Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы: |
«М.Таенов негізгі мектеп»КММ |
|
|
Бөлім: |
Энергия |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Табыс Тілеубек |
|
|
Күні : |
|
|
|
7 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.3.2 – механикалық энергияның екі түрін ажырату; 7.2.3.3 – кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану; 7.2.3.4 – жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Кинетикалық энергия және Потенциалдық энергияны біледі; Механикалық энергияның екі түрін ажыратады; Кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдануады; Жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолданады; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Ыстыұ тілек» әдісі бойынша оқушылар жаңа сабақты жағымды атмосфералық ахуалмен бастайды. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы
«Еңбек - қуаныш, жалқаулық - айырылмас азап.» Абай Құнанбайұлы Бал қымыз» Қазақтың ұлттық сусыны қымыздың 1 бөтелкесін алып келіп оқушыларға қаптама сыртына назар аударып қымыздың адамға беретін энергиясын көруді ұсынамын. Оқушылар Дж өлшемдегі сандық мәнін оқып сусынды ішкенде адамның алатын энергиясын айтады .Осылайша оқушылар Жаңа тақырыпты өздері ашады.
Үй тапсырмасы Тест тапсырмасы https://wordwall.net/resource/31168387
Жеке тапсырма «Ия /жоқ » әдісі бойынша есептер шығару
|
Сәлемдесу Бүгінгі күнге жақсы тілек Айтып топпен бірге ұйымшылдық танытады. Оқушылар топқа бөлінеді Үй тапсырмасына берілген тест тапсырмасын орындайды. |
Өзін өзі бағалау парағы арқылы бағалау Дескриптор: Механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын біледі; Қуат ұғымының физикалық мағынасын біледі; Механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын біледі; 2 балл ҚБ: осы тапсырманы керемет орындадың, Креативті жауап жарайсың, Өте жақсы көрсеткіш мен сені мақтан тұтамын, Ең үздік физик |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ https://youtu.be/-EWC8Yx979Y?si=BtErzssIg92-OT82
Жеке тапсырма .
Жұптық тапсырма
PNET программасында механикалық энергиының түрленуін ,энергия түрлерін зерттеу.
https://phet.colorado.edu/sims/html/energy-skate-park-basics/latest/energy-skate-park-basics_en.html Қорытынды:
Жеке жұмыс. 5,3-жаттығу есептері №1 Массасы 9,0г оқ винтовка ұңғысынан 800м/с жылдамдықпен шығады.Оның кинетикалық энергиясы қандай? №2 Тарту күші 6*104 Н болатын мәшиненің жылдамдығы 2м/с –тан 8м/с-қа артады.Мәшиненің жалпы массасы 8 т.Мәшиненің кинетикалық энергиясының өзгерісін,тарту күшінің жұмысын және оның орын ауыстыру аралығын табыңдар.Үйкеліс есептелмейді. №3 800 м биіктіктегі тау шоқысының төбесінде алма өсіп тұр.Биіктігі 5 м алма ағашының бұтағындағы массасы 0,5 кг алманың Жер бетімен және ағаш түбімен салыстырғандағы потенциалдық энергиясы қандай? |
Оқушылар берілген жеке және жұптық тапсырмаларды дәптерге орындайды Стиммулияциялық программа көмегімен энергия өзгерісін зерттейді; Энергия өзгерісі кезінде биіктік пен жылдамдық физикалық шамалары бойынша энергия өзгеретіні айта алады . Оқушылар Кинетикалық және потенциалдық энергия тақырыбына берілген жұптық және жеке есептерді шешеді. |
Дескриптор: Кинетикалық энергия және Потенциалдық энергияны біледі; Механикалық энергияның екі түрін ажырата алады; Формуласын жазады; 2 балл Дескриптор : PNET программасында механикалық энергиының түрленуін ,энергия түрлерін зерттей алады ; Кинетикалық энергияның потенциалдыққа және кері өзгеруін айта алады; 2 балл ҚБ: осы тапсырманы керемет орындадың, Креативті жауап жарайсың, Өте жақсы көрсеткіш мен сені мақтан тұтамын, Ең үздік физик Дескриптор : Есептің шартымен ,берілгенін жаза алады; Физикалық шамаларды ХБЖ ға келтіре алады; Кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдана алды; Жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолдана алады; 3 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|
Сабақтың соңы 8 минут Рефексия Бағалау Үй тапсырмасы |
«QuizTest» әдісі бойынша сұраққа жауап береді. https://wordwall.net/resource/69452069
|
Оқушылар сабақты бекіту тест тапсырмасын орындайды. |
Дескриптор: Кинетикалық энергия және Потенциалдық энергияны біледі; Механикалық энергияның екі түрін ажырата алады; Кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдана алды; Жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолдана алады; 1 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|
Рефлексия «Білім класс»
Үй тапсырмасы: жаттығу есептерін аяқтау .Формуланы жаттау. |
Сабаққа кері байланыс қалдыраады. Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды. |
Өзін-өзі бағалау парағы |
Кері байланыс стиккерлері Бағалау парағы |
|
Физика «Еңбек - қуаныш, жалқаулық - айырылмас азап.»Абай Құнанбайұлы |
|
Оқыту мақсаттары: |
|
Жаңа сабақ Үй тапсырмасы
Жеке тапсырма .
Жұптық тапсырма
PNET программасында механикалық энергиының түрленуін ,энергия түрлерін зерттеу.
https://phet.colorado.edu/sims/html/energy-skate-park-basics/latest/energy-skate-park-basics_en.html Қорытынды:
Жеке жұмыс. 5,3-жаттығу есептері №1 Массасы 9,0г оқ винтовка ұңғысынан 800м/с жылдамдықпен шығады.Оның кинетикалық энергиясы қандай? №2 Тарту күші 6*104 Н болатын мәшиненің жылдамдығы 2м/с –тан 8м/с-қа артады.Мәшиненің жалпы массасы 8 т.Мәшиненің кинетикалық энергиясының өзгерісін,тарту күшінің жұмысын және оның орын ауыстыру аралығын табыңдар.Үйкеліс есептелмейді. №3 800 м биіктіктегі тау шоқысының төбесінде алма өсіп тұр.Биіктігі 5 м алма ағашының бұтағындағы массасы 0,5 кг алманың Жер бетімен және ағаш түбімен салыстырғандағы потенциалдық энергиясы қандай? Сабақты бекіту
|
|
Рефексия Бағалау
Сабаққа кері байланыс :___________________ Менің алған балым:_____________________ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия.
Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы: |
«М.Таенов негізгі мектеп»КММ |
|
|
Бөлім: |
Энергия |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Табыс Тілеубек |
|
|
Күні : |
|
|
|
7 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.3.2 – механикалық энергияның екі түрін ажырату; 7.2.3.3 – кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану; 7.2.3.4 – жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Кинетикалық энергия және Потенциалдық энергияны біледі; Механикалық энергияның екі түрін ажыратады; Кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдануады; Жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолданады; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Ыстыұ тілек» әдісі бойынша оқушылар жаңа сабақты жағымды атмосфералық ахуалмен бастайды. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы
«Еңбек - қуаныш, жалқаулық - айырылмас азап.» Абай Құнанбайұлы Бал қымыз» Қазақтың ұлттық сусыны қымыздың 1 бөтелкесін алып келіп оқушыларға қаптама сыртына назар аударып қымыздың адамға беретін энергиясын көруді ұсынамын. Оқушылар Дж өлшемдегі сандық мәнін оқып сусынды ішкенде адамның алатын энергиясын айтады .Осылайша оқушылар Жаңа тақырыпты өздері ашады.
Үй тапсырмасы Тест тапсырмасы https://wordwall.net/resource/31168387
Жеке тапсырма «Ия /жоқ » әдісі бойынша есептер шығару
|
Сәлемдесу Бүгінгі күнге жақсы тілек Айтып топпен бірге ұйымшылдық танытады. Оқушылар топқа бөлінеді Үй тапсырмасына берілген тест тапсырмасын орындайды. |
Өзін өзі бағалау парағы арқылы бағалау Дескриптор: Механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын біледі; Қуат ұғымының физикалық мағынасын біледі; Механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын біледі; 2 балл ҚБ: осы тапсырманы керемет орындадың, Креативті жауап жарайсың, Өте жақсы көрсеткіш мен сені мақтан тұтамын, Ең үздік физик |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ https://youtu.be/-EWC8Yx979Y?si=BtErzssIg92-OT82
Жеке тапсырма .
Жұптық тапсырма
PNET программасында механикалық энергиының түрленуін ,энергия түрлерін зерттеу.
https://phet.colorado.edu/sims/html/energy-skate-park-basics/latest/energy-skate-park-basics_en.html Қорытынды:
Жеке жұмыс. 5,3-жаттығу есептері №1 Массасы 9,0г оқ винтовка ұңғысынан 800м/с жылдамдықпен шығады.Оның кинетикалық энергиясы қандай? №2 Тарту күші 6*104 Н болатын мәшиненің жылдамдығы 2м/с –тан 8м/с-қа артады.Мәшиненің жалпы массасы 8 т.Мәшиненің кинетикалық энергиясының өзгерісін,тарту күшінің жұмысын және оның орын ауыстыру аралығын табыңдар.Үйкеліс есептелмейді. №3 800 м биіктіктегі тау шоқысының төбесінде алма өсіп тұр.Биіктігі 5 м алма ағашының бұтағындағы массасы 0,5 кг алманың Жер бетімен және ағаш түбімен салыстырғандағы потенциалдық энергиясы қандай? |
Оқушылар берілген жеке және жұптық тапсырмаларды дәптерге орындайды Стиммулияциялық программа көмегімен энергия өзгерісін зерттейді; Энергия өзгерісі кезінде биіктік пен жылдамдық физикалық шамалары бойынша энергия өзгеретіні айта алады . Оқушылар Кинетикалық және потенциалдық энергия тақырыбына берілген жұптық және жеке есептерді шешеді. |
Дескриптор: Кинетикалық энергия және Потенциалдық энергияны біледі; Механикалық энергияның екі түрін ажырата алады; Формуласын жазады; 2 балл Дескриптор : PNET программасында механикалық энергиының түрленуін ,энергия түрлерін зерттей алады ; Кинетикалық энергияның потенциалдыққа және кері өзгеруін айта алады; 2 балл ҚБ: осы тапсырманы керемет орындадың, Креативті жауап жарайсың, Өте жақсы көрсеткіш мен сені мақтан тұтамын, Ең үздік физик Дескриптор : Есептің шартымен ,берілгенін жаза алады; Физикалық шамаларды ХБЖ ға келтіре алады; Кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдана алды; Жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолдана алады; 3 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|
Сабақтың соңы 8 минут Рефексия Бағалау Үй тапсырмасы |
«QuizTest» әдісі бойынша сұраққа жауап береді. https://wordwall.net/resource/69452069
|
Оқушылар сабақты бекіту тест тапсырмасын орындайды. |
Дескриптор: Кинетикалық энергия және Потенциалдық энергияны біледі; Механикалық энергияның екі түрін ажырата алады; Кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдана алды; Жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолдана алады; 1 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|
Рефлексия «Білім класс»
Үй тапсырмасы: жаттығу есептерін аяқтау .Формуланы жаттау. |
Сабаққа кері байланыс қалдыраады. Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды. |
Өзін-өзі бағалау парағы |
Кері байланыс стиккерлері Бағалау парағы |
|
Физика «Еңбек - қуаныш, жалқаулық - айырылмас азап.»Абай Құнанбайұлы |
|
Оқыту мақсаттары: |
|
Жаңа сабақ Үй тапсырмасы
Жеке тапсырма .
Жұптық тапсырма
PNET программасында механикалық энергиының түрленуін ,энергия түрлерін зерттеу.
https://phet.colorado.edu/sims/html/energy-skate-park-basics/latest/energy-skate-park-basics_en.html Қорытынды:
Жеке жұмыс. 5,3-жаттығу есептері №1 Массасы 9,0г оқ винтовка ұңғысынан 800м/с жылдамдықпен шығады.Оның кинетикалық энергиясы қандай? №2 Тарту күші 6*104 Н болатын мәшиненің жылдамдығы 2м/с –тан 8м/с-қа артады.Мәшиненің жалпы массасы 8 т.Мәшиненің кинетикалық энергиясының өзгерісін,тарту күшінің жұмысын және оның орын ауыстыру аралығын табыңдар.Үйкеліс есептелмейді. №3 800 м биіктіктегі тау шоқысының төбесінде алма өсіп тұр.Биіктігі 5 м алма ағашының бұтағындағы массасы 0,5 кг алманың Жер бетімен және ағаш түбімен салыстырғандағы потенциалдық энергиясы қандай? Сабақты бекіту
|
|
Рефексия Бағалау
Сабаққа кері байланыс :___________________ Менің алған балым:_____________________ |
шағым қалдыра аласыз

























