдаларының деңгейі |
Жоғарғы білім дағдылары |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
7 мин
|
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Сынып оқушыларына жағымды ынтымақтастық атмосферасы |
Мұғаліммен амандасады
|
Қол соғу |
|
1 тапсырма: үй жұмысы: Tarsia мақсаты:Түйін сөздер, код қызыметін білу (полиглот) Бағалау парағын толтыру. |
Көңілді үш бұрыштар Түйін-код сөздермен жұмыс (сәйкестендіру) 2 бала тақтада |
Толық дұрыс берілген жауап бойынша, құрылған дөңгелекке 3б Тақтадағы оқушы -лар сұрақ - жауаптан топ жұмыстарын тексерту -Терминдерді, код қызметтерін біледі Бағалау парағы: (электронды) «Координаттар шебі» |
https://learningapps.org/display?v=p0jue5d1t25 https://forms.gle/5pvFGubF7st4s9oo8 |
|
|
Сәйкестендіруден қалған терминдерді аударуды жалғастыру Сабақ тақырып, мақсаттарын таныстыру
|
1. Терминдерді аударады, айтады 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Бірнеше кадрлық сурет салған Screech бағдарламасы |
|
Кейіпкерлер анимациясы.ppt |
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
2 тапсырма: Оқулықтан «Кейіпкерлерді анимациялау» тақырыбын дағы мәтінді оқу барысында келесі сұрақтарға жауап беру. Сұрақтар: 1.Қозғалыс (болу) ұйымдастыру үшін қандай қадамдар жасауымыз керек? 2.Қандай мысал келтіре аламыз (кино лента, мультипликация) |
Мұғалімді тыңдайды Оқулықтан оқып, сұраққа жауап: 1. Кейіпкердің орын ауыстыру. 2.Бастапқы орындағы кейіпкерді өшіру(фон түсіне бояу имитациясын жасалады) 3.Алдынғы кадр жабылып, екінші кадр болу |
Қол соғамыз |
Алматы кітап баспасы, 2021ж Оқулықтан 137-140 беттер |
|
5 мин 15 мин (Практикалық жұмыс) Сергіту сәті 2 мин |
Имитация кодын талдау, көрсету Өзеріс енгізу: уақыт, жылдамдығы, фон, кейіпкер өзгеріс(кадрлар дайындау) (Кейіпкерлерді анимациялау Әдістемелік құрал.48 бет) Қазақтың салт –дәстүрі «Қара жорға», «Бәйге» біздің ұлттық құндылығымыз. Өткен сабақта құрылған фон мен кейіпкер файлын жүктеу «Бишілер» жобасын дайындаушылар қандай кадрлар болуы мүмкін... көз алдымызға елестету үшін үзінді көрсету 1.«Бәйге» жарыс ұйымдастыру жобасы 2-топ: « Бишілер» жобасы. 3.топ: «Темір тұлпар ». «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі арқылы тақырыптар бойынша бөлімдерді бөліп алу. Топқа түсініксіз болған ақпараттарды талдау үшін мұғалім көмек береді. |
Pygame.time.delay.set_mode(1000) Screen. Pygame.draw.rect(screen,[255,255,255],[10,30,170,110],0) 3- тапсырма (Практикалық жұмыс) Топтық жобадағы кейіпкерлерді қозғалысқа келтіру Жеке тапсырма: 1.Жоба басталуындағы кейіпкер қозғалысы 2.Жоба алаңындағы кейіпкер қозғалысы 3.Жобадағы қуанышты сәттер (қозғалыс) 4.Жоба аяқталу сәті (қозғалыс) Жазу, өздерінің қозғалысқа келетін нысанды таңдау:кадр дайындау алгоритм айту |
Дескриптор: -қозғалыс ұйымдастыру қызыметші сөздер қызметін біледі - Кодтарды дұрыс ұйымдастырады - кейіпкер анимацияланады |
Кейіпкерлер анимациясы.ppt: «Оқушылардың функционалдық сауттылығын дамытуға арналған тапсырмалар» Әдістемелік құралы.2023ж Кейіпкерлерді анимациялау
Практикалық көрсетілім файлдары https://padlet.com/shinarr2024/9-pygame-m77bys2d2lqplt72
|
|
1 мин 4 мин 1мин 3мин |
«Координаттар шебі» бағалау Топ жұмыстарын қорғау «Бір минуттық әнгіме» әдісі
Үй жұмысы: Оқулықтан 137-140 бет, Сұрақтар бөлімі Бағалау, Қортындылау |
4- тапсырма
(Топ жұмыстарын қорғау)Орындалған тапсырманы электронды тақтаға жүктеу 1-топ «Бәйге» жарыс ұйымдастыру жобасы 2-топ: « Бишілер» жобасы. 3-топ: «Темір тұлпар» жобасы Бүгінгі сабақтағы баллдар бойынша өз мүмкіндіктерін көру |
«Координаттар шебі» әдісімен жүргізіледі Дескриптор 1.Жоба мақсаты орындалды. 2. Жобанының нәтижесі шынайылыққа жақын (өзгерістер жасай алды) 3. Қосымша қосу.(алдағы мақсат) |
Смайликтер арқылы бағалау
-Өте керемет жауап
-
қосымша дайындық керек |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Оқушылар сабақ соңында «Аяқталмаған сөйлем» әдісі
арқылы рефлексия жүргізеді. |
Оқушылар өздеріне жақын
сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады: |
Өзін-өзі бағалау. Бірін-бірі бағалау, жоба соңына пікір қалдыру, айту |
Карточка парағы Падлет тақтада қалдырып оқу https://padlet.com/shinarr2024/9-pygame-m77bys2d2lqplt72 |
|
Сабақтан кейін: |
Уақытты практикалық жұмыс кезінде қосып, қадағалауды ұмытпау |
Оқушылар жұмысы толық мақсатқа жетті, тек код жазуда көпшілігі мөлдір қабат қою кодын кірістіру керек. Кейіпкер өз фонымен жүргендер бар. |
Бағалау шынайы, әркім өз деңгейін көрсетті.Оқушылардың кері байланыс пен рефлексия, практикалық жұмыста падлетке берген өзара бағалаудан көруге болады. |
Келесі сабақта сілтемелерді қайта ашып, қортынды жасау |


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кейіпкерді анимациялау.
Кейіпкерді анимациялау.
Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің « №46 орта мектебі »КММ
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік графика |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Бабатаева Чинар Мухтаровна |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 9 м Барлығы: 14 |
Қатысушылар саны |
14 |
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кейіпкерлерді анимациялау |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.1 – Кейіпкер қозғалысын программалау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Кейіпкердің қозғалысын ұйымдастырады |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
- Қарапайым анимация жасау үшін суреттерді (спрайттарды) ауыстыруды үйренеді |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
- Python (немесе Pygame) қолдану арқылы кейіпкердің қозғалысын анимациялайды.Пернетақта арқылы басқарады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
-Кейіпкерді басқаруды жүзеге асырады. - Кейіпкерге анимациялық эффект қолданады - Өз ойын код арқылы көрсете алады |
|||
|
Тілдік мақсат |
Ағылшын тілі - Python бағдарламасы:Түйінді сөздер – кодты түсіну |
|||
|
Ойлау дағдаларының деңгейі |
Жоғарғы білім дағдылары |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
7 мин
|
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Сынып оқушыларына жағымды ынтымақтастық атмосферасы |
Мұғаліммен амандасады
|
Қол соғу |
|
1 тапсырма: үй жұмысы: Tarsia мақсаты:Түйін сөздер, код қызыметін білу (полиглот) Бағалау парағын толтыру. |
Көңілді үш бұрыштар Түйін-код сөздермен жұмыс (сәйкестендіру) 2 бала тақтада |
Толық дұрыс берілген жауап бойынша, құрылған дөңгелекке 3б Тақтадағы оқушы -лар сұрақ - жауаптан топ жұмыстарын тексерту -Терминдерді, код қызметтерін біледі Бағалау парағы: (электронды) «Координаттар шебі» |
https://learningapps.org/display?v=p0jue5d1t25 https://forms.gle/5pvFGubF7st4s9oo8 |
|
|
Сәйкестендіруден қалған терминдерді аударуды жалғастыру Сабақ тақырып, мақсаттарын таныстыру
|
1. Терминдерді аударады, айтады 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Бірнеше кадрлық сурет салған Screech бағдарламасы |
|
Кейіпкерлер анимациясы.ppt |
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
2 тапсырма: Оқулықтан «Кейіпкерлерді анимациялау» тақырыбын дағы мәтінді оқу барысында келесі сұрақтарға жауап беру. Сұрақтар: 1.Қозғалыс (болу) ұйымдастыру үшін қандай қадамдар жасауымыз керек? 2.Қандай мысал келтіре аламыз (кино лента, мультипликация) |
Мұғалімді тыңдайды Оқулықтан оқып, сұраққа жауап: 1. Кейіпкердің орын ауыстыру. 2.Бастапқы орындағы кейіпкерді өшіру(фон түсіне бояу имитациясын жасалады) 3.Алдынғы кадр жабылып, екінші кадр болу |
Қол соғамыз |
Алматы кітап баспасы, 2021ж Оқулықтан 137-140 беттер |
|
5 мин 15 мин (Практикалық жұмыс) Сергіту сәті 2 мин |
Имитация кодын талдау, көрсету Өзеріс енгізу: уақыт, жылдамдығы, фон, кейіпкер өзгеріс(кадрлар дайындау) (Кейіпкерлерді анимациялау Әдістемелік құрал.48 бет) Қазақтың салт –дәстүрі «Қара жорға», «Бәйге» біздің ұлттық құндылығымыз. Өткен сабақта құрылған фон мен кейіпкер файлын жүктеу «Бишілер» жобасын дайындаушылар қандай кадрлар болуы мүмкін... көз алдымызға елестету үшін үзінді көрсету 1.«Бәйге» жарыс ұйымдастыру жобасы 2-топ: « Бишілер» жобасы. 3.топ: «Темір тұлпар ». «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі арқылы тақырыптар бойынша бөлімдерді бөліп алу. Топқа түсініксіз болған ақпараттарды талдау үшін мұғалім көмек береді. |
Pygame.time.delay.set_mode(1000) Screen. Pygame.draw.rect(screen,[255,255,255],[10,30,170,110],0) 3- тапсырма (Практикалық жұмыс) Топтық жобадағы кейіпкерлерді қозғалысқа келтіру Жеке тапсырма: 1.Жоба басталуындағы кейіпкер қозғалысы 2.Жоба алаңындағы кейіпкер қозғалысы 3.Жобадағы қуанышты сәттер (қозғалыс) 4.Жоба аяқталу сәті (қозғалыс) Жазу, өздерінің қозғалысқа келетін нысанды таңдау:кадр дайындау алгоритм айту |
Дескриптор: -қозғалыс ұйымдастыру қызыметші сөздер қызметін біледі - Кодтарды дұрыс ұйымдастырады - кейіпкер анимацияланады |
Кейіпкерлер анимациясы.ppt: «Оқушылардың функционалдық сауттылығын дамытуға арналған тапсырмалар» Әдістемелік құралы.2023ж Кейіпкерлерді анимациялау
Практикалық көрсетілім файлдары https://padlet.com/shinarr2024/9-pygame-m77bys2d2lqplt72
|
|
1 мин 4 мин 1мин 3мин |
«Координаттар шебі» бағалау Топ жұмыстарын қорғау «Бір минуттық әнгіме» әдісі
Үй жұмысы: Оқулықтан 137-140 бет, Сұрақтар бөлімі Бағалау, Қортындылау |
4- тапсырма
(Топ жұмыстарын қорғау)Орындалған тапсырманы электронды тақтаға жүктеу 1-топ «Бәйге» жарыс ұйымдастыру жобасы 2-топ: « Бишілер» жобасы. 3-топ: «Темір тұлпар» жобасы Бүгінгі сабақтағы баллдар бойынша өз мүмкіндіктерін көру |
«Координаттар шебі» әдісімен жүргізіледі Дескриптор 1.Жоба мақсаты орындалды. 2. Жобанының нәтижесі шынайылыққа жақын (өзгерістер жасай алды) 3. Қосымша қосу.(алдағы мақсат) |
Смайликтер арқылы бағалау
-Өте керемет жауап
-
қосымша дайындық керек |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Оқушылар сабақ соңында «Аяқталмаған сөйлем» әдісі
арқылы рефлексия жүргізеді. |
Оқушылар өздеріне жақын
сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады: |
Өзін-өзі бағалау. Бірін-бірі бағалау, жоба соңына пікір қалдыру, айту |
Карточка парағы Падлет тақтада қалдырып оқу https://padlet.com/shinarr2024/9-pygame-m77bys2d2lqplt72 |
|
Сабақтан кейін: |
Уақытты практикалық жұмыс кезінде қосып, қадағалауды ұмытпау |
Оқушылар жұмысы толық мақсатқа жетті, тек код жазуда көпшілігі мөлдір қабат қою кодын кірістіру керек. Кейіпкер өз фонымен жүргендер бар. |
Бағалау шынайы, әркім өз деңгейін көрсетті.Оқушылардың кері байланыс пен рефлексия, практикалық жұмыста падлетке берген өзара бағалаудан көруге болады. |
Келесі сабақта сілтемелерді қайта ашып, қортынды жасау |


шағым қалдыра аласыз













