Кестелік деректерді графикалық ұсыну

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Кестелік деректерді графикалық ұсыну

Материал туралы қысқаша түсінік
Кестелік деректерді графикалық ұсыну
Материалдың қысқаша нұсқасы


Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

(білім беру ұйымының атауы)


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Шартты пішімдеу
(сабақтың тақырыбы)


Бөлім:


Электронды кесте арқылы есеп
шығару

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


11.12

Сынып: 7 а.ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кестелік деректерді графикалық ұсыну

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


7.2.2.3 электрондық кестеде
диаграммаларды жасау;

Сабақтың мақсаты

  1. Оқушыларға электрондық кестеде диаграммаларды жасау әдістерін түсіндіру.

  2. Кестелік деректерді графикалық түрге келтіру арқылы мәліметтерді көрнекі түрде ұсынуды үйрету.

  3. Оқушылардың кестелік деректерді талдау дағдыларын дамыту, олардың графикалық ұсыну арқылы аналитикалық ойлау қабілеттерін арттыру.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1. Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)

- Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру.
- Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

- Оқушылар сабаққа дайындалып, сұрақтарға жауап береді.

- Оқушылардың белсенділігін бақылау.

Компьютер, тақта, маркерлер.

2. Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 мин)

- Электрондық кесте бағдарламасының негізгі құралдарымен таныстыру (мысалы, Microsoft Excel).
- Диаграммаларды жасау процесін түсіндіру.

- Оқушылар жаңа тақырыпты тыңдап, сұрақтар қояды.

- Оқушылардың тақырыпты түсінуін бақылау.

Презентация, тақта, электрондық кесте бағдарламасы.

3. Негізгі жұмыс (15 мин)

- Электрондық кесте бағдарламасында диаграмма жасау әдісін көрсету (қадамдық нұсқаулық).
- Оқушыларға нақты деректерді беріп, диаграмма құруды тапсырма ретінде беру.

- Оқушылар өз компьютерлерінде берілген деректер бойынша диаграмма жасайды.

- Оқушылардың диаграммаларды дұрыс құруын бақылау.

Компьютер, электрондық кесте бағдарламасы.

4. Топтық жұмыс (10 мин)

- Оқушыларды топтарға бөліп, топтық тапсырма беру: әр топ өздеріне берілген деректер бойынша диаграмма жасайды.

Тапсырмалар:

Жеке тапсырма:

  1. Электрондық кесте бағдарламасында 5 оқушының жылдық бағаларын енгізіңіз.

  2. Осы деректерді диаграмма түрінде көрсетіңіз (сызықтық диаграмма немесе бағанды диаграмма).

  3. Диаграмманы дұрыс таңдап, оны өңдеңіз (түстерді өзгерту, жазбалар қосу).

Топтық тапсырма:

  1. Әр топқа 5 түрлі қала бойынша ауа температуралары туралы деректер беріңіз.

  2. Топ мүшелері осы деректерді пайдаланып, бағанды диаграмма немесе секторлық диаграмма жасауы қажет.

  3. Жасалған диаграммаларды қорғай отырып, өз таңдауларын негіздеңіз.


- Оқушылар топпен бірігіп, деректерден диаграмма құрады.

- Топтардың жұмысын бақылау, кері байланыс беру.

Бағалау критерийлері мен дискрипторлары:

Жеке тапсырма:

  • Деректерді дұрыс енгізу.

  • Диаграмманы дұрыс таңдау (бағанды, сызықтық, секторлық).

  • Диаграмманың түсін өзгерту, жазбаларды қосу, және оны тиімді ұсыну.

Топтық тапсырма:

  • Топтың бірлесіп жұмыс істеуі.

  • Диаграмманың дұрыс жасалуы және деректердің көрнекі түрде ұсынылуы.

  • Диаграмманың нақты әрі түсінікті болуы.

Дискрипторлар:

  • Оқушы диаграмма жасауда электрондық кесте бағдарламасын тиімді қолданады.

  • Жұмыс барысында шығармашылық қабілетін көрсете алады.

  • Деректерді визуализациялауда нақты ақпаратты ұсына алады.

Компьютер, топтық тапсырманың нұсқаулығы.

5. Қорытындылау және бағалау (5 мин)

- Оқушыларға өз диаграммаларын көрсету және олардың жұмысына кері байланыс беру.
- Сабақтың қорытындысын шығару.

- Оқушылар өз жұмыстарын қорытындылап, сұрақтарға жауап береді.

- Оқушылардың диаграммаларды дұрыс құрып, түсіндіруін бағалау.

Тақта, бағалау парақшасы.



Қорытынды:

Сабақ барысында оқушылар электрондық кесте бағдарламасында диаграммаларды жасау арқылы кестелік деректерді графикалық түрде ұсыну дағдыларын меңгереді. Бұл дағдылар олардың аналитикалық ойлау қабілетін арттырып, ақпаратты тиімді және нақты көрсетуге көмектеседі. Оқушылардың жұмысы топта және жеке орындау арқылы бағаланады, бұл олардың өзара байланысын және жеке үлесін арттыруға мүмкіндік береді.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.12.2024
132
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі