«Жетісу облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі Талдықорған қаласының
«Мұхтар Арын атындағы №24 мамандандырылған лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: |
Алгебра |
|
|
Бөлім: |
9.3А Тригонометрия |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Мырзакерімова Айдана |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Келтіру формулалары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.4 келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Келтіру формуласын қорытып шығарады. Басым көпшілігі:Келтіру формуласын қолданып есепті шығарады. Кейбірі: Келтіру формуласын кестенің көмегінсіз күрделі есептерді шығарды. |
|
|
Бағалау критерийі |
- Келтіру формулаларын қорытып шығарады. - Келтіру формулаларын есептер шығаруда қолданады. |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
-Жоғары дағды деңгейі -Қолдану |
|
|
Сабақтың уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4-минут |
Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру! Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру. №22.18,22.22
«Бағдаршам-тексеру әдісі» Оқушылар көршісімен дәптер алмасады. Интерактивті тақта есептердің жауабы кезекпен көрсетіледі . Бұл жағдайда бағдаршам ретінде бір жағы қызыл түсті, екінші жағы жасыл түсті қатты қағаз қолданылады. Егер оқушы жауабы дұрыс болса жасыл жағы, ал қате болса қызыл жағын көрсету арқылы үй жұмысын тексеремін. |
Мұғаліммен сәлемдеседі!
Оқушылар көршісінің есебін «Бағдаршам-тексеру әдісі» арқылы тексереді. |
Үй жұмысы дұрыс«+» қате«-» таңбалары арқылы тексеріледі. |
Интерактивті тақта
Қағаз-қима |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3- минут |
«Айқын мақсат қоя отырып» - Сабақ басталар алдында тақтаға бүгінгі сабақтың оқу мақсатын көрсетемін. - Оқушылармен бұл тақырыптың маңыздылығын таныстырамын. - Қысқа мерзімді мақсаттарды ұзақ мерзімді мақсаттармен сәйкестендіремін. - Оқушылар сабақтың/блоктың/пәннің мақсаттарын айқын түсінгеніне көз жеткізгенде жаңа тақырыппен таныстырамын.
|
Оқушылар сабақтың мақсатымен толық танысып шығады. |
|
Интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10-минут |
Жаңа сабақ:
Тақырыптың түйіні:
Есеп: Егер
Шешуі:
Ерекше білімді қажет ететін оқушы: Көзінің көру қабілеті төмен Миопия диагнозы қойылған оқушы, ең алдыңғы қатардағы партада отырады. |
Оқушылар жаңа тақырыппен танысады.
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Мысалдар бойынша түсінген түсінбегеніне кері байланыс береді |
|
9-сынып оқулық 2 бөлім. Алматы «Мектеп» 2019 Интерактивті тақта Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-минут |
« 1-топ СИНУС 2-топ КОСИНУС 3-топ ТАНГЕНС 4-топ КОТАНГЕНС QUIZIZZ тапсырмалары 1-топ 2-топ
3-топ 4-топ
Ерекше білімді қажет ететін оқушы: Интерактивті тақтаға қосылады. |
Оқушылар QR код арқылы топқа бөлінеді. Топқа бөлінгеннен кейін QUIZIZZ тапсырмасын топпен орындайды. |
Оқушылар топпен жинаған ұпайлары саналады. «Жарaйсың, алғырсың, тапқырсың, талaптан» мақтау сөздері арқылы бағалап отырaмын. |
Интерактивті тақта 9-сынып оқулық 2 бөлім. Алматы «Мектеп» 2019 Қосымша1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-минут |
Жеке жұмыс “Конверттегі сұрақ” тәсілі
Өрнектің мәнін табыңыз
1.
2.
3.
4.
5.
8.
9.
10.
11.
12. Ерекше білімді қажет ететін оқушы: Үлкен көлемдегі шрифтпен қағазға шығарып беремін. |
Әр оқушы 1 – конверттен таңдап алады . Конверттің ішінде бүгінгі тақырыпқа байланысты есеп берілген. Есепке екі минут беріледі: оқушы стикерде атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі оқушыға беріледі, ол оқушы есептің жауабын тексереді.
|
Дұрыс жауапқа 1-балл беріледі. Дескриптор:
|
Түрлі-түсті қағаз Конверт
Стикер Қосымша2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10-минут |
Топтық жұмыс ДЖИГСО әдісі
Топқа бөлу
1
топ
2
топ
3
топ
Ерекше білімді қажет ететін оқушы: Үлкен көлемдегі шрифтпен қағазға шығарып беремін. |
Алдымен оқушылар 3-топқа бөлінеді.Әр топта 4-оқушыдан отырады. Топтарға есеп беріледі. Есепті топпен шығарып талқылайды. Талқылауға 5- минут уақыт беріледі.Енді топ мүшелері 4 ке бөлінеді. Әр сан иелері өзара топ болады. Енді әр оқушы жаңағы жиналған топтарына бастапқыда талқылаған есебін түсіндіреді. Бұл әдіс арқылы сыныптағы барлық оқушылар қамтылады. Джигсо әдісінде әр оқушыны жұмыс істеуге, зейін қойып түсінуге, жауапкершілікке бағытталады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» Сыныптастарды бағалау үдерісінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтады. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе.
Дескриптор:
|
Интерактивті тақта Ақ қағаз Қосымша3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-минут |
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы:
1-топ Картоптың бағасы 190 теңге айына х теңгеге өсіп отырады. Картоптың бағасының өсу формуласы:
Қазір қаңтар айы, картоптың бағасы сәуір айында неше теңге болатынын есептеңіз? Шешуі: Есептің шарты бойынша:
Айына 4 теңге қымбаттап отыр, қаңтар мен сәуір айларының арасы 4ай жалпы бастапқы бағасынан 16 теңгеге қымбаттады. Жауабы: Сәуір айында картоптың бағасы 206 теңге болды.
2-топ Айдар өзінің бизнесін бастамақшы. 1,2,3-ші күндегі саудасының табысы жазылған кесте берілген:
Шешуі:
Жауабы: 3-күні Айдар 1 кг алма сатқан.
3-топ Асан автосалон қызметкері ол 1 айда бірнеше машина түрлерін сатты. Асан үздік қызметкер атану үшін кем дегенде 8 машинадан көп машина сатуы керек. Кестеде машиналардың бағасымен түрлері берілген. Асан осы айда жалпы неше машина сатқанын табыңыз? Машина санын анықтау формуласы:
Шешуі:
Жауабы: 11дана Асан «Үздік қызметкер» атанды
Ерекше білімді қажет ететін оқушы: Үлкен көлемдегі шрифтпен қағазға шығарып беремін. |
Бастапқыда бөлінген 3-топқа Елші әдісі арқылы функционалдық сауаттылыққа есеп беріледі. Топпен бірлесе отырып есепті талқылап шығарады. Елшілер» әдісі. Әр топқа бір сұрақ беріледі. Топтар тапсырмaларды орындап болғаннан кейін топтың бір адамы «елші» болып сайланады да, зерделенген материaлды түсіндіру және жинақтау, бұл турaлы жаңа топтың ойын, бір шешімге кeлгенін немесе жетістікке жеткенін білу үшін басқа топқа барады. |
«Жарайсың, алғырсың, тапқырсың, талаптан» . . мақтау сөздері арқылы бағалап отырамын. Дұрыс жауап берген топқа 2-балл беріледі
1-топ Дескриптор:
2-топ Дескриптор:
3-топ Дескриптор:
|
Интерактивті тақта
Ақ қағаз
Қосымша4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 - минут
|
Рефлексия:
Үй тапсырмасы: №23,6-23,7-23,8 |
. Чемодан, еттартқыш және қоқыс жәшігі. Оқушылар чемоданға өздерімен бірге алатын білімді, еттартқышқа әлі де игеруді қажет ететін білімді, ал қоқыс жәшігіне қажет деген білімді стикерге жазып тақтаға іледі. |
|
9-сынып оқулық 2 бөлім. Алматы «Мектеп» 2019 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жaңа тақырыптың түсіндірілуі Сaбақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;
|
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырмaны ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрeту Бeкітуге арналған тапсырмаларды орындaту; Тапсырмалардың жауаптaрын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырмaны ұсыну, оқушылaр өз бетімeн орындaуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша1
1.
2.
…
3.
4.
5.
8.
9.
10.
11.
12.
Қосымша2
1-топ



