Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлімі |
Дизайн және технология |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||
|
Күні : |
|
|||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Тақырыбы: |
Жиынтықты орындау. Киім бөлшектерін пішу. Жеке бөлшектерді өңдеу. Бұйымдардың бөлшектерін құрастыру және өңдеу. Бұйымды сәндеу. |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
7.2.3.1-Әртүрлі конструкциялық, заманауи тоқыма және сәндеу материалдарын қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сайкес бұйым жасау. 7.2.2.2-Тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеу барысында қолданылатын құралдарды анықтау, таңдау, қолдану. 7.1.4.2-Бұйымның өзіндік құны мен материалдық шығындарын анықтау. 7.2.3.4-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану. |
|||||
|
Мақсаты: |
Заманауи тоқыма және сәндік материалдарды
қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сай бұйым
жасайды. |
|||||
|
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК: Әділдік, мейірімділік және жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын болу. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы 3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу, құрал-жабдықтарды тексеру. Өткен сабаққа шолу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар бір – біріне жақсы көңіл – күй мен сәттілік тілейді. Миға шабуыл стратегиясы: Жинытық дегенді қалай түсінесіңдер? Жиынтық - әрқайсысы жиынтықтың құрамды бөлігі болып табылатын екі немесе одан да көп бұйымнан тұратын киім. Оны қосымша элемент- тер: аксессуарлар немесе бижутерия толықтырады. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады.
Бір-біріне сәттілік тілейді. Орындарына жайғасады. Барлық оқушылардың назары тақтада болады.
|
Қалыптастырушы бағалау: мадақтау. Жарайсыңдар! |
Оқулық https://pdf.okulyk.kz/255/255.pdf презентация
|
||
|
Ортасы 35 минут |
Практикалық сабақ. ✅ Тігін машинасымен жұмыс жасаудағы қауіпсіздік ережелеріЖұмысты бастамас бұрын
Жұмыс барысында
Жұмысты аяқтағанда
Жалпы қауіпсіздік талаптары
Тапсырма: Тігін бұйымын дайындау барысында матаны дұрыс таңдау өте маңызды. Бұйымды пішу алдында матаны дайындау қажет: 1. Матаның оң бетін анықтаңдар. 2. Матада ақаудың бар-жоғын тексеріңдер. 3. Матаны декатирлеңдер. 4.Түкті матаның түгінің жату бағытын анықтаңдар (барқыт, шибарқыт, мақпал). 5. Сурет бағытын анықтаңдар. Пішімді пішуге дайындаңдар: 1. Модель эскизіне сәйкес сызбаны модельдеңдер. 2. Пішімнің барлық бөлшектеріне атауын, бөлшек санын жазыңдар, бойлық жіп бағытын нұсқармен көрсетіңдер. 3. Әр қиықтың тігіске қосымша мөлшерін белгілеңдер (см есебімен).
Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылап отырады. Сонымен қатар оқушылар бір -бірінің жұмыстарына жақсарту үшін кері байланыс береді.
Қабілет бойынша саралау – Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар әртүрлі күрделілікпен беріледі (жеңілден күрделіге қарай).
2 сағат. Пратикалық сабақтың жалғасы 1. Бұйымды пішуге дайындаңдар: ақауларын, бұйымның оң және теріс жақтарын анықтаңдар, ЫЖӨ жүргізіңдер. 2. Графикалық құжаттаманы қолдана отырып, бұйым бөлшектері мен бөліктерін пішіндер. Бұйымды пішу барысында өңдеуге және біріктіруге қажетті қосымшаны ескеріңдер. 3. Өздерің таңдаған бұйымды мәшине тігістерінің біріктіру және шет тігісі түрлерімен орындау технологиясын сақтай отырып тігіңдер.
Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылап отырады. Сонымен қатар оқушылар бір -бірінің жұмыстарына жақсарту үшін кері байланыс береді.
Қабілет бойынша саралау – Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар әртүрлі күрделілікпен беріледі (жеңілден күрделіге қарай).
3 сағат. Пратикалық сабақтың жалғасы. 4. Тігін мәшинелерін қолдана және технологиялық реттілікті сақтай отырып, өзгертілетін бұйымның жеке бөлшектері мен бөліктерін өңдеу және біріктіру операцияларын орындаңдар. 5. Сәндеу үшін әрлеу материалдары мен фурнитураны қолданыңдар. 6. Тігу барысында қажетті құрал-жабдықтарды таңдай отырып, ЫЖӨ операцияларын орын- дандар.
Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылап отырады. Сонымен қатар оқушылар бір -бірінің жұмыстарына жақсарту үшін кері байланыс береді.
Қабілет бойынша саралау – Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар әртүрлі күрделілікпен беріледі (жеңілден күрделіге қарай). |
Оқушылар ҚЕ естеріне түсіреді және сақтай отырып тапсырманы орындайды. Тігін бұйымын дайындау барысында матаны дұрыс таңдайды. Бұйымды пішу алдында матаны дайындайды: 1. Матаның оң бетін анықтайды. 2. Матада ақаудың бар-жоғын тексереді. 3. Матаны декатирлейді. 4.Түкті матаның түгінің жату бағытын анықтайды (барқыт, шибарқыт, мақпал). 5. Сурет бағытын анықтайды. 1. Бұйымды пішуге дайындаңдар: ақауларын, бұйымның оң және теріс жақтарын анықтаңдар, ЫЖӨ жүргізеді. 2. Графикалық құжаттаманы қолдана отырып, бұйым бөлшектері мен бөліктерін пішіндер. Бұйымды пішу барысында өңдеуге және біріктіруге қажетті қосымшаны ескереді. 3. Өздерің таңдаған бұйымды мәшине тігістерінің біріктіру және шет тігісі түрлерімен орындау технологиясын сақтай отырып тігеді. 4. Тігін мәшинелерін қолдана және технологиялық реттілікті сақтай отырып, өзгертілетін бұйымның жеке бөлшектері мен бөліктерін өңдеу және біріктіру операцияларын орындайды 5. Сәндеу үшін әрлеу материалдары мен фурнитураны қолданады 6. Тігу барысында қажетті құрал-жабдықтарды таңдай отырып, ЫЖӨ операцияларын орындайды. |
Тамаша! Дескрипторлар: 1.Заманауи тоқыма және сәндік материалдарды қолданады.
2. Тігін
машинасында технологиялық талапқа сай бұйым жасайды. 6. Қауіпсізідк ережесін сақтайды. Дескрипторлар: 1.Заманауи тоқыма және сәндік материалдарды қолданады.
2. Тігін
машинасында технологиялық талапқа сай бұйым жасайды. 6. Қауіпсізідк ережесін сақтайды. Дескрипторлар: 1.Заманауи тоқыма және сәндік материалдарды қолданады.
2. Тігін
машинасында технологиялық талапқа сай бұйым жасайды. 6. Қауіпсізідк ережесін сақтайды. |
Цифрлық платформа https://learningapps.org/16267605
|
||
|
Аяқталуы 5 минут
|
Рефлексия:
Сабақта саған не қызық
болды?
Сабақта не қиын болды? Қорытынды. 1. Тігуде сапаны тексеру қиын болды ма? 2. Үтіктеуде ескеретін ережелерді айтып өтіңдер? |
Сұрақтарға білімдеріне сүйене отырып жауап береді. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Киім бөлшектерін пішу
Киім бөлшектерін пішу
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлімі |
Дизайн және технология |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||
|
Күні : |
|
|||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Тақырыбы: |
Жиынтықты орындау. Киім бөлшектерін пішу. Жеке бөлшектерді өңдеу. Бұйымдардың бөлшектерін құрастыру және өңдеу. Бұйымды сәндеу. |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
7.2.3.1-Әртүрлі конструкциялық, заманауи тоқыма және сәндеу материалдарын қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сайкес бұйым жасау. 7.2.2.2-Тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеу барысында қолданылатын құралдарды анықтау, таңдау, қолдану. 7.1.4.2-Бұйымның өзіндік құны мен материалдық шығындарын анықтау. 7.2.3.4-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану. |
|||||
|
Мақсаты: |
Заманауи тоқыма және сәндік материалдарды
қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сай бұйым
жасайды. |
|||||
|
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК: Әділдік, мейірімділік және жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын болу. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы 3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу, құрал-жабдықтарды тексеру. Өткен сабаққа шолу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар бір – біріне жақсы көңіл – күй мен сәттілік тілейді. Миға шабуыл стратегиясы: Жинытық дегенді қалай түсінесіңдер? Жиынтық - әрқайсысы жиынтықтың құрамды бөлігі болып табылатын екі немесе одан да көп бұйымнан тұратын киім. Оны қосымша элемент- тер: аксессуарлар немесе бижутерия толықтырады. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады.
Бір-біріне сәттілік тілейді. Орындарына жайғасады. Барлық оқушылардың назары тақтада болады.
|
Қалыптастырушы бағалау: мадақтау. Жарайсыңдар! |
Оқулық https://pdf.okulyk.kz/255/255.pdf презентация
|
||
|
Ортасы 35 минут |
Практикалық сабақ. ✅ Тігін машинасымен жұмыс жасаудағы қауіпсіздік ережелеріЖұмысты бастамас бұрын
Жұмыс барысында
Жұмысты аяқтағанда
Жалпы қауіпсіздік талаптары
Тапсырма: Тігін бұйымын дайындау барысында матаны дұрыс таңдау өте маңызды. Бұйымды пішу алдында матаны дайындау қажет: 1. Матаның оң бетін анықтаңдар. 2. Матада ақаудың бар-жоғын тексеріңдер. 3. Матаны декатирлеңдер. 4.Түкті матаның түгінің жату бағытын анықтаңдар (барқыт, шибарқыт, мақпал). 5. Сурет бағытын анықтаңдар. Пішімді пішуге дайындаңдар: 1. Модель эскизіне сәйкес сызбаны модельдеңдер. 2. Пішімнің барлық бөлшектеріне атауын, бөлшек санын жазыңдар, бойлық жіп бағытын нұсқармен көрсетіңдер. 3. Әр қиықтың тігіске қосымша мөлшерін белгілеңдер (см есебімен).
Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылап отырады. Сонымен қатар оқушылар бір -бірінің жұмыстарына жақсарту үшін кері байланыс береді.
Қабілет бойынша саралау – Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар әртүрлі күрделілікпен беріледі (жеңілден күрделіге қарай).
2 сағат. Пратикалық сабақтың жалғасы 1. Бұйымды пішуге дайындаңдар: ақауларын, бұйымның оң және теріс жақтарын анықтаңдар, ЫЖӨ жүргізіңдер. 2. Графикалық құжаттаманы қолдана отырып, бұйым бөлшектері мен бөліктерін пішіндер. Бұйымды пішу барысында өңдеуге және біріктіруге қажетті қосымшаны ескеріңдер. 3. Өздерің таңдаған бұйымды мәшине тігістерінің біріктіру және шет тігісі түрлерімен орындау технологиясын сақтай отырып тігіңдер.
Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылап отырады. Сонымен қатар оқушылар бір -бірінің жұмыстарына жақсарту үшін кері байланыс береді.
Қабілет бойынша саралау – Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар әртүрлі күрделілікпен беріледі (жеңілден күрделіге қарай).
3 сағат. Пратикалық сабақтың жалғасы. 4. Тігін мәшинелерін қолдана және технологиялық реттілікті сақтай отырып, өзгертілетін бұйымның жеке бөлшектері мен бөліктерін өңдеу және біріктіру операцияларын орындаңдар. 5. Сәндеу үшін әрлеу материалдары мен фурнитураны қолданыңдар. 6. Тігу барысында қажетті құрал-жабдықтарды таңдай отырып, ЫЖӨ операцияларын орын- дандар.
Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылап отырады. Сонымен қатар оқушылар бір -бірінің жұмыстарына жақсарту үшін кері байланыс береді.
Қабілет бойынша саралау – Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар әртүрлі күрделілікпен беріледі (жеңілден күрделіге қарай). |
Оқушылар ҚЕ естеріне түсіреді және сақтай отырып тапсырманы орындайды. Тігін бұйымын дайындау барысында матаны дұрыс таңдайды. Бұйымды пішу алдында матаны дайындайды: 1. Матаның оң бетін анықтайды. 2. Матада ақаудың бар-жоғын тексереді. 3. Матаны декатирлейді. 4.Түкті матаның түгінің жату бағытын анықтайды (барқыт, шибарқыт, мақпал). 5. Сурет бағытын анықтайды. 1. Бұйымды пішуге дайындаңдар: ақауларын, бұйымның оң және теріс жақтарын анықтаңдар, ЫЖӨ жүргізеді. 2. Графикалық құжаттаманы қолдана отырып, бұйым бөлшектері мен бөліктерін пішіндер. Бұйымды пішу барысында өңдеуге және біріктіруге қажетті қосымшаны ескереді. 3. Өздерің таңдаған бұйымды мәшине тігістерінің біріктіру және шет тігісі түрлерімен орындау технологиясын сақтай отырып тігеді. 4. Тігін мәшинелерін қолдана және технологиялық реттілікті сақтай отырып, өзгертілетін бұйымның жеке бөлшектері мен бөліктерін өңдеу және біріктіру операцияларын орындайды 5. Сәндеу үшін әрлеу материалдары мен фурнитураны қолданады 6. Тігу барысында қажетті құрал-жабдықтарды таңдай отырып, ЫЖӨ операцияларын орындайды. |
Тамаша! Дескрипторлар: 1.Заманауи тоқыма және сәндік материалдарды қолданады.
2. Тігін
машинасында технологиялық талапқа сай бұйым жасайды. 6. Қауіпсізідк ережесін сақтайды. Дескрипторлар: 1.Заманауи тоқыма және сәндік материалдарды қолданады.
2. Тігін
машинасында технологиялық талапқа сай бұйым жасайды. 6. Қауіпсізідк ережесін сақтайды. Дескрипторлар: 1.Заманауи тоқыма және сәндік материалдарды қолданады.
2. Тігін
машинасында технологиялық талапқа сай бұйым жасайды. 6. Қауіпсізідк ережесін сақтайды. |
Цифрлық платформа https://learningapps.org/16267605
|
||
|
Аяқталуы 5 минут
|
Рефлексия:
Сабақта саған не қызық
болды?
Сабақта не қиын болды? Қорытынды. 1. Тігуде сапаны тексеру қиын болды ма? 2. Үтіктеуде ескеретін ережелерді айтып өтіңдер? |
Сұрақтарға білімдеріне сүйене отырып жауап береді. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз

















