|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Керемет күмбез. |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 – шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Нақты ақпараттарды табады және сызбаға түсіреді |
|||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өтілген бөлімді пысықтау 1.Адамның жас кезеңдеріне қатысты дәстүр? 2. Ас туралы нақыл сөз? 3. Сөз тіркестерін белгіле? 4. Өлеңдегі сөздің авторы? 5. Үлгерімі нашар баламен кім дос болмақ?-қай шығармадан үзінді? Бөлімге тоқталу . «Сәулет өнері» Сәулет - құрылыс және жобалау салу өнері. Архитектура, сәулет өнері – құрылысты жобалау, салу, оған көркемдік бейне беру өнері. (Архитектура латынша archіtectura, ал грекше аrchіtekton, яғни құрылысшы деген мағынаны білдіреді) . 1-тапсырма Жеке жұмыс «Сөзжұмбақ» «Ойлан,тап» ойынын ойнай отырып сөзжұмбақты шешу, мақал-мәтелді аяқтау. Шыққан сөз: Күмбез Күмбез деген не? Күмбез (араб.: құббағ парсы: гомбәд - төңкерілген аспан, дөңес шатыр) — жалпы жобасы шеңберленіп келген (кейде көп қырлы, эллипске ұқсас, т. б.) ғимараттар мен құрылыстардың төбесін жабула қолданатын конструкциялық элементтердің бір түрі. Күмбездер слайды Жаңа тақырып: « Керемет күмбез» «Миға шабуыл» әдісі (YouTube) «Қожа Ахмет Яссауи кесенесі» туралы бейнебаянды тамашалап, жетелеуші сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Үлгі сұрақтар: 1. Бұл кесене таныс па? 2. Қалай аталды? 3. Қай өңірде орналасқан? 4. Сендерше неге бұл кісіге кесене орнатқан? 5. Кесененің ерекшеліктері қандай ? Қожа Ахмет Хазрети Сұлтан Ясауи (1093-1166) – ойшыл, ақын-мистик және діни уағыздаушы, Сайрам (Исфиджаб) қаласында дүниеге келген, Яссы қаласында өмірден қайтқан. 2-тапсырма Оқулықпен жұмыс 1.Негізгі ойды анықтайды 2.Шығарманың тақырбын анықтайды 3.Мәтін бойынша сұрақтар қояды. Ақсақ Темір - атақты түркі тектес халықтары билеушісі, Темір әулеті империясының негіздеушісі. ЕБҚ Қазақстанда тағы қандай сәулетті ғимараттар бар? Ой бөліс ЕҚБ Күмбездің суретін салады Сергіту сәті «Келіншек күйі» 3-тапсырма Топтық жұмыс 1 топ. Болашақта Темірлан ауылында қандай күмбез болғанын қалайсыңдар? 2 топ. Қай күмбез,неліктен ұнады? 3-топ .Сен сәулетшісің? 4-тапсырма Жұптық жұмыс Жаңа ақпарат Оқылған шығармадан алынған ақпаратты сызбаға түсір.
Қорытынды. Қожа Ахмет Ясауи кесенесі — Түркістан қаласында XIV ғасырдың соңында тұрғызылған архитектуралық ғимарат. Қожа Ахмет Ясауи дүние салғаннан кейін халықтың көп жиылуымен өзіне арнап соғылған кішкене мазарға жерленеді. Кейін бұл кесене мұсылмандардың жаппай тәуеп ету орнына айналды.
Үй тапсырмасы «Керемет күмбез» мәтінін оқып,мазмұнын айт.Қожа Ахмет Ясауи туралы қосымша мәліметтер тауып,жазып кел.
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Мақал-мәтелдерді аяқтап, сөзжұмбақты шешеді
Ақпаратпен танысады
Тапсырмалар ды орындайды
Ақпаратпен танысады
Лайд көреді
Ақпаратпен танысады
Сұрақтарға жауап береді
Ақпаратпен танысады
Топпен жұмыс жасайды.
Жеке жұмыс жасайды
Келіншек күімен қимыл-қозғалыс жасайды
Постер қорғайды
Тапсырманы орындайды
Сызбамен жұмыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: Бірі-бірі бағалау
Дескриптор: 1.Адамның жас кезеңдеріне қатысты дәстүрді көрсетеді-1 балл 2. Ас туралы нақыл сөзді табады-1 балл 3. Сөз тіркестерін белгілейді-1балл 4. Өлеңдегі сөздің авторын атайды-1 балл 5. Үлгерімі нашар баламен кім дос болмақ?-қай шығармадан үзінді? 1балл
Дескриптор: 1.Күн 1-балл 2.Үлгісі 1-балл 3.Ынтымақ 1-б 4.Бала1-балл 5.Ертеңі1-балл 6.Жүз.1-балл
Тамаша
Жарайсың
Тамаша
Кереметсіңдер!
Дескриптор: 1.Негізгі ойды анықтайды-1балл 2.Шығарманың тақырбын анықтайды-1балл 3.Мәтін бойынша сұрақтар қояды. 1-балл
Тамаша!
Керемет екен! Тамаша!
Дескриптор: 1 топ Болашақта Темірлан ауылында қандай күмбез болғанын қалайсың?1-балл 2 топ Қай күмбез қатты ұнады?1-балл 3-топ Сен сәлетшісің? 1-балл
Дескриптор: 1.туған жерін анықтайды-1балл 2.Оқыған жерін анықтайды.1-балл 3.Яссауи аталу себебі?1-балл 4.Күмбез туралы мәлімтті айтады?1-балл
Қорытындылайды
Үй тапсырмасын алады
Тайқазан сурет бойынша кері байланыс жасайды |
А-4 қағазы
Интербелсенді тақта
слайд Сөзжұмбақ слайд
Оқу құралдары
Бейне таспа
Бейне таспа
Интербелсенді тақта
Жұмыс дәптері
Интербелсенді тақта
Оқулық
Суреттер
Әуен
А-4 қағазы
Сызба
Оқулық
Кесте
Бейнетаспа
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Керемет күмбез
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Керемет күмбез. |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 – шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Нақты ақпараттарды табады және сызбаға түсіреді |
|||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өтілген бөлімді пысықтау 1.Адамның жас кезеңдеріне қатысты дәстүр? 2. Ас туралы нақыл сөз? 3. Сөз тіркестерін белгіле? 4. Өлеңдегі сөздің авторы? 5. Үлгерімі нашар баламен кім дос болмақ?-қай шығармадан үзінді? Бөлімге тоқталу . «Сәулет өнері» Сәулет - құрылыс және жобалау салу өнері. Архитектура, сәулет өнері – құрылысты жобалау, салу, оған көркемдік бейне беру өнері. (Архитектура латынша archіtectura, ал грекше аrchіtekton, яғни құрылысшы деген мағынаны білдіреді) . 1-тапсырма Жеке жұмыс «Сөзжұмбақ» «Ойлан,тап» ойынын ойнай отырып сөзжұмбақты шешу, мақал-мәтелді аяқтау. Шыққан сөз: Күмбез Күмбез деген не? Күмбез (араб.: құббағ парсы: гомбәд - төңкерілген аспан, дөңес шатыр) — жалпы жобасы шеңберленіп келген (кейде көп қырлы, эллипске ұқсас, т. б.) ғимараттар мен құрылыстардың төбесін жабула қолданатын конструкциялық элементтердің бір түрі. Күмбездер слайды Жаңа тақырып: « Керемет күмбез» «Миға шабуыл» әдісі (YouTube) «Қожа Ахмет Яссауи кесенесі» туралы бейнебаянды тамашалап, жетелеуші сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Үлгі сұрақтар: 1. Бұл кесене таныс па? 2. Қалай аталды? 3. Қай өңірде орналасқан? 4. Сендерше неге бұл кісіге кесене орнатқан? 5. Кесененің ерекшеліктері қандай ? Қожа Ахмет Хазрети Сұлтан Ясауи (1093-1166) – ойшыл, ақын-мистик және діни уағыздаушы, Сайрам (Исфиджаб) қаласында дүниеге келген, Яссы қаласында өмірден қайтқан. 2-тапсырма Оқулықпен жұмыс 1.Негізгі ойды анықтайды 2.Шығарманың тақырбын анықтайды 3.Мәтін бойынша сұрақтар қояды. Ақсақ Темір - атақты түркі тектес халықтары билеушісі, Темір әулеті империясының негіздеушісі. ЕБҚ Қазақстанда тағы қандай сәулетті ғимараттар бар? Ой бөліс ЕҚБ Күмбездің суретін салады Сергіту сәті «Келіншек күйі» 3-тапсырма Топтық жұмыс 1 топ. Болашақта Темірлан ауылында қандай күмбез болғанын қалайсыңдар? 2 топ. Қай күмбез,неліктен ұнады? 3-топ .Сен сәулетшісің? 4-тапсырма Жұптық жұмыс Жаңа ақпарат Оқылған шығармадан алынған ақпаратты сызбаға түсір.
Қорытынды. Қожа Ахмет Ясауи кесенесі — Түркістан қаласында XIV ғасырдың соңында тұрғызылған архитектуралық ғимарат. Қожа Ахмет Ясауи дүние салғаннан кейін халықтың көп жиылуымен өзіне арнап соғылған кішкене мазарға жерленеді. Кейін бұл кесене мұсылмандардың жаппай тәуеп ету орнына айналды.
Үй тапсырмасы «Керемет күмбез» мәтінін оқып,мазмұнын айт.Қожа Ахмет Ясауи туралы қосымша мәліметтер тауып,жазып кел.
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Мақал-мәтелдерді аяқтап, сөзжұмбақты шешеді
Ақпаратпен танысады
Тапсырмалар ды орындайды
Ақпаратпен танысады
Лайд көреді
Ақпаратпен танысады
Сұрақтарға жауап береді
Ақпаратпен танысады
Топпен жұмыс жасайды.
Жеке жұмыс жасайды
Келіншек күімен қимыл-қозғалыс жасайды
Постер қорғайды
Тапсырманы орындайды
Сызбамен жұмыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: Бірі-бірі бағалау
Дескриптор: 1.Адамның жас кезеңдеріне қатысты дәстүрді көрсетеді-1 балл 2. Ас туралы нақыл сөзді табады-1 балл 3. Сөз тіркестерін белгілейді-1балл 4. Өлеңдегі сөздің авторын атайды-1 балл 5. Үлгерімі нашар баламен кім дос болмақ?-қай шығармадан үзінді? 1балл
Дескриптор: 1.Күн 1-балл 2.Үлгісі 1-балл 3.Ынтымақ 1-б 4.Бала1-балл 5.Ертеңі1-балл 6.Жүз.1-балл
Тамаша
Жарайсың
Тамаша
Кереметсіңдер!
Дескриптор: 1.Негізгі ойды анықтайды-1балл 2.Шығарманың тақырбын анықтайды-1балл 3.Мәтін бойынша сұрақтар қояды. 1-балл
Тамаша!
Керемет екен! Тамаша!
Дескриптор: 1 топ Болашақта Темірлан ауылында қандай күмбез болғанын қалайсың?1-балл 2 топ Қай күмбез қатты ұнады?1-балл 3-топ Сен сәлетшісің? 1-балл
Дескриптор: 1.туған жерін анықтайды-1балл 2.Оқыған жерін анықтайды.1-балл 3.Яссауи аталу себебі?1-балл 4.Күмбез туралы мәлімтті айтады?1-балл
Қорытындылайды
Үй тапсырмасын алады
Тайқазан сурет бойынша кері байланыс жасайды |
А-4 қағазы
Интербелсенді тақта
слайд Сөзжұмбақ слайд
Оқу құралдары
Бейне таспа
Бейне таспа
Интербелсенді тақта
Жұмыс дәптері
Интербелсенді тақта
Оқулық
Суреттер
Әуен
А-4 қағазы
Сызба
Оқулық
Кесте
Бейнетаспа
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||
![]()
шағым қалдыра аласыз




