ДОІЖО: Б.Байбосын
|
Бөлім: |
Жанды табиғат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.Боранбаева |
|||||
|
Күні: |
30.09.2025ж |
|||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Киіктің айласы.«Ақсақ киік» С. Сейфуллин. «Киіктің айласы» Әуелбек Қоңыратбаев 13-сабақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтау 3.2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильм нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың тақырыбын анықтап және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтайды Шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильм нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде береді Кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп бағалайды |
|||||
|
Құндылықтар |
Ар-ұят: кішіге ізет, үлкенге құрмет көрсетеді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру “Пицца” әдісі Оқушылар пицаларды бөліп алу арқылы сұрақтарға жауап береді. Бау бақшада не өседі? Қандай жеміс түрлерін білеміз? Алма сипаттап бер. Жүзім сипаттап бер Өрік сипаттап бер Шие сипаттап бер Қасқырдың іс - әрекетін айтып бер Түлкінің іс -әрекетін айтып бер Ойқозғау. «Ақсақ киік» күйін тыңдату. Сол арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Мақсатын анықтау Сабақ мақсатымен танысады |
Психологиялық ахуал Өткен білімді зерделейді. Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Мағынаны ажырату. 1-тапсырма. Өлеңді түсініп оқы. «Ақсақ киік» 2-тапсырма. Оқылатын шығармада қандай оқиға туралы айтылатынын болжап, өз ойыңды дәлелде. 3-тапсырма. «Джигсо» әдісі арқылы оқу. Мәтінді түсініп оқы. «Киіктің айласы» 4-тапсырма. Оқулықта берілген мәліметті пайдалана отырып, мәтіннің авторы туралы әңгімеле. “Жарқын бейне ” әдісі аудио тыңдалым Әуелбек Қоңыратбаев 1905 жылы 10 қыркүйекте Қызылорда облысы Шиелі ауданына қарасты Кердері ауылында дүниеге келген. Балалық шағы ХХ ғасырдың аласапыран уақытына тұспа-тұс келіп, бозбала күнінде тағдыр талайымен Ташкенттегі №5 балалар үйінде тәрбиеленді. Жас Әуелбек сол ортада ерте есейіп, білімге құштарлығын танытады. 1918 жылы Ташкенттегі педагогикалық училищеге оқуға түсіп, оны бітірген соң, бірер жыл мектеп мұғалімі болып қызмет етеді. Білімге құштар жас сол кездің өзінде Ташкентте жарық көретін «Ақ жол» газеті мен «Шолпан» журналын шығару ісіне белсене атсалысып, алғашқы мақалаларын жариялады. Әуелбек тіпті 16 жасында-ақ Сұлтанбек Қожанов басқарған «Ақ жол» газетінде тұңғыш өлеңдерін жариялап үлгергені туралы дерек бар. Бұл – оның әдебиетке өлең жазудан келіп, кейін зерттеу бағыттарына ауысқанын көрсететін қызық мәлімет. Топтық жұмыс 1 топ : киіктің іс - әрекетін әңгімеле 2 топ : қасқырдың іс -әрекетін әңгімеле 5-тапсырма. Суретті пайдаланып, мәтінді әңгімеле.
|
Шығарманың тақырыбын анықтап және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтайды ЕБҚ. Кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп бағалайды |
Дескриптор: Шығарманың тақырыбын анықтайды 1б Негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігіннен сөйлемді анықтайды 1б Мәтіннің авторы туралы әңгімелейді 1б Суретті пайдаланып, мәтінді әңгімелейді 1б |
оқулық |
||
|
2 минут |
Топтық жұмыс. ҚБ Мәтіндерді оқып, қажетті шартты белгілерді қойып шық Шартты белгілер: Киік туралы айтылған сөйлемнің тұсына – Табиғат, тіршілік туралы айтылған сөйлемге – Киік сөзіне балама сөздері бар сөйлем – = Өзің түсінбеген сөзі бар сөйлем– ? Саған ұнаған сөйлем –ұ Жеке жұмыс. 6-тапсырма. Мәтінге сүйеніп, байланысу сызықтарын жүргіз. таяқ сілтемжер шаршаған діңкесі құрыған жақын залалы зияны Ойтолғау. Киіктің іс-әрекетіне көзқарасыңды білдір |
Мәтіндерді оқып, қажетті шартты белгілерді қойып шығады Шартты белгілерді жазады ЕҚБ. Мәтінге сүйеніп, байланысу сызықтарын жүргізеді |
Кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп бағалайды 2б Мәтінге сүйеніп, байланысу сызықтарын жүргізеді 3б |
оқулық |
||
|
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту Сұрақ-жауап Үй тапсырмасы: Үй тапсырмасы. Мәтін мазмұны бойынша сурет салу. Кері байланыс: «Алма ағашы» әдісі Жасыл түсті алма – бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын, менің көңіл күйім көтеріңкі. Сары түсті алма – ментапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. |
Сұрақтарға жауап береді Үй тапсырмасын күнделікке жазады «Алма ағашы » әдісі бойынша кері байланыс жасайды |
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
слайд
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
киіктің айласы
киіктің айласы
ДОІЖО: Б.Байбосын
|
Бөлім: |
Жанды табиғат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н.Боранбаева |
|||||
|
Күні: |
30.09.2025ж |
|||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Киіктің айласы.«Ақсақ киік» С. Сейфуллин. «Киіктің айласы» Әуелбек Қоңыратбаев 13-сабақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтау 3.2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильм нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың тақырыбын анықтап және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтайды Шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильм нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде береді Кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп бағалайды |
|||||
|
Құндылықтар |
Ар-ұят: кішіге ізет, үлкенге құрмет көрсетеді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру “Пицца” әдісі Оқушылар пицаларды бөліп алу арқылы сұрақтарға жауап береді. Бау бақшада не өседі? Қандай жеміс түрлерін білеміз? Алма сипаттап бер. Жүзім сипаттап бер Өрік сипаттап бер Шие сипаттап бер Қасқырдың іс - әрекетін айтып бер Түлкінің іс -әрекетін айтып бер Ойқозғау. «Ақсақ киік» күйін тыңдату. Сол арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Мақсатын анықтау Сабақ мақсатымен танысады |
Психологиялық ахуал Өткен білімді зерделейді. Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Мағынаны ажырату. 1-тапсырма. Өлеңді түсініп оқы. «Ақсақ киік» 2-тапсырма. Оқылатын шығармада қандай оқиға туралы айтылатынын болжап, өз ойыңды дәлелде. 3-тапсырма. «Джигсо» әдісі арқылы оқу. Мәтінді түсініп оқы. «Киіктің айласы» 4-тапсырма. Оқулықта берілген мәліметті пайдалана отырып, мәтіннің авторы туралы әңгімеле. “Жарқын бейне ” әдісі аудио тыңдалым Әуелбек Қоңыратбаев 1905 жылы 10 қыркүйекте Қызылорда облысы Шиелі ауданына қарасты Кердері ауылында дүниеге келген. Балалық шағы ХХ ғасырдың аласапыран уақытына тұспа-тұс келіп, бозбала күнінде тағдыр талайымен Ташкенттегі №5 балалар үйінде тәрбиеленді. Жас Әуелбек сол ортада ерте есейіп, білімге құштарлығын танытады. 1918 жылы Ташкенттегі педагогикалық училищеге оқуға түсіп, оны бітірген соң, бірер жыл мектеп мұғалімі болып қызмет етеді. Білімге құштар жас сол кездің өзінде Ташкентте жарық көретін «Ақ жол» газеті мен «Шолпан» журналын шығару ісіне белсене атсалысып, алғашқы мақалаларын жариялады. Әуелбек тіпті 16 жасында-ақ Сұлтанбек Қожанов басқарған «Ақ жол» газетінде тұңғыш өлеңдерін жариялап үлгергені туралы дерек бар. Бұл – оның әдебиетке өлең жазудан келіп, кейін зерттеу бағыттарына ауысқанын көрсететін қызық мәлімет. Топтық жұмыс 1 топ : киіктің іс - әрекетін әңгімеле 2 топ : қасқырдың іс -әрекетін әңгімеле 5-тапсырма. Суретті пайдаланып, мәтінді әңгімеле.
|
Шығарманың тақырыбын анықтап және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтайды ЕБҚ. Кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп бағалайды |
Дескриптор: Шығарманың тақырыбын анықтайды 1б Негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігіннен сөйлемді анықтайды 1б Мәтіннің авторы туралы әңгімелейді 1б Суретті пайдаланып, мәтінді әңгімелейді 1б |
оқулық |
||
|
2 минут |
Топтық жұмыс. ҚБ Мәтіндерді оқып, қажетті шартты белгілерді қойып шық Шартты белгілер: Киік туралы айтылған сөйлемнің тұсына – Табиғат, тіршілік туралы айтылған сөйлемге – Киік сөзіне балама сөздері бар сөйлем – = Өзің түсінбеген сөзі бар сөйлем– ? Саған ұнаған сөйлем –ұ Жеке жұмыс. 6-тапсырма. Мәтінге сүйеніп, байланысу сызықтарын жүргіз. таяқ сілтемжер шаршаған діңкесі құрыған жақын залалы зияны Ойтолғау. Киіктің іс-әрекетіне көзқарасыңды білдір |
Мәтіндерді оқып, қажетті шартты белгілерді қойып шығады Шартты белгілерді жазады ЕҚБ. Мәтінге сүйеніп, байланысу сызықтарын жүргізеді |
Кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп бағалайды 2б Мәтінге сүйеніп, байланысу сызықтарын жүргізеді 3б |
оқулық |
||
|
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту Сұрақ-жауап Үй тапсырмасы: Үй тапсырмасы. Мәтін мазмұны бойынша сурет салу. Кері байланыс: «Алма ағашы» әдісі Жасыл түсті алма – бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын, менің көңіл күйім көтеріңкі. Сары түсті алма – ментапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. |
Сұрақтарға жауап береді Үй тапсырмасын күнделікке жазады «Алма ағашы » әдісі бойынша кері байланыс жасайды |
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
слайд
|
||
шағым қалдыра аласыз
















