|
Тасымғалиева Забыханым Хамзиевна Батыс Қазақстан облысы Сырым ауданы ЖББ Талдыбұлақ орта мектеп-балабақша кешені Бекмуханова Айнагуль Хамидуллиевна Физика пәнінің мұғалімі |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: Date |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7 Form 7 |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
ҰМЖ бөлімі |
Кері итеруші күш. Archimedes force |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Практикалық жұмыс |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары Aims of educational objectives on the lesson |
7.3.1.13. Есептер шығаруда Архимед заңын қолдану. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: Aims: |
Барлық оқушылар: Архимед заңының формуласын есептер шығаруда қолдана білу. |
|||||||||||||||||||||
|
Басым бөлігі: Архимед заңына өмірден мысалдар келтіре отырып, эксперименттік тапсырмаларды орындай алу |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Архимед заңын формуласын түрлендіріп, деңгейлік тапсырмаларды орыдай алу |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері Evaluation |
Архимед заңының формуласын есептер шығаруда қолдана біледі. |
|||||||||||||||||||||
|
Архимед заңына өмірден мысалдар келтіре отырып, эксперименттік тапырмаларды орындай алады |
||||||||||||||||||||||
|
Архимед заңын формуласын түрлендіріп, деңгейлік тапсырмаларды орыдай алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері Thinking skills |
Қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар Language goals
|
Арнайы пәндік лексика мен терминология
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу Creative values |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс Concern the lesson |
Математика, ағылшын тілі |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы The main part of lesson |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері Stages of the lessons
|
Жоспарланған жұмыс Scheduled work |
Ресурстар Resources |
||||||||||||||||||||
|
5мин Сабақтың басы
The main part of lesson 8-минут |
I.Ұйымдастыру бөлімі. 1.Оқушылармен амандасу. 2.Оқушыларды түгендеу. 3.Психологиялық ахуал туғызамын.Балалар бір-біріне тілектерін айтады. (Жұптарына). II. Үй тапсырмасын сұрау. «Кезбе журналист» тәсілі арқылы үй жүмысын сұраймын. 1. Архимед заңы тұжырымдамасы 2. Формуласы және қандай шамаларға тәуелді 3. Сұйықтар мен газдардардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру. Мысалдар келтіру. Үй тапсырмасын бағалауға арналған дескриптор: - Архимед заңының тұжырымдамасын білді; - белгіленуі мен формуласын жазды, қандай шамаларға тәуелді екенін білді; - сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндірді, мысал келтірді . Мұғалім ауызша кері байланыс жасайды «Мадақтау» әдісі |
Микрофон, microphone интербелсенді тақта interactive board
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Middle of the lesson
1-тапсырма
5 мин
2- тапсырма
5 мин
3- тапсырма
6 мин
4- тапсырма 4-task 6 мин |
Оқушыларды топтарға бөлу. (Тығыздық, масса, көлем) Оқушыларға cабақты бастау үшін «Криптограмма» беріледі.
Оқушыларға сабақтың бүгінгі тақырыбы мен мақсаты айтылып, түсіндіріледі. Оқушыларға тапсырмалар беріледі. Сұрақ-жауап «Допты ұтып ал»
Бағалау критерийі: Мәтінмен жұмыс істей алады.
Жауап берген оқушыны «Басбармақ» арқылы бағалаймыз. «Басбармақ» әдісі: Үш топқа «Конверттегі тасырма» деңгейлік есептер беріледі. І топ Есеп 1: Көлемі 3л ауа шары сутекпен толтырылған. Шар мен сутектің массасы 3,4 г. Шардың кері итеруші күші неге тең? Есеп 2: Кеменнің салмағы 2000 кН. Ол қанша су көлемін ығыстырып шығара алады? Есеп 3:Тұщы суда Ватерсызығына дейін батқан кеме 1500м3 суды ығыстырады. Кеменің мәшенелерімен өоса алғандағы салмағы 50МН. Жүктің салмағы қандай?Аэростат тығыздығы 0,18 кг/м3 гелиймен толтырылғанң биіктеі ауа тығыздығы 0,85 кг/м3 ІІ топ Есеп 1: Кеменнің салмағы 1000кН. Ол қанша су көлемін ығыстырып шығара алады? Есеп 2: Кеменің суға батқан бөлігінің көлемі 25 м3 . Кеменің массасы неге тең? Судың тығыздығы 1000 кг/м3 Есеп 3:Бұйымның ауадғы салмағы 5 Н, ал оның судағы салмағы 4,5 Н. Бұйым таза күмістен жасалған ба, алде онда мыстың қоспасы бар ма? ІІІ топ Есеп 1 Массасы 100 кг, көлемі 0,2 м3 дене суат бетінде жүзіп жүре ме алде батып кете ме? Есеп 2: Көлемі 120 м3 гелий толтырылған шаркөтере алатын жүктің массасын есептеңдер. Шар қабығының массасы 12 кг. Есеп 3: Су ішінде массасы 500 г темір кесегі батырылған. Ығыстырушы күшті анықтаңдар. (темірдің тығыздығы – 7900 кг/м3, ал керосиндікі – 820 кг/м3) Бағалау критерийі: Мәтінмен жұмыс істей алады. Формуланы есептер шығаруда қолданады. Дескриптор: - Берілгенін жазады - ХБЖ-не айналдырады - күш моментінің формуласын біледі - формуланы түрлендіре алады - математикалық есептеулер жүргізеді - есептің жауабын жазады Топтар бір –бірін «Жұлдызшылыр » әдісі арқылы бағалайды. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы логикалық сұрақтар (Экспиременттік тапсырма) беріледі:
Бағалау критерийі: Архимед күшін күнделікті тұрмыста, өмірде қолдана білуге үйренеді; Дескриптор: а) Қауіпсіздікті сақтады б)Эксперимент жасауда керек құралдарды дұрыс таңдады в)Тәжірибені өмірмен байланыстырып түсіндірді г) Қорытындылады «Басбармақ» арқылы бағалау «Дұрыс жауаптар» әдісі арқылы кесте
Бағалау критерийі: Архимед заңының формуласын қолдануға үйренеді. Дескриптор:
«Қол шапалақтау» арқылы бағалау 3 рет-өте жақсы 2 рет- жақсы 1 рет- орташа |
Слайд , доп Slide, ball
Интербелсенді тақта - interactive board, улестірме материалдар - Cards
Жұмыртқа- eggs, су - water, тұз – salt,
Газдалған су – sparkling water, жүзім- grape
Су - water, тұз- salt, ыдыс- dishes, картоп-potatoes
.
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы End of the lesson
5 мин |
Үйге тапсырма беру. Кері байланыс «Бағдаршам» Жасыл түс – толықтай Архимед заңын түсініп, оны пайдаланып есеп шығара алса Сары түс – Архимед заңын есепте қолдана алса Қызыл түс – Тек Архимед заңын білсе
|
Бағдаршам түстері Traffic light: red, yellow, green. |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кері итеруші күш.
Кері итеруші күш.
|
Тасымғалиева Забыханым Хамзиевна Батыс Қазақстан облысы Сырым ауданы ЖББ Талдыбұлақ орта мектеп-балабақша кешені Бекмуханова Айнагуль Хамидуллиевна Физика пәнінің мұғалімі |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: Date |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып 7 Form 7 |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
ҰМЖ бөлімі |
Кері итеруші күш. Archimedes force |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Практикалық жұмыс |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары Aims of educational objectives on the lesson |
7.3.1.13. Есептер шығаруда Архимед заңын қолдану. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: Aims: |
Барлық оқушылар: Архимед заңының формуласын есептер шығаруда қолдана білу. |
|||||||||||||||||||||
|
Басым бөлігі: Архимед заңына өмірден мысалдар келтіре отырып, эксперименттік тапсырмаларды орындай алу |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Архимед заңын формуласын түрлендіріп, деңгейлік тапсырмаларды орыдай алу |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері Evaluation |
Архимед заңының формуласын есептер шығаруда қолдана біледі. |
|||||||||||||||||||||
|
Архимед заңына өмірден мысалдар келтіре отырып, эксперименттік тапырмаларды орындай алады |
||||||||||||||||||||||
|
Архимед заңын формуласын түрлендіріп, деңгейлік тапсырмаларды орыдай алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері Thinking skills |
Қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар Language goals
|
Арнайы пәндік лексика мен терминология
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу Creative values |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс Concern the lesson |
Математика, ағылшын тілі |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы The main part of lesson |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері Stages of the lessons
|
Жоспарланған жұмыс Scheduled work |
Ресурстар Resources |
||||||||||||||||||||
|
5мин Сабақтың басы
The main part of lesson 8-минут |
I.Ұйымдастыру бөлімі. 1.Оқушылармен амандасу. 2.Оқушыларды түгендеу. 3.Психологиялық ахуал туғызамын.Балалар бір-біріне тілектерін айтады. (Жұптарына). II. Үй тапсырмасын сұрау. «Кезбе журналист» тәсілі арқылы үй жүмысын сұраймын. 1. Архимед заңы тұжырымдамасы 2. Формуласы және қандай шамаларға тәуелді 3. Сұйықтар мен газдардардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру. Мысалдар келтіру. Үй тапсырмасын бағалауға арналған дескриптор: - Архимед заңының тұжырымдамасын білді; - белгіленуі мен формуласын жазды, қандай шамаларға тәуелді екенін білді; - сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндірді, мысал келтірді . Мұғалім ауызша кері байланыс жасайды «Мадақтау» әдісі |
Микрофон, microphone интербелсенді тақта interactive board
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Middle of the lesson
1-тапсырма
5 мин
2- тапсырма
5 мин
3- тапсырма
6 мин
4- тапсырма 4-task 6 мин |
Оқушыларды топтарға бөлу. (Тығыздық, масса, көлем) Оқушыларға cабақты бастау үшін «Криптограмма» беріледі.
Оқушыларға сабақтың бүгінгі тақырыбы мен мақсаты айтылып, түсіндіріледі. Оқушыларға тапсырмалар беріледі. Сұрақ-жауап «Допты ұтып ал»
Бағалау критерийі: Мәтінмен жұмыс істей алады.
Жауап берген оқушыны «Басбармақ» арқылы бағалаймыз. «Басбармақ» әдісі: Үш топқа «Конверттегі тасырма» деңгейлік есептер беріледі. І топ Есеп 1: Көлемі 3л ауа шары сутекпен толтырылған. Шар мен сутектің массасы 3,4 г. Шардың кері итеруші күші неге тең? Есеп 2: Кеменнің салмағы 2000 кН. Ол қанша су көлемін ығыстырып шығара алады? Есеп 3:Тұщы суда Ватерсызығына дейін батқан кеме 1500м3 суды ығыстырады. Кеменің мәшенелерімен өоса алғандағы салмағы 50МН. Жүктің салмағы қандай?Аэростат тығыздығы 0,18 кг/м3 гелиймен толтырылғанң биіктеі ауа тығыздығы 0,85 кг/м3 ІІ топ Есеп 1: Кеменнің салмағы 1000кН. Ол қанша су көлемін ығыстырып шығара алады? Есеп 2: Кеменің суға батқан бөлігінің көлемі 25 м3 . Кеменің массасы неге тең? Судың тығыздығы 1000 кг/м3 Есеп 3:Бұйымның ауадғы салмағы 5 Н, ал оның судағы салмағы 4,5 Н. Бұйым таза күмістен жасалған ба, алде онда мыстың қоспасы бар ма? ІІІ топ Есеп 1 Массасы 100 кг, көлемі 0,2 м3 дене суат бетінде жүзіп жүре ме алде батып кете ме? Есеп 2: Көлемі 120 м3 гелий толтырылған шаркөтере алатын жүктің массасын есептеңдер. Шар қабығының массасы 12 кг. Есеп 3: Су ішінде массасы 500 г темір кесегі батырылған. Ығыстырушы күшті анықтаңдар. (темірдің тығыздығы – 7900 кг/м3, ал керосиндікі – 820 кг/м3) Бағалау критерийі: Мәтінмен жұмыс істей алады. Формуланы есептер шығаруда қолданады. Дескриптор: - Берілгенін жазады - ХБЖ-не айналдырады - күш моментінің формуласын біледі - формуланы түрлендіре алады - математикалық есептеулер жүргізеді - есептің жауабын жазады Топтар бір –бірін «Жұлдызшылыр » әдісі арқылы бағалайды. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы логикалық сұрақтар (Экспиременттік тапсырма) беріледі:
Бағалау критерийі: Архимед күшін күнделікті тұрмыста, өмірде қолдана білуге үйренеді; Дескриптор: а) Қауіпсіздікті сақтады б)Эксперимент жасауда керек құралдарды дұрыс таңдады в)Тәжірибені өмірмен байланыстырып түсіндірді г) Қорытындылады «Басбармақ» арқылы бағалау «Дұрыс жауаптар» әдісі арқылы кесте
Бағалау критерийі: Архимед заңының формуласын қолдануға үйренеді. Дескриптор:
«Қол шапалақтау» арқылы бағалау 3 рет-өте жақсы 2 рет- жақсы 1 рет- орташа |
Слайд , доп Slide, ball
Интербелсенді тақта - interactive board, улестірме материалдар - Cards
Жұмыртқа- eggs, су - water, тұз – salt,
Газдалған су – sparkling water, жүзім- grape
Су - water, тұз- salt, ыдыс- dishes, картоп-potatoes
.
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы End of the lesson
5 мин |
Үйге тапсырма беру. Кері байланыс «Бағдаршам» Жасыл түс – толықтай Архимед заңын түсініп, оны пайдаланып есеп шығара алса Сары түс – Архимед заңын есепте қолдана алса Қызыл түс – Тек Архимед заңын білсе
|
Бағдаршам түстері Traffic light: red, yellow, green. |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз























