Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Кеннің құрамы
Күні: 20.02.2018жыл
Сынып: 7
|
Мектеп: №23 Алатау орта мектебі
Мұғалімнің аты-жөні: Тоқтасынова Асем
Қатысушылар саны: 12 Қатыспағандар:0 |
Сабақ тақырыбы:
|
Кен және металдарды алу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.4.2.2. – кейбір минералдар мен табиғи қосылыстардың кендерге жататынын білу7.4.2.3. – металды алу үшін кенді өңдеу үдерісін сипаттау7.4.2.4. – Қазақстан қандай минералдар мен табиғи ресурстарына бай екендігін және олардың орнын білу |
Сабақтың мақсаты |
Кейбір минералдардың кенге жататынын және кенді өңдеу үдерісін біледі.
Қазақстандағы кен орындары туралы біледі. |
Бағалау критерийі | Минералдар мен қосылыстардың кенге жататынын біледі.Кенді өңдеу үдерісін түсіндіреді.Қазақстандағы кен орындарын картадан табады. |
Тілдік мақсат | Тыңдаушыларда кен, минерал, метал туралы түсінік қалыптасады. Талдау сұрақтарына жауап беру арқылы өз ойларын айтады, жазады, тұжырымдайды.Пәнге қатысты лексика жәнке терминология: метал, құйма, сурьма, минерал, кен.
|
Құндылықтарға баулу
| Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу, патриотизм құндылығына баулу, ынтымақтастық, ашықтық |
Пәнаралық байланыс | География,тарих, экология |
Алдыңғы білім | Дүниетану, жаратылыстану, география.5.4.1.1. өлі табиғатта болатын үдерістерді атау (тау түзілу,үгілу) |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңіСәлемдесу Оқушыларды түгелдеуСыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жүректен жүрекке»Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.
Оқушыларды «Қағаз қиындылары» әдісі арқылы топтарға бөлу.
Бірнеше құттықтау қағаздарын 4-5 бөлікке қиып, араластырып оқушыларға таратып, беру керек. Қиықтарды құрастырып, бір сурет шығады, сол сурет бойынша топтасу.1-топ2-топ3-топ
Үй тапсырмасын пысықтау«Кір жаятын жіп» әдісі арқылы алдыңғы білімін тексеру (ширату жаттығуы)
«Кір жаятын жіп» әдісі арқылы оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.
1.Минералдар дегеніміз не?2. Саф минералдар немесе металдар дегеніміз не?3. Тау жыныстары туралы түсінік.
Дескрипторлар:Бос күйдегі минералдарды біледі.Тау жыныстарының түрлерін ажырата алады
Кері байланыс:Бас бармақ«Телерадио эфир» әдісі. Тақырып ашыладыЖаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін АКТ-ны кеңінен қолдана отырып «Телерадио эфир» әдісі арқылы «Табиғаттағы минералдар мен кендердің таралуы» деген бейнеролик көрсетіледі.
Жаңа тақырыпты Жигсо әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырма береді.Топтағы бір нөмірлі балалар бір мысалды қарастырып, бірге отырып талқылап, өз топтарына келіп түсіндіреді.
3 бөлікке бөлгенде:1-топ: Кен туралы түсінік2-топ: Металды алудың үрдісі3-топ: Қазақстандағы кен орындары
Бағалау
|
Ресурстар
???
|
|
«Кубизм» әдісі Сұрақ-жауапКубиктың 6 қырына сұрақтар жазылып, соларға жауап беру.1.Кендерді өңдеу дегеніміз не?2. Бос металдардың минералдардан айырмашылығы3. Қандай металдарды кеннен өндіруге болады?4. Кенді өңдеуде қандай процесстер жүреді?5.Құйма туралы түсінік.6. Құйманың түрлері
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау.
Пәнаралық байланыс негізінде:Қазақстандағы кен орындарының біріне видео , слайд және Қазақстан Республикасының картасынан кен орындарын, пайдалы қазбаларды көреді, сәйкестендіреді.
«Сәйкестендіру» әдісі
«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау.
|
Электрондық оқулық.
|
Сабақтың cоңы
|
Әр оқушы әр баспалдақ бойынша өзінің қай сатыда екенін қорытады.
|
Сурет |
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмаларбересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
Үй тапсырмасына байланысты сұрақ қою арқылы, сөзбен қолдау көрсетіп, ынталандырамын.
Оқушылардың қажеттілігіне қарай оқушыларға әртүрлі тапсырмалар(кесте) беремін.
Оқушылар дереккөз ретінде: баспадан шыққан (оқулық), электронды (видео, слайд), физикалық картаны пайдаланады.
Негізгі тапсырмаларды орындау кезінде көмек қажет оқушыға біршама уақыт беріледі.
|
Әр белсенді оқу әдісіне үнемі кері байланыс жасап және бағалап отырамын. «Кір жаятын жіп» әдісіне кері байланыс ретінде «Бас бармақ» қалыптастырушы бағалауын қолданамын.
«Джигсо» әдісіне «смайлик» қалыптастырушы бағалауын жүргіземін.
«Сәйкестендіру» әдісіне « Екі жұлдыз, бір тілекпен» қалыптастырушы бағалау жүргіземін.
«Кубизм» әдісіне «Бағдаршам» қалыптастырушы бағалауын қолданамын.
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жүректен жүрекке» |
Сабақ бойынша рефлексия
| Бұл бөлімде сабақ туралыөз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жоқ болғанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|