Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министірінің №130 бұйрығы
|
Ортақ тақырыптар |
3.Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен. |
|
Бөлім |
Бейнелеу өнері әлемі |
|
Бөлімше |
Кескіндеме |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ордабаева Д.Қ |
|
Күні: |
18.11.2025 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: 27 оқушы Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кескіндеме. Портрет. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.2.3.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және кескіндемелік жұмысты орындау техникасын білу және салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты: Тәрбиелік құндылық: «Әділдік және жауапкершілік» |
Барлық оқушы үшін: Портрет салуды үйрену Апта дәйексөзі : « Жауапкершілік- адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыт ы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. Қызығушы- лықты ояту. 7 минут
Жаңа сабаққа кіріспе
1 |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері. Балалар бір-біріне ізгі тілектерін айтады. Топқа бөлу: Жұмыс ережесімен келісу. «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: бойынша құндылықтарды ескеріп, бастаған жұмысымызды жауапкершілікпен қарауға бағыт бағдар беру Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Жеке жұмыс Түрткі сұрақтар қою. Оқушыларға бірнеше суреттерді ұсыну. Бейнелеу өнерінің қандай жанрларын білесің?
Ой қозғау: Бейнеролик арқылы- сұрақ жауап алу Ұжымдық жұмыс Назар аудар! Портрет – жеке адамның немесе бір топ адамның бейнесі. Автопортрет – суретшінің өз портреті. Топтық жұмыс «Бәріміз бірге» әдіс Суретте қандай жанр бейнеленген? Кімдердің бейнесін көріп тұрсың? Олардың көңіл күйіне сипаттама бер. |
Сәлемдеседі. Тыңдайды. Оқушылар бір-біріне ізгі тілектерін білдіреді. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар бейнелеу өнерінің түрлерін атайды. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Кескіндеме жанры, адамдардың бейнесі, яғни портреттері бейнеленгенін айтады. Олардың бет- әлпеттеріне қарап, қандай көңіл күйде екенін әңгімелейді. Екі портретті салысырып, айырмашылықтарын айтады. |
Ауызша бағалау Тамаша! «Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
«Керемет сурет» «Өте ұқыпты боялған» «Сенің қолыңнан бәрі келеді» сияқты тіркестерді пайдалану. |
Интербелсенді тақта. Жасанды интеллект. Слаид ЖИ. Тұсаукесер. «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар, гуашь.
Портреттер. |
|
|
Топтық жұмыс «Ұшқыр ой» әдісі Екі портретті салыстыр. Қандай айырмашылықты байқадың? (Ұ) Талқылау Суретте қандай жанр бейнеленген?
(Ж) Екі портретті салыстырыңдар. Қандай айырмашылықты байқадыңдар? Жұптық жұмыс «Сәйкесін тап» әдісі Портреттің түрлерін ажырата білу
|
Оқушылар бүгінгі сабақ тақырыбын ашады. (Ө) Түсіндіру барысында өз жауаптарымен мұғалімге көмек беріп отырады. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Портреттерге қарап, олардың түрлерін анықтайды, дәлелдейді.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы. Мағынаны ашу. 20 минут
Сабақтың соңы Ой-толғаныс. Рефлексия 8 мин. |
(ЖЖ) «Орында» айдары. Бейнематериалға назар аудару. Қағаздың ортасынан тік сызық түсіреміз. Сопақша пішін сызамыз. Сопақша пішінді үш бөлікке бөлеміз. Ортаңғы бірінші және екінші сызық арасының үштен бір бөлігін сызамыз. Бұл – көздің орны. Ортаңғы көлдеңен екі сызық арасында құлақ болады. Ортаңғы сызықта қас сызамыз. Көз салу үшін сол құлақтан оң құлаққа дейін беске бөлеміз. Ортаңғы үш бөліктің ортасы мұрынның ені, екі шеткі сызық көз болады. Мұрын мен иек арасын үш тең бөлікке бөлеміз. Үстіңгі сызыққа ерін саламыз. Содан соң мойнын, көйлегін, шашын саламыз.
Қауыпсіздік ережесін айтып өту
Сергіту сәті ретінде және бүгінгі сабақпен байланыстыра отырып көңілді ән ырғағына қосылып отырып би қимылдарын көрсетеді «Бір ауыз сөз» әдісі. Оқушылардан бүгінгі сабақта не үйренгендерін сұрау Сурет портреттің қай түріне жатады? Тірек сөздерді пайдала- нып, портреттегі балаларға мінездеме беріңдер.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. жапсыруды ұсыну. Көрме ұйымдастыру арқылы әдемі салынған жұмысты таңдау.Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайд Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Көрме ұйымдастыру. Оқушылар салған суреттерін көрме тақтасына іледі. Өз қолындағы жұлдызды ұнаған суретіне жапсырады.
Алған әсерлерін шартты белгілермен көрсетеді. |
Практикалақ жұмысты орындайды. (Ұ) Сергіту сәті: көңілді ән ырғағына қосылып отырып, би қимылдарын қайталайды. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылар көрме ұйымдастырады. Өз жұмыс орнын жинауын қадағалау. |
Оқушылардың жауабын толықтыру. Дескриптор- лар:
қағазға портретті сала біледі. Көмек қажет еткен оқушыларға көмек беру.
Оқушылар сыныптастарын ың суреттерін тамашалап, өздерінің «жұлдызшалар ын» жапсыру
|
«Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар: жай қарындаш, өшіргіш, акварель, су құятын ыдыс, қылқалам, жұмыс дәптері.
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кескіндеме. Портрет
Кескіндеме. Портрет
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министірінің №130 бұйрығы
|
Ортақ тақырыптар |
3.Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен. |
|
Бөлім |
Бейнелеу өнері әлемі |
|
Бөлімше |
Кескіндеме |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ордабаева Д.Қ |
|
Күні: |
18.11.2025 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: 27 оқушы Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кескіндеме. Портрет. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.2.3.1 Өнер жанрларының көркемдік мәнерлігінде қолданылатын құралдарын және кескіндемелік жұмысты орындау техникасын білу және салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты: Тәрбиелік құндылық: «Әділдік және жауапкершілік» |
Барлық оқушы үшін: Портрет салуды үйрену Апта дәйексөзі : « Жауапкершілік- адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыт ы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. Қызығушы- лықты ояту. 7 минут
Жаңа сабаққа кіріспе
1 |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді. Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері. Балалар бір-біріне ізгі тілектерін айтады. Топқа бөлу: Жұмыс ережесімен келісу. «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: бойынша құндылықтарды ескеріп, бастаған жұмысымызды жауапкершілікпен қарауға бағыт бағдар беру Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Жеке жұмыс Түрткі сұрақтар қою. Оқушыларға бірнеше суреттерді ұсыну. Бейнелеу өнерінің қандай жанрларын білесің?
Ой қозғау: Бейнеролик арқылы- сұрақ жауап алу Ұжымдық жұмыс Назар аудар! Портрет – жеке адамның немесе бір топ адамның бейнесі. Автопортрет – суретшінің өз портреті. Топтық жұмыс «Бәріміз бірге» әдіс Суретте қандай жанр бейнеленген? Кімдердің бейнесін көріп тұрсың? Олардың көңіл күйіне сипаттама бер. |
Сәлемдеседі. Тыңдайды. Оқушылар бір-біріне ізгі тілектерін білдіреді. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар бейнелеу өнерінің түрлерін атайды. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Кескіндеме жанры, адамдардың бейнесі, яғни портреттері бейнеленгенін айтады. Олардың бет- әлпеттеріне қарап, қандай көңіл күйде екенін әңгімелейді. Екі портретті салысырып, айырмашылықтарын айтады. |
Ауызша бағалау Тамаша! «Шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
«Керемет сурет» «Өте ұқыпты боялған» «Сенің қолыңнан бәрі келеді» сияқты тіркестерді пайдалану. |
Интербелсенді тақта. Жасанды интеллект. Слаид ЖИ. Тұсаукесер. «Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар, гуашь.
Портреттер. |
|
|
Топтық жұмыс «Ұшқыр ой» әдісі Екі портретті салыстыр. Қандай айырмашылықты байқадың? (Ұ) Талқылау Суретте қандай жанр бейнеленген?
(Ж) Екі портретті салыстырыңдар. Қандай айырмашылықты байқадыңдар? Жұптық жұмыс «Сәйкесін тап» әдісі Портреттің түрлерін ажырата білу
|
Оқушылар бүгінгі сабақ тақырыбын ашады. (Ө) Түсіндіру барысында өз жауаптарымен мұғалімге көмек беріп отырады. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Портреттерге қарап, олардың түрлерін анықтайды, дәлелдейді.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы. Мағынаны ашу. 20 минут
Сабақтың соңы Ой-толғаныс. Рефлексия 8 мин. |
(ЖЖ) «Орында» айдары. Бейнематериалға назар аудару. Қағаздың ортасынан тік сызық түсіреміз. Сопақша пішін сызамыз. Сопақша пішінді үш бөлікке бөлеміз. Ортаңғы бірінші және екінші сызық арасының үштен бір бөлігін сызамыз. Бұл – көздің орны. Ортаңғы көлдеңен екі сызық арасында құлақ болады. Ортаңғы сызықта қас сызамыз. Көз салу үшін сол құлақтан оң құлаққа дейін беске бөлеміз. Ортаңғы үш бөліктің ортасы мұрынның ені, екі шеткі сызық көз болады. Мұрын мен иек арасын үш тең бөлікке бөлеміз. Үстіңгі сызыққа ерін саламыз. Содан соң мойнын, көйлегін, шашын саламыз.
Қауыпсіздік ережесін айтып өту
Сергіту сәті ретінде және бүгінгі сабақпен байланыстыра отырып көңілді ән ырғағына қосылып отырып би қимылдарын көрсетеді «Бір ауыз сөз» әдісі. Оқушылардан бүгінгі сабақта не үйренгендерін сұрау Сурет портреттің қай түріне жатады? Тірек сөздерді пайдала- нып, портреттегі балаларға мінездеме беріңдер.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. жапсыруды ұсыну. Көрме ұйымдастыру арқылы әдемі салынған жұмысты таңдау.Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайд Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Көрме ұйымдастыру. Оқушылар салған суреттерін көрме тақтасына іледі. Өз қолындағы жұлдызды ұнаған суретіне жапсырады.
Алған әсерлерін шартты белгілермен көрсетеді. |
Практикалақ жұмысты орындайды. (Ұ) Сергіту сәті: көңілді ән ырғағына қосылып отырып, би қимылдарын қайталайды. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылар көрме ұйымдастырады. Өз жұмыс орнын жинауын қадағалау. |
Оқушылардың жауабын толықтыру. Дескриптор- лар:
қағазға портретті сала біледі. Көмек қажет еткен оқушыларға көмек беру.
Оқушылар сыныптастарын ың суреттерін тамашалап, өздерінің «жұлдызшалар ын» жапсыру
|
«Бейнелеу өнері» сабағына қажетті құрал- жабдықтар: жай қарындаш, өшіргіш, акварель, су құятын ыдыс, қылқалам, жұмыс дәптері.
|
шағым қалдыра аласыз

0 




















