Сапарбеков Алмас Макыбаевич, Тарих пәнінің мұғалімі, педагог-сарапшы, Абай облысы, Ақсуат ауданы , Қарғыба ауылы, «Ю.Гагарин атындағы орта мектебі» КММ «Сапар шек — тарихты шынайы сезін» авторлық бағдарламасының қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ю.Гагарин атындағы орта мектебі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
«Сапар шек — тарихты шынайы сезін» |
|||||
|
Бөлім: |
I Бөлім: Кіріспе |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сапарбеков.А.М |
|||||
|
Күні: |
03.09.2024 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кіріспе сабақ. Сапар арқылы тарихты тану |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.1.1 – Қоғамдағы тарихи сана ұғымын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар тарихи сана ұғымының мәнін түсінеді; Тарихты саяхат және практикалық таным арқылы зерделеудің маңызын ұғынады; Курстың құрылымымен танысып, жеке қызығушылығын анықтайды. |
|||||
|
Бағалау критерийлері: |
Тарихи сана ұғымына анықтама береді; Тарихты саяхат арқылы сезінудің маңызын дәлелдейді; Өз көзқарасын нақты, дәлелді жеткізеді. |
|||||
|
Құндылықтар: |
Азаматтық жауапкершілік, патриоттық тәрбие, ұлттық сана |
|||||
|
Оқыту әдістері мен формалары: |
Жеке жұмыс, жұптық/топтық жұмыс, миға шабуыл, диалогтік оқыту, талдау. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
|
Оқушылармен амандасу Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі (5 минут) Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақтың мақсаттарын түсіндіру. |
Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады Тыңдайды, қызығушылық білдіреді. білдіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер Слайд |
||
|
Қызығушылықты ояту (5 мин) |
Сұрақ: «Сіз үшін тарих деген не?» – оқушылардан қысқаша жауап алу. |
Оқушылар өз көзқарастарын ауызша |
|
Интерактивті тақта |
||
|
Жаңа білім Мағынаны ашу (12 мин)
Топтық жұмыс (10 мин) |
«Тарихи сана» ұғымын түсіндіру. Мысалдар келтіру. Бейнематериал көрсету: «Сапар арқылы тарихты тану» (2-3 мин ролик). Тапсырма: «Неліктен тарихты көру, есту, сезіну маңызды?» тақырыбында 3 дәлел жазу (постер). . |
Тыңдайды, бейнероликтен кейін сұрақтарға жауап береді
Жұппен немесе топпен талқылап, постер қорғайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» Өзін-өзі бағалау |
Бейне, слайд
Постер, маркер
|
||
|
Бекіту Қорытындылау (5 мин) |
Сабақ қорытындысы. «Мен үшін тарихи сана – бұл…» сөйлемін жалғастыру. |
Жеке пікірін стикерге жазады. |
«Ең үздік жауап» |
Стикер
|
||
|
Үй тапсырмасы: |
Өз ауылыңдағы немесе қаладағы тарихи орын туралы шағын ақпарат жинап келу (аты, орналасуы, тарихи мәні).
|
|
Бағалау:•Ауызша жауап •Постер мазмұны •Рефлексия (жазбаша сөйлем) |
Қолданылатын ресурстар: •Қазақстан тарихы оқулығы •Презентация, бейнежазба •Маркерлер, флипчарт, стикер |
||
|
Кері байланыс |
- нені білдім, нені үйрендім - мен үшін қызықты болды - нені толық түсінбедім |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кіріспе сабақ. Сапар арқылы тарихты тану.
Кіріспе сабақ. Сапар арқылы тарихты тану.
Сапарбеков Алмас Макыбаевич, Тарих пәнінің мұғалімі, педагог-сарапшы, Абай облысы, Ақсуат ауданы , Қарғыба ауылы, «Ю.Гагарин атындағы орта мектебі» КММ «Сапар шек — тарихты шынайы сезін» авторлық бағдарламасының қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ю.Гагарин атындағы орта мектебі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
«Сапар шек — тарихты шынайы сезін» |
|||||
|
Бөлім: |
I Бөлім: Кіріспе |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сапарбеков.А.М |
|||||
|
Күні: |
03.09.2024 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кіріспе сабақ. Сапар арқылы тарихты тану |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.1.1 – Қоғамдағы тарихи сана ұғымын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар тарихи сана ұғымының мәнін түсінеді; Тарихты саяхат және практикалық таным арқылы зерделеудің маңызын ұғынады; Курстың құрылымымен танысып, жеке қызығушылығын анықтайды. |
|||||
|
Бағалау критерийлері: |
Тарихи сана ұғымына анықтама береді; Тарихты саяхат арқылы сезінудің маңызын дәлелдейді; Өз көзқарасын нақты, дәлелді жеткізеді. |
|||||
|
Құндылықтар: |
Азаматтық жауапкершілік, патриоттық тәрбие, ұлттық сана |
|||||
|
Оқыту әдістері мен формалары: |
Жеке жұмыс, жұптық/топтық жұмыс, миға шабуыл, диалогтік оқыту, талдау. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
|
Оқушылармен амандасу Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі (5 минут) Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақтың мақсаттарын түсіндіру. |
Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады Тыңдайды, қызығушылық білдіреді. білдіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер Слайд |
||
|
Қызығушылықты ояту (5 мин) |
Сұрақ: «Сіз үшін тарих деген не?» – оқушылардан қысқаша жауап алу. |
Оқушылар өз көзқарастарын ауызша |
|
Интерактивті тақта |
||
|
Жаңа білім Мағынаны ашу (12 мин)
Топтық жұмыс (10 мин) |
«Тарихи сана» ұғымын түсіндіру. Мысалдар келтіру. Бейнематериал көрсету: «Сапар арқылы тарихты тану» (2-3 мин ролик). Тапсырма: «Неліктен тарихты көру, есту, сезіну маңызды?» тақырыбында 3 дәлел жазу (постер). . |
Тыңдайды, бейнероликтен кейін сұрақтарға жауап береді
Жұппен немесе топпен талқылап, постер қорғайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» Өзін-өзі бағалау |
Бейне, слайд
Постер, маркер
|
||
|
Бекіту Қорытындылау (5 мин) |
Сабақ қорытындысы. «Мен үшін тарихи сана – бұл…» сөйлемін жалғастыру. |
Жеке пікірін стикерге жазады. |
«Ең үздік жауап» |
Стикер
|
||
|
Үй тапсырмасы: |
Өз ауылыңдағы немесе қаладағы тарихи орын туралы шағын ақпарат жинап келу (аты, орналасуы, тарихи мәні).
|
|
Бағалау:•Ауызша жауап •Постер мазмұны •Рефлексия (жазбаша сөйлем) |
Қолданылатын ресурстар: •Қазақстан тарихы оқулығы •Презентация, бейнежазба •Маркерлер, флипчарт, стикер |
||
|
Кері байланыс |
- нені білдім, нені үйрендім - мен үшін қызықты болды - нені толық түсінбедім |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз













