Бейбіт Нұржамал Бейбітқызы Пән:Физика
Шу қаласы, Сәкен Сейфуллин атындағы орта мектеп Тренер: Мирзалиева Э.Б.
«ФИЗИКА САБАҒЫ: ПОЗИТИВТІ ЭМОЦИОНАЛДЫ ӨЗАРА ӘРЕКЕТТЕСУДІ ҚҰРУ ТӘЖІРИБЕЛЕРІ»
|
Бөлім: |
Энергия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бейбіт Нұржамал Бейбітқызы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия. |
|
Оқу мақсаты: |
7.2.3.2 – механикалық энергияның екі түрін ажырату; 7.2.3.3 – кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану; 7.2.3.4 – жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. «Ыстық тілек» әдісі бойынша оқушылар жаңа сабақты жағымды атмосфералық ахуалмен бастайды. Үй тапсырмасын тексеру. https://wordwall.net/resource/54833389 |
Сәлемдеседі. Кезекші оқушы кері байланыс береді. Бүгінгі күнге жақсы тілек айтылады. Платформаны пайдаланып үй тапсырмасын тексереді Оқушылар топқа бөлінеді |
Бағалау парақтары таралады. Әр оқушы критерий бойынша өзін өзі бағалап отырады. |
Плакаттар Жұмыс парағы Көрнекіліктер Смартфондар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ. Бейнематериал арқылы жаңа сабақты түсіндіремін Жеке тапсырма «Физминутка»
Оқушыларды топқа «QAZMATH» бағдарламасында бөлемін.
1-топ. Кинетикалық энергия 2-топ. Потенциалдық энергия 3-топ. Толық энергия
1 - топ. «Балық қанқасы» әдісімен тапсырманы орындау
Тапсырма. "Кинетикалық және потенциалдық энергия
өзгерісінің себеп-салдарын
анықтау" 2- топ. «Венн диаграммасы» әдісіТапсырма.
Кинетикалық және потенциалдық энергияны
салыстырыңыз.
|
|
№ |
Жағдай |
Энергия түрі (Кинетикалық/ Потенциалдық) |
Энергия өзгерісі қалай жүреді? |
Энергия үнемдеу жолдары |
|
1 |
Велосипедші төбеге қарай көтеріліп келеді. |
|
|
|
|
2 |
Серіппе қысылған кезде. |
|
|
|
|
3 |
Спортшы биікке секіріп, жерге қайта түсті. |
|
|
|
|
4 |
Суға батып бара жатқан тастың қозғалысы. |
|
|
|
Сабақты бекіту
Жеке тапсырма. Мысалдарды learningapps платформасында сәйкестендіру
Оқушылар берілген сілтемені қолданып жаңа тақырыпты түсінеді
Берілген тапсырмаларды жеке орындайды .
Берілген платформа арқылы топтарға бөлінеді
Фишбоун диаграммасын (балық қаңқасы) пайдаланып тапсырманы орындайды.
Тапсырманы топпен орындайды
Жұптасып отырып кестені толтырады
Платформаны пайдаланып тапсырма орындайды
Критерий
- кинетикалық энергия мен потенциалдық энергияны ажырата алады
Дескриптор :
-
Кестені дұрыс толтырады 1 ұпай
Бағалау критерийлері:
-
Фишбоун диаграммасы құрастырады;
-
Энергияның өзгеру себептері мен нәтижелері нақты көрсетеді;
-
Жұмысқа жүйелі түрде қорытынды жасайды
Дескриптор:
- Кинетикалық және потенциалдық энергияның қолданылуы мен маңызын толық сипаттайды 1 ұпай
- Фишбоун диаграммасын логикалық түрде дұрыс құрастырады, барлық бөлімдерді өзара байланыстырады 2 ұпай
Бағалау критерийлері:
-
Энергия түрлерінің негізгі сипаттамаларын дұрыс анықтайды.
-
Айырмашылықтары мен ұқсастықтарын нақты сипаттайды.
? Дескрипторлар (3 ұпай):
- Кинетикалық энергияны сипаттайды 1 ұпай.
- Потенциалдық энергияны сипаттайды 1 ұпай.
- Eкі энергия түріне ортақ қасиеттерді сәйкестендіред 1 ұпай.
Бағалау критерийлері:
-
Постердің мазмұнына толық әрі нақты қорытынды жасайды
-
Күнделікті өмірден нақты 2-3 мысал келтіреді
-
Топ мүшелері белсенді қатысады
Дескрипторлар:
– Кинетикалық және потенциалдық энергияның анықтамасы, формулалары, мысалдары нақты көрсетеді 2 ұпай
-
Постер құрылымы анық, ақпараттар бір-бірімен логикалық байланыстырады 1 ұпай
Бағалау критерийлері:
-
Энергия түрлерін дұрыс анықтайды.
-
Энергия өзгерісін нақты түсіндіреді.
-
Энергия үнемдеу жолдарын ұсынады
Дескриптор:
-
кинетикалық және потенциалдық энергиясын ажыратады 1 ұпай
-
Энергия өзгерісін және үнемдеу жолдарын анық көрсетеді 1 ұпай
Критерий:
- суреттерде берілген мысалдар энергия түрімен сәйкестендіреді.
Дескриптор:
-
Суреттерді cәйкесінше топтастырады 2 ұпай
Видеоматериал
Оқулық
Таратпа қағаздар Жұмыс парағы
https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/
Плакаттар
Маркер Қосымша материалдар
Плакаттар
Маркер Қосымша материалдар
Плакаттар
Маркер Қосымша материалдар
Таратпа қағаздар
АКТ
https://learningapps.org/view22557847
Сабақтың соңы
8 минут
Рефлексия
Бағалау
Үй тапсырмасы
«Ашық микрофон » әдісі бойынша сұраққа жауап береді.
-
Кинетикалық энергия қандай формуламен есептеледі?
-
Потенциалдық энергия қандай факторларға тәуелді?
-
Массасы 2 кг доп 4 м биіктікте тұр. Оның потенциалдық энергиясын есептеу үшін қандай формуланы қолданамыз?
-
Қайсысында кинетикалық энергия көбірек: 20 км/сағ жылдамдықпен қозғалған велосипедте ме, әлде 50 км/сағ жылдамдықпен қозғалған мотоциклде ме?
-
Егер дененің жылдамдығы екі есе артса, оның кинетикалық энергиясы қалай өзгереді?
-
Жерде жатқан кітаптың потенциалдық энергиясы бар ма? Неліктен?
-
Адам батуттан секіргенде, оның потенциалдық энергиясы мен кинетикалық энергиясы қалай өзгереді?
Оқушылар кезекпен сұрақтарға жауап береді
Бағалау критерийлері:
-
Оқушы кинетикалық және потенциалдық энергияның анықтамаларын дұрыс қолданады.
-
Энергияға әсер ететін факторларды дұрыс талдайды.
-
Қарапайым есептеулерді орындайды.
Дескриптор:
-
Сұрақтарға толық, дұрыс жауап берді 2 балл
Жалпы балл 10
Микрофон
Рефлексия және бағалау
«bilimclass» әдісі бойынша

Оқулықпен жұмыс: §33. Кинетикалық және потенциалдық энергия тақырыбы есептерін шығару
Сабаққа кері байланыс қалдыраады.
Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.
9-10 балл=5
7-8 балл=4
5-6 балл=3
Кері байланыс стикерлері
Өзін-өзі бағалау парағы
Күнделік
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия. Функционалдық сауаттылық тапсырмасымен
Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия. Функционалдық сауаттылық тапсырмасымен
Бейбіт Нұржамал Бейбітқызы Пән:Физика
Шу қаласы, Сәкен Сейфуллин атындағы орта мектеп Тренер: Мирзалиева Э.Б.
«ФИЗИКА САБАҒЫ: ПОЗИТИВТІ ЭМОЦИОНАЛДЫ ӨЗАРА ӘРЕКЕТТЕСУДІ ҚҰРУ ТӘЖІРИБЕЛЕРІ»
|
Бөлім: |
Энергия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бейбіт Нұржамал Бейбітқызы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия. |
|
Оқу мақсаты: |
7.2.3.2 – механикалық энергияның екі түрін ажырату; 7.2.3.3 – кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану; 7.2.3.4 – жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның формуласын қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. «Ыстық тілек» әдісі бойынша оқушылар жаңа сабақты жағымды атмосфералық ахуалмен бастайды. Үй тапсырмасын тексеру. https://wordwall.net/resource/54833389 |
Сәлемдеседі. Кезекші оқушы кері байланыс береді. Бүгінгі күнге жақсы тілек айтылады. Платформаны пайдаланып үй тапсырмасын тексереді Оқушылар топқа бөлінеді |
Бағалау парақтары таралады. Әр оқушы критерий бойынша өзін өзі бағалап отырады. |
Плакаттар Жұмыс парағы Көрнекіліктер Смартфондар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ. Бейнематериал арқылы жаңа сабақты түсіндіремін Жеке тапсырма «Физминутка»
Оқушыларды топқа «QAZMATH» бағдарламасында бөлемін.
1-топ. Кинетикалық энергия 2-топ. Потенциалдық энергия 3-топ. Толық энергия
1 - топ. «Балық қанқасы» әдісімен тапсырманы орындау
Тапсырма. "Кинетикалық және потенциалдық энергия
өзгерісінің себеп-салдарын
анықтау" 2- топ. «Венн диаграммасы» әдісіТапсырма.
Кинетикалық және потенциалдық энергияны
салыстырыңыз.
|
|
№ |
Жағдай |
Энергия түрі (Кинетикалық/ Потенциалдық) |
Энергия өзгерісі қалай жүреді? |
Энергия үнемдеу жолдары |
|
1 |
Велосипедші төбеге қарай көтеріліп келеді. |
|
|
|
|
2 |
Серіппе қысылған кезде. |
|
|
|
|
3 |
Спортшы биікке секіріп, жерге қайта түсті. |
|
|
|
|
4 |
Суға батып бара жатқан тастың қозғалысы. |
|
|
|
Сабақты бекіту
Жеке тапсырма. Мысалдарды learningapps платформасында сәйкестендіру
Оқушылар берілген сілтемені қолданып жаңа тақырыпты түсінеді
Берілген тапсырмаларды жеке орындайды .
Берілген платформа арқылы топтарға бөлінеді
Фишбоун диаграммасын (балық қаңқасы) пайдаланып тапсырманы орындайды.
Тапсырманы топпен орындайды
Жұптасып отырып кестені толтырады
Платформаны пайдаланып тапсырма орындайды
Критерий
- кинетикалық энергия мен потенциалдық энергияны ажырата алады
Дескриптор :
-
Кестені дұрыс толтырады 1 ұпай
Бағалау критерийлері:
-
Фишбоун диаграммасы құрастырады;
-
Энергияның өзгеру себептері мен нәтижелері нақты көрсетеді;
-
Жұмысқа жүйелі түрде қорытынды жасайды
Дескриптор:
- Кинетикалық және потенциалдық энергияның қолданылуы мен маңызын толық сипаттайды 1 ұпай
- Фишбоун диаграммасын логикалық түрде дұрыс құрастырады, барлық бөлімдерді өзара байланыстырады 2 ұпай
Бағалау критерийлері:
-
Энергия түрлерінің негізгі сипаттамаларын дұрыс анықтайды.
-
Айырмашылықтары мен ұқсастықтарын нақты сипаттайды.
? Дескрипторлар (3 ұпай):
- Кинетикалық энергияны сипаттайды 1 ұпай.
- Потенциалдық энергияны сипаттайды 1 ұпай.
- Eкі энергия түріне ортақ қасиеттерді сәйкестендіред 1 ұпай.
Бағалау критерийлері:
-
Постердің мазмұнына толық әрі нақты қорытынды жасайды
-
Күнделікті өмірден нақты 2-3 мысал келтіреді
-
Топ мүшелері белсенді қатысады
Дескрипторлар:
– Кинетикалық және потенциалдық энергияның анықтамасы, формулалары, мысалдары нақты көрсетеді 2 ұпай
-
Постер құрылымы анық, ақпараттар бір-бірімен логикалық байланыстырады 1 ұпай
Бағалау критерийлері:
-
Энергия түрлерін дұрыс анықтайды.
-
Энергия өзгерісін нақты түсіндіреді.
-
Энергия үнемдеу жолдарын ұсынады
Дескриптор:
-
кинетикалық және потенциалдық энергиясын ажыратады 1 ұпай
-
Энергия өзгерісін және үнемдеу жолдарын анық көрсетеді 1 ұпай
Критерий:
- суреттерде берілген мысалдар энергия түрімен сәйкестендіреді.
Дескриптор:
-
Суреттерді cәйкесінше топтастырады 2 ұпай
Видеоматериал
Оқулық
Таратпа қағаздар Жұмыс парағы
https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/
Плакаттар
Маркер Қосымша материалдар
Плакаттар
Маркер Қосымша материалдар
Плакаттар
Маркер Қосымша материалдар
Таратпа қағаздар
АКТ
https://learningapps.org/view22557847
Сабақтың соңы
8 минут
Рефлексия
Бағалау
Үй тапсырмасы
«Ашық микрофон » әдісі бойынша сұраққа жауап береді.
-
Кинетикалық энергия қандай формуламен есептеледі?
-
Потенциалдық энергия қандай факторларға тәуелді?
-
Массасы 2 кг доп 4 м биіктікте тұр. Оның потенциалдық энергиясын есептеу үшін қандай формуланы қолданамыз?
-
Қайсысында кинетикалық энергия көбірек: 20 км/сағ жылдамдықпен қозғалған велосипедте ме, әлде 50 км/сағ жылдамдықпен қозғалған мотоциклде ме?
-
Егер дененің жылдамдығы екі есе артса, оның кинетикалық энергиясы қалай өзгереді?
-
Жерде жатқан кітаптың потенциалдық энергиясы бар ма? Неліктен?
-
Адам батуттан секіргенде, оның потенциалдық энергиясы мен кинетикалық энергиясы қалай өзгереді?
Оқушылар кезекпен сұрақтарға жауап береді
Бағалау критерийлері:
-
Оқушы кинетикалық және потенциалдық энергияның анықтамаларын дұрыс қолданады.
-
Энергияға әсер ететін факторларды дұрыс талдайды.
-
Қарапайым есептеулерді орындайды.
Дескриптор:
-
Сұрақтарға толық, дұрыс жауап берді 2 балл
Жалпы балл 10
Микрофон
Рефлексия және бағалау
«bilimclass» әдісі бойынша

Оқулықпен жұмыс: §33. Кинетикалық және потенциалдық энергия тақырыбы есептерін шығару
Сабаққа кері байланыс қалдыраады.
Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.
9-10 балл=5
7-8 балл=4
5-6 балл=3
Кері байланыс стикерлері
Өзін-өзі бағалау парағы
Күнделік
шағым қалдыра аласыз















