Кестелік деректерді графика түрінде усыну

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Кестелік деректерді графика түрінде усыну

Материал туралы қысқаша түсінік
Кестелік деректерді графика түрінде усыну
Материалдың қысқаша нұсқасы

ҚМЖ

Пән

Информатика

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты:

Абдуалиев Еркебұлан

Күні: 16.05.2025ж

Сынып:

7 “а” - сынып

Бөлім: III

Электронды кесте арқылы есеп шығару

Сабақтың тақырыбы:

Кестелік деректерді графика түрінде ұсыну

Оқу мақсаты:

7.2.2.2 электрондық кестенің элементтерін пішімдеу;

7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау;

7.2.2.4 электрондық кестеде шартты пішімдеуді қолдану;

7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану.

Сабақ мақсаты:

  • Оқушылар электрондық кестеде деректерді әртүрлі пішімдеу тәсілдерін қолдана алады;

  • Шартты пішімдеу және диаграмма құру арқылы кестелік деректерді графика түрінде ұсынуды үйренеді.

Сабақтың барысы

Уақыт

(45 мин)

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

(10 балл)

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу. Түгендеу.

Сабақтың тақырыбын хабарлау, оқу нәтижесі және бағалау критерийлерімен таныстыру.

Үй тапсырмасын тексеру.


Робот жинау” әдісін қолданып, оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту.

Үш топқа бөлу: А, Б, С

Оқушылар үш топқа бөлініп, тапсырмаларды орындап, бір – бірімен жарысады. Әр топ орындаған тапсырмаларына роботтарды алып отырады. Сабақ сонында роботтарды санап, қай топ көп жинағандығы анықталынады.

Мұғаліммен амандасады.












Балдық жүйе: 10/10балл
















Жаңа

сабаққа

кіріспе

13

минут


Жаңа сабақ:

Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады: «Кестелік деректерді графика түрінде ұсыну»

ДИАГРАММА ДЕГЕН НЕ?

Диаграмма түсінігі: Сандық деректерді көрнекі түрде көрсету тәсілі.

Негізгі мақсаты:Үлкен көлемдегі деректерді жеңіл қабылдауға көмектесу.

Әр түрлі дерек көздері: Бір деректен бірнеше диаграмма түрін жасауға болады.

ДИАГРАММА ТҮРЛЕРІ

Қолдану жолы:

  • Деректер енгізіліп, мәзірден диаграмма таңдалады.

  • Диаграмма түрлері мәзір → Қою → Диаграмма бөлімінен таңдалады.

Диаграммалар:

  • Бағаналық

  • Сызықтық

  • Пайыздық

  • Кескіндеу диаграммалары

ДИАГРАММАНЫҢ НЕГІЗГІ ЭЛЕМЕНТТЕРІ

Құру аймағы: Диаграмма сызылатын негізгі бөлік.

Атауы және легендасы: Диаграмма тақырыбы мен түсіндіру элементі.

Осьтер және тор: Вертикаль және көлденең осьтер мен тор сызықтары.

Деректер қатары: Диаграммадағы нақты деректер көрсеткіші.

ДИАГРАММА ЖАСАУ ҚАДАМДАРЫ

  1. Деректерді ерекшелеу: Есептеу үшін қажетті жолдар мен бағандарды белгілеу.

  2. Диаграмма бөлімін ашу: Мәзір → Қою → Диаграммалар таңдаңыз.

  3. Диаграмма түрін таңдау: Ұсынылған және барлық түрлер арасынан таңдаңыз.

  4. OK батырмасын басу: Диаграмманы кестеге енгізуді растау.

ДИАГРАММА ТҮРІН ДҰРЫС ТАҢДАУ

Қатынасты есептеу: Деректер арасындағы байланыстар жиілігін анықтау қажет.

Қате диаграммалар: Таңдау қателігі көрсетілімді бұрмалауы мүмкін.

Мақсатқа сәйкестік: Диаграмма мақсаты мен деректер түріне сай таңдау маңызды.

ДИАГРАММАНЫ ӨҢДЕУ МҮМКІНДІКТЕРІ

Құралдар

  • Диаграмма элементтері қосу

  • Стильдерді өзгерту

  • Деректерді сүзу

Мәзірдегі бөлімдер

«Конструктор» - элементтер мен стильдерді басқару.

«Формат» - қосымша фигуралар және аймақты таңдау.

ДИАГРАММА ЭЛЕМЕНТТЕРІН ТҮРЛЕНДІРУ

  • Элементтер қосу: Мысалы: Акпараттық белгілер және деректер сипаттамасы.

  • Стильдерді өзгерту: Диаграмма түстерін және шрифтін баптау.

  • Деректерді баптау: Жаңа деректер қатарларын қосу немесе сүзу.

ҚОРЫТУ ЖӘНЕ КЕЛЕСІ ҚАДАМДАР

  1. Кестелік деректерді таңдаңыз

  2. Нақтылы деректер визуализация негізі.

  3. Диаграмма түрін дұрыс таңдаңыз: Мақсат пен деректерге сай болу маңызды.

  4. Элементтерді баптаңыз: Көрнекілікті арттыру үшін элементтерді түрлендіріңіз.

  5. Жаттығу жасаңыз: Кестелік деректерден график құруды үздік меңгеріңіз.

1.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 2.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

3.Тыңдалым дағдысын дамытады.

4.Сабақты тыңдап, оқушылар электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолданылуын, оларды шартты пішімдеу және диаграмма құру арқылы графика түрінде ұсынудың мәнін түсінеді.

















































































Слайд



Слайд 1





Слайд 2







Слайд 3









Слайд 4








Слайд 5









Слайд 6







Слайд 7







Слайд 8

Сабақтың ортасы

20 минут

Тапсырмаларды орындау





1-тапсырма




2-тапсырма





3-тапсырма


Оқушылар тапсырмаларды орындау арқылы сабақты түсініп балдық жуйе арқылы баға алады.

1-тапсырма





2-тапсырма





3-тапсырма


Балдық жүйе: 10/10балл































Сабақтың соңы

5 минут


Рефлексия. Кері байланыс:

Бүгінгі сабақ бойынша қорытынды ойларыңыз!

Оқушылар Classroomscreen платформасы арқылы кері байланыс жасайды.




Classroomscreen:


2 минут


Үйге тапсырма:


Дескриптор:


Үй тапсырмасына: 2 балл

Күнделік



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.06.2025
128
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі