|
Білім беру ұйымының атауы |
«Шалқар ОМ» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ш.Т.Еликбаева |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 «В» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс. Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің себеп-салдарын анықтайды |
|||||
|
Құндылық |
Бірлік пен ынтымақта болу |
|||||
|
Тарихи концепт |
себеп пен салдар |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Өткен тақырыпты қайталау «Лернинг апс» Ой шақыру «Тұлғаны таны» Кім? Қай ғасырда өмір сүрді? Не себепті тарихта қалды деп ойлайсыңдар?
Оқушыларға слаид арқылы Кенесары Қасымұлы хаты көрсетіліп, мазмұны оқылады.Төмендегі сұрақ қойылады.
Оқушыларосы сұрақтар негізінде болжам жасап, тақырыпқа шығады. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына да назар аударылады. Тарихи концепт: Себеп-салдар
|
Өткен тақырып сұрақтарына жауап береді
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Дескриптор: -Исатай мен Махамбет көтерілісі туралы біледі; 1 б
|
https://learningapps.org/display?v=poxi1d0gk25 сурет |
||
|
Жаңа білім |
Тақырыптың тірек сөздері: -Кенесары Қасымұлы; -І Николай патша; -Б.Айшуақов пен А.Жантөрин; -қырғыз манаптары; -жазалаушы топ Зерттеу және талдау 1-тапсырма/мәтінмен жұмыс/ 1-қатарға: Кенесары Қасымұлы өмірбаяны 2-қатарға: Кенесары-дипломат 3-қатарға:Кенесарының алғашқы патша үкіметіне қарсылығы 2-тапсырма. /жұппен жұмыс/ Кенесары Қасымұлы көтерілісінің барысы ....... патша Кенесарыға қарсы тұрақты әскер құрды. .............-......... жж Кенесары әскері бірнеше шайқаста жеңіске жетті. Орынбор әкімшілігі ............... бастаған әскери жасақ аттандырды. ...........бастаған сұлтандар орыс әскерін қолдады. Наурызбай, Ағыбай бастаған Кенесарының қолы .......... қамалын талқандады.Орынбор генерал-губернаторы .................. қазақтар көшіп жүретін Қарабұтақ, Ырғыз, Торғай, Арал бекіністерні тұрғызып, қазақтарды жаулап алды. 1847 ж 17-25 сәуірде Шешуші шайқас өтті.................. деген жерде. 3-тапсырма картамен жұмыс. Кенесары көтерілісінің басталған жерін, барысын, соңғы шайқас нүктесін анықтайды
4-тапсырма. «Мен мақтанар тұлға» /бес сөйлем әдісі/ Кенесары Қасымұлының тұлғасына сипаттама |
Мәтінді оқиды Мәтінді оқиды, берілген тапсырмаға жауап береді
Картамен жұмыс
Кенесары тұлғасына сипаттама береді |
Дескриптор: -Кенесарының шыққан тегін анықтайды; -Кенесары ханның дипломат екенін дәлелдейді; -Патша үкіметіне алғашқы қарсы тұрған жерлерін және себеп-салдарын анықтайды; 1б;
Дескриптор: - Кенесары әскеріне қарсы патшаның әрекетін анықтайды; 1б; -Кенесарының қолы талқандаған бекіністерді анықтайды; 1б; -патшаның тұрғызған бекіністерін атайды; 1б; -шешуші шайқас өткен жерді біледі; 1б; Барлығы: 4 балл
Дескриптор: - Кенесары көтерілісінің басталған жерін, барысын, соңғы шайқасын, себебін, салдарын анықтайды; 2 балл
Кенесары Қасымұлының стратег, дипломат, көшбасшы екенін анықтайды; 2 балл |
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Ақиқат, жалған https://wordwall.net/ru/resource/37444417 «3:3:1» әдісі Көтерілістің себеп-салдары бойынша 3 сөйлем айтады, одан 3 сөз құрайды, соңында 1 сөз қалады. Үйге тапсырмы: Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалысқа тест дайындап келу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|||
|
Кері байланыс |
«БББ» -Білдім; -Білемін; -Білгім келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||


2-тапсырма. /жұппен жұмыс/ Кенесары Қасымұлы көтерілісінің барысы
....... патша Кенесарыға қарсы тұрақты әскер құрды. .............-......... жж Кенесары әскері бірнеше шайқаста жеңіске жетті. Орынбор әкімшілігі ............... бастаған әскери жасақ аттандырды. ...........бастаған сұлтандар орыс әскерін қолдады. Наурызбай, Ағыбай бастаған Кенесарының қолы .......... қамалын талқандады.Орынбор генерал-губернаторы .................. қазақтар көшіп жүретін Қарабұтақ, Ырғыз, Торғай, Арал бекіністерні тұрғызып, қазақтарды жаулап алды. 1847 ж 17-25 сәуірде
Шешуші шайқас өтті.................. деген жерде.
Критерий:
- Кенесары әскеріне қарсы патшаның әрекетін анықтау; 1б;
-Кенесарының қолы талқандаған бекіністерді анықтау; 1б;
-патшаның тұрғызған бекіністерін атау; 1б;
-шешуші шайқас өткен жерді білу; 1б;
2-тапсырма. /жұппен жұмыс/ Кенесары Қасымұлы көтерілісінің барысы
....... патша Кенесарыға қарсы тұрақты әскер құрды. .............-......... жж Кенесары әскері бірнеше шайқаста жеңіске жетті. Орынбор әкімшілігі ............... бастаған әскери жасақ аттандырды. ...........бастаған сұлтандар орыс әскерін қолдады. Наурызбай, Ағыбай бастаған Кенесарының қолы .......... қамалын талқандады.Орынбор генерал-губернаторы .................. қазақтар көшіп жүретін Қарабұтақ, Ырғыз, Торғай, Арал бекіністерні тұрғызып, қазақтарды жаулап алды. 1847 ж 17-25 сәуірде
Шешуші шайқас өтті.................. деген жерде.
Критерий:
- Кенесары әскеріне қарсы патшаның әрекетін анықтау; 1б;
-Кенесарының қолы талқандаған бекіністерді анықтау; 1б;
-патшаның тұрғызған бекіністерін атау; 1б;
-шешуші шайқас өткен жерді білу; 1б;
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Оқушының аты-жөні_____________________________________
Үй тапсырмасын қайталау/Лернинг апс бойынша/ 1 балл
1-тапсырма мәтінмен жұмыс /1 балл/
-Кенесарының шыққан тегін анықтайды;
-Кенесары ханның дипломат екенін дәлелдейді;
-Патша үкіметіне алғашқы қарсы тұрған жерлерін және себеп-салдарын анықтайды;
2-тапсырма Барлығы: 4 балл
- Кенесары әскеріне қарсы патшаның әрекетін анықтау; 1б;
-Кенесарының қолы талқандаған бекіністерді анықтау; 1б;
-патшаның тұрғызған бекіністерін атау; 1б;
-шешуші шайқас өткен жерді білу; 1б;
3-тапсырма .Картамен жұмыс 2 балл
Кенесары көтерілісінің бағыттарын белгіле
4-тапсырма. 2 балл
«Мен мақтанар тұлға» шығарма жазу
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Оқушының аты-жөні_____________________________________
Үй тапсырмасын қайталау/Лернинг апс бойынша/ 1 балл
1-тапсырма мәтінмен жұмыс /1 балл/
-Кенесарының шыққан тегін анықтайды;
-Кенесары ханның дипломат екенін дәлелдейді;
-Патша үкіметіне алғашқы қарсы тұрған жерлерін және себеп-салдарын анықтайды;
2-тапсырма Барлығы: 4 балл
- Кенесары әскеріне қарсы патшаның әрекетін анықтау; 1б;
-Кенесарының қолы талқандаған бекіністерді анықтау; 1б;
-патшаның тұрғызған бекіністерін атау; 1б;
-шешуші шайқас өткен жерді білу; 1б;
3-тапсырма .Картамен жұмыс 2 балл
Кенесары көтерілісінің бағыттарын белгіле
4-тапсырма. 2 балл
«Мен мақтанар тұлға» шығарма жазу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс.
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Шалқар ОМ» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ш.Т.Еликбаева |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 «В» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс. Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің себеп-салдарын анықтайды |
|||||
|
Құндылық |
Бірлік пен ынтымақта болу |
|||||
|
Тарихи концепт |
себеп пен салдар |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Өткен тақырыпты қайталау «Лернинг апс» Ой шақыру «Тұлғаны таны» Кім? Қай ғасырда өмір сүрді? Не себепті тарихта қалды деп ойлайсыңдар?
Оқушыларға слаид арқылы Кенесары Қасымұлы хаты көрсетіліп, мазмұны оқылады.Төмендегі сұрақ қойылады.
Оқушыларосы сұрақтар негізінде болжам жасап, тақырыпқа шығады. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына да назар аударылады. Тарихи концепт: Себеп-салдар
|
Өткен тақырып сұрақтарына жауап береді
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Дескриптор: -Исатай мен Махамбет көтерілісі туралы біледі; 1 б
|
https://learningapps.org/display?v=poxi1d0gk25 сурет |
||
|
Жаңа білім |
Тақырыптың тірек сөздері: -Кенесары Қасымұлы; -І Николай патша; -Б.Айшуақов пен А.Жантөрин; -қырғыз манаптары; -жазалаушы топ Зерттеу және талдау 1-тапсырма/мәтінмен жұмыс/ 1-қатарға: Кенесары Қасымұлы өмірбаяны 2-қатарға: Кенесары-дипломат 3-қатарға:Кенесарының алғашқы патша үкіметіне қарсылығы 2-тапсырма. /жұппен жұмыс/ Кенесары Қасымұлы көтерілісінің барысы ....... патша Кенесарыға қарсы тұрақты әскер құрды. .............-......... жж Кенесары әскері бірнеше шайқаста жеңіске жетті. Орынбор әкімшілігі ............... бастаған әскери жасақ аттандырды. ...........бастаған сұлтандар орыс әскерін қолдады. Наурызбай, Ағыбай бастаған Кенесарының қолы .......... қамалын талқандады.Орынбор генерал-губернаторы .................. қазақтар көшіп жүретін Қарабұтақ, Ырғыз, Торғай, Арал бекіністерні тұрғызып, қазақтарды жаулап алды. 1847 ж 17-25 сәуірде Шешуші шайқас өтті.................. деген жерде. 3-тапсырма картамен жұмыс. Кенесары көтерілісінің басталған жерін, барысын, соңғы шайқас нүктесін анықтайды
4-тапсырма. «Мен мақтанар тұлға» /бес сөйлем әдісі/ Кенесары Қасымұлының тұлғасына сипаттама |
Мәтінді оқиды Мәтінді оқиды, берілген тапсырмаға жауап береді
Картамен жұмыс
Кенесары тұлғасына сипаттама береді |
Дескриптор: -Кенесарының шыққан тегін анықтайды; -Кенесары ханның дипломат екенін дәлелдейді; -Патша үкіметіне алғашқы қарсы тұрған жерлерін және себеп-салдарын анықтайды; 1б;
Дескриптор: - Кенесары әскеріне қарсы патшаның әрекетін анықтайды; 1б; -Кенесарының қолы талқандаған бекіністерді анықтайды; 1б; -патшаның тұрғызған бекіністерін атайды; 1б; -шешуші шайқас өткен жерді біледі; 1б; Барлығы: 4 балл
Дескриптор: - Кенесары көтерілісінің басталған жерін, барысын, соңғы шайқасын, себебін, салдарын анықтайды; 2 балл
Кенесары Қасымұлының стратег, дипломат, көшбасшы екенін анықтайды; 2 балл |
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Ақиқат, жалған https://wordwall.net/ru/resource/37444417 «3:3:1» әдісі Көтерілістің себеп-салдары бойынша 3 сөйлем айтады, одан 3 сөз құрайды, соңында 1 сөз қалады. Үйге тапсырмы: Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалысқа тест дайындап келу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|||
|
Кері байланыс |
«БББ» -Білдім; -Білемін; -Білгім келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||


2-тапсырма. /жұппен жұмыс/ Кенесары Қасымұлы көтерілісінің барысы
....... патша Кенесарыға қарсы тұрақты әскер құрды. .............-......... жж Кенесары әскері бірнеше шайқаста жеңіске жетті. Орынбор әкімшілігі ............... бастаған әскери жасақ аттандырды. ...........бастаған сұлтандар орыс әскерін қолдады. Наурызбай, Ағыбай бастаған Кенесарының қолы .......... қамалын талқандады.Орынбор генерал-губернаторы .................. қазақтар көшіп жүретін Қарабұтақ, Ырғыз, Торғай, Арал бекіністерні тұрғызып, қазақтарды жаулап алды. 1847 ж 17-25 сәуірде
Шешуші шайқас өтті.................. деген жерде.
Критерий:
- Кенесары әскеріне қарсы патшаның әрекетін анықтау; 1б;
-Кенесарының қолы талқандаған бекіністерді анықтау; 1б;
-патшаның тұрғызған бекіністерін атау; 1б;
-шешуші шайқас өткен жерді білу; 1б;
2-тапсырма. /жұппен жұмыс/ Кенесары Қасымұлы көтерілісінің барысы
....... патша Кенесарыға қарсы тұрақты әскер құрды. .............-......... жж Кенесары әскері бірнеше шайқаста жеңіске жетті. Орынбор әкімшілігі ............... бастаған әскери жасақ аттандырды. ...........бастаған сұлтандар орыс әскерін қолдады. Наурызбай, Ағыбай бастаған Кенесарының қолы .......... қамалын талқандады.Орынбор генерал-губернаторы .................. қазақтар көшіп жүретін Қарабұтақ, Ырғыз, Торғай, Арал бекіністерні тұрғызып, қазақтарды жаулап алды. 1847 ж 17-25 сәуірде
Шешуші шайқас өтті.................. деген жерде.
Критерий:
- Кенесары әскеріне қарсы патшаның әрекетін анықтау; 1б;
-Кенесарының қолы талқандаған бекіністерді анықтау; 1б;
-патшаның тұрғызған бекіністерін атау; 1б;
-шешуші шайқас өткен жерді білу; 1б;
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Оқушының аты-жөні_____________________________________
Үй тапсырмасын қайталау/Лернинг апс бойынша/ 1 балл
1-тапсырма мәтінмен жұмыс /1 балл/
-Кенесарының шыққан тегін анықтайды;
-Кенесары ханның дипломат екенін дәлелдейді;
-Патша үкіметіне алғашқы қарсы тұрған жерлерін және себеп-салдарын анықтайды;
2-тапсырма Барлығы: 4 балл
- Кенесары әскеріне қарсы патшаның әрекетін анықтау; 1б;
-Кенесарының қолы талқандаған бекіністерді анықтау; 1б;
-патшаның тұрғызған бекіністерін атау; 1б;
-шешуші шайқас өткен жерді білу; 1б;
3-тапсырма .Картамен жұмыс 2 балл
Кенесары көтерілісінің бағыттарын белгіле
4-тапсырма. 2 балл
«Мен мақтанар тұлға» шығарма жазу
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Оқушының аты-жөні_____________________________________
Үй тапсырмасын қайталау/Лернинг апс бойынша/ 1 балл
1-тапсырма мәтінмен жұмыс /1 балл/
-Кенесарының шыққан тегін анықтайды;
-Кенесары ханның дипломат екенін дәлелдейді;
-Патша үкіметіне алғашқы қарсы тұрған жерлерін және себеп-салдарын анықтайды;
2-тапсырма Барлығы: 4 балл
- Кенесары әскеріне қарсы патшаның әрекетін анықтау; 1б;
-Кенесарының қолы талқандаған бекіністерді анықтау; 1б;
-патшаның тұрғызған бекіністерін атау; 1б;
-шешуші шайқас өткен жерді білу; 1б;
3-тапсырма .Картамен жұмыс 2 балл
Кенесары көтерілісінің бағыттарын белгіле
4-тапсырма. 2 балл
«Мен мақтанар тұлға» шығарма жазу
шағым қалдыра аласыз




