Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Электрондық кесте көмегімен есептер шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жанкулова Ботагоз Курмангазиевна |
|
Күні: |
14.12.2023 |
|
Сыныбы: 7 Ә |
Қатысушылар саны: 12 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кестелік деректерді графикалық ұсыну |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.2.2.3-электронды кестеде диаграммалар құру |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Диаграмманың негізгі ұғымын және элементтерін түсіну - Практикада диаграмманың түрлері мен типтерін қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 8 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу ә). «Сөз анасы-Сәлем!» Оқушылар бір-бірімен әр елдің амандасу салты бойынша сәлемдеседі психологиялық жағымды ахуал туғызамын. Топқа бөлу Оқушылар castlots.org Сайты арқылы 3 топқа бөлемін І топ: Конус ІІ топ: Пирамида ІІІ топ: Цилиндр Үй тапсырмасын қорыту. Жеке жұмыс Бағандар мен жолдардың қиылысуын дұрыс атау керек. Жұмыс парағында неше баған бар екендігін айтады. Формула қандай белгімен басталуы керек екендігін айтады. |
Оқушылар бір-біріне қарап суреттегідей сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірімен әр елдің амандасу салты бойынша сәлемдеседі. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады. Оқушылар 3 топқа отырады І топ: Конус ІІ топ: Пирамида ІІІ топ: Цилиндр
Өткен білімді тексеру мақсатында оқушылар бағандар мен жолдардың жұмыс парағын сипаттап береді. |
ҚБ: Жарайсың, Керемет, Өте жақсы
Дескриптор: -Бағандар мен жолдардың қиылысуын айтады. -Жұмыс парағында неше баған бар екендігін айтады. -Формула қандай белгімен басталуы керек екендігін айтады. Жалпы -2 балл |
Презентация
castlots.org
7-сынып оқулығы. Презентация
|
|
Сабақтың ортасы
|
Мұғалім қосымша түсіндіреді. Бейнебаян арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Тиімділігі жаңа материалмен таныса отырып,түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды,сараптайды, бағалайды. |
Бейнебаян көрсету арқылы жаңа тақырып ашылады. Бұл тұста тыңдалым маңызды рөль атқарады. Жетелеу сұрақтары:
|
Дескриптор: - Excel-де диаграммаларды қандай жолмен құруға болатынын атап айтады. - Аңыз не үшін қажет екенін түсіндіреді. - Диаграмма осьтерін біледі. - Тақырыпты не үшін қолданылатындығын айтады. - Диаграмма түрлерін атайды. Жалпы -1 балл |
Оқулық Интерактивті тақта Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=Apmdo0LpXDY https://bilim-all.kz/jospar/3018-Grafika-men-diagramma-turgyzu |
|
15 минут
|
Жеке жұмыс: Практикалық жұмыс 1-тапсырма 1 топ Қазақстандағы өзендердің арасынан 6 өзеннің ұзындығы мен су бассейнінің көлемі берілген. Осы деректерді енгізу керек.
2 топ Төмендегі у=х2 функцияға график типін таңдап, диаграмма тұрғызады.
3 топ Төменде берілген суреттердегі физикалық денелердің жылдамдығының кестесін құрастырады. Құрастырған кесте бойынша «Цилиндрлік» гистограмма жасайды.
|
1 топ оқушылары Қазақстандағы өзендердің арасынан 6 өзеннің ұзындығын анықтайды., көрсетілген кестені сызып, диаграмма тұрғызады.
2 топ оқушылары у=х2 функциясына график типін таңдап, диаграмма тұрғызады.
3 топ оқушылары берілген суреттердегі физикалық денелердің жылдамдығының кестесін құрастырады. Құрастырған кесте бойынша «Цилиндрлік» гистограмма жасайды.
|
Дескриптор: Кестеге мәліметтерді енгізеді; Диаграмманың түрін таңдайды Диаграмма құрады 3 балл |
|
|
|
2-тапсырма 9 мектептегі оқушылардың үйірмелерге қатысатын оқушы саны, олардың пайызын есептеп шығарыңдар. (Функционалдық сауаттылыққа бағытталған) |
Ф |
Дескриптор Кестеге мәліметтерді енгізеді; Формуланы қолданып, есептейді; Диаграмма құрып, орналастырады. Жалпы: Ұпай саны -5 балл |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. 10 мин
Рефлексия 5 мин.
|
3-тапсырма. Сабақты қорытындылау. «
Оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын жазады.
Диаграмманың түрлерінің аттарын жаттап келу керек. |
«Идеал» әдісі арқылы практикамен теорияны байланыстырып, оқушылар түсіндіріп береді.
«Пошта» әдісі арқылы кері байланыс.Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер?
Үйге тапсырма:. |
Дескриптор Практикада жасаған тапсырмаларын теорияда түсіндіріп береді. Ұпай саны-1 балл
. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кестелік деректерді графикалық ұсыну
Кестелік деректерді графикалық ұсыну
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Электрондық кесте көмегімен есептер шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жанкулова Ботагоз Курмангазиевна |
|
Күні: |
14.12.2023 |
|
Сыныбы: 7 Ә |
Қатысушылар саны: 12 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кестелік деректерді графикалық ұсыну |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.2.2.3-электронды кестеде диаграммалар құру |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Диаграмманың негізгі ұғымын және элементтерін түсіну - Практикада диаграмманың түрлері мен типтерін қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 8 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу ә). «Сөз анасы-Сәлем!» Оқушылар бір-бірімен әр елдің амандасу салты бойынша сәлемдеседі психологиялық жағымды ахуал туғызамын. Топқа бөлу Оқушылар castlots.org Сайты арқылы 3 топқа бөлемін І топ: Конус ІІ топ: Пирамида ІІІ топ: Цилиндр Үй тапсырмасын қорыту. Жеке жұмыс Бағандар мен жолдардың қиылысуын дұрыс атау керек. Жұмыс парағында неше баған бар екендігін айтады. Формула қандай белгімен басталуы керек екендігін айтады. |
Оқушылар бір-біріне қарап суреттегідей сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірімен әр елдің амандасу салты бойынша сәлемдеседі. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады. Оқушылар 3 топқа отырады І топ: Конус ІІ топ: Пирамида ІІІ топ: Цилиндр
Өткен білімді тексеру мақсатында оқушылар бағандар мен жолдардың жұмыс парағын сипаттап береді. |
ҚБ: Жарайсың, Керемет, Өте жақсы
Дескриптор: -Бағандар мен жолдардың қиылысуын айтады. -Жұмыс парағында неше баған бар екендігін айтады. -Формула қандай белгімен басталуы керек екендігін айтады. Жалпы -2 балл |
Презентация
castlots.org
7-сынып оқулығы. Презентация
|
|
Сабақтың ортасы
|
Мұғалім қосымша түсіндіреді. Бейнебаян арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Тиімділігі жаңа материалмен таныса отырып,түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды,сараптайды, бағалайды. |
Бейнебаян көрсету арқылы жаңа тақырып ашылады. Бұл тұста тыңдалым маңызды рөль атқарады. Жетелеу сұрақтары:
|
Дескриптор: - Excel-де диаграммаларды қандай жолмен құруға болатынын атап айтады. - Аңыз не үшін қажет екенін түсіндіреді. - Диаграмма осьтерін біледі. - Тақырыпты не үшін қолданылатындығын айтады. - Диаграмма түрлерін атайды. Жалпы -1 балл |
Оқулық Интерактивті тақта Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=Apmdo0LpXDY https://bilim-all.kz/jospar/3018-Grafika-men-diagramma-turgyzu |
|
15 минут
|
Жеке жұмыс: Практикалық жұмыс 1-тапсырма 1 топ Қазақстандағы өзендердің арасынан 6 өзеннің ұзындығы мен су бассейнінің көлемі берілген. Осы деректерді енгізу керек.
2 топ Төмендегі у=х2 функцияға график типін таңдап, диаграмма тұрғызады.
3 топ Төменде берілген суреттердегі физикалық денелердің жылдамдығының кестесін құрастырады. Құрастырған кесте бойынша «Цилиндрлік» гистограмма жасайды.
|
1 топ оқушылары Қазақстандағы өзендердің арасынан 6 өзеннің ұзындығын анықтайды., көрсетілген кестені сызып, диаграмма тұрғызады.
2 топ оқушылары у=х2 функциясына график типін таңдап, диаграмма тұрғызады.
3 топ оқушылары берілген суреттердегі физикалық денелердің жылдамдығының кестесін құрастырады. Құрастырған кесте бойынша «Цилиндрлік» гистограмма жасайды.
|
Дескриптор: Кестеге мәліметтерді енгізеді; Диаграмманың түрін таңдайды Диаграмма құрады 3 балл |
|
|
|
2-тапсырма 9 мектептегі оқушылардың үйірмелерге қатысатын оқушы саны, олардың пайызын есептеп шығарыңдар. (Функционалдық сауаттылыққа бағытталған) |
Ф |
Дескриптор Кестеге мәліметтерді енгізеді; Формуланы қолданып, есептейді; Диаграмма құрып, орналастырады. Жалпы: Ұпай саны -5 балл |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. 10 мин
Рефлексия 5 мин.
|
3-тапсырма. Сабақты қорытындылау. «
Оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын жазады.
Диаграмманың түрлерінің аттарын жаттап келу керек. |
«Идеал» әдісі арқылы практикамен теорияны байланыстырып, оқушылар түсіндіріп береді.
«Пошта» әдісі арқылы кері байланыс.Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер?
Үйге тапсырма:. |
Дескриптор Практикада жасаған тапсырмаларын теорияда түсіндіріп береді. Ұпай саны-1 балл
. |
|
шағым қалдыра аласыз










ормуланы қолдана отырып, оқушылардың үйірмеге қатысу
пайызын есептейді.
Идеал»
әдісі арқылы практикалық жұмыста жасаған тапсырмаларын, талдап,
түсіндіріп береді.














