Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Кірістірілген шарттарды программалау
|
Бөлім: |
Python (пайтон) тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Тұрсын Ұлжан Төреханқызы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кірістірілген шарттарды программалау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолданады; |
|
|
Бағалау критерийлері:
|
-Кірістірілген шарттың синтаксисімен танысады; -Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарға есептер шығарады;
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі (білу және түсіну, қолдану, жоғары ойлау дағдысы) |
Қолдану
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы ____мин |
1.Оқушылармен амандасу 2 .Оқушыларды түгендеу
2. Оқушыларды 3 топқа бөлу ЕБҚО (тірек-қимыл аппараты бұзылған оқушы) қажеттілігі ескеріліп, қозғалуға қажетті жағдай жасап, мұғалімге жақын отырғызылады және жеке күтім бойынша көмек көрсетіледі.
Оқушылардың орындықтарына «IF», «ELSE» және «ELIF» деп жазылған стикер жабыстырып қоямын. Оқушы «IF» деген жазуы бар орындыққа отырса, «IF» тобына , «ELSE» жазуы бар орындыққа отырса, «ELSE» тобына , «ELIF» жазуы бар орындыққа отырса, «ELIF» тобынаа барып топтасады. 1-топ «IF» 2- топ «ELSE» 3- топ «ELIF»
3. Бағалау парағымен таныстыру
Үй тапсырмасын cұрау
Оқушылар Padlet.com платформасында сұрақтарға жауап береді.
Жаңа сабақ. «Шағын дәріс» әдісі Жаңа сабақты презентация көмегімен түсіндіріледі. ЕБҚО (тірек-қимыл аппараты бұзылған оқушы) қажеттілігі ескеріліп, мұғалім сүйемелдейі |
Мұғаліммен амандасады .
Сыныпта жоқ оқушы атайды.
Оқушылар топқа бөлінеді.
|
Дескриптор:
Жаңа тақырып бойынша сұрақ болса, қояды
|
Қима қағаздар
Бағалау парағы 1-ресурс
2-ресурс
Презентация 3-ресурс
|
|
Сабақтың ортасы ____мин |
ТОППЕН ЖҰМЫС «Дұрыс емес пікір»әдісі Талқылау үшін дұрыс емес жауаптарды қолданамын. Дұрыс емес болғаны үшін ғана жауапты іріктеудің немесе «бұл қызық» фразасын қолданудың орнына, үдерісті ашып көрсету үшін ойлау барысының дұрыс емес бағыт алуына әкелетін сұрақтарды қолданыңыз. Бұл ойдың логикалық барысын жақсартуға әкеледі және қате үшін жазғыру болмайтын атмосфера орнатады. «Мен бұл жауап дұрыс емес екеніне қуаныштымын... ендеше талқылап көрейік...». 1-тапсырма А)If- else операторының синтаксисі мынадай: Іf логикалық _өрнек: 1-өрнек 2-өрнек n-өрнек Іf : 1-өрнек 2-өрнек n-өрнек
б)Кірістірілген шартта шарттың бір ғана бағыты орындалады.
Логикалық өрнек
True True
«ЖҰППЕН ЖҰМЫС» ӘДІСІ 1-есеп. А)Берілген есептің программа кодын жазыңыз. Ақмерейдің қолында 18 қарандаш бар. Егер оның қарандашы 18 -ден артық болса, онда «Қарандаш көп», ал егер 12-ден артық, бірақ 18-ден кем болса, онда «Қарандаш жеткілікті»,ал егер 12-ден кем болса , «Қарандаш жеткіліксіз» хабарламаларын шығаратын программа құрыңыз.
Б)Есептің блок сызбасы берілген. Блок сызбасына қарап, есептің программасын құрыңыз.
Функционалдық сауаттылыққа (математикалық сауаттылық) арналған тапсырма. Арсен 7 сынып оқушысы. Мұғалім 7 сынып оқушыларының тоқсандық бағасын қорытып отыр. Егер Арсен БЖБ тапсырмасынан 40% бен 64% аралығында балл жинаса, онда ол «3» деген баға, 65% бен 84% аралығында балл жинаса онда «4» деген баға алады. Ал 85%-дан 100% аралығында балл жинаса, «5» деген бағаға тоқсан бойынша қорытылады. БЖБ –ның максималды баллы -12 Арсен неше балл алса тоқсандық қорытындыға «4» деген бағаға шығады? Программа құрып көріңіз.
ЕБҚО (тірек-қимыл аппараты бұзылған оқушы)арналған тапсырма. Оқушының қажеттілігі ескеріліп, қосымша уақыт беріледі.
Тараз қаласында әлеуметтік көліктерде оқушыларға жолда жүру құны 40 теңге. Егер жолда жүру картасында 40 теңгеден ақша көп болса , «ТӨЛЕМ ҚАБЫЛДАНДЫ», ал 40 теңгеден кем болса «ҚАРАЖАТ ЖЕТКІЛІКСІЗ» деген хабарлама шығатын программа коды берілген. Программаны толықтырыңыз
print ('input t') t=int(input ()) ____________ print ('t=', t,'каражат жеткиликсиз') else: print ('t=',t, '___________')
«Ақиқата» және «Жалған» әдісі Төменде берілген пікірлерге «ақиқат» және «жалған» деп жауап беріңіз.
шартты оператордың тек қана бір бағыты орындалады.
«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі
|
Оқушылар берілген тапсырманы топпен талқылап, «дұрыс емес пікірді» дұрыстайды. Және постерге дұрысжауапты жазып қорғайды .
Көршілес отырған екі оқушы жұппен жұмыс орындайды. Ал программа кодын компьютерге енгізерде жеке компьютермен қамтамасыз етіледі.
Жеке жұмыс. Компьютермен жұмыс. Оқушылар python программалау тілінде if және else операторын пайдаланып, есептің программасын құрады.
Бағалау парағына өздеріне ұпай қояды
Компьютермен жұмыс. Программа кодындағы бос орынды толтырады.
Бағалау парағына өздеріне ұпай қояды
Оқушылар «wordwall» платформасында «Ақиқат» және «Жалған» жауаптарын таңдай отырып, сұрақтарға жауап береді |
Өзара бағалау. Дескриптор:Білім алушы - қате берілген синтаксисті дұрыс анықтайды; 1 ұпай
Өзара бағалау. Дескриптор:Білім алушы - қате берілген шарт бағытын дұрыс анықтайды; 1 ұпай
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау
Дескриптор:Білім алушы - 18-ден артық қарандашты дұрыс анықтайды; 1 ұпай -12-ден артық 18-ден кем қарандашты дұрыс анықтайды; 1 ұпай -12-ден кем қарандашты анықтайды; 1ұпай
Дескриптор:Білім алушы
- if операторын дұрыс қолданады; 1 ұпай - else операторын дұрыс ұйымдастырады. 1 ұпай
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау
Өзін-өзі бағалау. Дескриптор: Білім алушы - if операторын дұрыс қолданады; 1 ұпай - else операторын дұрыс ұйымдастырады. 1 ұпай
Өзін-өзі бағалау. Дескриптор: Білім алушы
Программа кодындағы бос орынды толтырады.
Өзін-өзі бағалау. Дескриптор: Білім алушы - әр дұрыс жауапқа 1 ұпай
|
Постер
Компьютер
компьютер
компьютер
4-ресурс
https://wordwall.net/resource/35742598/untitled2
|
|
Сабақтың соңы 5мин |
Бағалау. Бағалау парағы бойынша сабақты қорытындылайды.
Кері байланыс: «Білім шыңы» Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды. Мен сабақты жақсы түсінемін. Тақырып бойынша әліде ізденуім керек Үй тапсырмасы. 160-бет, 2-тапсырма. |
Өзін-өзі бағалау парағына қарап, бағалау кестесіне балл қояды.
|
|
1-ресурс Өзін-өзі бағалау парағы
Информатика оқулығы. 7-сынып. «Арман-ПВ» баспасы |
Қосымша
РЕСУРСТАР
1-ресурс:
Өзін-өзі бағалау парағы
Оқушының аты-жөні: _______________________________________
|
Тапсырмалар |
Жинаған ұпай саны |
Дескрипторлар |
|
Үй тапсырмасын cұрау Жеке жұмыс
|
|
Python программалау тілінде шартты оператордың құрылымын жазады ; 1ұпай Pythonдағы салыстыру таңбаларын жазады; 1ұпай Шартты оператордың қолдануын айтады; 1ұпай Тармақталған алгоритмнің блок сызбасын көрсетеді. 1ұпай
|
|
ТОППЕН ЖҰМЫС «Дұрыс емес пікір»әдісі |
|
- қате берілген синтаксисті дұрыс анықтайды; 1 ұпай - қате берілген шарт бағытын дұрыс анықтайды; 1 ұпай |
|
«ЖҰППЕН ЖҰМЫС» ӘДІСІ
|
|
- 18-ден артық қарандашты дұрыс анықтайды; 1 ұпай -12-ден артық 18-ден кем қарандашты дұрыс анықтайды; 1 ұпай -12-ден кем қарандашты анықтайды; 1ұпай
|
|
- if операторын дұрыс қолданады; 1 ұпай - else операторын дұрыс ұйымдастырады. 1 ұпай |
||
|
Функционалдық сауаттылыққа (математикалық сауаттылық) арналған тапсырма. |
|
- if операторын дұрыс қолданады; 1 ұпай - else операторын дұрыс ұйымдастырады. 1 ұпай
|
|
«Ақиқата» және «Жалған» әдісі
|
|
- әр дұрыс жауапқа 1 ұпай |
|
Жалпы жинаған ұпай саны |
|
Бағалау:
|
2-ресурс:

3-ресурс:
Жаңа сабақ. Презентация
|
|
|
|
Слайд №1 |
Слайд №2 |
|
|
|
|
Слайд №3 |
|
4-ресурс.
|
|
|
|
|
|
Begin
![]()
S1, S2
![]()
S=S1+S2
![]()
S <=1050
true
false
Not anougt monay
enouqh money
![]()
end
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кірістірілген шарттарды программалау 7- СЫНЫП
Кірістірілген шарттарды программалау 7- СЫНЫП
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Кірістірілген шарттарды программалау
|
Бөлім: |
Python (пайтон) тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Тұрсын Ұлжан Төреханқызы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кірістірілген шарттарды программалау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолданады; |
|
|
Бағалау критерийлері:
|
-Кірістірілген шарттың синтаксисімен танысады; -Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарға есептер шығарады;
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі (білу және түсіну, қолдану, жоғары ойлау дағдысы) |
Қолдану
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы ____мин |
1.Оқушылармен амандасу 2 .Оқушыларды түгендеу
2. Оқушыларды 3 топқа бөлу ЕБҚО (тірек-қимыл аппараты бұзылған оқушы) қажеттілігі ескеріліп, қозғалуға қажетті жағдай жасап, мұғалімге жақын отырғызылады және жеке күтім бойынша көмек көрсетіледі.
Оқушылардың орындықтарына «IF», «ELSE» және «ELIF» деп жазылған стикер жабыстырып қоямын. Оқушы «IF» деген жазуы бар орындыққа отырса, «IF» тобына , «ELSE» жазуы бар орындыққа отырса, «ELSE» тобына , «ELIF» жазуы бар орындыққа отырса, «ELIF» тобынаа барып топтасады. 1-топ «IF» 2- топ «ELSE» 3- топ «ELIF»
3. Бағалау парағымен таныстыру
Үй тапсырмасын cұрау
Оқушылар Padlet.com платформасында сұрақтарға жауап береді.
Жаңа сабақ. «Шағын дәріс» әдісі Жаңа сабақты презентация көмегімен түсіндіріледі. ЕБҚО (тірек-қимыл аппараты бұзылған оқушы) қажеттілігі ескеріліп, мұғалім сүйемелдейі |
Мұғаліммен амандасады .
Сыныпта жоқ оқушы атайды.
Оқушылар топқа бөлінеді.
|
Дескриптор:
Жаңа тақырып бойынша сұрақ болса, қояды
|
Қима қағаздар
Бағалау парағы 1-ресурс
2-ресурс
Презентация 3-ресурс
|
|
Сабақтың ортасы ____мин |
ТОППЕН ЖҰМЫС «Дұрыс емес пікір»әдісі Талқылау үшін дұрыс емес жауаптарды қолданамын. Дұрыс емес болғаны үшін ғана жауапты іріктеудің немесе «бұл қызық» фразасын қолданудың орнына, үдерісті ашып көрсету үшін ойлау барысының дұрыс емес бағыт алуына әкелетін сұрақтарды қолданыңыз. Бұл ойдың логикалық барысын жақсартуға әкеледі және қате үшін жазғыру болмайтын атмосфера орнатады. «Мен бұл жауап дұрыс емес екеніне қуаныштымын... ендеше талқылап көрейік...». 1-тапсырма А)If- else операторының синтаксисі мынадай: Іf логикалық _өрнек: 1-өрнек 2-өрнек n-өрнек Іf : 1-өрнек 2-өрнек n-өрнек
б)Кірістірілген шартта шарттың бір ғана бағыты орындалады.
Логикалық өрнек
True True
«ЖҰППЕН ЖҰМЫС» ӘДІСІ 1-есеп. А)Берілген есептің программа кодын жазыңыз. Ақмерейдің қолында 18 қарандаш бар. Егер оның қарандашы 18 -ден артық болса, онда «Қарандаш көп», ал егер 12-ден артық, бірақ 18-ден кем болса, онда «Қарандаш жеткілікті»,ал егер 12-ден кем болса , «Қарандаш жеткіліксіз» хабарламаларын шығаратын программа құрыңыз.
Б)Есептің блок сызбасы берілген. Блок сызбасына қарап, есептің программасын құрыңыз.
Функционалдық сауаттылыққа (математикалық сауаттылық) арналған тапсырма. Арсен 7 сынып оқушысы. Мұғалім 7 сынып оқушыларының тоқсандық бағасын қорытып отыр. Егер Арсен БЖБ тапсырмасынан 40% бен 64% аралығында балл жинаса, онда ол «3» деген баға, 65% бен 84% аралығында балл жинаса онда «4» деген баға алады. Ал 85%-дан 100% аралығында балл жинаса, «5» деген бағаға тоқсан бойынша қорытылады. БЖБ –ның максималды баллы -12 Арсен неше балл алса тоқсандық қорытындыға «4» деген бағаға шығады? Программа құрып көріңіз.
ЕБҚО (тірек-қимыл аппараты бұзылған оқушы)арналған тапсырма. Оқушының қажеттілігі ескеріліп, қосымша уақыт беріледі.
Тараз қаласында әлеуметтік көліктерде оқушыларға жолда жүру құны 40 теңге. Егер жолда жүру картасында 40 теңгеден ақша көп болса , «ТӨЛЕМ ҚАБЫЛДАНДЫ», ал 40 теңгеден кем болса «ҚАРАЖАТ ЖЕТКІЛІКСІЗ» деген хабарлама шығатын программа коды берілген. Программаны толықтырыңыз
print ('input t') t=int(input ()) ____________ print ('t=', t,'каражат жеткиликсиз') else: print ('t=',t, '___________')
«Ақиқата» және «Жалған» әдісі Төменде берілген пікірлерге «ақиқат» және «жалған» деп жауап беріңіз.
шартты оператордың тек қана бір бағыты орындалады.
«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі
|
Оқушылар берілген тапсырманы топпен талқылап, «дұрыс емес пікірді» дұрыстайды. Және постерге дұрысжауапты жазып қорғайды .
Көршілес отырған екі оқушы жұппен жұмыс орындайды. Ал программа кодын компьютерге енгізерде жеке компьютермен қамтамасыз етіледі.
Жеке жұмыс. Компьютермен жұмыс. Оқушылар python программалау тілінде if және else операторын пайдаланып, есептің программасын құрады.
Бағалау парағына өздеріне ұпай қояды
Компьютермен жұмыс. Программа кодындағы бос орынды толтырады.
Бағалау парағына өздеріне ұпай қояды
Оқушылар «wordwall» платформасында «Ақиқат» және «Жалған» жауаптарын таңдай отырып, сұрақтарға жауап береді |
Өзара бағалау. Дескриптор:Білім алушы - қате берілген синтаксисті дұрыс анықтайды; 1 ұпай
Өзара бағалау. Дескриптор:Білім алушы - қате берілген шарт бағытын дұрыс анықтайды; 1 ұпай
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау
Дескриптор:Білім алушы - 18-ден артық қарандашты дұрыс анықтайды; 1 ұпай -12-ден артық 18-ден кем қарандашты дұрыс анықтайды; 1 ұпай -12-ден кем қарандашты анықтайды; 1ұпай
Дескриптор:Білім алушы
- if операторын дұрыс қолданады; 1 ұпай - else операторын дұрыс ұйымдастырады. 1 ұпай
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау
Өзін-өзі бағалау. Дескриптор: Білім алушы - if операторын дұрыс қолданады; 1 ұпай - else операторын дұрыс ұйымдастырады. 1 ұпай
Өзін-өзі бағалау. Дескриптор: Білім алушы
Программа кодындағы бос орынды толтырады.
Өзін-өзі бағалау. Дескриптор: Білім алушы - әр дұрыс жауапқа 1 ұпай
|
Постер
Компьютер
компьютер
компьютер
4-ресурс
https://wordwall.net/resource/35742598/untitled2
|
|
Сабақтың соңы 5мин |
Бағалау. Бағалау парағы бойынша сабақты қорытындылайды.
Кері байланыс: «Білім шыңы» Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды. Мен сабақты жақсы түсінемін. Тақырып бойынша әліде ізденуім керек Үй тапсырмасы. 160-бет, 2-тапсырма. |
Өзін-өзі бағалау парағына қарап, бағалау кестесіне балл қояды.
|
|
1-ресурс Өзін-өзі бағалау парағы
Информатика оқулығы. 7-сынып. «Арман-ПВ» баспасы |
Қосымша
РЕСУРСТАР
1-ресурс:
Өзін-өзі бағалау парағы
Оқушының аты-жөні: _______________________________________
|
Тапсырмалар |
Жинаған ұпай саны |
Дескрипторлар |
|
Үй тапсырмасын cұрау Жеке жұмыс
|
|
Python программалау тілінде шартты оператордың құрылымын жазады ; 1ұпай Pythonдағы салыстыру таңбаларын жазады; 1ұпай Шартты оператордың қолдануын айтады; 1ұпай Тармақталған алгоритмнің блок сызбасын көрсетеді. 1ұпай
|
|
ТОППЕН ЖҰМЫС «Дұрыс емес пікір»әдісі |
|
- қате берілген синтаксисті дұрыс анықтайды; 1 ұпай - қате берілген шарт бағытын дұрыс анықтайды; 1 ұпай |
|
«ЖҰППЕН ЖҰМЫС» ӘДІСІ
|
|
- 18-ден артық қарандашты дұрыс анықтайды; 1 ұпай -12-ден артық 18-ден кем қарандашты дұрыс анықтайды; 1 ұпай -12-ден кем қарандашты анықтайды; 1ұпай
|
|
- if операторын дұрыс қолданады; 1 ұпай - else операторын дұрыс ұйымдастырады. 1 ұпай |
||
|
Функционалдық сауаттылыққа (математикалық сауаттылық) арналған тапсырма. |
|
- if операторын дұрыс қолданады; 1 ұпай - else операторын дұрыс ұйымдастырады. 1 ұпай
|
|
«Ақиқата» және «Жалған» әдісі
|
|
- әр дұрыс жауапқа 1 ұпай |
|
Жалпы жинаған ұпай саны |
|
Бағалау:
|
2-ресурс:

3-ресурс:
Жаңа сабақ. Презентация
|
|
|
|
Слайд №1 |
Слайд №2 |
|
|
|
|
Слайд №3 |
|
4-ресурс.
|
|
|
|
|
|
Begin
![]()
S1, S2
![]()
S=S1+S2
![]()
S <=1050
true
false
Not anougt monay
enouqh money
![]()
end
шағым қалдыра аласыз

























