|
Білім беру ұйымының атауы |
Б.Момышұлы атындағы мектеп-гимназиясы |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс. Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің себеп-салдарын анықтайды және ұлт-азаттық көтерілістің басталуы мен нәтижесі туралы зерттеп талдайды. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды тарихи құбылыстардың күрделі кешендерін талдай білуге және олардың арасындағы байланыстарды айқындай білуге, идеологиялық құбылыстардың таптық мәнін аша білуге баулу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 7 минут 3 минут Жаңа білім 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, шаңырақ арқылы үш топқа бөлдім. І топ-Батырлар ІІ топ –Билер ІІІ топ -Хандар Үй тапсырмасын Quizizz тест арқылы сұраймын.(8 сұрақ беріледі) Ой шақыру. М Оқушыларға Кенесары сұлтанның
суретін көрсетіп, ой тастау. Балалар бұл суреттегі кім деп
ойлайсыңдар? Оқушылар осы сұрақтар негізінде болжам жасап, тақырыпқа шығады. Еске түсірейік! Патша үкіметіне қарсы қандай көтерілістермен таныстық? (Сырым Датұлы,Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістері.) Оқушылар өз ізденіс жұмыстарын баяндайды. Тақырыпқа шығу үшін экранға назар аудартамын. Міне сондай көтерілістердің бірі! Сабақтың тақырыбы: 1837-1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс. М.Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына да назар аударылады. Тарихи концепт:
Себеп-салдар Топтық жұмыс. «Ойлан,жұптас,бөліс!» әдісі. Сынып оқушылары үш топқа бөлінеді. Топтарға қөтеріліске қатысты мәтін ықшамдап беріледі. Топтағы оқушылар мәтін мазмұнын оқып, мәтін соңында берілген тапсырмаларға жауап береді. Топ мүшелері өз жұмыстарын сынып алдында қорғап, берілген сұрақтарға жауап береді. Батырлар тобы. Көтерілістің кезеңдері және басталу себептерін анықтайды. Дескриптор: -Көтерілістің негізгі кезеңдерін көрсетеді; -Көтерілістің 3-4 себебін атайды; Билер тобы. Көтерілісшілердің мақсаты мен қозғаушы күштерін анықтайды. Дескриптор: -Көтерілістің қозғаушы күштерін анықтайды; -Көтерілісшілердің мақсатын сипаттайды; Хандар тобы. Көтерілістің жеңілу себептері мен тарихи маңызы. Дескриптор: -Көтерілістің жеңілу себептерін атайды; -Көтерілістің тарихи маңызын түсіндіреді; Топтық бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Сәлемдеседі. Шаңырақ астында жасырылған суреттер арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Дескриптор: -Көтерілістің негізгі кезеңдерін көрсетеді; -Көтерілістің 3-4 себебін атайды; Дескриптор: -Көтерілістің қозғаушы күштерін анықтайды; -Көтерілісшілердің мақсатын сипаттайды;
Дескриптор: -Көтерілістің жеңілу себептерін атайды; -Көтерілістің тарихи маңызын түсіндіреді;
Топты бағалау критерийлері: - мазмұнды ашуы; - сөйлеу шеберлігі; - регламент сақтауы. |
Мадақтау Бағалау 8 жауап - 5 балл; 7-6 жауап - 4 балл; 5-4 жауап - 3 балл; 3-2- жауап -2 балл;
Бағалау: жауап берген оқушыға 2 балл
|
http://www.nlrk.kz (Қазақстан республикасының ұлттық кітапханасы)Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. |
||
|
4 минут 3 минут 5 минут |
Жұптық жұмыс. «Сәйкестендіру» кестесі 1 жұп
2 жұп
3 жұп
Жеке жұмыс. «Сәлемдеме жіберу» әдісі. Асылбек Енсеповтың “ Жұмыр қылыш” күйін қосамын. Сабақ тақырыбы бойынша сұрақтар жазылған қағазды ашып, сұраққа жауап береді. «Иә», «Жоқ» деп жауап беру сұралады 1.Көтеріліске қатысушылар тек қана қазақтар болды (Жоқ ) 2.Патша үкіметі құрған округтерді тарату көтерілісшілердің басты мақсаты болды (Иә) 3. «Кенесарыға көзсіз ерлік тән еді» деп жазған Николай Губин (Жоқ ) 4.Кенесары 1837 жылы хорунжий Рытовтың отрядын жеңді (Иә) 5.Кенесары Батыс сібір генерал-губернаторына хат жолдады (Иә) 6. Ақмола бекінісіне баса көктеп кіріп,қаза тапқан батыр Басықара болды (Иә) 7. К.Қасымұлы 1840 жылы хан сайланды (Жоқ) 8..Кенесары енгізген салықтың түрлері харадж,түтін (Жоқ) 10. Сіз Кенесары батырдың ерлігін мойындайсызба?(Иә) |
Оқушылар жұпқа бөлініп, тапсырманы орындайды. Дескриптор: -1837 ж. болған оқиғаны анықтайды; -1838ж. болған оқиғаны анықтайды; -1841 ж. болған оқиғаны анықтайды. Дескриптор: -Ұлт-азаттық күрестің жалпыхалықтық сипатқа ие болуының кемінде 3 белгісін анықтайды.
Қылышы бар стикерлер беру. Тәуелсіздік нышаны көгершіндерді барып ашу . |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Бағалау: жауап берген оқушыға 2 балл
Кері байланыс.Мұғалімнің кері байланысы
Бағалау: жауап берген оқушыға 1 балл
|
8 сынып. Қазақстан тарихы. ЦБР. 1837-1847 жж.Кенесары Қасымұлы бастаған көтеріліс. Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. 8 сынып. Қазақстан тарихы., Атамұра, 2012. Сұрақ-таратпалар Бейнематерал https://www.youtube.com/watch?v=6y3ZVD2IQp4&t=20s Дегдар - Кенесары хан (KZ) |
||
|
Бекіту 3 минут |
Үйге тапсырма Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс 2 минут |
Додэкаэдр арқылы кері байланыс жасау. |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жеткізеді. |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс.
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс.
|
Білім беру ұйымының атауы |
Б.Момышұлы атындағы мектеп-гимназиясы |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс. Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің себеп-салдарын анықтайды және ұлт-азаттық көтерілістің басталуы мен нәтижесі туралы зерттеп талдайды. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды тарихи құбылыстардың күрделі кешендерін талдай білуге және олардың арасындағы байланыстарды айқындай білуге, идеологиялық құбылыстардың таптық мәнін аша білуге баулу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 7 минут 3 минут Жаңа білім 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, шаңырақ арқылы үш топқа бөлдім. І топ-Батырлар ІІ топ –Билер ІІІ топ -Хандар Үй тапсырмасын Quizizz тест арқылы сұраймын.(8 сұрақ беріледі) Ой шақыру. М Оқушыларға Кенесары сұлтанның
суретін көрсетіп, ой тастау. Балалар бұл суреттегі кім деп
ойлайсыңдар? Оқушылар осы сұрақтар негізінде болжам жасап, тақырыпқа шығады. Еске түсірейік! Патша үкіметіне қарсы қандай көтерілістермен таныстық? (Сырым Датұлы,Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістері.) Оқушылар өз ізденіс жұмыстарын баяндайды. Тақырыпқа шығу үшін экранға назар аудартамын. Міне сондай көтерілістердің бірі! Сабақтың тақырыбы: 1837-1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс. М.Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына да назар аударылады. Тарихи концепт:
Себеп-салдар Топтық жұмыс. «Ойлан,жұптас,бөліс!» әдісі. Сынып оқушылары үш топқа бөлінеді. Топтарға қөтеріліске қатысты мәтін ықшамдап беріледі. Топтағы оқушылар мәтін мазмұнын оқып, мәтін соңында берілген тапсырмаларға жауап береді. Топ мүшелері өз жұмыстарын сынып алдында қорғап, берілген сұрақтарға жауап береді. Батырлар тобы. Көтерілістің кезеңдері және басталу себептерін анықтайды. Дескриптор: -Көтерілістің негізгі кезеңдерін көрсетеді; -Көтерілістің 3-4 себебін атайды; Билер тобы. Көтерілісшілердің мақсаты мен қозғаушы күштерін анықтайды. Дескриптор: -Көтерілістің қозғаушы күштерін анықтайды; -Көтерілісшілердің мақсатын сипаттайды; Хандар тобы. Көтерілістің жеңілу себептері мен тарихи маңызы. Дескриптор: -Көтерілістің жеңілу себептерін атайды; -Көтерілістің тарихи маңызын түсіндіреді; Топтық бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Сәлемдеседі. Шаңырақ астында жасырылған суреттер арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Дескриптор: -Көтерілістің негізгі кезеңдерін көрсетеді; -Көтерілістің 3-4 себебін атайды; Дескриптор: -Көтерілістің қозғаушы күштерін анықтайды; -Көтерілісшілердің мақсатын сипаттайды;
Дескриптор: -Көтерілістің жеңілу себептерін атайды; -Көтерілістің тарихи маңызын түсіндіреді;
Топты бағалау критерийлері: - мазмұнды ашуы; - сөйлеу шеберлігі; - регламент сақтауы. |
Мадақтау Бағалау 8 жауап - 5 балл; 7-6 жауап - 4 балл; 5-4 жауап - 3 балл; 3-2- жауап -2 балл;
Бағалау: жауап берген оқушыға 2 балл
|
http://www.nlrk.kz (Қазақстан республикасының ұлттық кітапханасы)Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. |
||
|
4 минут 3 минут 5 минут |
Жұптық жұмыс. «Сәйкестендіру» кестесі 1 жұп
2 жұп
3 жұп
Жеке жұмыс. «Сәлемдеме жіберу» әдісі. Асылбек Енсеповтың “ Жұмыр қылыш” күйін қосамын. Сабақ тақырыбы бойынша сұрақтар жазылған қағазды ашып, сұраққа жауап береді. «Иә», «Жоқ» деп жауап беру сұралады 1.Көтеріліске қатысушылар тек қана қазақтар болды (Жоқ ) 2.Патша үкіметі құрған округтерді тарату көтерілісшілердің басты мақсаты болды (Иә) 3. «Кенесарыға көзсіз ерлік тән еді» деп жазған Николай Губин (Жоқ ) 4.Кенесары 1837 жылы хорунжий Рытовтың отрядын жеңді (Иә) 5.Кенесары Батыс сібір генерал-губернаторына хат жолдады (Иә) 6. Ақмола бекінісіне баса көктеп кіріп,қаза тапқан батыр Басықара болды (Иә) 7. К.Қасымұлы 1840 жылы хан сайланды (Жоқ) 8..Кенесары енгізген салықтың түрлері харадж,түтін (Жоқ) 10. Сіз Кенесары батырдың ерлігін мойындайсызба?(Иә) |
Оқушылар жұпқа бөлініп, тапсырманы орындайды. Дескриптор: -1837 ж. болған оқиғаны анықтайды; -1838ж. болған оқиғаны анықтайды; -1841 ж. болған оқиғаны анықтайды. Дескриптор: -Ұлт-азаттық күрестің жалпыхалықтық сипатқа ие болуының кемінде 3 белгісін анықтайды.
Қылышы бар стикерлер беру. Тәуелсіздік нышаны көгершіндерді барып ашу . |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Бағалау: жауап берген оқушыға 2 балл
Кері байланыс.Мұғалімнің кері байланысы
Бағалау: жауап берген оқушыға 1 балл
|
8 сынып. Қазақстан тарихы. ЦБР. 1837-1847 жж.Кенесары Қасымұлы бастаған көтеріліс. Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. 8 сынып. Қазақстан тарихы., Атамұра, 2012. Сұрақ-таратпалар Бейнематерал https://www.youtube.com/watch?v=6y3ZVD2IQp4&t=20s Дегдар - Кенесары хан (KZ) |
||
|
Бекіту 3 минут |
Үйге тапсырма Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс 2 минут |
Додэкаэдр арқылы кері байланыс жасау. |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жеткізеді. |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз
















