|
Ортақ тақырыптар |
3.Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен. |
|
Бөлім |
Бейнелеу өнері әлемі |
|
Бөлімше |
Кескіндеме |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Турлыбекова Асел Ерназаровна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кескіндеме. Портрет. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.2.3.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және кескіндемелік жұмысты орындау техникасын білу және салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ертегі кейіпкерлерін бейнелеуді үйренесің. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыт ы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. Қызығушы- лықты ояту. 7 минут
Жаңа сабаққа кіріспе |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері. Балалар бір-біріне жымиып күлу арқылы бір-біріне ізгі тілектерін айтады. Жұмыс ережесімен келісу. Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! (ЖЖ) Түрткі сұрақтар қою. Оқушыларға бірнеше суреттерді ұсыну. Бейнелеу өнерінің қандай жанрларын білесің?
(ҰЖ) Назар аудар! Портрет – жеке адамның немесе бір топ адамның бейнесі. |
Сәлемдеседі. Тыңдайды. Оқушылар бір-біріне ізгі тілектерін білдіреді. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар бейнелеу өнерінің |
Ауызша бағалау Тамаша! «Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
|
Интербелсенді тақта. Тұсаукесер. «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар, гуашь.
Портреттер. |
|
10 минут
|
Автопортрет – суретшінің өз портреті. Суретте қандай жанр бейнеленген? Кімдердің бейнесін көріп тұрсың? Олардың көңіл күйіне сипаттама бер.
Суретте қандай жанр бейнеленген? Кімдердің бейнесін көріп тұрсың? Олардың көңіл күйіне сипаттама бер. Екі портретті салыстыр. Қандай айырмашылықты байқадың? (Ұ) Талқылау Суретте қандай жанр бейнеленген?
(Ж) Екі портретті салыстырыңдар. Қандай айырмашылықты байқадыңдар? |
түрлерін атайды. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Кескіндеме жанры, адамдардың бейнесі, яғни портреттері бейнеленгенін айтады. Олардың бет- әлпеттеріне қарап, қандай көңіл күйде екенін әңгімелейді. Екі портретті салысырып, айырмашылықтарын айтады. Оқушылар бүгінгі сабақ тақырыбын ашады. (Ө) Түсіндіру барысында өз жауаптарымен мұғалімге көмек беріп отырады. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Портреттерге қарап, олардың түрлерін анықтайды, дәлелдейді.
|
«Керемет сурет» «Өте ұқыпты боялған» «Сенің қолыңнан бәрі келеді» сияқты тіркестерді пайдалану. |
|
|
|
Портрет түрлерімен таныстыру.
|
|
|
|
|
Сабақтың ортасы. Мағынаны ашу. 20 минут |
(ЖЖ) «Орында» айдары. Қағаздың ортасынан тік сызық түсіреміз. Сопақша пішін сызамыз. Сопақша пішінді үш бөлікке бөлеміз. Ортаңғы бірінші және екінші сызық арасының үштен бір бөлігін сызамыз. Бұл – көздің орны. Ортаңғы көлдеңен екі сызық арасында құлақ болады. Ортаңғы сызықта қас сызамыз. Көз салу үшін сол құлақтан оң құлаққа дейін беске бөлеміз. Ортаңғы үш бөліктің ортасы мұрынның ені, екі шеткі сызық көз болады. Мұрын мен иек арасын үш тең бөлікке бөлеміз. |
Практикалақ жұмысты орындайды. |
Оқушылардың жауабын толықтыру. Дескриптор- лар:
|
«Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар: жай қарындаш, өшіргіш, акварель, су құятын ыдыс, қылқалам, жұмыс дәптері. |
|
Сабақтың соңы Ой-толғаныс. Рефлексия 8 мин. |
Үстіңгі сызыққа ерін саламыз. Содан соң мойнын, көйлегін, шашын саламыз. Сергіту сәті ретінде және бүгінгі сабақпен байланыстыра отырып кітап туралы көңілді ән ырғағына қосылып отырып би қимылдарын көрсетеді (https://www.youtube.com). Оқушылардан бүгінгі сабақта не үйренгендерін сұрау. «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Сурет портреттің қай түріне жатады? Тірек сөздерді пайдала- нып, портреттегі балаларға мінездеме беріңдер. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Көрме ұйымдастыру. Оқушылар салған суреттерін көрме тақтасына іледі. Өз қолындағы жұлдызды ұнаған суретіне жапсырады. |
(Ұ) Сергіту сәті: Кітап туралы көңілді ән ырғағына қосылып отырып, би қимылдарын қайталайды. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылар көрме ұйымдастырады. Өз жұмыс орнын жинауын қадағалау. |
перспективасы н ескере отырып, бейнелей алады, қағазға портретті біледі. Көмек қажет еткен оқушыларға көмек беру. Оқушылар сыныптастарын ың суреттерін тамашалап, өздерінің «жұлдызшалар ын» ұнатқан суретінің үстіне жапсыруды ұсыну. Көрме ұйымдастыру арқылы әдемі салынған жұмысты таңдау. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кескіндеме. Портрет
Кескіндеме. Портрет
|
Ортақ тақырыптар |
3.Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен. |
|
Бөлім |
Бейнелеу өнері әлемі |
|
Бөлімше |
Кескіндеме |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Турлыбекова Асел Ерназаровна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кескіндеме. Портрет. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.2.3.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және кескіндемелік жұмысты орындау техникасын білу және салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ертегі кейіпкерлерін бейнелеуді үйренесің. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыт ы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. Қызығушы- лықты ояту. 7 минут
Жаңа сабаққа кіріспе |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері. Балалар бір-біріне жымиып күлу арқылы бір-біріне ізгі тілектерін айтады. Жұмыс ережесімен келісу. Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! (ЖЖ) Түрткі сұрақтар қою. Оқушыларға бірнеше суреттерді ұсыну. Бейнелеу өнерінің қандай жанрларын білесің?
(ҰЖ) Назар аудар! Портрет – жеке адамның немесе бір топ адамның бейнесі. |
Сәлемдеседі. Тыңдайды. Оқушылар бір-біріне ізгі тілектерін білдіреді. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар бейнелеу өнерінің |
Ауызша бағалау Тамаша! «Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
|
Интербелсенді тақта. Тұсаукесер. «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар, гуашь.
Портреттер. |
|
10 минут
|
Автопортрет – суретшінің өз портреті. Суретте қандай жанр бейнеленген? Кімдердің бейнесін көріп тұрсың? Олардың көңіл күйіне сипаттама бер.
Суретте қандай жанр бейнеленген? Кімдердің бейнесін көріп тұрсың? Олардың көңіл күйіне сипаттама бер. Екі портретті салыстыр. Қандай айырмашылықты байқадың? (Ұ) Талқылау Суретте қандай жанр бейнеленген?
(Ж) Екі портретті салыстырыңдар. Қандай айырмашылықты байқадыңдар? |
түрлерін атайды. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Кескіндеме жанры, адамдардың бейнесі, яғни портреттері бейнеленгенін айтады. Олардың бет- әлпеттеріне қарап, қандай көңіл күйде екенін әңгімелейді. Екі портретті салысырып, айырмашылықтарын айтады. Оқушылар бүгінгі сабақ тақырыбын ашады. (Ө) Түсіндіру барысында өз жауаптарымен мұғалімге көмек беріп отырады. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Портреттерге қарап, олардың түрлерін анықтайды, дәлелдейді.
|
«Керемет сурет» «Өте ұқыпты боялған» «Сенің қолыңнан бәрі келеді» сияқты тіркестерді пайдалану. |
|
|
|
Портрет түрлерімен таныстыру.
|
|
|
|
|
Сабақтың ортасы. Мағынаны ашу. 20 минут |
(ЖЖ) «Орында» айдары. Қағаздың ортасынан тік сызық түсіреміз. Сопақша пішін сызамыз. Сопақша пішінді үш бөлікке бөлеміз. Ортаңғы бірінші және екінші сызық арасының үштен бір бөлігін сызамыз. Бұл – көздің орны. Ортаңғы көлдеңен екі сызық арасында құлақ болады. Ортаңғы сызықта қас сызамыз. Көз салу үшін сол құлақтан оң құлаққа дейін беске бөлеміз. Ортаңғы үш бөліктің ортасы мұрынның ені, екі шеткі сызық көз болады. Мұрын мен иек арасын үш тең бөлікке бөлеміз. |
Практикалақ жұмысты орындайды. |
Оқушылардың жауабын толықтыру. Дескриптор- лар:
|
«Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар: жай қарындаш, өшіргіш, акварель, су құятын ыдыс, қылқалам, жұмыс дәптері. |
|
Сабақтың соңы Ой-толғаныс. Рефлексия 8 мин. |
Үстіңгі сызыққа ерін саламыз. Содан соң мойнын, көйлегін, шашын саламыз. Сергіту сәті ретінде және бүгінгі сабақпен байланыстыра отырып кітап туралы көңілді ән ырғағына қосылып отырып би қимылдарын көрсетеді (https://www.youtube.com). Оқушылардан бүгінгі сабақта не үйренгендерін сұрау. «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Сурет портреттің қай түріне жатады? Тірек сөздерді пайдала- нып, портреттегі балаларға мінездеме беріңдер. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Көрме ұйымдастыру. Оқушылар салған суреттерін көрме тақтасына іледі. Өз қолындағы жұлдызды ұнаған суретіне жапсырады. |
(Ұ) Сергіту сәті: Кітап туралы көңілді ән ырғағына қосылып отырып, би қимылдарын қайталайды. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылар көрме ұйымдастырады. Өз жұмыс орнын жинауын қадағалау. |
перспективасы н ескере отырып, бейнелей алады, қағазға портретті біледі. Көмек қажет еткен оқушыларға көмек беру. Оқушылар сыныптастарын ың суреттерін тамашалап, өздерінің «жұлдызшалар ын» ұнатқан суретінің үстіне жапсыруды ұсыну. Көрме ұйымдастыру арқылы әдемі салынған жұмысты таңдау. |
|
шағым қалдыра аласыз























