|
Мектебі: |
Маңғыстау облысы, Мұнайлы ауданы «№16 жалпы білім бередін мектеп» КММ |
|
Бөлімі: |
10-бөлім. Саяхат және демалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Уразбаева С.Б Оспанова С. |
|
Күні: |
19.04.2024 жыл |
|
Сыныбы: 5 «А» |
Қатысушылар саны: 24 Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Саяхат-таным бастауы |
|
Сабақтың түрі: |
Кіріктірілген сабақ (ағылшын тілі) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
Т/А.5.1.5.1-тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру. ӘТН. 5.4.4.4-мәтіннен сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап бере алады, көтерілген мәселе бойынша ойын білдіреді және саяхат туралы өз ойларын айтады. Сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата біледі. |
|
Сабақтың барысы: |
|
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. |
|
|
|
|
Жаңа сабақ 7 мин |
«Ойтүрткі» әдісі арқылы жаңа сабаққа байланысты ой қозғау. Тақтадан суреттер көрсетіп, сұрақтарын талқылау. Бұл суреттер арқылы біз не түсініп тұрмыз? Суреттердің бүгінгі сабағымызбен қандай байланысы бар деп ойлайсыздар ? «Пазл» әдісі арқылы сыныпты топқа бөлу. 1-топ «Саяхат» 3-топ «Туризм» 2-топ «Тынығу» 4-топ «Демалу» |
Өз ойымен бөліседі. Суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді. |
Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді |
5 – сынып қазақ тілі |
|
Сабақтың ортасы. 31 минут |
1-тапсырма. Суретке қараңдар. Төмендегі сөздерді пайдаланып, суретпен сәйкестендіріңдер. Саяхаттау, серуендеу, демалу, тынығу, туризм, экспедиция.
New words Jurney – саяхат Mountain – тау Higest – ең биік Water rafting – су рафтингі Exciting – қызықты Seaside – теңіз жағалауы Surfing – серфинг Tourism- туризм Expedition -экспедиция Ex-1. Match the headings A-Ewith text 1-5
Check yourself
3-тапсырма. Мәтіннен сан есімдерді тауып, мағыналық түрлеріне қарай ажырат. Туризм (франц. tourіsme, tour – серуендеу, жол жүру) — адамның бос уақытында негізінен айтқанда жұмыстық, не мәлім міндеттік мәжбүрлеумен емес, туысшылаумен емес, өз еркінше көңіл көтеру мен демалу үшін, тәуекел жасау үшін, көріп қызықтау үшін, яғни субъективті рухани қажеттілік бойынша басқа бір жерге ерікті саяхаттап, серуендеп баруы. Жақын жердегі қысқа мезетті орындалатыны — серуен делінсе, алыс жерге аттанған ұзақ мерзімдісі — саяхат делінеді. Туризм әлемдік экономикада басты рөлдің бірін атқарады. Дүниежүзілік туризм ұйымының (ДТҰ) деректері бойынша ол әлемдегі жалпы ұлттық өнімнің оннан бір бөлігін, халықаралық инвестицияның 11 пайыздан астамын ұстайды, әлемдік өндірістің әрбір 9-шы жұмыс орнын туризм қамтамасыз етеді. Туризмнен түскен табыс мұнай, өнімдері және автомобиль экспорты табысынан кейін тұрақты 3-ші орында келеді. Мұндай оң үрдіс жаңа мың жылдықтың бас кезінде де ұсақталады деп күтілуде. Әлемдік туристік рыноктың дәстүрлі аудандары өзінің рекреациялық сыйымдылығының шегіне іс жүзінде жеткендіктен, туризмнің өсуі туристер баратын жаңа аумақтар есебінде басым дамитын болады. Осыған байланысты, Қазақстанның әлемдік туристік рынокта өзінің лайықты орнын табуға бірегей мүмкіндігі бар. Дүниежүзілік туризм ұйымының болжамы бойынша ХХI ғасырда туристік индустрияның өсуі артады және 2020 жылы әлемдегі туристік саяхаттар 1,6 миллион бірлік құрайды. Туристерді жағымды пікір ғана емес, қайта тұмса табиғат, тылсым құбылыс, ғажайыптар, тәуекелдер, бұрын-соңды болмаған жаңалықтар, басқа да оларды өз елдерінде бола бермейтін ерекше жағдай мен көңіл күйлер шақырады. Сондықтан туризмді дамыту үшін туристік өңір туралы романтикалық (бәлкім тылсым, бәлкім қорқыныш, бәлкім таңғажайып) түсініктердің қалыптасуына айырықша мән беру керек. « Who is guicker?»
|
Берілген тапсырмаларды орындайды Жаңа сөздерді жазып алып ,жаттау Оқушылар мәтінді дұрыс оқып түсініп, мәтінге ат береді. Мәтіннен сан есімдерді тауып, мағыналық түрлеріне ажыратады. «Кім жылдам?» әдісі арқылы сұрақтарғажауап береді |
Дескриптор: Суретті түсінеді. Суретті қажетті сөздермен сәйкестендіреді.
Descriptor:
Дескриптор:
|
5 – сынып қазақ тілі оқулығы, жұмыс дәптері Word Wall платформасы арқылы орындайды |
|
Сабақтың соңы. Рефлексия 5 мин |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың кері байланысын тыңдайды. Үйге тапсырма: Өзің тұратын жердегі көрікті жерлер туралы досыңа хат жаз. |
Сабаққа қатысты өз ойларын «СМС» әдісі арқылы бөліседі |
|
Кері байланыс «СМС» |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кіріктірілген сабақ: Саяхат-таным бастауы 5-сынып
Кіріктірілген сабақ: Саяхат-таным бастауы 5-сынып
|
Мектебі: |
Маңғыстау облысы, Мұнайлы ауданы «№16 жалпы білім бередін мектеп» КММ |
|
Бөлімі: |
10-бөлім. Саяхат және демалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Уразбаева С.Б Оспанова С. |
|
Күні: |
19.04.2024 жыл |
|
Сыныбы: 5 «А» |
Қатысушылар саны: 24 Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Саяхат-таным бастауы |
|
Сабақтың түрі: |
Кіріктірілген сабақ (ағылшын тілі) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
Т/А.5.1.5.1-тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру. ӘТН. 5.4.4.4-мәтіннен сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап бере алады, көтерілген мәселе бойынша ойын білдіреді және саяхат туралы өз ойларын айтады. Сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата біледі. |
|
Сабақтың барысы: |
|
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. |
|
|
|
|
Жаңа сабақ 7 мин |
«Ойтүрткі» әдісі арқылы жаңа сабаққа байланысты ой қозғау. Тақтадан суреттер көрсетіп, сұрақтарын талқылау. Бұл суреттер арқылы біз не түсініп тұрмыз? Суреттердің бүгінгі сабағымызбен қандай байланысы бар деп ойлайсыздар ? «Пазл» әдісі арқылы сыныпты топқа бөлу. 1-топ «Саяхат» 3-топ «Туризм» 2-топ «Тынығу» 4-топ «Демалу» |
Өз ойымен бөліседі. Суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлінеді. |
Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді |
5 – сынып қазақ тілі |
|
Сабақтың ортасы. 31 минут |
1-тапсырма. Суретке қараңдар. Төмендегі сөздерді пайдаланып, суретпен сәйкестендіріңдер. Саяхаттау, серуендеу, демалу, тынығу, туризм, экспедиция.
New words Jurney – саяхат Mountain – тау Higest – ең биік Water rafting – су рафтингі Exciting – қызықты Seaside – теңіз жағалауы Surfing – серфинг Tourism- туризм Expedition -экспедиция Ex-1. Match the headings A-Ewith text 1-5
Check yourself
3-тапсырма. Мәтіннен сан есімдерді тауып, мағыналық түрлеріне қарай ажырат. Туризм (франц. tourіsme, tour – серуендеу, жол жүру) — адамның бос уақытында негізінен айтқанда жұмыстық, не мәлім міндеттік мәжбүрлеумен емес, туысшылаумен емес, өз еркінше көңіл көтеру мен демалу үшін, тәуекел жасау үшін, көріп қызықтау үшін, яғни субъективті рухани қажеттілік бойынша басқа бір жерге ерікті саяхаттап, серуендеп баруы. Жақын жердегі қысқа мезетті орындалатыны — серуен делінсе, алыс жерге аттанған ұзақ мерзімдісі — саяхат делінеді. Туризм әлемдік экономикада басты рөлдің бірін атқарады. Дүниежүзілік туризм ұйымының (ДТҰ) деректері бойынша ол әлемдегі жалпы ұлттық өнімнің оннан бір бөлігін, халықаралық инвестицияның 11 пайыздан астамын ұстайды, әлемдік өндірістің әрбір 9-шы жұмыс орнын туризм қамтамасыз етеді. Туризмнен түскен табыс мұнай, өнімдері және автомобиль экспорты табысынан кейін тұрақты 3-ші орында келеді. Мұндай оң үрдіс жаңа мың жылдықтың бас кезінде де ұсақталады деп күтілуде. Әлемдік туристік рыноктың дәстүрлі аудандары өзінің рекреациялық сыйымдылығының шегіне іс жүзінде жеткендіктен, туризмнің өсуі туристер баратын жаңа аумақтар есебінде басым дамитын болады. Осыған байланысты, Қазақстанның әлемдік туристік рынокта өзінің лайықты орнын табуға бірегей мүмкіндігі бар. Дүниежүзілік туризм ұйымының болжамы бойынша ХХI ғасырда туристік индустрияның өсуі артады және 2020 жылы әлемдегі туристік саяхаттар 1,6 миллион бірлік құрайды. Туристерді жағымды пікір ғана емес, қайта тұмса табиғат, тылсым құбылыс, ғажайыптар, тәуекелдер, бұрын-соңды болмаған жаңалықтар, басқа да оларды өз елдерінде бола бермейтін ерекше жағдай мен көңіл күйлер шақырады. Сондықтан туризмді дамыту үшін туристік өңір туралы романтикалық (бәлкім тылсым, бәлкім қорқыныш, бәлкім таңғажайып) түсініктердің қалыптасуына айырықша мән беру керек. « Who is guicker?»
|
Берілген тапсырмаларды орындайды Жаңа сөздерді жазып алып ,жаттау Оқушылар мәтінді дұрыс оқып түсініп, мәтінге ат береді. Мәтіннен сан есімдерді тауып, мағыналық түрлеріне ажыратады. «Кім жылдам?» әдісі арқылы сұрақтарғажауап береді |
Дескриптор: Суретті түсінеді. Суретті қажетті сөздермен сәйкестендіреді.
Descriptor:
Дескриптор:
|
5 – сынып қазақ тілі оқулығы, жұмыс дәптері Word Wall платформасы арқылы орындайды |
|
Сабақтың соңы. Рефлексия 5 мин |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың кері байланысын тыңдайды. Үйге тапсырма: Өзің тұратын жердегі көрікті жерлер туралы досыңа хат жаз. |
Сабаққа қатысты өз ойларын «СМС» әдісі арқылы бөліседі |
|
Кері байланыс «СМС» |
шағым қалдыра аласыз
















