Материалдар / Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс.

Материал туралы қысқаша түсінік
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс себебі мен салдары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Қаңтар 2023
252
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

М.Жұмабаев атындағы орта мектеп

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес

Педагогтің аты-жөні:

Абдурусул С.А

Күні:

19.12.22 ж

Сынып: 7 А

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс.

Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау

7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру

Сабақтың мақсаты

Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің себеп-салдарын анықтап, тарихи маңызына баға береді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

8 мин




Өткен білімді еске түсіру


















Жаңа білім

Сабақтың басы

15 мин








Ұйымдастыру сәті «Жүректен жүрекке» тренингі бүгінгі сабаққа сәттілік





Үй тапсырмасы: «Сұрақ- жауап» әдісі

  1. Махамбет Өтемісұлының 1824 - 28 ж. Қызметі ?( Орынбор қаласында Жәңгір ханның ұлы Зұлқарнайынның қасында болды).

  2. Жәңгір хан Махамбетті өз жағына тарту мақсатында оған қандай лауазымын ұсынды.? (старшын)

  3. Махамбеттің Орынборда оқыған баласы кім? (Нұрсұлтан)

  4. 1838жылы Исатай дүниеден өткен жер.(Көшентоған деген жерде дүниеден өтті.)

  5. Исатайдың ханға, Орынбор мен Орал
    ұлықтарына жолдаған хаттарын кімдер жазған?
    (Махамбет пен баласы Жақия жазып беріп отырған)

  6. Исатайдың хатшылары кімдер? (Төлек пен Шөрек деген екі хатшы ертіп жүрген.

  7. 1836-38жж ұлт-азаттық көтерілстердің басты мақсаты? патша үкіметінің отаршылдық саясатын жою

Мұғалім бағалау парығын топ басшыларына береді

Тақырыпты ашу мақсатында ой қозғау

«Галерея» әдісі арқылы интербелсенді тақтадағы суреттерге қарап, бүгінгі сабақтың оқу мақсаттарын оқушылар анықтайды.

Тақтадағы суреттерді өзара не байланыстырады?

Онда бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы? Тақырыпты ашады


Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен зерттеу сұрағына да назар аударылады.


Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды?

Жаңа тақырыпқа шығу үшін бейнебаян тамашалаймыз.

1.Бейне материалдан нені тамашаладыңыздар?

2.Қандай мағлұмат білдік?

Зерттеу және талдау

1-Тапсырма. Топтық тапсырма

Оқушыларға қөтеріліске қатысты мәтін ықшамдап беріледі, жәнеде бейнеролик арқылы топтық тапсырмалар орындайды.Топтағы оқушылар мәтін мазмұнын оқып, мәтін соңында берілген тапсырмаларға жауап береді. Топ мүшелері өз жұмыстарын сынып алдында қорғап, берілген сұрақтарға жауап береді.(Ескерту! Оқулықпен де жұмыстануды ұйымдастыруға болады)


I-топ: Көтерілістің хронологиясы және көтерілістің қамтыған аймақтары;

II-топ:Көтерілістің қозғаушы күштері, көтерілістің мақсаты;

III-топ:

Көтерілістің жеңілуінің себептері; көтерілістің тарихи маңызы.








Оқушылар бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді бір-біріне















Оқушылар өз ойларын ортаға салады.











Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу






Оқушылар беянебаянмен танысады

Бейнебаян туралы сұрақтарға жауап береді



Дескриптор

Көтерілістің болған жыл аралығын анықтайды;

-Көтеріліс қамтыған территорияны картаға белгілейді;

Дескриптор:

-Көтерілістің қозғаушы күштерін атайды

-Көтеріліс мақсатын сипаттайды;

Дескриптор:

Көтерілістің жеңілу себептерін анықтайды.

Көтерілістің тарихи маңызын талдайды;













Мадақтау


























ИБТ-дағы суреттер




















Мәтінмен жұмыс






ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Ең үздік жауап»


http://www.nlrk.kz (Қазақстан республикасының ұлттық кітапханасы)Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы:


Бағалау парағы























7 сынып. Қазақстан тарихы

Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т.

8 сынып. Қазақстан тарихы

Бейнематерал

https://www.youtube.com/watch?v=6y3ZVD2IQp4&t=20s

Дегдар - Кенесары хан (KZ)




Сабақтың ортасы

10 мин

























5 мин


2-Тапсырма. Жұптық жұмыс


I-жұп:

II-жұп:

III-жұп:

Тұлғаны таны

Прямоугольник 3

  • Абылай ханның ұрпағы, тарих ғылымының докторы. “ХІХ ғасырдың 20-40 жылдарындағы Қазақстан” – деген еңбегінде Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілісті ашып жазғаны үшін 25 жылға бас бостандығынан айырылған кім?



TextBox 1










3Прямоугольник 4

1. 1837–1847 жж. болған көтеріліске кім басшылық еткен?

А) Кенесары Ә) Сырым Б) Амангелді

2. Кенесарының сенімді серігі болған кім?

А) Ақылбай Ә) Наурызбай Б) Шортанбай

3. Кенесары Қасымұлы басшылығымен болған көтеріліс қашан болды?

А) 1836-1838 Ә) 1875 – 1886 Б) 1837–1847 жж.

4. Кенесары қашан хан сайланды?

А) 1839жылы Ә) 1840 жылы Б) 1841 жылы

5. Кенесары көтерілісінің негізгі мақсаты неде?

А) тәуелсіз қазақ хандығын құру Ә) Ресей жерін отарлау Б) Қырғыздарды жаулап алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!