|
|
Ю. Сареми атындағы №107 мектеп-лицейі Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті. |
|||||||
|
Күні : 13.02.26. |
Педагогтің аты-жөні: Усманова Д |
|||||||
|
Сынып: 2-Д |
Қатысқан оқушылар: |
Қатыспаған оқушылар : |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Киіз үй. |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
2.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1–1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/сипаттау; 2.2.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты : (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және соған сәйкес суреттерді сипаттау.
Этикет сөздерді қолдану арқылы диалогке қатысу. |
|||||||
|
Сабақтың құндылығы |
Шығармашыл бала –ойлы бала. |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
Сабақтың басы 8 минут |
|
Дескриптор: -Тапсырманы толық, дұрыс орындаса 3ұпай |
Интербелсенді тақта жұмыс дәптері |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сөздер:
Шаңырақ,
кереге, уық, киіз үй.
Саралау тәсілі. Ресурстық тәсілді қолданамын. Қазақша түсіне бермейтін оқушыларға керекті сөздерді түсіндіріп беремін
Жасанды интеллект қолдану: Chat GPT арқылы киіз үйдің суретін, бейнесін көрсету. Киіз үй –қазақ халқының көшпелі баспанасы. Ол тез жиналады,тез тігіледі,жылы әрі ыңғайлы. Киіз үй бөліктері: -Шаңырақ- үйдің төбесі -Уық- шаңырақты ұстап тұрады -Кереге- үйдің қабырғасы -Есік-кіріп-шығатын жер -Киіз-үйді жабады
Саралау: Қолдауды қажет ететін оқушылар: Дайын сөздер беріледі. Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Шаңырақ-сурет, уық-сурет ... Орта деңгей: Сөйлем құрайды: Киіз үй- ...... Қабілетті оқушылар: Киіз үй туралы 3-4 сөйлем құрайды.Киіз үйдің пайдасы туралы айтады.
2-тапсырма. Тыңдалым.Айтылым . Тыңда. Жұмбақтың шешуін тап.Сұраққа жауап бер.
Ұқсайтын шеңберге, Қабырғасы жиылып ,керіледі. Жиһазы мол кең бөлме, Төбесінен жұлдыздар көрінеді.
Шешуі:Киіз үй Сұрақ: -Мынау қандай үй? -Сен бұл үйді қайдан көрдің?
3-тапсырма. Оқиық. Диалогты оқы. «Рөлдік ойындар» әдісі негізгі қатысушылардың басқа адам кейпіне (рөліне) еніп, соның ішінде әрекет етуінен тұрады. Рөлдік ойындар оқушылардың бір-біріне мейірбандықпен қарап, түсіну дағдысын дамытады. Басқа біреудің рөлін ойнағанда, оның көзқарасын, ойы мен сезімдерін түсіну жеңілге түседі. Сонымен қатар бұл әдіс сыни ойлауды күшейтіп, шешім қабылдауға және өз көзқарасыңды қорғауға мүмкіндік береді
4-тапсырма.Жазайық. Киіз үй неден құрылады? Сызба бойынша сөйлем құрап, дәптерге жаз.
Киіз үй шаңырақтан, керегеден және уықтардан құрылады.
Ойын: Оқушыларды екі топқа бөлемін.Топтарға киіз үйдің бөліктері таратылады.Қай топ киіз үйді тез әрі жылдам жинап болса, сол топ жеңімпаз болады
|
Жаңа сөздерді айтады, қайталайды. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады.
Киіз үй туралы мәлімет алады
сәйкестендіреді
сөйлем құрайды
киіз үйдің пайдасын айтады
Жұмбақтың шешуін табады. Суретті пайдаланып киіз үй туралы білгендерін айтады
Жұптық жұмыс. Жұбымен жұмыс жасайды. Рөлдерге бөліп оқиды.
Сөйлем құрастырады.
Киіз үйді бөліктерден құрастырады. |
Дескриптор: -сәйкестендіре алса 1ұпай
-сөйлем құрай алса 2ұпай
-пайдасын айта алса,тілдік норманы сақтаса 3ұпай
Дескриптор: -Сұраққа жауап берсе -Киіз үй туралы айта алса -Тілдік норманы сақтаса 2ұпай
Дескриптор: -Ролге кіре алса -қатесіз оқыса 2ұпай
Дескриптор: -Суреттерді пайдаланады -сөйлем құрайды -қатесіз, әдемі жазады 3ұпай
Бірінші болған топ жеңімпаз атанады. |
Интербелсенді тақта Киіз үй Иетербелсенді тақтадан киіз үйдің суреті, презентация көрсетіледі суреттер Оқулық Интербелсенді тақта
Оқулық
Жұмыс дәптері Оқулық
Қағаздан қиылған киіз үй бөліктері |
|
|||
|
Сабақтың соңы 7 мин
|
Кері байланыс. «Бір сөзбен» әдісі –оқушылар сабақтан алған әсерін бір сөзбен айтады. Бағалау |
«Білім қоржыны»
1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
|
|
||||
|
|
Үй тапсырмасын беру 2-тапсырма. 34-бет. Суретті пайдаланып, мәтін құрау |
Дескриптор: -суретті пайдаланады -мәтін құрайды -қатесі, әдемі жазады 3ұпай
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Киіз үй
Киіз үй
|
|
Ю. Сареми атындағы №107 мектеп-лицейі Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті. |
|||||||
|
Күні : 13.02.26. |
Педагогтің аты-жөні: Усманова Д |
|||||||
|
Сынып: 2-Д |
Қатысқан оқушылар: |
Қатыспаған оқушылар : |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Киіз үй. |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
2.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1–1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/сипаттау; 2.2.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты : (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және соған сәйкес суреттерді сипаттау.
Этикет сөздерді қолдану арқылы диалогке қатысу. |
|||||||
|
Сабақтың құндылығы |
Шығармашыл бала –ойлы бала. |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
Сабақтың басы 8 минут |
|
Дескриптор: -Тапсырманы толық, дұрыс орындаса 3ұпай |
Интербелсенді тақта жұмыс дәптері |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сөздер:
Шаңырақ,
кереге, уық, киіз үй.
Саралау тәсілі. Ресурстық тәсілді қолданамын. Қазақша түсіне бермейтін оқушыларға керекті сөздерді түсіндіріп беремін
Жасанды интеллект қолдану: Chat GPT арқылы киіз үйдің суретін, бейнесін көрсету. Киіз үй –қазақ халқының көшпелі баспанасы. Ол тез жиналады,тез тігіледі,жылы әрі ыңғайлы. Киіз үй бөліктері: -Шаңырақ- үйдің төбесі -Уық- шаңырақты ұстап тұрады -Кереге- үйдің қабырғасы -Есік-кіріп-шығатын жер -Киіз-үйді жабады
Саралау: Қолдауды қажет ететін оқушылар: Дайын сөздер беріледі. Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Шаңырақ-сурет, уық-сурет ... Орта деңгей: Сөйлем құрайды: Киіз үй- ...... Қабілетті оқушылар: Киіз үй туралы 3-4 сөйлем құрайды.Киіз үйдің пайдасы туралы айтады.
2-тапсырма. Тыңдалым.Айтылым . Тыңда. Жұмбақтың шешуін тап.Сұраққа жауап бер.
Ұқсайтын шеңберге, Қабырғасы жиылып ,керіледі. Жиһазы мол кең бөлме, Төбесінен жұлдыздар көрінеді.
Шешуі:Киіз үй Сұрақ: -Мынау қандай үй? -Сен бұл үйді қайдан көрдің?
3-тапсырма. Оқиық. Диалогты оқы. «Рөлдік ойындар» әдісі негізгі қатысушылардың басқа адам кейпіне (рөліне) еніп, соның ішінде әрекет етуінен тұрады. Рөлдік ойындар оқушылардың бір-біріне мейірбандықпен қарап, түсіну дағдысын дамытады. Басқа біреудің рөлін ойнағанда, оның көзқарасын, ойы мен сезімдерін түсіну жеңілге түседі. Сонымен қатар бұл әдіс сыни ойлауды күшейтіп, шешім қабылдауға және өз көзқарасыңды қорғауға мүмкіндік береді
4-тапсырма.Жазайық. Киіз үй неден құрылады? Сызба бойынша сөйлем құрап, дәптерге жаз.
Киіз үй шаңырақтан, керегеден және уықтардан құрылады.
Ойын: Оқушыларды екі топқа бөлемін.Топтарға киіз үйдің бөліктері таратылады.Қай топ киіз үйді тез әрі жылдам жинап болса, сол топ жеңімпаз болады
|
Жаңа сөздерді айтады, қайталайды. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады.
Киіз үй туралы мәлімет алады
сәйкестендіреді
сөйлем құрайды
киіз үйдің пайдасын айтады
Жұмбақтың шешуін табады. Суретті пайдаланып киіз үй туралы білгендерін айтады
Жұптық жұмыс. Жұбымен жұмыс жасайды. Рөлдерге бөліп оқиды.
Сөйлем құрастырады.
Киіз үйді бөліктерден құрастырады. |
Дескриптор: -сәйкестендіре алса 1ұпай
-сөйлем құрай алса 2ұпай
-пайдасын айта алса,тілдік норманы сақтаса 3ұпай
Дескриптор: -Сұраққа жауап берсе -Киіз үй туралы айта алса -Тілдік норманы сақтаса 2ұпай
Дескриптор: -Ролге кіре алса -қатесіз оқыса 2ұпай
Дескриптор: -Суреттерді пайдаланады -сөйлем құрайды -қатесіз, әдемі жазады 3ұпай
Бірінші болған топ жеңімпаз атанады. |
Интербелсенді тақта Киіз үй Иетербелсенді тақтадан киіз үйдің суреті, презентация көрсетіледі суреттер Оқулық Интербелсенді тақта
Оқулық
Жұмыс дәптері Оқулық
Қағаздан қиылған киіз үй бөліктері |
|
|||
|
Сабақтың соңы 7 мин
|
Кері байланыс. «Бір сөзбен» әдісі –оқушылар сабақтан алған әсерін бір сөзбен айтады. Бағалау |
«Білім қоржыны»
1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
|
|
||||
|
|
Үй тапсырмасын беру 2-тапсырма. 34-бет. Суретті пайдаланып, мәтін құрау |
Дескриптор: -суретті пайдаланады -мәтін құрайды -қатесі, әдемі жазады 3ұпай
|
||||||
шағым қалдыра аласыз















