___________.2024
Тексерілді: _____________
Пән мұғалімі: ___________________________
Ашық сабақ
Тақырыбы: Келтіру формулаларына есептер
Қ А З А Қ С Т А Н Р Е С П У Б Л И К А С Ы Н Ы Ң О Қ У – А Ғ А Р Т У М И Н И С Т Р Л І Г І
№ _______ атындағы ЖББОМ
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: № жалпы орта білім беретін мектебі |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бакыткул |
|
|
Күні: |
.02.2023ж |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: 20 Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тригонометриялық функциялар. Келтіру формулалары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.4. Келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Есептер шығаруда келтіру формулаларын қорытып шығарады |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин |
а) түгелдеу ә) оқу құралдарын түгелдеу б) психологиялық ахуал «Мен саяхаттаймын» ( арқылы топқа біріктіру) 2. Үй тапсырмасын сұрау № 4.65 есеп «Билет сыйлаймын!» әдісі арқылы, дұрыс жауабы тақтада көрсетіледі Тақтадағы дұрыс жауаптары арқылы оқушылар дәптерін алып қатемен жұмыс жасап тексереді
|
Дәптер, оқулықтарын алады Оқушылар слайдта көрініп тұрған шет елдерді таңдайды, армандайды, талпынады Үйге берілген есепті тексеріп, саяхатқа бтлет алады
Жауаптары: |
Қалыптастырушы бағалау Әр дұрыс шығарған оқушыларыма саяхатқа билет таратамын |
Шет елдердің суреттері Алгебра 9 сынып Атамұра баспасы 2019 Шыныбеков А.Н Шыныбеков Д.Ә Жұмабаев Р.Н 143-144бет |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4 мин 8 мин
|
«Әуежай» әдісі Құрметті оқушылар топ-топ болып ұшаққа отырамыз, Египетке жол тартамыз ол үшін мына сұрақтарға жауап бермесеңіздер стюардесса отырғызбайды
1.Қандай жағдайда функция өзгермейді? (1-топ) 2.Қай уақытта тригонометриялық функциялардың аттары өзгереді? (2-топ) 3.Келтіру формуласының оң жағындағы функцияның таңбасын қалай анықтауға болады? (3-топ)
Ал, құрметті оқушылар ақ жол болсын бәріміз бірге керемет жерлерді көріп келетін болдық!
«Египет!» әдісі жеке жұмыс Египет бәрімізге ұнап жатырма, керемет жерден естеліктер алып кеткілерің келе ме? Онда келесі тапсырмаға көшейік. Кім көп естелік жинайды https://learningapps.org/16000705
Ал, оқушылар келесі баратын жеріміз Тайланд! Қош келдіңдер ! Осындай керемет жерде, сыныппен шомылып керемет естеліктер алып кетейік! «Тайланд» әдісі бойынша жұптық тапсырма орындаймыз! https://learningapps.org/17545931
ФС тапсырмасы топтық тапсырма Оқушылар біз неге Грецияға келдік деп ойлайсыңдар? Себебі оқушылар тригонометрия ғылым болып Ежелгі Грецияда негізделген. «Тригонометрия» атауының өзі грек сөзінен аударғанда «үшбұрыштарды өлшеу» деген ұғымды білдіреді. Ежелгі грек ғалымы белгілі астроном Клавдий Птолемей (ІІ ғ) «хорда тригонометриясын» ойлап тапты. Дайын кестелермен жұмыс істегенде немесе калькуляторды пайдаланғанда, біз көбінесе кестелер әлі ойлап табылмаған кездердің де болғанын естен шығарып аламыз. Оларды құру үшін аса көлемді есептеулерді орындап қана қоймай, кестелерді құрудың тәсілдерін де ойлап табу қажет болды. Птолемей кестесі бес ондық үлес таңбаларын қоса алғандағы дәлдікпен жасалған. «Греция » әдісі арқылы 2 топқа бірдей тапсырма беріледі, қай топ жылдам бітетінін анықтау және берілген есептің жауабын табу
Біз саяхаттап жүргенде тек ұшаққа міндік. Біз жерден A(1;0) осы А1 (x:y) нүктесі бойына келгендегі жасаған бұрышты бірлік шеңбер бойында анықталған деп алайық.
Н (х;о) болса β=∟ОАН=
Ал, оқушылар «өз елім-өлең төсегім» дегендей Қазақстанымыздың мақтанышы «Бурабайға» жеттік «Оқулықпен жұмыс» тапсырмасы
|
Әр топ ұшаққа отыру мақсатында ойласа отырып сұрақтарға жауап береді. Дескриптор:
Дескритор:
Дескритор:
Дескритор:
Дескритор:
|
Әрбір дұрыс жауап үшін оқушыларға Қазақстанның туы беріледі Дескриптор бойынша оқушыларға Египеттен естеліктер беріліп бағалау Дескриптор бойынша оқушыларға Тайландтан естеліктер беріліп бағалау Дескриптор бойынша оқушыларға Грециядан естелікке кәдесыйлар беріліп бағалау Дескриптор бойынша оқушыларға Бурабайдан естелікке кәдесыйлар беріліп бағалау |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
___________.2024
Тексерілді:
_____________ Пән
мұғалімі: ___________________________
Ашық
сабақ Тақырыбы: Келтіру формулаларына
есептер
№
_______ атындағы
ЖББОМ
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Мектеп: № жалпы орта білім беретін
мектебі Педагогтің аты-жөні: Бакыткул Күні: .02.2023ж Сыныбы: 9 Қатысушылар саны: 20
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Тригонометриялық функциялар. Келтіру
формулалары Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 9.2.4.4.
Келтіру формулаларын қорытып шығару
және қолдану Сабақтың
мақсаты: Есептер
шығаруда келтіру формулаларын қорытып шығарады Ойлау
дағдыларының деңгейлері Қолдану
Сабақ
кезеңі Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы
2 мин
2
мин
Ұйымдастыру кезеңі
а) түгелдеу
ә) оқу құралдарын түгелдеу
б) психологиялық ахуал
«Мен саяхаттаймын»
( арқылы топқа
біріктіру)
2. Үй тапсырмасын сұрау № 4.65
есеп
«Билет сыйлаймын!» әдісі арқылы, дұрыс
жауабы тақтада көрсетіледі Тақтадағы дұрыс
жауаптары арқылы оқушылар дәптерін алып қатемен жұмыс жасап
тексереді
Дәптер, оқулықтарын алады
Оқушылар слайдта көрініп тұрған шет елдерді таңдайды,
армандайды, талпынады
Үйге берілген есепті тексеріп, саяхатқа бтлет
алады
Жауаптары:
Қалыптастырушы бағалау Әр дұрыс шығарған
оқушыларыма саяхатқа билет
таратамын
Шет елдердің суреттері
Алгебра
9 сынып
Атамұра баспасы 2019
Шыныбеков А.Н
Шыныбеков Д.Ә
Жұмабаев Р.Н 143-144бет
Сабақтың ортасы
4 мин
8 мин
«Әуежай» әдісі
Құрметті оқушылар топ-топ болып ұшаққа
отырамыз, Египетке жол тартамыз ол үшін
мына сұрақтарға жауап бермесеңіздер стюардесса
отырғызбайды
1.Қандай жағдайда функция
өзгермейді? (1-топ) 2.Қай уақытта
тригонометриялық функциялардың аттары өзгереді?
(2-топ) 3.Келтіру формуласының оң
жағындағы функцияның таңбасын қалай
анықтауға болады? (3-топ)
Ал, құрметті оқушылар ақ жол болсын бәріміз бірге
керемет жерлерді көріп келетін
болдық!
«Египет!» әдісі жеке
жұмыс
Египет бәрімізге ұнап жатырма,
керемет жерден естеліктер алып кеткілерің келе ме? Онда келесі
тапсырмаға көшейік. Кім көп естелік
жинайды
https://learningapps.org/16000705
Ал, оқушылар келесі баратын жеріміз
Тайланд!
Қош келдіңдер !
Осындай керемет жерде, сыныппен шомылып керемет естеліктер
алып кетейік!
«Тайланд» әдісі бойынша жұптық тапсырма
орындаймыз!
https://learningapps.org/17545931
ФС тапсырмасы топтық
тапсырма
Оқушылар біз неге Грецияға келдік деп
ойлайсыңдар?
Себебі оқушылар тригонометрия ғылым болып Ежелгі
Грецияда негізделген.
«Тригонометрия» атауының өзі грек сөзінен
аударғанда «үшбұрыштарды өлшеу» деген ұғымды білдіреді. Ежелгі грек
ғалымы белгілі астроном Клавдий Птолемей (ІІ ғ) «хорда
тригонометриясын» ойлап тапты. Дайын кестелермен жұмыс істегенде
немесе калькуляторды пайдаланғанда, біз көбінесе кестелер әлі ойлап
табылмаған кездердің де болғанын естен шығарып аламыз. Оларды құру
үшін аса көлемді есептеулерді орындап қана қоймай, кестелерді
құрудың тәсілдерін де ойлап табу қажет болды. Птолемей кестесі бес
ондық үлес таңбаларын
қоса алғандағы дәлдікпен
жасалған.
«Греция » әдісі арқылы 2 топқа
бірдей тапсырма беріледі, қай топ жылдам бітетінін анықтау және
берілген есептің жауабын табу
Біз саяхаттап жүргенде тек ұшаққа міндік. Біз жерден A(1;0)
осы
А1 (x:y) нүктесі бойына келгендегі жасаған бұрышты бірлік
шеңбер бойында анықталған деп
алайық.
Н (х;о) болса β=∟ОАН=
Ал, оқушылар «өз елім-өлең төсегім» дегендей
Қазақстанымыздың мақтанышы
«Бурабайға» жеттік
«Оқулықпен жұмыс»
тапсырмасы
Әр топ ұшаққа отыру мақсатында ойласа отырып сұрақтарға
жауап береді.
Дескриптор:
Оқушылар ойласа келе сұрақтарға жауап
береді
Дескритор:
Оқушылар келтіру формулаларын еске
түсіреді
Берілген өрнекті ықшамдайды
4 топқа керекті орнына
жайғастырады
Дескритор:
Оқушылар келтіру формулаларын еске
түсіреді
Берілген өрнекті ықшамдайды
Тестті белгілейді
Дескритор:
Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін
қолданады
Sin, cos байланысты дұрыс теңдікті
табады
Келтіру формуласымен жазады
Дескритор:
Оқушылар келтіру формулаларын еске
түсіреді
Берілген өрнектердің мәнін
табады Тақтаға шығарып жауабын
табады
Әрбір дұрыс жауап үшін оқушыларға Қазақстанның
туы беріледі Дескриптор бойынша
оқушыларға Египеттен
естеліктер беріліп
бағалау Дескриптор бойынша
оқушыларға Тайландтан
естеліктер беріліп
бағалау Дескриптор бойынша
оқушыларға Грециядан естелікке
кәдесыйлар беріліп
бағалау
Дескриптор бойынша оқушыларға Бурабайдан естелікке
кәдесыйлар беріліп
бағалау
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















