-
Бөлім: 1
Кең-байтақ Қазақстаным
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты:
Турлыбекова Асел Ерназаровна
Күні:
Сынып: 4
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Кескіндеме. Табиғат – менің үйім
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
4.1.3.1 Күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған кескіндеме материалдарымен құралдарын қолдана алады. Акварельмен күзгі табиғатты бейнелеуді үйренеді.
Құндылықтар:
ұлттық мұраға ұқыпты қарау, ұлттық мәдениетті дәріптеу.
білуге, жаңаны тануға құштарлық, дұрыс қарым-қатынас орнату, сыни және креативті ойлау, жеке және топпен жұмыс істеу.
Сабақ барысы:
Сабақтың кезеңі/уақыты
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басталуы 5 минут
Сабақтың ортасы 35 минут
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне жіпті лақтырып тұрып, жақсы тілектерді айтады.
Ой шақыру
- Балалар, өткен тақырыпта біз Отанымыздың табиғатын графикалық суретпен орындаған едік. Енді табиғатты әртүрлі бояудың көмегімен орындаймыз. Оның кескіндеме деп аталатынын білеміз.
Сұрақ: Ең алғашқы кескіндемешінің кім екенін білесің бе?
Сабақтың тақырыбын және оқу мақсатын таныстырады
Бұл сабақта пейзаж жанрына тоқталып, отандық суретшілердің шығармашылындағы ұлттық ерекшеліктер туралы да мәліметтер аламыз. Алдымен пейзаждың не екенін есімізге түсірейікші.
Білім алушылар амандасады;
Сабаққа керекті құрал-жабдығын даярлайды. Оқушылар бір-біріне тілек айтады.
Оқушылардың жауабы:
Алғашқы кескіндемеші – Әбілхан Қастеев.
Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырып, мақсатымен танысады.
Дескриптор:
-
оқушылар кескіндеме өнері туралы түсінік алады;
-
суретшілердің репродукцияла- рымен танысады;
-
өз ойын қарапайым
тілмен айтады;


Әбілхан Қастеев
«Бейнелеу өнері» оқулығы
Репродук- циялар
-
-
Пейзаж – табиғи көріністерді бейнелі түрде көрсету. Анықтамада пейзаж (фр. paysage – мекен, өлке) – белгілі бір жердің, мекеннің, табиғаттың көрінісі. Тақырыпты толығырақ ашу үшін пейзаждың кескіндеме жанрының басқа түрлерінде де (портрет, баталия жанры т.б.) бір картинада қолданылатынын біле жүрейік.
«Сүйсіну» әдісі бойынша қабырғаға Молдахмет Кенбаев, Қанафия Телжанов сияқты суретшілердің репродукциялары ілінеді.
Олардың репродукцияларымен таныстыру. Тапсырма: Оқулықтағы екі кескіндемелік суретті салыстыруға береді.
Әбілхан Қастеев. «Қымыз фермасы». Орал Таңсықбаев. Жайлау.
Сұрақтар:
Екі суретті салыстырып, ұлттық колорит туралы айтыңдар. Түстер қандай әсер қалдырады?
Ұлттық колорит дегеніміз – белгілі бір ұлтқа тән ерекшелік. Мысалы, халқымыздың дәстүрін, тұрмы- сын, күнделікті өмірін тануға болады. Ол ою-өрнек, адамның сыртқы келбеті т.б. арқылы көрсетіледі.
Табиғатта әртүрлі түстің үйлесімін, яғни колоритін байқауға болады. Суретшілер туындыларындағы түстер колоритін табиғаттан алады.
Аудиоматериалды тыңдау (QR түрінде қойылады). Оқулықпен жұмыс. Тапсырма: «Салыстыру» әдісі арқылы оқулықта берілген түстер үйлесімділігінен қандай жыл мезгілін байқағандығын салыстыр.
Мына суреттерде қандай түстер басым? Түстер үйлесімділігінен қандай жыл мезгілін байқадыңдар?
Практикалық жұмыс
Практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтың көмегімен жүзеге асырасың.
– Бүгін акварельмен күзгі табиғатты бейнелеуді үйренесіңдер. Күз қандай болады?
Суретшілердің репродукциялармен танысады.
Бұл әдісті тарихи суретшілердің шығармаларымен танысқанда, оқығанда қолданады. Оқушылар өзіңе ерекше ұнайтын суретшілердің қасиеттерін табу, түстік ерекшеліктерін түсіндіреді.
Сұрақтарға жауап береді және қорытынды жасайды.
Екі кескіндемелік суретті салыстырып, айырмашылықтарын айтып береді. Суреттен не көріп тұрғанын баяндайды. Кескіндемеде қолданылған бояу түрлеріне назар аударады.

Оқулықта берілген суреттердің түстерінің үйлесімділігін салыстырады.
Жыл мезгіліне байланысты түстердің қалай өзгергенін бақылайды.
Оқушылар практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтан көреді. Күзгі табиғатты бейнелейтінін біледі. Жауап: жаңбырлы, суық, алтын шуақты. Керекті құрал-жабдығын дайындайды. Жұмыс кеңістігін ұйымдастырады. Сурет дәптерлерін тігінен қояды.
-
суретшілердің сурет салу айырмашылықта рын біледі.
ҚБ: «Екі жүрек, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.
Дескриптор:
-
ұлттық колорит дегенді түсінеді;
-
түс үйлесімділігін салыстырады;
ҚБ:
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.

QR-код

-
|
Білемін |
Білгім келеді |
Үйренгенім |
|
|
|
|
-
Қосымша мәлімет:
Суреттегі план – бұл көркемдік құрал, суреттің немесе кадрдың кеңістігін ұйымдастыру тәсілі. План дегеніміз – суретшінің картинада айтпақ болған ойының, негізгі идеясының көрінісі. Ол суреттің немесе бейненің қандай жақындықта немесе алыста екенін сипаттайды. Жиі қолданылатын пландар:
-
Жалпы план – кең көрініс, онда негізгі нысан немесе кейіпкер толық көлемде және айналасындағы орта толық бейнеленген. Бұл план сюжетте оқиға болатын жерді көрсету үшін қолданылады.
-
Ортанғы план – бұл кадрда кейіпкердің белден жоғары немесе толық бойы көрсетіледі. Бұл план көрерменге кейіпкердің әрекетін немесе диалогін көрсету үшін қолданылады.
-
Жақын план – кадрда кейіпкердің бет-әлпеті немесе нысанның маңызды бөлігі ғана көрсетіледі. Бұл план кейіпкердің эмоцияларын, сезімдерін көрсету үшін пайдаланылады.
Пландар суреттің көркемдік және мазмұндық әсерін күшейту үшін қолданылады.
Ең алдымен керекті құрал-жабдықпен таныстырамын. Сурет дәптерлерімізді тігінен қоямыз. Алдымен суреттің нобайын НВ қарындашпен орындаймыз. Өшіргішті жиі пайдаланбаңдар. Бұл қағаздың құрылымын бұзады.
Көкжиек сызығын сызып аламыз. Тауды, теректерді, жолды, жол бойындағы шамды бейнелейміз. Сурет салғанда перспектива заңдылықтарын ескере отырып, алдыңғы қатардағы ағаштарды үлкенірек етіп белгілейміз. Қателіктер мен өзгерістерді өшіргіштің көмегімен түзетеміз. Суретімізді бояумен орындай бастаймыз. Бояуды сумен жақсылап сұйылтып, фонды бояңдар. Құмырадағы суды жиі ауыстыруды ұмытпаңдар, әйтпесе түстер уақыт өте келе кірлеп кетеді. 6, 7 немесе 8 нөмірлі қылқаламды пайдаланып, кең пейзаждармен аспаннан пейзажды бояуды бастаңдар,
Нобайды НВ қарындашпен орындайды. Көкжиек сызығын сызып алады. Тауды, теректерді, жолды, жол шамын салады. Перспектива заңдылықтарын ескере отырып, алдыңғы қатардағы ағаштарды белгілейді.
Қателіктер мен өзгерістерді өшіргіштің көмегімен түзетеді. Түспен орындап бастайды. Бояуды сумен жақсылап сұйылтып, фонды бояйды. 6, 7 немесе 8 нөмірлі қылқаламды пайдаланып, кең пейзаждармен аспаннан пейзажды бояуды бастайды, бояу әдемі ағып кетуі үшін сызбаны көлденең емес, аздап бұрышта ұстайды. Жаңа қабатты қолданар алдында әр қабатты құрғатады. Әрбір жаңа қабатта түсті айқынырақ және айқын етіп бояйды.
Жақын заттар, яғни терек, жол шамын фонға қарағанда қанық бояулармен бояйды.
Өзіндік жұмыс кезінде оқушылар мынаны ескеруі қажет: акварельдік пейзаждарды салған кезде, акварельдің қабаттармен жұмыс істейтінін есте ұстауы керек, акварель бояуларын немесе суды көп қосып, әр қабаттың кебуіне жол бермей, оңай бұзылуы мүмкін.
Стикерге аттарын жазып, тақтада ілулі тұрған ватманға жабыстырады.
Дескриптор:
-
акварельмен табиғатты бейнелеуді үйренеді;
-
перспектива заңдылықтарын ескереді.
ҚБ:
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.
Орындалу ретін QR- код арқылы видеосабақ ретінде тамашала
А4 форматы, акварель бояу, палитра, қылқалам, қарындаш, өшіргіш

-
-
Сабақтың соңы 5 минут
бояу әдемі ағып кетуі үшін сызбаны көлденең емес, аздап бұрышта ұстаңдар. Жаңа қабатты қолданар алдында әр қабатты құрғатайық. Әрбір жаңа қабатта түсті айқынырақ және айқын етіп бояңдар. Сендерге заттарды жақын етіп салу керек, ол үшін терек, жол шамын фонға қарағанда қанық бояулармен бояймыз.
Кері байланыс
«БББ» әдісі.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кескіндеме. Табиғат -менің үйім
Кескіндеме. Табиғат -менің үйім
-
Бөлім: 1
Кең-байтақ Қазақстаным
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты:
Турлыбекова Асел Ерназаровна
Күні:
Сынып: 4
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Кескіндеме. Табиғат – менің үйім
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
4.1.3.1 Күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған кескіндеме материалдары мен құралдарын қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Күрделі тәсілдер мен техниканы сенімді түрде қолдана отырып, өздігінен таңдалған кескіндеме материалдарымен құралдарын қолдана алады. Акварельмен күзгі табиғатты бейнелеуді үйренеді.
Құндылықтар:
ұлттық мұраға ұқыпты қарау, ұлттық мәдениетті дәріптеу.
білуге, жаңаны тануға құштарлық, дұрыс қарым-қатынас орнату, сыни және креативті ойлау, жеке және топпен жұмыс істеу.
Сабақ барысы:
Сабақтың кезеңі/уақыты
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басталуы 5 минут
Сабақтың ортасы 35 минут
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне жіпті лақтырып тұрып, жақсы тілектерді айтады.
Ой шақыру
- Балалар, өткен тақырыпта біз Отанымыздың табиғатын графикалық суретпен орындаған едік. Енді табиғатты әртүрлі бояудың көмегімен орындаймыз. Оның кескіндеме деп аталатынын білеміз.
Сұрақ: Ең алғашқы кескіндемешінің кім екенін білесің бе?
Сабақтың тақырыбын және оқу мақсатын таныстырады
Бұл сабақта пейзаж жанрына тоқталып, отандық суретшілердің шығармашылындағы ұлттық ерекшеліктер туралы да мәліметтер аламыз. Алдымен пейзаждың не екенін есімізге түсірейікші.
Білім алушылар амандасады;
Сабаққа керекті құрал-жабдығын даярлайды. Оқушылар бір-біріне тілек айтады.
Оқушылардың жауабы:
Алғашқы кескіндемеші – Әбілхан Қастеев.
Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырып, мақсатымен танысады.
Дескриптор:
-
оқушылар кескіндеме өнері туралы түсінік алады;
-
суретшілердің репродукцияла- рымен танысады;
-
өз ойын қарапайым
тілмен айтады;


Әбілхан Қастеев
«Бейнелеу өнері» оқулығы
Репродук- циялар
-
-
Пейзаж – табиғи көріністерді бейнелі түрде көрсету. Анықтамада пейзаж (фр. paysage – мекен, өлке) – белгілі бір жердің, мекеннің, табиғаттың көрінісі. Тақырыпты толығырақ ашу үшін пейзаждың кескіндеме жанрының басқа түрлерінде де (портрет, баталия жанры т.б.) бір картинада қолданылатынын біле жүрейік.
«Сүйсіну» әдісі бойынша қабырғаға Молдахмет Кенбаев, Қанафия Телжанов сияқты суретшілердің репродукциялары ілінеді.
Олардың репродукцияларымен таныстыру. Тапсырма: Оқулықтағы екі кескіндемелік суретті салыстыруға береді.
Әбілхан Қастеев. «Қымыз фермасы». Орал Таңсықбаев. Жайлау.
Сұрақтар:
Екі суретті салыстырып, ұлттық колорит туралы айтыңдар. Түстер қандай әсер қалдырады?
Ұлттық колорит дегеніміз – белгілі бір ұлтқа тән ерекшелік. Мысалы, халқымыздың дәстүрін, тұрмы- сын, күнделікті өмірін тануға болады. Ол ою-өрнек, адамның сыртқы келбеті т.б. арқылы көрсетіледі.
Табиғатта әртүрлі түстің үйлесімін, яғни колоритін байқауға болады. Суретшілер туындыларындағы түстер колоритін табиғаттан алады.
Аудиоматериалды тыңдау (QR түрінде қойылады). Оқулықпен жұмыс. Тапсырма: «Салыстыру» әдісі арқылы оқулықта берілген түстер үйлесімділігінен қандай жыл мезгілін байқағандығын салыстыр.
Мына суреттерде қандай түстер басым? Түстер үйлесімділігінен қандай жыл мезгілін байқадыңдар?
Практикалық жұмыс
Практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтың көмегімен жүзеге асырасың.
– Бүгін акварельмен күзгі табиғатты бейнелеуді үйренесіңдер. Күз қандай болады?
Суретшілердің репродукциялармен танысады.
Бұл әдісті тарихи суретшілердің шығармаларымен танысқанда, оқығанда қолданады. Оқушылар өзіңе ерекше ұнайтын суретшілердің қасиеттерін табу, түстік ерекшеліктерін түсіндіреді.
Сұрақтарға жауап береді және қорытынды жасайды.
Екі кескіндемелік суретті салыстырып, айырмашылықтарын айтып береді. Суреттен не көріп тұрғанын баяндайды. Кескіндемеде қолданылған бояу түрлеріне назар аударады.

Оқулықта берілген суреттердің түстерінің үйлесімділігін салыстырады.
Жыл мезгіліне байланысты түстердің қалай өзгергенін бақылайды.
Оқушылар практикалық жұмыстың орындалу ретін бейнесабақтан көреді. Күзгі табиғатты бейнелейтінін біледі. Жауап: жаңбырлы, суық, алтын шуақты. Керекті құрал-жабдығын дайындайды. Жұмыс кеңістігін ұйымдастырады. Сурет дәптерлерін тігінен қояды.
-
суретшілердің сурет салу айырмашылықта рын біледі.
ҚБ: «Екі жүрек, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.
Дескриптор:
-
ұлттық колорит дегенді түсінеді;
-
түс үйлесімділігін салыстырады;
ҚБ:
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.

QR-код

-
|
Білемін |
Білгім келеді |
Үйренгенім |
|
|
|
|
-
Қосымша мәлімет:
Суреттегі план – бұл көркемдік құрал, суреттің немесе кадрдың кеңістігін ұйымдастыру тәсілі. План дегеніміз – суретшінің картинада айтпақ болған ойының, негізгі идеясының көрінісі. Ол суреттің немесе бейненің қандай жақындықта немесе алыста екенін сипаттайды. Жиі қолданылатын пландар:
-
Жалпы план – кең көрініс, онда негізгі нысан немесе кейіпкер толық көлемде және айналасындағы орта толық бейнеленген. Бұл план сюжетте оқиға болатын жерді көрсету үшін қолданылады.
-
Ортанғы план – бұл кадрда кейіпкердің белден жоғары немесе толық бойы көрсетіледі. Бұл план көрерменге кейіпкердің әрекетін немесе диалогін көрсету үшін қолданылады.
-
Жақын план – кадрда кейіпкердің бет-әлпеті немесе нысанның маңызды бөлігі ғана көрсетіледі. Бұл план кейіпкердің эмоцияларын, сезімдерін көрсету үшін пайдаланылады.
Пландар суреттің көркемдік және мазмұндық әсерін күшейту үшін қолданылады.
Ең алдымен керекті құрал-жабдықпен таныстырамын. Сурет дәптерлерімізді тігінен қоямыз. Алдымен суреттің нобайын НВ қарындашпен орындаймыз. Өшіргішті жиі пайдаланбаңдар. Бұл қағаздың құрылымын бұзады.
Көкжиек сызығын сызып аламыз. Тауды, теректерді, жолды, жол бойындағы шамды бейнелейміз. Сурет салғанда перспектива заңдылықтарын ескере отырып, алдыңғы қатардағы ағаштарды үлкенірек етіп белгілейміз. Қателіктер мен өзгерістерді өшіргіштің көмегімен түзетеміз. Суретімізді бояумен орындай бастаймыз. Бояуды сумен жақсылап сұйылтып, фонды бояңдар. Құмырадағы суды жиі ауыстыруды ұмытпаңдар, әйтпесе түстер уақыт өте келе кірлеп кетеді. 6, 7 немесе 8 нөмірлі қылқаламды пайдаланып, кең пейзаждармен аспаннан пейзажды бояуды бастаңдар,
Нобайды НВ қарындашпен орындайды. Көкжиек сызығын сызып алады. Тауды, теректерді, жолды, жол шамын салады. Перспектива заңдылықтарын ескере отырып, алдыңғы қатардағы ағаштарды белгілейді.
Қателіктер мен өзгерістерді өшіргіштің көмегімен түзетеді. Түспен орындап бастайды. Бояуды сумен жақсылап сұйылтып, фонды бояйды. 6, 7 немесе 8 нөмірлі қылқаламды пайдаланып, кең пейзаждармен аспаннан пейзажды бояуды бастайды, бояу әдемі ағып кетуі үшін сызбаны көлденең емес, аздап бұрышта ұстайды. Жаңа қабатты қолданар алдында әр қабатты құрғатады. Әрбір жаңа қабатта түсті айқынырақ және айқын етіп бояйды.
Жақын заттар, яғни терек, жол шамын фонға қарағанда қанық бояулармен бояйды.
Өзіндік жұмыс кезінде оқушылар мынаны ескеруі қажет: акварельдік пейзаждарды салған кезде, акварельдің қабаттармен жұмыс істейтінін есте ұстауы керек, акварель бояуларын немесе суды көп қосып, әр қабаттың кебуіне жол бермей, оңай бұзылуы мүмкін.
Стикерге аттарын жазып, тақтада ілулі тұрған ватманға жабыстырады.
Дескриптор:
-
акварельмен табиғатты бейнелеуді үйренеді;
-
перспектива заңдылықтарын ескереді.
ҚБ:
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.
Орындалу ретін QR- код арқылы видеосабақ ретінде тамашала
А4 форматы, акварель бояу, палитра, қылқалам, қарындаш, өшіргіш

-
-
Сабақтың соңы 5 минут
бояу әдемі ағып кетуі үшін сызбаны көлденең емес, аздап бұрышта ұстаңдар. Жаңа қабатты қолданар алдында әр қабатты құрғатайық. Әрбір жаңа қабатта түсті айқынырақ және айқын етіп бояңдар. Сендерге заттарды жақын етіп салу керек, ол үшін терек, жол шамын фонға қарағанда қанық бояулармен бояймыз.
Кері байланыс
«БББ» әдісі.
шағым қалдыра аласыз













