Материалдар / Киелі менің -Атамекен

Киелі менің -Атамекен

Материал туралы қысқаша түсінік
сынып сағттарына байланысты материал
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қазан 2020
551
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Сабақ жоспары

Тарих сабағы 8 сынып


Болашақ бағдар: «Рухани жаңғыру»

Мектеп: Астана қаласы №49 орта мектебі


Мұғалімнің аты-жөні: Махмет Салтанат

Сағат саны: 1 сағат

Күні:

Сабақ тақырыбы

« Киелі менің- Атамекенім» 


Сабақтың түрі

Зерттеу сабағы

Зерттеу сұрағы

Дербес Қазақ мемлекетін өркендету жолында «туған жер» еліміздің рөлі қандай?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты


  • 1.1 Киелі менің- Атамекенім идеясын кеңінен насихаттау жағдайын талдау;

Тарихи концепт (фокус)

«Рухани жаңғыру», «туған жер » идеясының құндылығы:

Тәуелсіз Қазақ Еліне деген құрмет патриотизм,тарихтың, мәдениет пен тіл біртұастығы

Сабақтың мақсаты


Жас ұрпақты Отанды сүюге, еліміздің рәміздерін қастерлеуге, бай – қуатты ел екендігіне мақтан етуге, туған еліне, рухы мықты азамат ролін түсінеді.

Бағалау

критерийлері


Білу мен түсіну – «Туған жер» идеясы туралы біледі;

Тілдік мақсаттар

Тәуелсіз Қазақ Еліне деген құрметті күшейту, нығайту іс-әрекеттері туралы зерттеулерімен танысады (оқылым мен жазылым дағдылары)

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Конституциямыз туралы пікірлер тыңдалады, бай қуатты мемлекет

Диалог пен жазылымға пайдалы сөз тіркестері:

Мәңгілік елдің көздеген мақсаты

Туған жер ең басты өзгерістер / жетістіктер болды…

«Рухани жаңғыру» мақаласы оқиға/өзгеріс маңызды болды/ айтарлықтай, өйткені

«Киелі менің- Атамекенім» басты бағыттары...

Құндылықтарды дарыту

Туған ел мемлекет тәуелсіздігін бағалай білу, отан тарихы мен тарихи тұлғаға деген құрмет талдау барысында жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

Қазақстан тарихы, қазақ тілі пәні бойынша білімдері жаңа сөздермен жұмыс және айтылым, тыңдалым, жазылым барысында қолданылады.

АКТ қолдану дағдылары

Бейнефильм, интерактивті тақтамен жұмыс.

Бастапқы білім

«Рухани жаңғыру» идеясына . Қазақстанда өмір сүріп жатқан әрбір адам өз Отанын жанындай жақсы көреді, сүйеді, көк байрағын көкке көтеруді мақтаныш тұтуы туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Қызығушылықты ояту




2-мин










3-мин





(Т)Ұйымдастыру сәті. Сыныпты топқа бөлу.

Адам өмірінің үш кезеңі (балалық, жастық және қарттық шақ) бейнеленген суреттер бөлме қабырғасының әр жеріне ілінеді, оқушылар қалаулары бойынша ұнаған суретінің тұсына жиналып, топтасады.

Picture 5 Picture 3 Picture 2

Б) Ой шақыру. Тақырыпқа шығу.

Слайд арқылы Алматы Астана қалалары жайлы суреті (анимация негізінде) көрсетіліп,оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады:

  • «Біздің отанымыз» деген сөздің мағынасын қалай түсінесіздер?

(Жауабы: Қазақстандықтардың жалғыз Отаны бар . Ол Қазақстан мемлекетті)

Сұраққа жауап алынғаннан кейін, оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады:

Қазақстан мемлекетінің ел басы болған кім?

(Нұрсултан)

Жауап алынғаннан кейін ғана Н.Ә. Назарбаев бейнеленген сурет (анимация негізінде) көрсетіледі

Сонымен балалар бүгінгі сабақ тақырыбы «Киелі менің- Атамекенім». (Слайд). Орнымыздан тұрып, Қазақстан Республикасының Әнұранын орындаймыз.
(Тақырыпқа байланысты слайд көрсетіліп тұрады).

Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.

М Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннан кейін бағалау критерийлеріне, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.

Тарихи концепт(фокус): Дәлел мен тарихи интерпретация

Зерттеу сұрағы: Дербес Қазақ мемлекетін өркендету жолында мәңгілік еліміздің рөлі қандай?

Презентация


Қосымша-1

Суреттер


Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін)

3-том. – Алматы, 2010.


Астана

/құраст. С.Дәуіт. – ғылым академиясы М.О.Әуезов атындағы әдебиет және өнер институты. – Алматы, 1993.

Қосымша-2

Ел басы. Қасымбаев Ж. – Алмат



Мағынаны тану


5мин



























20мин













5-мин

(Т) 1-тапсырма. Жаңа ұғымдармен жұмыс.

«Ұғымдардың мағынасын табайық»

Сабақ барысында кездесетін жаңа ұғымдардың мағынасын оқушылардың алдын-ала түсінуіне жағдай жасалады.Алдымен тақтаға жаңа ұғымдар мен сөз тіркестері («Бірлік ел»,«Ынтымақел ,«Достық ел» ) жазылған карточкалар ілініп,оларды белгілі бір тарихи оқиғамен сабақтастырып, берілген сөздердің мағынасын ашу сұралады. Сонан соң топтарға жаңа сөздердің мағынасы жазылған карточкалар таратылып, оларды тақтадағы жаңа ұғымдардың атауларымен сәйкестендіру тапсырылады.

(1-топқа «Бірлік ел», 2-топқа «Ынтымақ ел», 3-топқа «Достық ел» сөзтіркестері жазылған карточкалар ұсынылады)

1

«Бірлік ел»

a


2

«Ынтымақ ел»

b


3

«Достық ел»

c


(Т) 2-тапсырма. «Ақпаратты бөлісейік»

Мәтінмен жұмыс

Топтарға «Тәуелсіз Қазақ елі» туралы мәтіндер таратылады. Топтағы оқушылар мәтін мазмұнын оқып, топ ішінде талқылайды. Әр топ ел басы өмірінің әр кезеңіндегі өмірдерегі туралы игерген ақпаратты сыныптастарымен бөлісу үшін сынып алдында қорғайды. Топтар бір-бірін бағалайды. (Тапсырма шартын түсіндіру үшін мұғалімге 1 минут, берілген мәтіндегі ақпаратты оқып- түсіну үшін топтарға 4 минут, игерген білімді сынып алдында ауызша жариялау үшін әр топқа5 минут беріледі)


1-топ. Автор орындығы: «Болашақ Қазақ елі» туралы өз ойларын айтады.

2-топ. Постер қорғау: Тәуелсіз Қазақ Елі ел болу үшін не қажет

3-топ. Академиялық дау - дамай: «Туған жер»


Мақсаты: осы сұраққа жауап іздей отырып, жаңа тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды, белгілі бір мәселені шешуге, жоғары белсенділіктерін дамыту, өз пікірін айтуға үйретеді.

Бағалау критерийі:

Білу мен түсіну «Киелі менің- Атамекен» туралы біледі;




Дескрипторы:

1-топ. Қазақстанның мемлекеттік өркендеуіне кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды;

2-топ. Астана –бас қала атануы кезінен кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды;

3-топ. Мерекелерде, спорттық жарыстарда рәміздің қай түрі жоғары көтеріледі кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды.

Күтілетін болжам жауаптар:

1-топ. Отан туралы мәлімет береді;

2-топ. Астана туралы мәлімет береді;

3-топ. Рәміздер туралы мәлімет береді.

Кері байланыс. Топтық бағалау. «Екі жұлдыз бір тілек»

Топты бағалау критерийлері:

- мазмұнды ашуы;

- сөйлеу шеберлігі;

- регламент сақтауы.



Қосымша-2

Карточкалар















770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