|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.2 Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бердібек Алмасбек Әбдімұратұлы |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.3-электронды кестеде диаграммалар құру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: диаграмма құруды біледі; |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: диаграмма элементтерін және түрлерін ажыратады; |
||||||
|
Кейбір оқушылар: өз бетімен ақпаратты өңдеп, күрделі диаграммамен жұмыс жасайды |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология Диаграмма, гистограмма, грфик, дөңгелек, сызықтық, Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Диаграмма түрлерін жазу |
|||||
|
Құндылықтарға баулу
|
ЖММОБС 3б. 28т.
барысында белсенділік таныту;
|
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика пәнімен сандық көрсеткіштерді енгізгенде |
|||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Баған, жол, ұяшық туралы ұғымдарды біледі. Бағандардарды жылжытады, мәліметтерді енгізе алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты |
Әдіс-тәсілдер Сабаққа жоспарланған жаттығулары |
Оқушының әрекеті |
Қалыптастырушылық бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастырушы кезең (2 мин) (1мин) |
Амандасу, отырғызу, түгендеу. “Ыстық лебіз” тәсілі оқушыларға жағымды көңіл-күй туғызу. Зейінін, еске сақтау қабілетін дамыту. Барлығын ортаға шығып шеңбер құрду. әр қайсыңыз көршіңізге есімдерінің алғашқы әріптерінен басталатын жылы лебіздерін білдіреді. Мысалы, Айгерім - ақылды, Индира – инабатты т.б.
Топқа бөлу түрлі-түсті карточкалар |
Бір-біріне жақсы тілек айтады
Б |
Жақсы тілектер айту |
3 түсті карточка Артында 1, 2 деген сандары бар |
||
|
Үй жұмысын тексеру (5мин) |
“Ат қосшы мен ат арба” әдісі (стикер) алдыңғы сабақта берілген үй жұмысын тексеру |
Оқушылар стикерге сұрақ пен жауапты жазады. Келесі топқа береді. Сұрақ пен жауапты сәйкестендіреді. |
|
Стикерлер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақты меңгеру (2 мин) (5 мин) |
Сабақтың мақсатын анықтау: «Фильворд» әдісі (Электронды кестеде диаграммалар құру)
ДЖИГСО әдісі
|
Оқушылар орындайды
Әр топ өз бөлімін оқиды, керекті мәліметтерді жазып алады, талқылайды. Басқа топтар алдында қорғайды, топтар арасында өзара бағалау жүргізеді «Блом» әдісі бойынша қаншалықты меңгергенін білу үшін берілген суретті бояу |
«Блом» әдісі бойынша жаңа тақырыпты меңгергендерін, түсінгендерін анықтау.
|
Қосымша 1
«Алматы кітап» баспасы Информатика оқулығы 7 сынып 43-46 бет |
||
|
Сергіту сәті (2 мин) |
Видео көру арқылы |
Видеоны қарап орындау |
Жарайсыңдар! |
|||
|
Жаңа сабақты бекіту (2 мин) (3 мин) (5 мин) (4 мин) (6 мин) |
BilimLand.kz сайтындағы тапсырманы түсіндіру
Тапсырма 1:Топтық жұмыс: «Постер құру» 1-топ: Microsoft Excel-дегі диаграмманың түрлері 2-топ: Диаграмма жасау қадамдары қандай
Практикалық жұмыс Тапсырма2: Төменде берілген мәліметтері бойынша гистограмма диаграммасын құрындар Эверест тауының биіктігі-8848 Килиманджаро жанартауының биіктігі-6895 Эльбрус тауының биіктігі- 5642 Белуха тауының биіктігі- 4506
Тапсырма 3: Мұхиттардың аудандық диаграммасын құрыныз,легендасын төмен орналастырыныз, подписи данных –у вершины, снаружы. Тұнық мұхит-179 Атлант мұхит-93 Индийский мұхит-75 Солтүстік мұзды мұхит-13
Тапсырма 4: Бірапта ішінде түскен бензиннин диаграммасын құру. 1күн-2700л 2күн-3700л 3күн-1күннен қарағанда 0,5 төмен 4күн-2күннен+700л көп 5күн-4күннен 200л көп 6күн-1күннен 3есе төмен 7күн-1күннен 0,4 төмен Сызықтық мониторинг тандап пайыздық мөлшерлерді көрсетініз. Мониторингді жасағаннан кейін линия тренда қосымша сызық арқылы бензиннің өсуі немесе төмендеуін көрсетініз. |
Әр топ өз тапсырмаларын орындайды. Басқа топ мүшелерін стикер арқылы бағалайды
|
Кері байланыс
Дескриптор : Берілген мәлімет бойынша кесте құрады Кестелік мәліметке гистограмма диаграммасын құрады
Дескриптор: Диаграмманы құрастырады. Диаграммадағы «легенда» томенге орналастырады. Диаграммаға «подписи данных» қояды.
Дескриптор: - Берілген тапсырма бойынша сызықтық диаграманы жасайды -Диаграммаға пайыздық мөлшерлемені қояды -Сызықтық диаграммаға «линия тренда» жасайды. |
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=16445
Постер, маркер, стикер
Қосымша 2
Қосымша 3
https://learningapps.org/display?v=pzd1sbs0v17 |
||
|
Сабақтың соңы (1 мин) |
Оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеру үшін сұрақтар қойылады. 1.Диаграмма қандай элементтерден тұрады? 2.Диаграмма қалай құруға болады? 3.Деректер қатары дегеніміз не? |
Сұраққтарға қысқаша және нақты жауап береді |
«Дейін,кейін» әдісі |
|
||
|
Рефлексия (1 мин)
Үйге тапсырма (1 мин) |
Сабақтың соңында чемодан,еттартқыш, себет әдісі арқылы кері байланыс алу
24 сағат бір күн бойы оқушы өзінің уақытын қайда өткізетіні туралы кесте толтыра отырып, диаграмма құру |
Стикерлерді жабыстыру |
|
|
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
|
Уақытты тиімді пайдалана отырып, мен осы қысқа мерзімді жоспарымда топпен, жұппен,жеке жұмыс ұйымдастырдым. Барлық оқушылар: диаграмма құруды біледі; Оқушылардың басым бөлігі: диаграмманың баптау мүмкіндіктерін қолдануды біледі; Кейбір оқушылар: өз бетімен ақпаратты зерттеп және жиынтық диаграмманы құрастыруды біледі. |
«Ат қосшы мен атарба» әдісі «Фильворд» әдісі ДЖИГСО әдісі Дескриптор арқылы бағалау әдістерін қолдану Бағалауды әр тапсырманың соңында көңіл күйді білдіретін жұлдызшаларды қолданамын
|
Белсенді жұмыс болу үшін топпен жұмыс ұйымдастырылды. Қауіпсіздік ережелері тапсырмаларды орындағанда: Оқушылардың компьютер алдында отыру ережесін сақтауын қадағалау. Сергіту сәтін өткізгенде оқушылардың көзге арналған жаттығу арқылы денсаулығын сақтау |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||
Тапсырма 1:
Сабақтың тақырыбы:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
О |
А |
В |
Р |
Д |
К |
А |
Н |
К |
К |
||||
|
О |
И |
Ү |
Е |
И |
Һ |
Ө |
Н |
О |
Е |
||||
|
П |
Б |
П |
Ж |
А |
Г |
Л |
Р |
У |
С |
||||
|
П |
Ю |
Ө |
Л |
Г |
Һ |
Қ |
Щ |
В |
Т |
||||
|
Л |
М |
І |
Д |
Р |
Қ |
Ұ |
Р |
У |
Е |
||||
|
К |
Ф |
О |
Н |
А |
Ғ |
І |
Х |
А |
Д |
||||
|
Е |
І |
Ъ |
Г |
М |
Ү |
Р |
З |
И |
Е |
||||
|
П |
Ц |
Х |
Ы |
М |
Р |
О |
Н |
Д |
Ы |
||||
|
Э |
З |
Щ |
Ү |
А |
Ц |
К |
Ш |
Г |
К |
||||
|
Ж |
Э |
Л |
Е |
Л |
З |
Л |
П |
Й |
Ы |
||||
|
Р |
Ғ |
Ь |
К |
А |
Ш |
Л |
Ұ |
Г |
Д |
||||
|
Ж |
С |
Ө |
Т |
Р |
О |
Н |
Д |
Ы |
Ы |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы
Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.2 Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бердібек Алмасбек Әбдімұратұлы |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.3-электронды кестеде диаграммалар құру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: диаграмма құруды біледі; |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: диаграмма элементтерін және түрлерін ажыратады; |
||||||
|
Кейбір оқушылар: өз бетімен ақпаратты өңдеп, күрделі диаграммамен жұмыс жасайды |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология Диаграмма, гистограмма, грфик, дөңгелек, сызықтық, Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Диаграмма түрлерін жазу |
|||||
|
Құндылықтарға баулу
|
ЖММОБС 3б. 28т.
барысында белсенділік таныту;
|
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика пәнімен сандық көрсеткіштерді енгізгенде |
|||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Баған, жол, ұяшық туралы ұғымдарды біледі. Бағандардарды жылжытады, мәліметтерді енгізе алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты |
Әдіс-тәсілдер Сабаққа жоспарланған жаттығулары |
Оқушының әрекеті |
Қалыптастырушылық бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастырушы кезең (2 мин) (1мин) |
Амандасу, отырғызу, түгендеу. “Ыстық лебіз” тәсілі оқушыларға жағымды көңіл-күй туғызу. Зейінін, еске сақтау қабілетін дамыту. Барлығын ортаға шығып шеңбер құрду. әр қайсыңыз көршіңізге есімдерінің алғашқы әріптерінен басталатын жылы лебіздерін білдіреді. Мысалы, Айгерім - ақылды, Индира – инабатты т.б.
Топқа бөлу түрлі-түсті карточкалар |
Бір-біріне жақсы тілек айтады
Б |
Жақсы тілектер айту |
3 түсті карточка Артында 1, 2 деген сандары бар |
||
|
Үй жұмысын тексеру (5мин) |
“Ат қосшы мен ат арба” әдісі (стикер) алдыңғы сабақта берілген үй жұмысын тексеру |
Оқушылар стикерге сұрақ пен жауапты жазады. Келесі топқа береді. Сұрақ пен жауапты сәйкестендіреді. |
|
Стикерлер |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақты меңгеру (2 мин) (5 мин) |
Сабақтың мақсатын анықтау: «Фильворд» әдісі (Электронды кестеде диаграммалар құру)
ДЖИГСО әдісі
|
Оқушылар орындайды
Әр топ өз бөлімін оқиды, керекті мәліметтерді жазып алады, талқылайды. Басқа топтар алдында қорғайды, топтар арасында өзара бағалау жүргізеді «Блом» әдісі бойынша қаншалықты меңгергенін білу үшін берілген суретті бояу |
«Блом» әдісі бойынша жаңа тақырыпты меңгергендерін, түсінгендерін анықтау.
|
Қосымша 1
«Алматы кітап» баспасы Информатика оқулығы 7 сынып 43-46 бет |
||
|
Сергіту сәті (2 мин) |
Видео көру арқылы |
Видеоны қарап орындау |
Жарайсыңдар! |
|||
|
Жаңа сабақты бекіту (2 мин) (3 мин) (5 мин) (4 мин) (6 мин) |
BilimLand.kz сайтындағы тапсырманы түсіндіру
Тапсырма 1:Топтық жұмыс: «Постер құру» 1-топ: Microsoft Excel-дегі диаграмманың түрлері 2-топ: Диаграмма жасау қадамдары қандай
Практикалық жұмыс Тапсырма2: Төменде берілген мәліметтері бойынша гистограмма диаграммасын құрындар Эверест тауының биіктігі-8848 Килиманджаро жанартауының биіктігі-6895 Эльбрус тауының биіктігі- 5642 Белуха тауының биіктігі- 4506
Тапсырма 3: Мұхиттардың аудандық диаграммасын құрыныз,легендасын төмен орналастырыныз, подписи данных –у вершины, снаружы. Тұнық мұхит-179 Атлант мұхит-93 Индийский мұхит-75 Солтүстік мұзды мұхит-13
Тапсырма 4: Бірапта ішінде түскен бензиннин диаграммасын құру. 1күн-2700л 2күн-3700л 3күн-1күннен қарағанда 0,5 төмен 4күн-2күннен+700л көп 5күн-4күннен 200л көп 6күн-1күннен 3есе төмен 7күн-1күннен 0,4 төмен Сызықтық мониторинг тандап пайыздық мөлшерлерді көрсетініз. Мониторингді жасағаннан кейін линия тренда қосымша сызық арқылы бензиннің өсуі немесе төмендеуін көрсетініз. |
Әр топ өз тапсырмаларын орындайды. Басқа топ мүшелерін стикер арқылы бағалайды
|
Кері байланыс
Дескриптор : Берілген мәлімет бойынша кесте құрады Кестелік мәліметке гистограмма диаграммасын құрады
Дескриптор: Диаграмманы құрастырады. Диаграммадағы «легенда» томенге орналастырады. Диаграммаға «подписи данных» қояды.
Дескриптор: - Берілген тапсырма бойынша сызықтық диаграманы жасайды -Диаграммаға пайыздық мөлшерлемені қояды -Сызықтық диаграммаға «линия тренда» жасайды. |
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=16445
Постер, маркер, стикер
Қосымша 2
Қосымша 3
https://learningapps.org/display?v=pzd1sbs0v17 |
||
|
Сабақтың соңы (1 мин) |
Оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеру үшін сұрақтар қойылады. 1.Диаграмма қандай элементтерден тұрады? 2.Диаграмма қалай құруға болады? 3.Деректер қатары дегеніміз не? |
Сұраққтарға қысқаша және нақты жауап береді |
«Дейін,кейін» әдісі |
|
||
|
Рефлексия (1 мин)
Үйге тапсырма (1 мин) |
Сабақтың соңында чемодан,еттартқыш, себет әдісі арқылы кері байланыс алу
24 сағат бір күн бойы оқушы өзінің уақытын қайда өткізетіні туралы кесте толтыра отырып, диаграмма құру |
Стикерлерді жабыстыру |
|
|
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
|
Уақытты тиімді пайдалана отырып, мен осы қысқа мерзімді жоспарымда топпен, жұппен,жеке жұмыс ұйымдастырдым. Барлық оқушылар: диаграмма құруды біледі; Оқушылардың басым бөлігі: диаграмманың баптау мүмкіндіктерін қолдануды біледі; Кейбір оқушылар: өз бетімен ақпаратты зерттеп және жиынтық диаграмманы құрастыруды біледі. |
«Ат қосшы мен атарба» әдісі «Фильворд» әдісі ДЖИГСО әдісі Дескриптор арқылы бағалау әдістерін қолдану Бағалауды әр тапсырманың соңында көңіл күйді білдіретін жұлдызшаларды қолданамын
|
Белсенді жұмыс болу үшін топпен жұмыс ұйымдастырылды. Қауіпсіздік ережелері тапсырмаларды орындағанда: Оқушылардың компьютер алдында отыру ережесін сақтауын қадағалау. Сергіту сәтін өткізгенде оқушылардың көзге арналған жаттығу арқылы денсаулығын сақтау |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||
Тапсырма 1:
Сабақтың тақырыбы:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
О |
А |
В |
Р |
Д |
К |
А |
Н |
К |
К |
||||
|
О |
И |
Ү |
Е |
И |
Һ |
Ө |
Н |
О |
Е |
||||
|
П |
Б |
П |
Ж |
А |
Г |
Л |
Р |
У |
С |
||||
|
П |
Ю |
Ө |
Л |
Г |
Һ |
Қ |
Щ |
В |
Т |
||||
|
Л |
М |
І |
Д |
Р |
Қ |
Ұ |
Р |
У |
Е |
||||
|
К |
Ф |
О |
Н |
А |
Ғ |
І |
Х |
А |
Д |
||||
|
Е |
І |
Ъ |
Г |
М |
Ү |
Р |
З |
И |
Е |
||||
|
П |
Ц |
Х |
Ы |
М |
Р |
О |
Н |
Д |
Ы |
||||
|
Э |
З |
Щ |
Ү |
А |
Ц |
К |
Ш |
Г |
К |
||||
|
Ж |
Э |
Л |
Е |
Л |
З |
Л |
П |
Й |
Ы |
||||
|
Р |
Ғ |
Ь |
К |
А |
Ш |
Л |
Ұ |
Г |
Д |
||||
|
Ж |
С |
Ө |
Т |
Р |
О |
Н |
Д |
Ы |
Ы |
||||
шағым қалдыра аласыз

















