Материалдар / "Киіз үй – ғажап сәулет туындысы" 10-класс қазақ тілі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Киіз үй – ғажап сәулет туындысы" 10-класс қазақ тілі

Материал туралы қысқаша түсінік
"Киіз үй – ғажап сәулет туындысы" тақырыбына сабақ үлгісі.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Сәуір 2024
838
6 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді жоспар №2 4-тоқсан.

Бөлім:

5-бөлім: Сәулет өнері. Тілдік жүйе және норма

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 10

Қатысушылар саны: 20 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Киіз үй – ғажап сәулет туындысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.4.5.1 сөйлем және мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.

10.2.6.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу;

Сабақтың мақсаты:

Сөйлем және мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу.

БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы

6 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

*Оқушылармен амандасу, түгендеу.

«Маңызды екі сұрақ»

1.Сәулет өнерінің дамуына адамдардың тұрмыс-тіршілігі әсер етті ма?

2.Сәулет өнерінің стильдері туралы не айтар едіңіз?

Т/Б. Сөйлем мен мәтіндегі тыныс белгілер.



«Маңызды екі сұрақ»

Ізденіс сұрағына жауап береді.

Бір-бірімен талдайды.

Сөйлем мен мәтіндегі тыныс белгілер туралы түсінік алады.


Дескриптор:

Жалпы -2 балл.

Сұрақтарға жауап бере алады.


Оқулық, жұмыс дәптерлері.

Сұрақтар кестесі.



Сабақтың ортасы


27 мин


Бейнеролик «Киіз үй»

Сәулет өнері – белгілі бір халықтың мәдениеті туралы ең бай мәліметтер қоймасы. Ал киіз үй қазақ көшпенділерінің өмірі мен тұрмысын баяндаудың ең жақсы тәсілі. Киіз үйдің пайда болу тарихы біздің дәуірімізге дейінгі XII ғасырдан басталады. Негізгі құпия ыңғайлылық, қарапайымдылық және тасымалдау оңайлығында. Киіз үй тез жиналады, жаңбырдан, желден және суықтан сақтайды. Киіз үй – астаналық құрылымнан ешбір жағынан кем түспейтін, қымбат емес, жайлы тұрғын үй. Киіз үйді көшпелі сәулет өнерінің жауһары деп атайды.


Берілген үзінді бойынша тыныс белгілерді қолданып,көшіріп жазыңыз.

Киіз үй Орталық және Орта Азия халықтарының негізгі баспанасы Орталық және Орта Азия халықтарының көшпелі тұрғын үйі Ол көшпенділердің тез жығып, шапшаң тігуге, яғни көшіп-қонуға ыңғайлы үйі. Көшпенділердің киіз үйі тарихымыздағы ең бірінші сәулеттік құрылыс. Киіз үйдің іші қыста жылы жазда салқын. Сондықтан, шопандар да туристер де пайдаланады. Киіз үй жер сілкінісінде де ыңғайлы өйткені ол оңайлықпен бұзылмайды Қазақстан жер сілкінісінен зардап шеккен елдерге шатырдың орнына киіз үйлер апарып жүрді.

ҚБ. Шапалақ


Қазақы киіз үйлердің түрлері
туралы ғылыми еңбектерден деректерді алып жазу, сілтеме жасау,талқылау.Пайдаланылған әдебиеттер тізімін рәсімдеу.

Қазақы киіз үйлердің түрлері:
1.Қара үй /3 қанат/
2.Қоңыр үй /4 қанат/
3.Боз үй /5 қанат/
4.Ақ үй/6 қанат/
5.Ақ ала орда /8 қанат/
6.Ақ орда /12 қанат/
7.Ақ шаңқан /18 қанат/
8.Алтын үзік /24 қанат/
9.Алтынорда /30қанат/


ҚБ. Өзара бағалау.


Үйге Киіз үйдің сәулет ерекшелігіне талдау жасау,баға беру.Ереже жаттау.





Бейнероликті көреді,айтылған ақпараттарды қабылдайды.

Ой бөліседі.











Берілген үзінді бойынша тыныс белгілерді қолданып,көшіріп жазады..













Қазақы киіз үйлердің түрлері
туралы ғылыми еңбектерден деректерді алып жазу, сілтеме жасау,талқылау.

Пайдаланылған әдебиеттер тізімін рәсімдеуді орындату.




Дескриптор:

Жалпы -2 балл.

-пікір білдіреді;

-киіз үйдің ерекшелігін түсінеді,









Дескриптор:

Жалпы 3балл.

-мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана біледі.















Дескриптор:

Жалпы -3 балл

-ғылыми еңбектерден деректерді алып, сілтеме жасайды,талқылайды.

-Пайдаланылған әдебиеттер тізімін рәсімдейді.




Оқулық, жұмыс дәптерлері.

Ютуб каналы.









ылыми еңбектер














Оқулық, жұмыс дәптерлері.


Сабақтың соңы

Рефлексия

7 мин.



«Инсерт» әдісі бойынша оқушылардан кері байланыс алку. Кім не түсінді?

Бұрыннан не білемін?



Оқушылар бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды.



Оқушылар 1-10 баллдық жүйе бойынша бойынша бағаланады.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!