2-топ



3-топ



4-топ



Қосымша3
1
топ 





2
топ 





3
топ 





Қосымша4
1-топ
Картоптың бағасы 190 теңге
айына х теңгеге өсіп отырады. Картоптың бағасының өсу
формуласы:

Қазір қаңтар айы, картоптың бағасы сәуір айында неше теңге болатынын есептеңіз?
Шешуі:
Есептің шарты бойынша:

Айына 4 теңге қымбаттап отыр, қаңтар мен сәуір айларының арасы 4ай жалпы бастапқы бағасынан
16 теңгеге қымбаттады.
Жауабы: Сәуір айында картоптың бағасы 206 теңге болды.
2-топ
Айдар өзінің бизнесін бастамақшы. 1,2,3-ші күндегі саудасының табысы жазылған кесте берілген:
|
№ |
Атауы |
1-күн |
2-күн |
3-күн |
|
1 |
Алма |
2 кг |
4 кг |
X |
|
2 |
Алмұрт |
3 кг |
5 кг |
4 |
|
3 |
Қарбыз |
6 шт |
12 шт |
8шт |
формуланы пайдаланып
Айдардың 3-күні канша кг алма сатқанын
табыңыз?
Шешуі:




Жауабы: 3-күні Айдар 1 кг алма сатқан.
3-топ
Асан автосалон қызметкері ол 1 айда бірнеше машина түрлерін сатты.
Асан үздік қызметкер атану үшін кем дегенде 8 машинадан көп машина сатуы керек.
Кестеде машиналардың бағасымен түрлері берілген. Асан осы айда жалпы неше машина сатқанын табыңыз?
Машина санын анықтау формуласы:

|
Машина түрлері |
Бағасы |
Дана |
|
А |
2000000 |
6 |
|
В |
6700000 |
1 |
|
С |
3000000 |
х |
Шешуі:





Жауабы: 11дана Асан «Үздік қызметкер» атанды
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Келтіру формуласы
Келтіру формуласы
«Жетісу облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі Талдықорған қаласының
«Мұхтар Арын атындағы №24 мамандандырылған лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: |
Алгебра |
|
|
Бөлім: |
9.3А Тригонометрия |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Мырзакерімова Айдана |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Келтіру формулалары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.4 келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Келтіру формуласын қорытып шығарады. Басым көпшілігі:Келтіру формуласын қолданып есепті шығарады. Кейбірі: Келтіру формуласын кестенің көмегінсіз күрделі есептерді шығарды. |
|
|
Бағалау критерийі |
- Келтіру формулаларын қорытып шығарады. - Келтіру формулаларын есептер шығаруда қолданады. |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
-Жоғары дағды деңгейі -Қолдану |
|
|
Сабақтың уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4-минут |
Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру! Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру. №22.18,22.22
«Бағдаршам-тексеру әдісі» Оқушылар көршісімен дәптер алмасады. Интерактивті тақта есептердің жауабы кезекпен көрсетіледі . Бұл жағдайда бағдаршам ретінде бір жағы қызыл түсті, екінші жағы жасыл түсті қатты қағаз қолданылады. Егер оқушы жауабы дұрыс болса жасыл жағы, ал қате болса қызыл жағын көрсету арқылы үй жұмысын тексеремін. |
Мұғаліммен сәлемдеседі!
Оқушылар көршісінің есебін «Бағдаршам-тексеру әдісі» арқылы тексереді. |
Үй жұмысы дұрыс«+» қате«-» таңбалары арқылы тексеріледі. |
Интерактивті тақта
Қағаз-қима |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3- минут |
«Айқын мақсат қоя отырып» - Сабақ басталар алдында тақтаға бүгінгі сабақтың оқу мақсатын көрсетемін. - Оқушылармен бұл тақырыптың маңыздылығын таныстырамын. - Қысқа мерзімді мақсаттарды ұзақ мерзімді мақсаттармен сәйкестендіремін. - Оқушылар сабақтың/блоктың/пәннің мақсаттарын айқын түсінгеніне көз жеткізгенде жаңа тақырыппен таныстырамын.
|
Оқушылар сабақтың мақсатымен толық танысып шығады. |
|
Интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10-минут |
Жаңа сабақ:
Тақырыптың түйіні:
Есеп: Егер
Шешуі:
Ерекше білімді қажет ететін оқушы: Көзінің көру қабілеті төмен Миопия диагнозы қойылған оқушы, ең алдыңғы қатардағы партада отырады. |
Оқушылар жаңа тақырыппен танысады.
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Мысалдар бойынша түсінген түсінбегеніне кері байланыс береді |
|
9-сынып оқулық 2 бөлім. Алматы «Мектеп» 2019 Интерактивті тақта Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-минут |
« 1-топ СИНУС 2-топ КОСИНУС 3-топ ТАНГЕНС 4-топ КОТАНГЕНС QUIZIZZ тапсырмалары 1-топ 2-топ
3-топ 4-топ
Ерекше білімді қажет ететін оқушы: Интерактивті тақтаға қосылады. |
Оқушылар QR код арқылы топқа бөлінеді. Топқа бөлінгеннен кейін QUIZIZZ тапсырмасын топпен орындайды. |
Оқушылар топпен жинаған ұпайлары саналады. «Жарaйсың, алғырсың, тапқырсың, талaптан» мақтау сөздері арқылы бағалап отырaмын. |
Интерактивті тақта 9-сынып оқулық 2 бөлім. Алматы «Мектеп» 2019 Қосымша1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-минут |
Жеке жұмыс “Конверттегі сұрақ” тәсілі
Өрнектің мәнін табыңыз
1.
2.
3.
4.
5.
8.
9.
10.
11.
12. Ерекше білімді қажет ететін оқушы: Үлкен көлемдегі шрифтпен қағазға шығарып беремін. |
Әр оқушы 1 – конверттен таңдап алады . Конверттің ішінде бүгінгі тақырыпқа байланысты есеп берілген. Есепке екі минут беріледі: оқушы стикерде атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі оқушыға беріледі, ол оқушы есептің жауабын тексереді.
|
Дұрыс жауапқа 1-балл беріледі. Дескриптор:
|
Түрлі-түсті қағаз Конверт
Стикер Қосымша2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10-минут |
Топтық жұмыс ДЖИГСО әдісі
Топқа бөлу
1
топ
2
топ
3
топ
Ерекше білімді қажет ететін оқушы: Үлкен көлемдегі шрифтпен қағазға шығарып беремін. |
Алдымен оқушылар 3-топқа бөлінеді.Әр топта 4-оқушыдан отырады. Топтарға есеп беріледі. Есепті топпен шығарып талқылайды. Талқылауға 5- минут уақыт беріледі.Енді топ мүшелері 4 ке бөлінеді. Әр сан иелері өзара топ болады. Енді әр оқушы жаңағы жиналған топтарына бастапқыда талқылаған есебін түсіндіреді. Бұл әдіс арқылы сыныптағы барлық оқушылар қамтылады. Джигсо әдісінде әр оқушыны жұмыс істеуге, зейін қойып түсінуге, жауапкершілікке бағытталады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» Сыныптастарды бағалау үдерісінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтады. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе.
Дескриптор:
|
Интерактивті тақта Ақ қағаз Қосымша3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-минут |
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы:
1-топ Картоптың бағасы 190 теңге айына х теңгеге өсіп отырады. Картоптың бағасының өсу формуласы:
Қазір қаңтар айы, картоптың бағасы сәуір айында неше теңге болатынын есептеңіз? Шешуі: Есептің шарты бойынша:
Айына 4 теңге қымбаттап отыр, қаңтар мен сәуір айларының арасы 4ай жалпы бастапқы бағасынан 16 теңгеге қымбаттады. Жауабы: Сәуір айында картоптың бағасы 206 теңге болды.
2-топ Айдар өзінің бизнесін бастамақшы. 1,2,3-ші күндегі саудасының табысы жазылған кесте берілген:
Шешуі:
Жауабы: 3-күні Айдар 1 кг алма сатқан.
3-топ Асан автосалон қызметкері ол 1 айда бірнеше машина түрлерін сатты. Асан үздік қызметкер атану үшін кем дегенде 8 машинадан көп машина сатуы керек. Кестеде машиналардың бағасымен түрлері берілген. Асан осы айда жалпы неше машина сатқанын табыңыз? Машина санын анықтау формуласы:
Шешуі:
Жауабы: 11дана Асан «Үздік қызметкер» атанды
Ерекше білімді қажет ететін оқушы: Үлкен көлемдегі шрифтпен қағазға шығарып беремін. |
Бастапқыда бөлінген 3-топқа Елші әдісі арқылы функционалдық сауаттылыққа есеп беріледі. Топпен бірлесе отырып есепті талқылап шығарады. Елшілер» әдісі. Әр топқа бір сұрақ беріледі. Топтар тапсырмaларды орындап болғаннан кейін топтың бір адамы «елші» болып сайланады да, зерделенген материaлды түсіндіру және жинақтау, бұл турaлы жаңа топтың ойын, бір шешімге кeлгенін немесе жетістікке жеткенін білу үшін басқа топқа барады. |
«Жарайсың, алғырсың, тапқырсың, талаптан» . . мақтау сөздері арқылы бағалап отырамын. Дұрыс жауап берген топқа 2-балл беріледі
1-топ Дескриптор:
2-топ Дескриптор:
3-топ Дескриптор:
|
Интерактивті тақта
Ақ қағаз
Қосымша4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 - минут
|
Рефлексия:
Үй тапсырмасы: №23,6-23,7-23,8 |
. Чемодан, еттартқыш және қоқыс жәшігі. Оқушылар чемоданға өздерімен бірге алатын білімді, еттартқышқа әлі де игеруді қажет ететін білімді, ал қоқыс жәшігіне қажет деген білімді стикерге жазып тақтаға іледі. |
|
9-сынып оқулық 2 бөлім. Алматы «Мектеп» 2019 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жaңа тақырыптың түсіндірілуі Сaбақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;
|
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырмaны ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрeту Бeкітуге арналған тапсырмаларды орындaту; Тапсырмалардың жауаптaрын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырмaны ұсыну, оқушылaр өз бетімeн орындaуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша1
1.
2.
…
3.
4.
5.
8.
9.
10.
11.
12.
Қосымша2
1-топ



2-топ



3-топ



4-топ



Қосымша3
1
топ 





2
топ 





3
топ 





Қосымша4
1-топ
Картоптың бағасы 190 теңге
айына х теңгеге өсіп отырады. Картоптың бағасының өсу
формуласы:

Қазір қаңтар айы, картоптың бағасы сәуір айында неше теңге болатынын есептеңіз?
Шешуі:
Есептің шарты бойынша:

Айына 4 теңге қымбаттап отыр, қаңтар мен сәуір айларының арасы 4ай жалпы бастапқы бағасынан
16 теңгеге қымбаттады.
Жауабы: Сәуір айында картоптың бағасы 206 теңге болды.
2-топ
Айдар өзінің бизнесін бастамақшы. 1,2,3-ші күндегі саудасының табысы жазылған кесте берілген:
|
№ |
Атауы |
1-күн |
2-күн |
3-күн |
|
1 |
Алма |
2 кг |
4 кг |
X |
|
2 |
Алмұрт |
3 кг |
5 кг |
4 |
|
3 |
Қарбыз |
6 шт |
12 шт |
8шт |
формуланы пайдаланып
Айдардың 3-күні канша кг алма сатқанын
табыңыз?
Шешуі:




Жауабы: 3-күні Айдар 1 кг алма сатқан.
3-топ
Асан автосалон қызметкері ол 1 айда бірнеше машина түрлерін сатты.
Асан үздік қызметкер атану үшін кем дегенде 8 машинадан көп машина сатуы керек.
Кестеде машиналардың бағасымен түрлері берілген. Асан осы айда жалпы неше машина сатқанын табыңыз?
Машина санын анықтау формуласы:

|
Машина түрлері |
Бағасы |
Дана |
|
А |
2000000 |
6 |
|
В |
6700000 |
1 |
|
С |
3000000 |
х |
Шешуі:





Жауабы: 11дана Асан «Үздік қызметкер» атанды
шағым қалдыра аласыз









QR-код
арқылы топқа бөлу»





























