Тақырып бойынша 31 материал табылды

Кері итеруші күш

Материал туралы қысқаша түсінік
7.3.1.11 – кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу; • сұйықтар мен газдарда болатын кері итеруші күштің табиғатын түсінеді; • кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттейді
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

Кері итеруші күш

Педагогтің аты-жөні

Оспанова Г. Т

Күні:

20.02.2025

Сынып: 7 А

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кері итеруші күш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.11 – кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу;

Сабақтың мақсаты:

  • сұйықтар мен газдарда болатын кері итеруші күштің табиғатын түсінеді;

  • кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттейді

Құндылыққа баулу

Жасампаздық және жаңашылдық: бақылау, өлшеу, эксперименттер мен тәжірибелер жүргізу қабілеті;себеп-салдарлық байланыстарды анықтау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


1. Сәлемдесу, оқушыларға жоқтама жасау

«Өткенге шолу» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру

  1. Атмосфералық ауа қысымынан жоғары немесе төмен болатын қысымды өлшеуге арналған құралдар қалай аталады?

  2. Манометрлердің жұмыс істеу принципі қандай заңға негізделген?

  3. Ашық сұйықтық манометр қалай жасалған және қалай жұмыс істейді?

  4. Металл манометр қалай жұмыс істейді?

  5. Сорғылардың құрылысы жұмыс істеу принципі қандай?


Сәлемдеседі



Мұғалімнің кері байланысы


Таратпа материалдар

Сабақтың ортасы

30 минут





Жаңа тақырыпты бейнеролик арқылы түсіндіру

О

й қозғау арқылы жаңа сабақты ашу

Бейнеролик көріп, жаңа сабақ мазмұнымен танысады















https://youtu.be/FZPFa7a0sXg?si=zS4xLKSXpBNo_eiM

Оқулық


Таратпа материал





















Тапсырма№1

«Ізден тап» әдісі арқылы есептер шығарады


М-1. Суға батырылғанда дене көлемі 8 дм3, оған әсер ететін  кері итеруші күш 75Н тең болса, сұйықтың тығыздығы неге тең?

М-2. Толығымен суға батырылған дененің көлемі 80дм3. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы-1000кг/м3.

  1. Көлемі 0,7 м3 шыны шардың 2/4 бөлігі суға батырылған. Оған әсер ететін Архимед күші қандай?

  2. Массасы m750 г мыс білеушесі толығымен суға батырылған. Осы білеушеге әсер ететін Архимед күшін анықта.



Тапсырма№3

«Зерттеушілік» әдісі арқылы құрылымдалған тапсырманы орындайды

Кеме — мұхитта немесе теңізде немесе су астында жүзе алатын, жүк немесе жолаушылар тасуға және басқа да істерге арналған су көлігі. Алғашқы кезде суда жүзу үшін адамдар ағаш діңінен салды, кейіннен ағаш діңінен ойылып жасалған қайықтарды пайдаланды. Бұлар ескек көмегімен қозғалысқа келтірілді. 15-ғасырдан бері ескек орнына желкен пайдаланыла бастады. Доңғалағы бу күшімен айналатын алғашқы кеме: Англияда 1802 ж., АҚШ-та 1807 ж., Ресейде 1810 ж. жасалды. 19-ғасырдың 2-жартысынан бастап кеме жасауға темір құралымдары кеңінен пайдаланыла бастады. кеменін негізгі бөлігі болаттан жасалғанымен, оның әртүрлі заттардан жасалған (ағашшыныпластмасса, түсті металл, т. б.) бөліктері де бар. Әсіресе, кеменің көп аумағын ауа толтырып тұрады. Міне, сондықтан кеменің орташа тығыздығы (р = 500 кг/м^3) судың тығыздығынан аз болады да, кеме суға батпайды . Ал бұл кеменің суда жүзуін қамтамасыз етеді.


  1. Кеме не себепті суға батып кетпейді?

  2. Кеме суға батып кетпес үшін, қандай заттарды пайдаланады?

  3. Кеменің 150 м3 көлемі теңіз суына батса, осы кеменің кері итеруші күші қандай?

  4. Кеменің төменгі бөлігі 100 литрге суға батса, осы кеменің  кері итеруші күші неге тең?

  5. Кеме суға батып кетпес үшін орташа тығыздығы қандай болу керек?

Оқушылар жеке есептер шығарады













Оқушылар топпен құрылымдалған тапсырманы шешеді

Дескриптор:

  • Архимед күшінің формуласын біледі

  • Тығыздықтың формуалсын өрнектейді

  • Тығыздығын есептейді

  • Архимед күшін анықтайды

Дескриптор

  • Дененің судағы көлемін табады

  • Архмед күшін есептейді

  • Дененің көлемін анықтайды

  • Архимед күшін есептейді

  • Өлшем бірліктерді ХБЖ айналдырады

ҚБ: өзін-өзі бағалайды


Дескриптор:

  1. Кеменің суда жүзу шартын анықтайды

  2. Кеме суға батып кетпес үшін қандай заттармен жасалатынын біледі

  3. Кері итеруші күшті есептейді

  4. Кеменің төменгі бөлігі 100 литрге суға батса, осы кеменің  кері итеруші күші неге тең екенін табады

  5. Кеме суға батып кетпес үшін орташа тығыздығы қандай болу керек екендігін есептейді


ҚБ:Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау жүргізіледі.


Слайд














Сабақтың соңы:

5 мин


Кері байланыс

«Бес саусақ» арқылы

Үй тапсырмасы Кері итеруші күш

Ауызша кері байланыс береді



Оқулық





Кеме

Кеме — мұхитта немесе теңізде немесе су астында жүзе алатын, жүк немесе жолаушылар тасуға және басқа да істерге арналған су көлігі. Алғашқы кезде суда жүзу үшін адамдар ағаш діңінен салды, кейіннен ағаш діңінен ойылып жасалған қайықтарды пайдаланды. Бұлар ескек көмегімен қозғалысқа келтірілді. 15-ғасырдан бері ескек орнына желкен пайдаланыла бастады. Доңғалағы бу күшімен айналатын алғашқы кеме: Англияда 1802 ж., АҚШ-та 1807 ж., Ресейде 1810 ж. жасалды. 19-ғасырдың 2-жартысынан бастап кеме жасауға темір құралымдары кеңінен пайдаланыла бастады. кеменін негізгі бөлігі болаттан жасалғанымен, оның әртүрлі заттардан жасалған (ағашшыныпластмасса, түсті металл, т. б.) бөліктері де бар. Әсіресе, кеменің көп аумағын ауа толтырып тұрады. Міне, сондықтан кеменің орташа тығыздығы (р = 500 кг/м^3) судың тығыздығынан аз болады да, кеме суға батпайды . Ал бұл кеменің суда жүзуін қамтамасыз етеді.


  1. Кеме не себепті суға батып кетпейді?

  2. Кеме суға батып кетпес үшін, қандай заттарды пайдаланады?

  3. Кеменің 150 м3 көлемі теңіз суына батса, осы кеменің кері итеруші күші қандай?

  4. Кеменің төменгі бөлігі 100 литрге суға батса, осы кеменің  кері итеруші күші неге тең?

  5. Кеме суға батып кетпес үшін орташа тығыздығы қандай болу керек?




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12