Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Тексерілді:
|
Кіріктірілген пәндер |
Геометрия және биология |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кененбаева Салтанат Сәрсенбаева Меруерт |
|||||
|
Күні: |
05.12.25 |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пифагор теоремасы Жүрек қан тамырлары жүйесінің ауырулары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.3 пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану 8.1.3.12 қантамыр жүйесі ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Адам денесінде қан сұйықтығы әртүрлі бағыттар арқылы қозғалатынын түсіндіру, сол бағыттарды геометриялық модельдеу. -Пифагор теоремасын қолдана отырып, қан тамырларының “қысқа жол” және “ұзын жол” арқылы қан айналымын моделдеу; |
|||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Оқушыларды түгелдеу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, « Гүл шоқтары»әдісі арқылы жағымды ахуал туындату; Топқа «Пираттар»әдісі арқылы бөлу.
Өткен сабаққа шолу жасау «Бірнеше сұрақ»әдісі арқылы 1.Қан жүректен бұлшықетке жету үшін қай жолмен тез жетеді: тікелей артерия арқылы ма, әлде жанама тамырлар арқылы ма?” 2. Адам денесіндегі қан тамырлары түзу емес, бұрыш жасап өтеді → қысқа жол 3. Адам денесіндегі қан тамырлары түзу емес, бұрыш жасап өтеді адамның қай бөліктерінде 4.Тікбұрышты үшбұрышта ең ұзын қабырға қалай аталады.? 5.Жүрекше мен қарыншаның жиырылуы неше секунд |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, мұғалімнің жақсы тілегін тыңдау;
Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну
1.Қан денеге ең тез артерия арқылы жетеді 2.Гипотенуза 3.Қол,аяқ,бел бөліктерінде. 4.Гипотенуза 5. 0,1 және 0,3 |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың»
Сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушы асықпен бағаланады
|
Интерактивті тақта Оқулық;
Құндылықты ескере отырып- Асықтар |
||
|
Сабақтың басы
10 минут |
1. Пифагор теоремасының мәні Тікбұрышты үшбұрышта гипотенузаның квадраты катеттер квадраттарының қосындысына тең
Мұндағы: — гипотенуза (ең ұзын қабырға) — катеттер Негізгі идея: Пифагор теоремасы арқылы біз ең қысқа қашықтықты, денедегі кеңістіктік жолдарды, сондай-ақ қанның жүретін бағытын модельдеуге болады. 2. Қан тамырлары(қысқаша видео сабақ) Артериялар – қанды жүректен алып шығады. Веналар – қанды жүрекке әкеледі. Капиллярлар – зат алмасу өтетін өте жіңішке тамырлар. 3. Жүрек-қан тамыр аурулары туралы теория 1. Қан қысымы (артериялық гипертензия) Қан тамырлары тарылса → қан қысымы көтеріледі. Тамырдың “жол ұзындығы” мен “қарсылығы” артқан сайын жүрекке салмақ көбейеді. 2. Атеросклероз Тамыр қабырғаларында холестерин жиналып, тамыр тарылады. Салдары: қан айналымы нашарлайды; қан мүшеге баяу жетеді; жүрекке артық күш түседі. 3. Ишемиялық жүрек ауруы Жүрекке баратын негізгі артерия (коронарлық артерия) тарылғанда немесе бітелгенде пайда болады. Жүрек жеткілікті оттегі ала алмайды. Жанама (коллатеральді) жолдар маңызды рөл атқарады. Веналардағы қанның баяу жүруі Қан тамырларындағы клапандардың әлсіздігі Қанның түйіршектеліп бітелуі үлкен қауіп төндіреді. |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет!
|
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||
|
Сабақтың ортасы
25минут |
Топпен жұмыс Тапсырма 1. Аяқтағы негізгі артерия тізе тұсында бұрыш жасай өтеді.
Ж Тізе–табан арасы – 30 см. Сұрақ: Қанның «ең қысқа» геометриялық жолы қандай? → Пифагор теоремасы қолдану. Шешуі:1600+900=2500 c=50
Тапсырма 2.
Тапсырма 3
|
Дескриптор: - Катеттер квадратын есептейді. Гипотенузаны дұрыс табады. дұрыс жауақа 1 балдық асық беріледі
Дескриптор: - Ауруды дұрыс анықтайды - Себептері мен белгілерін түсіндіреді Жалпы балл-3
Дескриптор 3 балл – 7–8 жұпты дұрыс сәйкестендіреді. 2 балл – 5–6 жұпты дұрыс сәйкестендіреді. 1 балл – 3–4 жұпты дұрыс сәйкестендіреді Жалпы балл -3 |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 Слайд
Кітап Дәптер |
|||
|
|
Тапсырма 4 Иықтан білезікке баратын негізгі артерия тік бағытта емес, бұрыш жасап өтеді. Иықтан шынтаққа дейін – 30 см, шынтақтан білекке дейін – 40 см. Қанның «ең қысқа» геометриялық жолы?
C Тапсырма 4 6. Тамырдың тарылу жағдайын модельдеу Тапсырма 5 Негізгі артерияның ұзындығы – 20 см. Атеросклероз салдарынан ол тарылып, қан жанама екі бағыт арқылы жүреді.Тік бағыт және көлденең бағыт көлденең бағыт нешеге тең: тік бағыт: 12 см С=400-144=256 C=16 5.Қан тамырлар жүйелерін қандай екі топқа бөлуге болады? Ащық және жабық деп бөлеміз 6.Қан қысымын немен өлшейміз? Танометрмен |
Әрбір жұп Асықпен бағаланады Дескриптор: Тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін ажыратады. Катетті анықтайды. |
Слайд
Кітап Дәптер |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Кері байланыс
Үй тапсырмасын беру
Оқушыларды жинаған асық санымен бағалау |
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Сабақтың өн бойында жинағанасықтардың саны бойынша, 1-10 баллмен бағаланады |
Өзіңді анықта кестесі; оқулық |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кіріктірілген сабақ.Пифагор тегремасы және жүрек қан тамырларының аурулары
Кіріктірілген сабақ.Пифагор тегремасы және жүрек қан тамырларының аурулары
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Тексерілді:
|
Кіріктірілген пәндер |
Геометрия және биология |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кененбаева Салтанат Сәрсенбаева Меруерт |
|||||
|
Күні: |
05.12.25 |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пифагор теоремасы Жүрек қан тамырлары жүйесінің ауырулары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.3 пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану 8.1.3.12 қантамыр жүйесі ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Адам денесінде қан сұйықтығы әртүрлі бағыттар арқылы қозғалатынын түсіндіру, сол бағыттарды геометриялық модельдеу. -Пифагор теоремасын қолдана отырып, қан тамырларының “қысқа жол” және “ұзын жол” арқылы қан айналымын моделдеу; |
|||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Оқушыларды түгелдеу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, « Гүл шоқтары»әдісі арқылы жағымды ахуал туындату; Топқа «Пираттар»әдісі арқылы бөлу.
Өткен сабаққа шолу жасау «Бірнеше сұрақ»әдісі арқылы 1.Қан жүректен бұлшықетке жету үшін қай жолмен тез жетеді: тікелей артерия арқылы ма, әлде жанама тамырлар арқылы ма?” 2. Адам денесіндегі қан тамырлары түзу емес, бұрыш жасап өтеді → қысқа жол 3. Адам денесіндегі қан тамырлары түзу емес, бұрыш жасап өтеді адамның қай бөліктерінде 4.Тікбұрышты үшбұрышта ең ұзын қабырға қалай аталады.? 5.Жүрекше мен қарыншаның жиырылуы неше секунд |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, мұғалімнің жақсы тілегін тыңдау;
Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну
1.Қан денеге ең тез артерия арқылы жетеді 2.Гипотенуза 3.Қол,аяқ,бел бөліктерінде. 4.Гипотенуза 5. 0,1 және 0,3 |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың»
Сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушы асықпен бағаланады
|
Интерактивті тақта Оқулық;
Құндылықты ескере отырып- Асықтар |
||
|
Сабақтың басы
10 минут |
1. Пифагор теоремасының мәні Тікбұрышты үшбұрышта гипотенузаның квадраты катеттер квадраттарының қосындысына тең
Мұндағы: — гипотенуза (ең ұзын қабырға) — катеттер Негізгі идея: Пифагор теоремасы арқылы біз ең қысқа қашықтықты, денедегі кеңістіктік жолдарды, сондай-ақ қанның жүретін бағытын модельдеуге болады. 2. Қан тамырлары(қысқаша видео сабақ) Артериялар – қанды жүректен алып шығады. Веналар – қанды жүрекке әкеледі. Капиллярлар – зат алмасу өтетін өте жіңішке тамырлар. 3. Жүрек-қан тамыр аурулары туралы теория 1. Қан қысымы (артериялық гипертензия) Қан тамырлары тарылса → қан қысымы көтеріледі. Тамырдың “жол ұзындығы” мен “қарсылығы” артқан сайын жүрекке салмақ көбейеді. 2. Атеросклероз Тамыр қабырғаларында холестерин жиналып, тамыр тарылады. Салдары: қан айналымы нашарлайды; қан мүшеге баяу жетеді; жүрекке артық күш түседі. 3. Ишемиялық жүрек ауруы Жүрекке баратын негізгі артерия (коронарлық артерия) тарылғанда немесе бітелгенде пайда болады. Жүрек жеткілікті оттегі ала алмайды. Жанама (коллатеральді) жолдар маңызды рөл атқарады. Веналардағы қанның баяу жүруі Қан тамырларындағы клапандардың әлсіздігі Қанның түйіршектеліп бітелуі үлкен қауіп төндіреді. |
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет!
|
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||
|
Сабақтың ортасы
25минут |
Топпен жұмыс Тапсырма 1. Аяқтағы негізгі артерия тізе тұсында бұрыш жасай өтеді.
Ж Тізе–табан арасы – 30 см. Сұрақ: Қанның «ең қысқа» геометриялық жолы қандай? → Пифагор теоремасы қолдану. Шешуі:1600+900=2500 c=50
Тапсырма 2.
Тапсырма 3
|
Дескриптор: - Катеттер квадратын есептейді. Гипотенузаны дұрыс табады. дұрыс жауақа 1 балдық асық беріледі
Дескриптор: - Ауруды дұрыс анықтайды - Себептері мен белгілерін түсіндіреді Жалпы балл-3
Дескриптор 3 балл – 7–8 жұпты дұрыс сәйкестендіреді. 2 балл – 5–6 жұпты дұрыс сәйкестендіреді. 1 балл – 3–4 жұпты дұрыс сәйкестендіреді Жалпы балл -3 |
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 Слайд
Кітап Дәптер |
|||
|
|
Тапсырма 4 Иықтан білезікке баратын негізгі артерия тік бағытта емес, бұрыш жасап өтеді. Иықтан шынтаққа дейін – 30 см, шынтақтан білекке дейін – 40 см. Қанның «ең қысқа» геометриялық жолы?
C Тапсырма 4 6. Тамырдың тарылу жағдайын модельдеу Тапсырма 5 Негізгі артерияның ұзындығы – 20 см. Атеросклероз салдарынан ол тарылып, қан жанама екі бағыт арқылы жүреді.Тік бағыт және көлденең бағыт көлденең бағыт нешеге тең: тік бағыт: 12 см С=400-144=256 C=16 5.Қан тамырлар жүйелерін қандай екі топқа бөлуге болады? Ащық және жабық деп бөлеміз 6.Қан қысымын немен өлшейміз? Танометрмен |
Әрбір жұп Асықпен бағаланады Дескриптор: Тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін ажыратады. Катетті анықтайды. |
Слайд
Кітап Дәптер |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Кері байланыс
Үй тапсырмасын беру
Оқушыларды жинаған асық санымен бағалау |
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Сабақтың өн бойында жинағанасықтардың саны бойынша, 1-10 баллмен бағаланады |
Өзіңді анықта кестесі; оқулық |
||
шағым қалдыра аласыз





амбас–тізе
арасы – 40 см.

=50













