ҚМЖ
|
Пән |
Информатика |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Абдуалиев Еркебұлан |
Күні: 16.05.2025ж |
||||
|
Сынып: |
7 “а” - сынып |
|||||
|
Бөлім: III |
Электронды кесте арқылы есеп шығару |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кестелік деректерді графика түрінде ұсыну |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
7.2.2.2 электрондық кестенің элементтерін пішімдеу; 7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау; 7.2.2.4 электрондық кестеде шартты пішімдеуді қолдану; 7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану. |
|||||
|
Сабақ мақсаты: |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Уақыт (45 мин) |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау (10 балл) |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Түгендеу. Сабақтың тақырыбын хабарлау, оқу нәтижесі және бағалау критерийлерімен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. “Робот жинау” әдісін қолданып, оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту. Үш топқа бөлу: А, Б, С Оқушылар үш топқа бөлініп, тапсырмаларды орындап, бір – бірімен жарысады. Әр топ орындаған тапсырмаларына роботтарды алып отырады. Сабақ сонында роботтарды санап, қай топ көп жинағандығы анықталынады. |
Мұғаліммен амандасады.
|
Балдық жүйе: 10/10балл
|
|
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 13 минут |
Жаңа сабақ: Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады: «Кестелік деректерді графика түрінде ұсыну» ДИАГРАММА ДЕГЕН НЕ? Диаграмма түсінігі: Сандық деректерді көрнекі түрде көрсету тәсілі. Негізгі мақсаты:Үлкен көлемдегі деректерді жеңіл қабылдауға көмектесу. Әр түрлі дерек көздері: Бір деректен бірнеше диаграмма түрін жасауға болады. ДИАГРАММА ТҮРЛЕРІ Қолдану жолы:
Диаграммалар:
ДИАГРАММАНЫҢ НЕГІЗГІ ЭЛЕМЕНТТЕРІ Құру аймағы: Диаграмма сызылатын негізгі бөлік. Атауы және легендасы: Диаграмма тақырыбы мен түсіндіру элементі. Осьтер және тор: Вертикаль және көлденең осьтер мен тор сызықтары. Деректер қатары: Диаграммадағы нақты деректер көрсеткіші. ДИАГРАММА ЖАСАУ ҚАДАМДАРЫ
ДИАГРАММА ТҮРІН ДҰРЫС ТАҢДАУ Қатынасты есептеу: Деректер арасындағы байланыстар жиілігін анықтау қажет. Қате диаграммалар: Таңдау қателігі көрсетілімді бұрмалауы мүмкін. Мақсатқа сәйкестік: Диаграмма мақсаты мен деректер түріне сай таңдау маңызды. ДИАГРАММАНЫ ӨҢДЕУ МҮМКІНДІКТЕРІ Құралдар
Мәзірдегі бөлімдер «Конструктор» - элементтер мен стильдерді басқару. «Формат» - қосымша фигуралар және аймақты таңдау. ДИАГРАММА ЭЛЕМЕНТТЕРІН ТҮРЛЕНДІРУ
ҚОРЫТУ ЖӘНЕ КЕЛЕСІ ҚАДАМДАР
|
1.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 2.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 3.Тыңдалым дағдысын дамытады. 4.Сабақты тыңдап, оқушылар электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолданылуын, оларды шартты пішімдеу және диаграмма құру арқылы графика түрінде ұсынудың мәнін түсінеді.
|
|
Слайд
Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
|
||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырмаларды орындау 1-тапсырма 2-тапсырма 3-тапсырма |
Оқушылар тапсырмаларды орындау арқылы сабақты түсініп балдық жуйе арқылы баға алады. 1-тапсырма
2-тапсырма
3-тапсырма |
Балдық жүйе: 10/10балл |
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. Кері байланыс: Бүгінгі сабақ бойынша қорытынды ойларыңыз! |
Оқушылар Classroomscreen платформасы арқылы кері байланыс жасайды. |
|
Classroomscreen:
|
||
|
2 минут |
Үйге тапсырма:
|
Дескриптор: |
Үй тапсырмасына: 2 балл |
Күнделік |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кестелік деректерді графика түрінде усыну
Кестелік деректерді графика түрінде усыну
ҚМЖ
|
Пән |
Информатика |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Абдуалиев Еркебұлан |
Күні: 16.05.2025ж |
||||
|
Сынып: |
7 “а” - сынып |
|||||
|
Бөлім: III |
Электронды кесте арқылы есеп шығару |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кестелік деректерді графика түрінде ұсыну |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
7.2.2.2 электрондық кестенің элементтерін пішімдеу; 7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау; 7.2.2.4 электрондық кестеде шартты пішімдеуді қолдану; 7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану. |
|||||
|
Сабақ мақсаты: |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Уақыт (45 мин) |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау (10 балл) |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Түгендеу. Сабақтың тақырыбын хабарлау, оқу нәтижесі және бағалау критерийлерімен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. “Робот жинау” әдісін қолданып, оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту. Үш топқа бөлу: А, Б, С Оқушылар үш топқа бөлініп, тапсырмаларды орындап, бір – бірімен жарысады. Әр топ орындаған тапсырмаларына роботтарды алып отырады. Сабақ сонында роботтарды санап, қай топ көп жинағандығы анықталынады. |
Мұғаліммен амандасады.
|
Балдық жүйе: 10/10балл
|
|
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 13 минут |
Жаңа сабақ: Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады: «Кестелік деректерді графика түрінде ұсыну» ДИАГРАММА ДЕГЕН НЕ? Диаграмма түсінігі: Сандық деректерді көрнекі түрде көрсету тәсілі. Негізгі мақсаты:Үлкен көлемдегі деректерді жеңіл қабылдауға көмектесу. Әр түрлі дерек көздері: Бір деректен бірнеше диаграмма түрін жасауға болады. ДИАГРАММА ТҮРЛЕРІ Қолдану жолы:
Диаграммалар:
ДИАГРАММАНЫҢ НЕГІЗГІ ЭЛЕМЕНТТЕРІ Құру аймағы: Диаграмма сызылатын негізгі бөлік. Атауы және легендасы: Диаграмма тақырыбы мен түсіндіру элементі. Осьтер және тор: Вертикаль және көлденең осьтер мен тор сызықтары. Деректер қатары: Диаграммадағы нақты деректер көрсеткіші. ДИАГРАММА ЖАСАУ ҚАДАМДАРЫ
ДИАГРАММА ТҮРІН ДҰРЫС ТАҢДАУ Қатынасты есептеу: Деректер арасындағы байланыстар жиілігін анықтау қажет. Қате диаграммалар: Таңдау қателігі көрсетілімді бұрмалауы мүмкін. Мақсатқа сәйкестік: Диаграмма мақсаты мен деректер түріне сай таңдау маңызды. ДИАГРАММАНЫ ӨҢДЕУ МҮМКІНДІКТЕРІ Құралдар
Мәзірдегі бөлімдер «Конструктор» - элементтер мен стильдерді басқару. «Формат» - қосымша фигуралар және аймақты таңдау. ДИАГРАММА ЭЛЕМЕНТТЕРІН ТҮРЛЕНДІРУ
ҚОРЫТУ ЖӘНЕ КЕЛЕСІ ҚАДАМДАР
|
1.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 2.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 3.Тыңдалым дағдысын дамытады. 4.Сабақты тыңдап, оқушылар электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолданылуын, оларды шартты пішімдеу және диаграмма құру арқылы графика түрінде ұсынудың мәнін түсінеді.
|
|
Слайд
Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
|
||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тапсырмаларды орындау 1-тапсырма 2-тапсырма 3-тапсырма |
Оқушылар тапсырмаларды орындау арқылы сабақты түсініп балдық жуйе арқылы баға алады. 1-тапсырма
2-тапсырма
3-тапсырма |
Балдық жүйе: 10/10балл |
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. Кері байланыс: Бүгінгі сабақ бойынша қорытынды ойларыңыз! |
Оқушылар Classroomscreen платформасы арқылы кері байланыс жасайды. |
|
Classroomscreen:
|
||
|
2 минут |
Үйге тапсырма:
|
Дескриптор: |
Үй тапсырмасына: 2 балл |
Күнделік |
||
шағым қалдыра аласыз

























