Киім бөлшектерін пішу

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Киім бөлшектерін пішу

Материал туралы қысқаша түсінік
Заманауй тоқыма және сәндік материалдарды қолдана отырып,тігін машинасында технологиялық талапқа сай бұйым жасау
Материалдың қысқаша нұсқасы


Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Бөлімі

Дизайн және технология

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні :


Сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Жиынтықты орындау. Киім бөлшектерін пішу. Жеке бөлшектерді өңдеу. Бұйымдардың бөлшектерін құрастыру және өңдеу. Бұйымды сәндеу.

Оқу мақсаты:

7.2.3.1-Әртүрлі конструкциялық, заманауи тоқыма және сәндеу материалдарын қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сайкес бұйым жасау.

7.2.2.2-Тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеу барысында қолданылатын құралдарды анықтау, таңдау, қолдану.

7.1.4.2-Бұйымның өзіндік құны мен материалдық шығындарын анықтау.

7.2.3.4-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану.

Мақсаты:

Заманауи тоқыма және сәндік материалдарды қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сай бұйым жасайды.
Ылғалды-жылулық өңдеу құралдарын анықтап, дұрыс таңдап қолданады.
Дайын бұйымның материалдық шығындары мен өзіндік құнын есептейді.
Бұйымды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін тиімді пайдаланады.

ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК: Әділдік, мейірімділік және жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын болу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

3 минут








Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу, құрал-жабдықтарды тексеру. Өткен сабаққа шолу.


Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Оқушылар бір – біріне жақсы көңіл – күй мен сәттілік тілейді.


Миға шабуыл стратегиясы:

Жинытық дегенді қалай түсінесіңдер?


Жиынтық - әрқайсысы жиынтықтың құрамды бөлігі болып табылатын екі немесе одан да көп бұйымнан тұратын киім. Оны қосымша элемент- тер: аксессуарлар немесе бижутерия толықтырады.

Оқушылар мұғаліммен амандасады.



Бір-біріне сәттілік тілейді. Орындарына жайғасады. Барлық оқушылардың назары тақтада болады.




Қалыптастырушы бағалау: мадақтау.






Жарайсыңдар!


Оқулық

https://pdf.okulyk.kz/255/255.pdf


презентация



Ортасы

35 минут

























Практикалық сабақ.

Тігін машинасымен жұмыс жасаудағы қауіпсіздік ережелері

Жұмысты бастамас бұрын

  • Машинаның жарамдылығын тексер: иненің дұрыс орнатылғанына, бұрандаларының бос еместігіне көз жеткіз.

  • Қол, шаш, киім бөліктері (шолақ жіп, галстук, білезік) машинаның қозғалыс бөлігіне тимеуін қадағала.

  • Жұмыс орнын таза, жарық, кең етіп дайында.

Жұмыс барысында

  • Иненің астына қолды жақындатпа, 2–3 см қашықтық сақта.

  • Машина жұмыс істеп тұрған кезде матаны қолмен күшпен тартпа — ине сынуы мүмкін.

  • Аяқ педалін бірқалыпты бас, кенет жылдамдатпа.

  • Жіп ауыстырғанда немесе инені түзеткенде машинаны міндетті түрде тоқтатып, сымын ажыратып жаса.

  • Машинаға еңкейіп қарама — ине сынып, жарақат келтіру қаупі бар.

  • Қайшы, инені және басқа өткір құралдарды машинаның жанына емес, арнайы қорапқа қой.

  • Тігіс барысында қолыңды ине жүретін жолдан алыста ұста.

Жұмысты аяқтағанда

  • Машинаны тоқтатып, электр сымын ажырат.

  • Жіпті, инені, аяқ педалін реттеп жина.

  • Жұмыс аймағын тазалап, құрал-жабдықтарды өз орнына қой.

Жалпы қауіпсіздік талаптары

  • Машинада ақау байқалса, өз бетіңше жөндеме — мұғалімге хабарла.

  • Қолды майлы, су немесе крем жағылған күйде машинаның тетіктеріне тигізбе.

  • Техникамен жұмыс кезінде телефонды қолданба, назарды бұрма.


Тапсырма:

Тігін бұйымын дайындау барысында матаны дұрыс таңдау өте маңызды. Бұйымды пішу алдында матаны дайындау қажет:

1. Матаның оң бетін анықтаңдар.

2. Матада ақаудың бар-жоғын тексеріңдер.

3. Матаны декатирлеңдер.

4.Түкті матаның түгінің жату бағытын анықтаңдар (барқыт, шибарқыт, мақпал).

5. Сурет бағытын анықтаңдар.


Пішімді пішуге дайындаңдар:

1. Модель эскизіне сәйкес сызбаны модельдеңдер.

2. Пішімнің барлық бөлшектеріне атауын, бөлшек санын жазыңдар, бойлық жіп бағытын нұсқармен көрсетіңдер.

3. Әр қиықтың тігіске қосымша мөлшерін белгілеңдер (см есебімен).


Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылап отырады. Сонымен қатар оқушылар бір -бірінің жұмыстарына жақсарту үшін кері байланыс береді.


Қабілет бойынша саралау – Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар әртүрлі күрделілікпен беріледі (жеңілден күрделіге қарай).


2 сағат. Пратикалық сабақтың жалғасы

1. Бұйымды пішуге дайындаңдар: ақауларын, бұйымның оң және теріс жақтарын анықтаңдар, ЫЖӨ жүргізіңдер.

2. Графикалық құжаттаманы қолдана отырып, бұйым бөлшектері мен бөліктерін пішіндер. Бұйымды пішу барысында өңдеуге және біріктіруге қажетті қосымшаны ескеріңдер.

3. Өздерің таңдаған бұйымды мәшине тігістерінің біріктіру және шет тігісі түрлерімен орындау технологиясын сақтай отырып тігіңдер.


Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылап отырады. Сонымен қатар оқушылар бір -бірінің жұмыстарына жақсарту үшін кері байланыс береді.


Қабілет бойынша саралау – Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар әртүрлі күрделілікпен беріледі (жеңілден күрделіге қарай).





3 сағат. Пратикалық сабақтың жалғасы.

4. Тігін мәшинелерін қолдана және технологиялық реттілікті сақтай отырып, өзгертілетін бұйымның жеке бөлшектері мен бөліктерін өңдеу және біріктіру операцияларын орындаңдар.

5. Сәндеу үшін әрлеу материалдары мен фурнитураны қолданыңдар.

6. Тігу барысында қажетті құрал-жабдықтарды таңдай отырып, ЫЖӨ операцияларын орын- дандар.


Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылап отырады. Сонымен қатар оқушылар бір -бірінің жұмыстарына жақсарту үшін кері байланыс береді.


Қабілет бойынша саралау – Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар әртүрлі күрделілікпен беріледі (жеңілден күрделіге қарай).




Оқушылар ҚЕ естеріне түсіреді және сақтай отырып тапсырманы орындайды.










































Тігін бұйымын дайындау барысында матаны дұрыс таңдайды. Бұйымды пішу алдында матаны дайындайды:

1. Матаның оң бетін анықтайды.

2. Матада ақаудың бар-жоғын тексереді.

3. Матаны декатирлейді.

4.Түкті матаның түгінің жату бағытын анықтайды (барқыт, шибарқыт, мақпал).

5. Сурет бағытын анықтайды.


















1. Бұйымды пішуге дайындаңдар: ақауларын, бұйымның оң және теріс жақтарын анықтаңдар, ЫЖӨ жүргізеді.

2. Графикалық құжаттаманы қолдана отырып, бұйым бөлшектері мен бөліктерін пішіндер. Бұйымды пішу барысында өңдеуге және біріктіруге қажетті қосымшаны ескереді.

3. Өздерің таңдаған бұйымды мәшине тігістерінің біріктіру және шет тігісі түрлерімен орындау технологиясын сақтай отырып тігеді.










4. Тігін мәшинелерін қолдана және технологиялық реттілікті сақтай отырып, өзгертілетін бұйымның жеке бөлшектері мен бөліктерін өңдеу және біріктіру операцияларын орындайды

5. Сәндеу үшін әрлеу материалдары мен фурнитураны қолданады

6. Тігу барысында қажетті құрал-жабдықтарды таңдай отырып, ЫЖӨ операцияларын орындайды.


















Тамаша!





























Дескрипторлар:

1.Заманауи тоқыма және сәндік материалдарды қолданады.

2. Тігін машинасында технологиялық талапқа сай бұйым жасайды.
3.Ылғалды-жылулық өңдеу құралдарын анықтап, дұрыс таңдап қолданады.
4. Дайын бұйымның материалдық шығындары мен өзіндік құнын есептейді.
5.Бұйымды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін тиімді пайдаланады.

6. Қауіпсізідк ережесін сақтайды.







Дескрипторлар:

1.Заманауи тоқыма және сәндік материалдарды қолданады.

2. Тігін машинасында технологиялық талапқа сай бұйым жасайды.
3.Ылғалды-жылулық өңдеу құралдарын анықтап, дұрыс таңдап қолданады.
4. Дайын бұйымның материалдық шығындары мен өзіндік құнын есептейді.
5.Бұйымды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін тиімді пайдаланады.

6. Қауіпсізідк ережесін сақтайды.


Дескрипторлар:

1.Заманауи тоқыма және сәндік материалдарды қолданады.

2. Тігін машинасында технологиялық талапқа сай бұйым жасайды.
3.Ылғалды-жылулық өңдеу құралдарын анықтап, дұрыс таңдап қолданады.
4. Дайын бұйымның материалдық шығындары мен өзіндік құнын есептейді.
5.Бұйымды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін тиімді пайдаланады.

6. Қауіпсізідк ережесін сақтайды.



Цифрлық платформа

https://learningapps.org/16267605








































































































Аяқталуы

5 минут




Рефлексия:

Сабақта саған не қызық болды?
– Қай тапсырма немесе жұмыс түрі сені ерекше қызықтырды?
– Неліктен бұл сені тартты деп ойлайсың?

Сабақта не қиын болды?
– Қай кезеңде қиналдың?
– Бұл қиындықты қалай шештің немесе келесі жолы не істер едің?


Қорытынды.

1. Тігуде сапаны тексеру қиын болды ма?

2. Үтіктеуде ескеретін ережелерді айтып өтіңдер?



Сұрақтарға білімдеріне сүйене отырып жауап береді.











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі