Материалдар / Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс.

Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс.

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабаққа негізделіп жасақталған. Топтық, жұптық, жеке жұмыстар қамтылған.
900 ₸
Бүгін алсаңыз
+45 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +45 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс.

Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау

7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру

Сабақтың мақсаты

Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің себеп-салдарын анықтап, тарихи маңызына баға береді.

Тарихи концепт

себеп-салдар

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресур

стар

Ұйымдастыру


Психологиялық тренинг



Алдыңғы білімді еске түсіру


Оқушылармен амандасу, сыныпты түгендеп, сабақты бастауға дайындау.


Сандар сыйқыры» арқылы амандасу тренингі өткізіледі. 1-қол алысып, 2-иықпен, 3-арқамен амандасасыз.



«wordwall"




-белсенділікпен қатысу;



2-ұпай




мадақтау

Презен-тация






https://wordwall.net/ru/resource/83534861


Жаңа білім




«Тұлғаны таны» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа өту:


Қазақ даласының ержүрек Митридаты”

П.П.Семенов Тянь-Шанский

Оған көзсіз ерлік тән еді.”

Орыс зерттеушісі Л.Мейер

Осы сұлтан күш-жігері тасыған, табанды, ақыл-ойы биік адам болды.”

А. Добросмыслоов

Ол қазақтың соңғы ханы

-Зерттеушілер кім туралы сипаттаған?

-Қазақ тарихында өзіндік үлкен үлесі бар тұлға...

Жаңа тақырыппен, оқу мақсатымен таныстырылады.

Тақырыпты ашу мақсатында бейнебаян көрсетіледі.

-Кенесары Қасымұлының мақсаты қандай болған?

-Патша үкіметіне қандай талаптар қойды?

-Кенесарының жеке басы туралы қандай сипаттама берілген?

Топқа бөлу: оқушыларға жасырын қима қағаздар ұсыну арқылы оқушылар топқа бөлінеді:

1-топ: Көтерілісшілер тобы

2-топ: Кенесары хан тобы

3-топ: Хандық мемлекет тобы


1-тапсырма: топтық жұмыс:

1-топқа: «Алты W» кестесі арқылы көтерілістің мақсаты, себептерін, қозғаушы күштерін анықтайды.

Нені?



Қашан?

Неге?



Кімдер

Қалай?



Қайда?


2-топқа: «Құндылықтар иерархиясы» әдісі арқылы Кенесары Қасымұлының көтеріліс жетекшісі ретіндегі рөліне баға беріңіз:

Схема 1

3-топқа: Көтерілістің басталуы мен барысындағы негізгі хронологиялық оқиғаларды сызбаға түсіріңіз:

Схема 2

2-тапсырма: жұптық жұмыс:

1-топқа: Берілген мәліметтерді пайдалана отырып, оқиғаның «ақиқат», «жалған» екендігін анықтайды:

Мәліметтер

Ақиқат

Жалған


Көтеріліс 1836-1838 жылдар аралығын қамтыды.


+


Кенесарының басты мақсаты Қазақ хандығын Ресей империясына қосу


+


Кенесары Абылай ханның туған немересі

+



Кенесары ханды өлтірген қырғыз манаптары

+



1841-1847 жылдары Кенесары Қазақ хандығын басқарған ,қазақтың соңғы ханы


+


Красовский «Кенесарыға көзсіз ерлік тән еді» деген баға берген.



+


2-топқа: Картамен жұмыс:

-Көтеріліс Қазақстанның қандай территорияларын қамтыды?

-Көтерілістің негізгі ошақтарын белгіле

-Хан Кененің қаза тапқан жері

-Кенесары қазақ жерін азат етумен қатар өзге қай аумақтарды басып алуды көздеді?






3-топқа: «Learning apps» бағдарламасында хронологиялық тізбекті толтырады.


Жеке жұмыс: «wordwall» бағдарламасында тест тапсырмасы орындалады.






-сурет және берілген сипаттама арқылы жаңа тақырыпты анықтайды.












-бейнебаянды тамашалай отырып, жетелеуші сұрақтарға жауап береді.











-көтерілістің мақсаты қандай болғандығын анықтайды;

-себептерін түсіндіреді;

-көтерілістің қалай жүзеге асқандығын айқындайды;

-қашан болғанын сипаттайды;

-қозғаушы күштері кімдер екендігін айқындайды;

-аумағын айқындайды.

3-ұпай






-көтеріліс жетекшісі ретіндегі рөлін бағалайды;

-жеке қасиеттері туралы сипаттама береді;

-хандық билікті қалпына келтірудегі рөліне баға береді;

-қара халықпен байланысын сипаттайды;

3-ұпай






-көтеріліс барысындағы негізгі хронологиялық оқиғаларды сипаттайды.

3-ұпай.










-берілген мәліметтермен танысады;

-«ақиқат», «жалғандығын» анықтайды.


































-картадан көтерілістің қамтыған территорияларын көрсетеді;

-негізгі ошақтарын белгілейді;

-Кенесары ханның қаза тапқан жерін көрсетеді;

-өзге де қай аумақтарды жаулап алуды көздеген аумақтарын картадан көрсетеді.

2 ұпай

-берілген хронологиялық оқиғаларды ретімен орналастырады.

2-ұпай


-тест тапсырмасын орындайды.

2-ұпай












«Ең үздік жауап»





























«Үш таяқша әдісі» арқылы

1 сұрақ

1 жауап

1 идея























Екі жұлдыз, бір тілек















































Ең үздік жауап





Презен

тация





















https://youtu.be/VdLK4GPiIJQ?si=4UINs1mL0pKgpCqu












































































https://learningapps.org/view25158049


https://wordwall.net/ru/resource/39670323

Кері байланыс

«Плюс. Минус. Қызықты» әдісі арқылы жүргізіледі.

Плюс+

Минус-

Қызықты?

Сабақтан алған пайдалы тұстарыңызбен бөлісңіз.

Сабақтың сәтсіз болған тұсын жазыңыз.

Не қызықты болды?,

«Қандай мәселе туралы алға қарай білгіңіз келеді? Сұрақтарына жауап жазыңыз.


Сабақ бойынша сәтті шыққан тұстарын, сәтсіз шыққан тұсын, қандай мәселер қызықты болғандығы туралы сұрақтарға жауап береді.



Бағалау

Бағалау парағына әр тапсырманың дискрипторы негізінде ұпай қойып, оқушы өзін-өзі бағалауды жүзеге асырады.




Үйге тапсырма:

§25-26. Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс тақырыпты талдау;

Хронологиялық мазызды оқиғалардан конспект құрып, жаттау;

«Қазақтың соңғы ханы» тақырыбында шығармашылық ізденіс жұмысын жүргізу.





Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі